Anticko pitanje !!!

Da li se to meni cini ili ovdasnji , nazovimo ih filozofi, tj eto da konkretizujemo i suzimo izbor, ucesnici ovog foruma, imaju neverovatnu pretenziju ka nauci. Koriste se izuzetno cesto naucnim "cinjenicama" kako bi pojasnili ili pak objasnili neki filozofski problem? Mora li se tolio analiticki prilaziti problemima, ili bi suprotno delovanje i pristupanje ukazivalo na odredjenu dozu neozbiljnosti? Da li je to stavr fakulteta, posto pretpostavljam da neki od ucesnika foruma cak i studiraju, dragu nam filozofiju. Da li je moguce da su filozofi postali naucnici?
Da krenemo malo stopama Kanta, da promenimo ugao gledanja, promenimo naucnicke naocare... (ukazujem samo na promenu ugla ne i hodanje njegovom stazom)
Tegularijus je cini mi se na dobrom tragu...mada ga niko nije ispratio...


Mrtvorod - veciti putokaz...
 
SAMO IZVOLI.
I, da, bićeš shvaćen neozbiljno jer ovde ima ljudi koji ne mogu istog trena da prihvate nečiju igru reči kao put ka bilo kakvom saznanju.
Ako se ne varam, filozofija treba da predstavlja neku majku svih nauka, ustvari, ja je shvatam kao objedinjavanje i izvođenje zaključaka. Hm, možda nije tako, ali nam je takav pristup potreban. Čini mi se.
Nauke se posmatraju suviše odvojeno. Analiza i SINTEZA.
A tebi niko, hvala Bogu, ne brani da se baviš filozofijom onakvom kakvom su je predstavljali stari filozofi.
Ja u tome, prosto, ne nalazim SVRHU. Svrha je čist razgovor, igra reči, pa zato izbegavam takve teme.
Ako neko pronalazi svrhu u ovakvim temama može da mi je objasni, baš me zanima postoji li.
Eto, smeta mi nedostatak svrhe. Kome ne smeta neka se bavi filozofijom, mislim da će naći par sagovornika.
Samo, ne morate se žaliti, niko vam ništa nije zabranio.
 
?:
Peruzzi:
Inache ovaj problem direktno udara u logiku hriscanstva

zasto
Jer se zasniva na uzajamnom odnosu
otac sin i sveti duh - otac se ostvaruje preko sina posredstvom svetog duha, tj. da nije sina otac ne bi postojao jer ne bi bilo nikoga da posvedoci da on postoji uopste, a sveti duh je tu kao ono cime sin moze da "opazi" oca i posvedoci da ovaj postoji.

U ovom problemu imamo "oca" (drvo) ali ne i "sina" (nekoga da opazi padanje) i "svetog duha" (nacin prenosenja padanja drveta - slika, zvuk, opazaj uopste) jer ne postoji ko da opazi

Ne cuje se
 
Lexa:
SAMO IZVOLI.
I, da, bićeš shvaćen neozbiljno jer ovde ima ljudi koji ne mogu istog trena da prihvate nečiju igru reči kao put ka bilo kakvom saznanju.
Ako se ne varam, filozofija treba da predstavlja neku majku svih nauka, ustvari, ja je shvatam kao objedinjavanje i izvođenje zaključaka. Hm, možda nije tako, ali nam je takav pristup potreban. Čini mi se.
Nauke se posmatraju suviše odvojeno. Analiza i SINTEZA.
A tebi niko, hvala Bogu, ne brani da se baviš filozofijom onakvom kakvom su je predstavljali stari filozofi.
Ja u tome, prosto, ne nalazim SVRHU. Svrha je čist razgovor, igra reči, pa zato izbegavam takve teme.
Ako neko pronalazi svrhu u ovakvim temama može da mi je objasni, baš me zanima postoji li.
Eto, smeta mi nedostatak svrhe. Kome ne smeta neka se bavi filozofijom, mislim da će naći par sagovornika.
Samo, ne morate se žaliti, niko vam ništa nije zabranio.

MAJKA SVIH NAUKA...heh kakva fraza...toliko o "staroj filozofiji". Kakav trenutak...Filozofija isprva upotrebljena kao sredsto saznavanja neke proizvoljne istine, koja se okrece protiv Vas, shustera-filozofa, i na kraju i protiv same sebe...Kakva mocna MAJKA. Meni je neizmerno zadovoljstvo cuti tudje interpretacije dozivljaja same filozofije i to slatko olako kategorisanje u fiokicu: majka. Ili da se BOLJE izrazim...objedinjavanje i izvodjenje zakljucaka...
Kao da je filozofija monstrum koji prozdere svakog ko se u nju zaljubi... Ti Lexa nisi ugrozen/a.
I da Lexa, najbolja nacin da se izbegne odgovor na pitanje i jeste kritika i isticanje apsurdnosti istog. I to jeste filozofski, na dobrom si putu. Samo hajde sad tvoj predlog, daj tu drazesnu alternativu. Pokazi se.

Mrtvorod- veciti provokator
 
Na koga god da se ono odnosi, reći ću par reči uglavnom zbog Mrtvoroda.

Mrtvorod:
Da li je moguce da su filozofi postali naucnici?

Evo ti ukratko moj utisak... Nema sumnje da nauka danas ima ogroman značaj i da se i filozofija trenutno sve više okreće nauci. To se vidi i po reformi u nastavnom programu. Npr. ontologija (filozofski predmet par excellence) više nije obavezan nego izborni predmet. Ove godine su otišli još dalje, ali da ne davim sa tim.
Ipak, nemoj da misliš da je stanje u filozofiji homogeno i da filozofi polako postaju naučnici. Nije tako, ima još pravih filozofa. Stanje u filozofiji danas je jako kompleksno kao i njen odnos prema nauci. Treba o tome razmišljati. Rešenje sigurno nije u nekom neozbiljnom anatemisanju nauke, to bi bilo pogrešno. Filozof treba (čak mora) da se bavi (i) naukom, ali to ne mora da vodi u arogantno nipodaštavanje svega što nije nauka. A to se često dešava.
Nije lako baviti se filozofijom danas, nije lako udubljivati se u nešto i kritički promišljati pored iskušenja da se jednostavno bavimo naukom koja ima rešenje za sve pod nebeskim svodom. To je jedna dodatna teškoća za ulaženje u filozofiju koje je ionako težak posao (kojim uzgred ja pokušavam da se bavim, tako da znam o čemu govorim). Hteo sam da kažem da filozofija (u pravom smislu reči) još uvek postoji, samo je potrebno malo više napora da se do filozofije dođe. Ali vredi pomučiti se.

Već sam odužio, samo još da kažem da mi se ovo dopada:
Mrtvorod:
Kao da je filozofija monstrum koji prozdere svakog ko se u nju zaljubi...

Što se tiče metafore "majka svih nauka" i ostalog. To shvatanje odnosa fil. i nauke je naprosto naivno. Rekao sam već da je potrebno baviti se filozofijom i malo se pomučiti da bi se to bar malo razumelo.

Pozdrav
 
E da, zaboravio sam da kažem...

U onom postu ja sam govorio upravo sa stanovišta nauke! Ne bih se odvažio da ovde govorim nešto što se kosi sa zdravim razumom, ali nisam pitanje shvatio kao sofističku igru reči.

Još samo ovo... :)

Filozofija počinje sa čuđenjem...

To je osnovna poenta teme "pionirsko pitanje filozofije"...

Slabo se ljudi danas čude. Bivstvujuće je previše prisno i ljudi se plaše da se te prisnosti liše. A filozofija je, kako Novalis kaže, traganje za izgubljenim zavičajem. "Obrnuti svet"...
 
Filozofija jeste majka svih nauka ,jer je prapočetak nauke...

Medjutim , nauka je morala da usvoji neke dodatne metode pri proučavanju , dok filozofija do nije i ostala je orginalna , ali ne nauka...

Danas ljudi previše zavise od materjalnog i stoga su užasno loši filozofi , dok mogu da budu itekako dobri istoričari filozofije...Zavisnost i lična ograničenja ,kao i nedoslednost upravo zbog svoje unutrašnje uslovljenosti i nedoslednosi je veliki problem...

Mnogo hteo mnogo započeo , je ukratko što može da se kaže za moderne filozofe. Sagore u svojoj želji da sveobuhvatno sagledaju svet i u tom sagledavanju gledaju sve dalje od sebe, i to dovodi do sve podaničkijeg gledanja , sa sve više stereotipa (ne okoline već filozofske okoline).Nedoslednost unutrašnjeg je upravo što su pogledi u daljini , a ne i kroz sebe i u sebe...

Ipak smatram da postoje filozofi koji su spletom okolnosti izašli na kraj sa zamkama prenatrpanog sveta i filozofije i opredelili se za užu oblast, ali su tako precizniji (medju veze tu trpe, jer je suženo gledanje).

Filozofija ne može da bude nauka dok se ne uništi sujeta i hijararhijsko u filozofiji. Kao to nije moguće.... Moguće je ako je filozofija ljubav , a ne biznis....hobi , a ne neophodnost....

Nažalost američki pristup je upravo suprotan, praktičan. Banalizovan.
I dok je različitosti to je dobro i pozitivno , da njihov pristup ubrza i doda neke kvalitete.
Francuski je malo emotivan, Nemački je nekako tvrd, ali najiskreniji prema sebi, pa sa najmanje demagogije.Sve je ovo vrednost dok postoje varijeteti. Ako jedan metod prevlada, onda je šuplje...

Da opomenem ljude na šta mislim , velikom dinamikom kretanja koju je uveo čovek , svet je za životinje postao jedan areal, pa se stoga prognozira da će oko 40.000 vrsta izumreti, i ostaće možda 10.000 vrsta...

Insekti su poštedjeni , jer su mnogo manje zavisni od okoline i stabilnosti u okolini...

Tako i u mentalitetima...To se upravo dešava....
 
Tuzni_patak:
Filozofija jeste majka svih nauka ,jer je prapočetak nauke...

Tačno je, ali ostati na tome kao određenju odnosa fil. i nauke je naivno.

Što se ostalog tiče, ne razumem baš najbolje, ali se nešto plašim da su to prazne reči...

Ne znam, možda i nisu, ali onda obrazloži izjave ovog tipa:
Tuzni_patak:
Filozofija ne može da bude nauka dok se ne uništi sujeta i hijararhijsko u filozofiji.

:roll: O čemu ti pričaš?

Tuzni_patak:
Mnogo hteo mnogo započeo , je ukratko što može da se kaže za moderne filozofe. Sagore u svojoj želji da sveobuhvatno sagledaju svet i u tom sagledavanju gledaju sve dalje od sebe, i to dovodi do sve podaničkijeg gledanja , sa sve više stereotipa (ne okoline već filozofske okoline).

O kome ti to pričaš? Koji moderni filozofi? Dekart? Lajbnic? Kakvi stereotipi filozofske sredine?
 

Back
Top