Analiza slike Ugroženi labud - Jan Aselajn

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
381.930
JanAsselyn.jpg

Bio je slikar holandskog zlatnog doba

O životu samog autora ove slike ne znamo mnogo, čak ni tačnu godinu njegovog rođenja, ali znamo da je bio francuskog porekla, iz hugenotske porodice, da je bio niskog rasta, te da je putovao po Francuskoj i Italiji, kao i možda i najvažnije, da se čini da je bio Rembrantov prijatelj, i da je sam veliki Rembrant nacrtao skicu za jedan njegov portret. Ugroženi Labud je verovatno njegovo najpoznatije delo, zbog simbolike koju ima za holandsku politiku i državnost. Zna se da je Jan Aselajn preminuo 1652. godine, što, s obzirom na tematiku slike i njeno najverovatnije tumačenje, dovodi do zaključka da je Ugroženi labud naslikan oko 1650. godine.
 
"De bedreigde zwaan", odnosno Ugroženi labud, ulje na platnu slikara po imenu Jan Aselajn. Slikom dominira naslovni junak, beli labud raširenih krila, kako stoji na obali nekakve vodne površine braneći svoje gnezdo sa jajima, od rutavog psa čija glava sa gramzivo isplaženim jezikom izranja iz vode, a nekoliko belih pera na zemlji oko labuda impliciraju da je labud i pre događaja sa slike već učestvovao u nekakvom obračunu.

Ko je imao priliku da u stvarnosti vidi sukob labuda i psa, može da posvedoči da se ne radi o naivnom događaju, pa ipak, ova slika govori o nečemu što je više od jedne scene koja bi mogla da bude tema nekakve zoološke emisije u duhu Opstanka, a da je tako otkriće nam natpisi koje će oštro oko zapaziti na samom platnu. Naime, između labudovih nogu, nalaze se reči „DE RAAD-PENSIONARIS” (titula iz Holandske Republike 17. veka koja se kod nas prevodi kao „veliki penzioner” ili „veliki advokat”); iznad glave psa stoje reči „DE VIAND VAN DE STAAT”, što znači „neprijatelj države”; konačno, na jednom od jaja u gnezdu labuda stoji reč „HOLLAND” (Holandija). Da li je natpise zabeležio sam slikar ili su dodati kasnije tokom čuvenih pamfletskih ratova, kada su se učeni Holanđani pamfletima prepirali oko ocene određenih istorijskih ličnosti, sa sigurnošću ne znamo, mada istraživanja preferiraju ovaj drugi slučaj; ipak, znamo da u jednom katalogu iz 1794. godine uz ovu sliku stoji objašnjenje da se radi o alegoriji Raadpensionarisa De Vita.

Slika Ugroženi labud ispričala nam je nesvakidašnju priču o borbi savesnog i patriotskog državnika protiv onih koji toj zemlji ne žele dobro. (kuš)
 

Back
Top