Amd VS. Intel

Znas koja je fora, shushka se neshto da ce final verzija Longhorna da bude samo 64-bitna zbog brzeg prelaska na 64-bitnu arhitekturu. E sad, ako je to stvarno tacno, a Intel ne izbaci 64-bitni model procesora koje je najavljen, shta vishe, vec za ovu godinu, onda nerado kupujem A64 ... :roll:

Toliko.
 
FaXcooL:
Znas koja je fora, shushka se neshto da ce final verzija Longhorna da bude samo 64-bitna zbog brzeg prelaska na 64-bitnu arhitekturu. E sad, ako je to stvarno tacno, a Intel ne izbaci 64-bitni model procesora koje je najavljen, shta vishe, vec za ovu godinu, onda nerado kupujem A64 ... :roll:

Toliko.
Pa Intel i da izbaci 64-bita procesor mislis da ce kostati 150e ima da kosta barem 300 najslabiji model... A ono uporedjivanje celerona ia amd-a 64 slatko sam se nasmejao :D
 
Kad_LupimLupim:
O kakvoj god brzini da pricamo, AMD sije Intela... jedino polje na kome ga ne dobija su testovi kao sto je kompresija audio/video materijala, u kojoj je jedino bitan br. Herza!
Mada, ako upotrebimo A64 sa 64-bitnim softwareom, ni tu vise Intel nema sta da trazi.
Drugo nForce4 podrzava PCI-E magistralu.

Sve je to lepo sto ga on sije samo je mali broj ljudi koji komp koriste za ozbiljne stvari a imaju AMD procesor (ili ja mozda gresim?)!
O kom to 64-bitnom softweru pricamo? Mozda o Linuxu? Ako je to u pitanju onda je to smesno! Linux (na moju zalost) nikada nece zaziveti u kucnim i kancelarijskim kompjuterima a ja jos nisam sreo nijedan (ponavljam niedan) server kod nas koji koristi AMD-ove procesore.
"drugo" Kada se pojavio nForce 4 i na koliko mesta u gradu ima da se kupi ploca sa tim cipom?! On se tek pojavio a vec zaostaje za Intel-ovim 925XE za DDR2 sacekajte ultra verziju!
 
FaXcooL:
Cek cek.. uporedjujes Celeron i a64 ? :D
:D

naravno da ih NE uporedjujem (nije ih ni moguce uporediti!!!) - samo sam hteo da kazem da su i AMD i Intel procesori sasvim OK, samo zavisi sta kome treba... (inace, ovaj thread se zove "AMD vs. Intel", a ne "A64 vs. P4" ;) )
 
sonne:
...ja jos nisam sreo nijedan (ponavljam niedan) server kod nas koji koristi AMD-ove procesore.

E pa red bi bio da sretneš. Ako ih tražiš u domaćim "prodavnicama" hardvera, nećeš ih nikad naći (kao uostalom ni bilo koje druge). AMD serveri se sve više i više eksploatišu kao kompletna HighEnd rešenja.

Cray je skoro kupio OctigaBay i počeo sa izgradnjom najjačeg superkompjutera OctigaBay 12K sa 12000 Opterona. Mislim, šta je to? Internet terminal?

A osim toga, vrlo je lako pronaći AMD servere kod gotovo SVIH poznatijih proizvođača. Krenite redom po sajtovima pa onda PRODUCTS itd.

A serveri kod nas... Da podsetim samo - pre nekoliko godina je i veliki Intel mogao da sanja o proizvodnji servera, koliko i Zastava o proizvodnji bolida formule 1. Na toj sceni je suvereno vladao Cray, IBM, Sun Microsystems, SGi itd. Intel nije mogao ni tepih da im prostire, a kamoli da prodaje serverske procesore. Iz toga se može naslutiti sadašnji AMD-ov status po pitanju servera(pogotovo kod nas, gde se pravi server viđa jednom u tri godine). Prirodno je da nešto što je novo ne kreće iz momenta u serverski retailing. Itanium i dan-danas tavori po magacinskim budžacima, pa ništa. Tek je Itanium2 nešto promenio, ali kasno - pošto i sam Intel obustavlja razvoj IA64 tehnologije i prelazi na nešto "novo".

Pozdrav
 
sonne:
Kad_LupimLupim:
O kakvoj god brzini da pricamo, AMD sije Intela... jedino polje na kome ga ne dobija su testovi kao sto je kompresija audio/video materijala, u kojoj je jedino bitan br. Herza!
Mada, ako upotrebimo A64 sa 64-bitnim softwareom, ni tu vise Intel nema sta da trazi.
Drugo nForce4 podrzava PCI-E magistralu.

Sve je to lepo sto ga on sije samo je mali broj ljudi koji komp koriste za ozbiljne stvari a imaju AMD procesor (ili ja mozda gresim?)!
O kom to 64-bitnom softweru pricamo? Mozda o Linuxu? Ako je to u pitanju onda je to smesno! Linux (na moju zalost) nikada nece zaziveti u kucnim i kancelarijskim kompjuterima a ja jos nisam sreo nijedan (ponavljam niedan) server kod nas koji koristi AMD-ove procesore.
"drugo" Kada se pojavio nForce 4 i na koliko mesta u gradu ima da se kupi ploca sa tim cipom?! On se tek pojavio a vec zaostaje za Intel-ovim 925XE za DDR2 sacekajte ultra verziju!
A ajde ti sad meni kazi sta ja to da radim na mom AMD-u da bih video da je losiji od Intela? Ajde reci mi samo da vidim tu jednu stvar.
Evo odma ja da ti kazem da sam na ovoj mojoj masini radio i u Mayi i u MAX-u i MS Visual Studiu i Premieru i Photoshopu i Sound Frogeu i jos mnogo programa koje obicni korisnici ne doticu... i ne videh problem. Imam i Win2003 Server, pa ni on nije pravio problem zbog AMD-a.
Dakle sta je u pitanju?

I da to sto se tice Linuxa? Zar on treba da masovno zazivi da bi ga ti koristio?
 
Kad_LupimLupim:
sonne:
Kad_LupimLupim:
O kakvoj god brzini da pricamo, AMD sije Intela... jedino polje na kome ga ne dobija su testovi kao sto je kompresija audio/video materijala, u kojoj je jedino bitan br. Herza!
Mada, ako upotrebimo A64 sa 64-bitnim softwareom, ni tu vise Intel nema sta da trazi.
Drugo nForce4 podrzava PCI-E magistralu.

Sve je to lepo sto ga on sije samo je mali broj ljudi koji komp koriste za ozbiljne stvari a imaju AMD procesor (ili ja mozda gresim?)!
O kom to 64-bitnom softweru pricamo? Mozda o Linuxu? Ako je to u pitanju onda je to smesno! Linux (na moju zalost) nikada nece zaziveti u kucnim i kancelarijskim kompjuterima a ja jos nisam sreo nijedan (ponavljam niedan) server kod nas koji koristi AMD-ove procesore.
"drugo" Kada se pojavio nForce 4 i na koliko mesta u gradu ima da se kupi ploca sa tim cipom?! On se tek pojavio a vec zaostaje za Intel-ovim 925XE za DDR2 sacekajte ultra verziju!
A ajde ti sad meni kazi sta ja to da radim na mom AMD-u da bih video da je losiji od Intela? Ajde reci mi samo da vidim tu jednu stvar.
Evo odma ja da ti kazem da sam na ovoj mojoj masini radio i u Mayi i u MAX-u i MS Visual Studiu i Premieru i Photoshopu i Sound Frogeu i jos mnogo programa koje obicni korisnici ne doticu... i ne videh problem. Imam i Win2003 Server, pa ni on nije pravio problem zbog AMD-a.
Dakle sta je u pitanju?

I da to sto se tice Linuxa? Zar on treba da masovno zazivi da bi ga ti koristio?

Ma lepo je to sto si ti radio na tome i ja sam na PI instalirao Win XP pa to neznaci da on ok radi na njemu!
Tj. ja ovde govorim o profesionalnoj upotrebi (citaj: profesionalnoj) ...ti da si radio u Sound Forgeu znao bi to i da napises!
A sta treba da radis? Za pocetak pocni da posmatras stvari, probaj da napravis gradient na slici od nekoliko metara, da je pustis kroz neki filter pri tom gledaj na sat ako zelis i obrati paznju gde ce ti Psh. puci!
I da sto se linuxa tice: kuci pored jednog Windowsa koristim tri linuxa tako da nemoras da se brines za moje koriscenje istog a o profesionalnoj upotrebi necu ni da te zamaram.

I jos jedan komentar: nije bitno samo u cemu si radio nego i sta si radio!
 
sonne:
...ti da si radio u Sound Forgeu znao bi to i da napises!...
Sta si ovim' hteo da kazes :? :?:

Sto se tice Photoshop testa, evo bash sam proverio tvoju pricu. Rezolicuja slike bilzu 6000*6000, procenjena velicina oko 100 MB! Gradient i par filtera preko, Photoshop mi nije pukao iako si zvucao kao da ce sigurno puci, a sto je trajlo, nisam primetio da je trajalo duze nego na Intelu (u skoli radim na PIV 2 GHZ). Inace zaista nikad nisam imao potrebu da radim sa extremno visokim rezolucijama ( najcesce 1600*1200, sa digitalca), ali kad sam se par puta sretao sa nekim vilikim i sa njima se igrao nikad nisam naleteo na problem. I zaista i dalje ne vidim Intelovu prednost.
 
Ovo sve vise pelazi u prepirku,recite vi meni koja od ove dvije konfiguracije koje mogu da kupim za priblizno iste pare radi bolje (stabilnije, brze..) prednost dajem stabilnosti ali i dugotrajnom radu, posto radim na racunaru nekad i po 24 sata u cugu treba mi brza i stabilna masina a ne masina koja ce raditi najbrze a moracu svakih 6 sati da resetujem racunar ili mozda prije, a pritom da ne zagrejem ruke a naravno i sobu... To mi u ovom slucaju ne treba imam naknadno radijatore
 
By Bojan:
recite vi meni koja od ove dvije konfiguracije koje mogu da kupim za priblizno iste pare radi bolje (stabilnije, brze..)
ma, obe navedene konfiguracije ce raditi stabilno i brzo!

A64 ima prednost sto ce ti omoguciti lak upgrade na Win64 (kad se taj OS pojavi) i sto se znatno manje greje nego P4...

sve u svemu: vrlo je slicno, ali A64 konfiguracija ima moderniji CPU i bolju graficku kartu... razlika je narno relativno mala, mada prvenstveno zavisi od toga sta ces raditi na tom PC-ju!

pozdrav!
 
Ma nikome ovde nije ni na kraj pameti da se prepire!
Zaista mi je cudno da ti sistem nije pukao kada si slike pustao kroz filtere?
Mi smo probali u studio (graficki dizajn veliki format) da ubacimo AMD i to nam nikako nije uspelo jednostavno je sistem pucao kad god je trebalo da se odradi nesto ozbiljnije (probali smo brdo komponenti ali je rezultat uvek bio slican).
Resenje je naravno bio P4 na 3 GHz. a kasnije i G5!
Neznam o kakvom grejanju pricate meni P4 na 3.4 GHz pri sobnoj temperaturi od 27C pri poprilicnom opterecenju greje do 51C i to sa svojim hladnjakom.

Sto se stabilnosti tice ja i dalje prednost dajem Intelu. Ima noviji i stabilniji cipset koji ce perfektno odradjivati posao + brzu memoriju razlika u grafici je zanemarljiva a malo jaca graficka nikeko neznaci stabilniji sistem.

P.S. hteo sam da kazem da se pise Sound Forge a ne "Sound Froge"
 
sonne:
1. Mi smo probali u studio (graficki dizajn veliki format) da ubacimo AMD i to nam nikako nije uspelo

2. Neznam o kakvom grejanju pricate meni P4 na 3.4 GHz pri sobnoj temperaturi od 27C pri poprilicnom opterecenju greje do 51C i to sa svojim hladnjakom.
1. koji AMD? A64?

2. evo, posle 13 sati uptime, od toga poslednjih par sati pod vrlo opterecujucim igrama (a komp mi stoji udaljen 25cm od vrlo toplog radijatora!):
a644ke.gif

- do sada nisam video da je presao 43-44C...
 
A64 puca na gradientu i filterima u PS-u?!?!!! PA TO JE SMEŠNO! Daj Sonne nemoj da igraš na neobaveštenost korisnika. To što ti pričaš su čiste bezvezotine (bez uvrede, ali ne znam kako to da okarakterišem). Ako si ti to probao i radi kako si opisao, onda:

1. Ne znaš da sastaviš kompjuter,
2. Onaj ko ti je sastavljao kompjuter nije znao to da uradi kako treba,
3. Imaš tragično loš hardver
4. itd. itd.

Mislim stvarno - Imam A64 i probao sam ih gomilu i nikada nisam video problem ni sličan tome što pominješ. Evo upravo sam "izrednao" gradaciju od 5x5 metara (574MB) i šta misliš šta se desilo? NIŠTA! Usput je radio Recovery nekog uništenog diska od 40GB i ovo što tipkam na forumu.

Zaista mi nije jasno koje su namere ovakvih nesuvislih postova kao što je tvoj. Čemu toliko opiranje tehnologiji za koju daleko veći stručnjaci od svih nas priznaju da je odlična?! Inat? Šta li?

Čim ne znate (pobornici Intela) kako da odbranite vašeg miljenika, hvatate se za neku maglovitu i imaginarnu nestabilnost. To bi možda priličilo deci od 10-15 godina... Mada, možda sam Vas loše procenio?

P.S. A koja je to "profesionalna upotreba"?

Pozdrav
 
Prvo odgovor zoniju :
1. da AMD64 (o njemu ovde i govorimo zar ne?)
2. tebi procesor verovatno ledi ako neigras zahtevne igre

a zatim i SRORM-u:

1. veruj mi daleko sam od toga da neznam da sastavim kompjuter
2. ja sam sastavljao konfiguraciju
3. da imao sam tragicno los hardwer (citaj: PROCESOR)
4. da nebi nagadjao evo ti o kakvoj se konfiguraciji radilo: AMD64 2800, EPoX 8HDA3+ (koja je u to vreme bila najbolja ploca za 64-bitnu platformu), 2x512MB Kingston, 2x512MB A-Data, 2xMaxtor 6YO80MO, 2xSeagate ? od 80 Giga (oba puta u RAID-u, Enermax 350W, nVidia 5700 Ultra, ATI 9600XT e i na kraju smo jos probali i Gigabite plocu (nesecam se modela)
Dakle nevidim sta tu od komponenti nije valjalo i sta nisam znao da sklopim ali sudeci po tvojim komentarima verovatno da nisam znao Windows da instaliram??? :roll:
I nemoj se bojati zacudio bi se koliko prihvatam nove tehnologije i koliko se naravno ne opirem istim.
Sto se tice AMD64 sklopio sam ih vise nego sto si ti video! A sto se inata tice verovatno sam zbog istog i kupio P4 3.4GHz
-Sigurno si me lose procenio.

P.S pod profesionalnom upotrebom sam mislio da se taj tvoj "test" na masini radi standardno po 20 puta dnevno, sest dana u nedelji.
PoZ.
I nemojte se ljutiti ovde se samo radi o sukobu misljenja.
 
sonne:
Prvo odgovor zoniju :
1. da AMD64 (o njemu ovde i govorimo zar ne?)
2. tebi procesor verovatno ledi ako neigras zahtevne igre

I nemojte se ljutiti ovde se samo radi o sukobu misljenja.
1. ma, to me bunilo - da je bio rec o nekim starijim Athlonima, pa i da shvatim... Moram da pitam (iako ne sumnjam u tvoju strucnost ;) ): bio je instaliran XP SP2? I najnoviji drajveri za CPU i graficku?

2. hehe... pa, ne bas, ali temperatura bude otprilike kao i u sobi :lol:

btw, zasto bi se bilo ko ljutio?

btw2: moj PC @home & @office, ako nekog zanima - zoniweb.com/mypc
 
jedan kaze P4 3.4 a drugi kaze AMD 64 pa kome vjerovati, ovaj kaze da se AMD gubi pri velikom opterecenju, a drugi kaze da se AMD ne grije, pa ko onda laze.......... :? :? :?
Koju konfiguraciju imate trenutno i ti sa AMD 64 i ti sa P4 3.4, pa da vidim odgovara li sta meni.

PSS. A koliko je to para?
 
By Bojan:
jedan kaze P4 3.4 a drugi kaze AMD 64 pa kome vjerovati, ovaj kaze da se AMD gubi pri velikom opterecenju, a drugi kaze da se AMD ne grije, pa ko onda laze.......... :? :? :?
Koju konfiguraciju imate trenutno i ti sa AMD 64 i ti sa P4 3.4, pa da vidim odgovara li sta meni.

PSS. A koliko je to para?
Evo ja npr. imam Amd barton 3200+ koji se greje do 46c,i uvek cu imati amd jer za iste pare intel ne moze da ponudi ni priblizno dobar procesor pa i konfiguraciju
 

Back
Top