Американска отимачина на више начина!

Заборављаш да би му онако исплаћивали по мало док суму једе инфлација која је пуно већа од званичне.
Нпр наследник свемирског телескопа Хабл, ИЦ телескоп Џон Веб је око 2000. процењен на 1,3 милијарде $, а данас иако смањене апертуре и слабије обраде огледала ,,отишао" је на 8 милијарди $!
Слично је и са Ф-22 раптором, Ф-35 итд, свугде где се не примењује амерички систем обрачуна инфлације према функционалној замењивости.

Pa to i je ta fora uzmeš na rate dobiješ ukupno više, to mu dođe k'o naknada za inflaciju :D
a ovo o borbenim avionima i svemirskim teleskopima je malo priglupa uporedba.
od 2000 do danas je izmišljeno masu nove vrhunske i skupe tehnologije.
pogledaj samo kako su televizori napredovali, šta misliš šta su sve tamo zbuksali ;)
i naravno inflacija

u svemu tome meni najbitnije je ovo:

Bio sam izvan sebe, nisam mogao da verujem, izbezumljen sam trčao po kancelariji i tražio da mi pročitaju izvučene brojeve kako bih se uverio da je to zaista dobitnički listić. Posle toga šef me je odvezao u Lutriju Minesote, kako bih podigao novac. Eto šta vam je život, ujutro mi je bio šef, a na kraju radnog dana moj šofer", rekao je novopečeni bogataš.

njemu je dobro ;)
 
Pa to i je ta fora uzmeš na rate dobiješ ukupno više, to mu dođe k'o naknada za inflaciju :D
a ovo o borbenim avionima i svemirskim teleskopima je malo priglupa uporedba.
od 2000 do danas je izmišljeno masu nove vrhunske i skupe tehnologije.
pogledaj samo kako su televizori napredovali, šta misliš šta su sve tamo zbuksali ;)
i naravno inflacija

u svemu tome meni najbitnije je ovo:

Bio sam izvan sebe, nisam mogao da verujem, izbezumljen sam trčao po kancelariji i tražio da mi pročitaju izvučene brojeve kako bih se uverio da je to zaista dobitnički listić. Posle toga šef me je odvezao u Lutriju Minesote, kako bih podigao novac. Eto šta vam je život, ujutro mi je bio šef, a na kraju radnog dana moj šofer", rekao je novopečeni bogataš.

njemu je dobro ;)
Нису ништа збуксали, телескоп је мање апертуре(отвор којим се прима светлост и који је најбитнији за разлучивање далеких објеката) + што праве лошија огледала.
Амери рачунају инфлацију по функционалном принципу, тј неће нпр рачунати цене металних цеви за водовод по кући и раст тих цена после рецимо 10 година, већ обрачунају неке друге, нпр пластичне цеви и кажу чак ето дефлације!
Међутим када је у питању свемирска или војна технолигија не могу да ескивирају квалитне материјале и обраду.
А тај његов осећај да је сада неко, је јасан и мало ко би се другачије осећао, само је тема дерање добитника.
 
tumblr_mr6rw1NMfT1qawb1ko1_500.png
 
Нису ништа збуксали, телескоп је мање апертуре(отвор којим се прима светлост и који је најбитнији за разлучивање далеких објеката) + што праве лошија огледала.
Амери рачунају инфлацију по функционалном принципу, тј неће нпр рачунати цене металних цеви за водовод по кући и раст тих цена после рецимо 10 година, већ обрачунају неке друге, нпр пластичне цеви и кажу чак ето дефлације!
Међутим када је у питању свемирска или војна технолигија не могу да ескивирају квалитне материјале и обраду.
А тај његов осећај да је сада неко, је јасан и мало ко би се другачије осећао, само је тема дерање добитника.

sad si me zainteresirao za taj teleskop, jel imaš neki link di se o njemu može pročitati?
 
Чланак из 2006., 5 милијарди!
http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/jwst/2006/jwst.htm
Мало техничких детаља:
http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/jwst/2007/dizajn.htm
http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/jwst/2007/jwst.htm
Или једноставно у Гугл укуцај:webb.

hvala

ajooj
Year Cost (billion USD)

1997 0.5
1998 1
1999 1
2000 1.8
2002 2.5
2003 2.5
2005 3
2006 4.5
2008 5.1
2010 6.5
2011 8.7
2013 8.8
 

Back
Top