Albanska spomenica

odnemiladonedraga

Zainteresovan član
Poruka
136
Pozdrav svima!

Htela sam da pitam da li ima nekog ovde kome je predak nosilac Albanske spomenice?Zanima me,posto smo je mi u vihoru rata izgubili,tj. spaljena je sa kucom,pa sam razmisljala da mozda ne postoji mogucnost dobijanja bar kopije iste,posto sam cula da su ti spiskovi unisteni ?
 
Pozdrav svima!

Htela sam da pitam da li ima nekog ovde kome je predak nosilac Albanske spomenice?Zanima me,posto smo je mi u vihoru rata izgubili,tj. spaljena je sa kucom,pa sam razmisljala da mozda ne postoji mogucnost dobijanja bar kopije iste,posto sam cula da su ti spiskovi unisteni ?
Raspitaj se malo po CG. Ima nekih, koji je i na pidžami nose.

U novijoj istoriji dodeljivana je Albanska spomenica, kojoj je odlikovano 142.148 pripadnika srpskih i stranih vojnika, sveštenika koji su se povlačili preko Albanije u Prvom svetskom ratu.
 
Moj pradeda je nosilac Albanske spomenice, kao i veliki broj ljudi iz ovog dela Srbije, ali nisam do sada čuo da se može dobiti kopija. Retko ko poseduje dokument, uglavnom svi imaju samo medalju
 
Brat od strica mi je rekao da je medalja verovatno izgubljena po selu,dok su cuvlai ovce,tj. dok su je koristili kao zvono za ovcu,ha,ha,a papir je izgoreo...Stvarno ne znam kako bih mogla do kopije da dodjem,pa da je skeniramo mi u familiji koji postujemo istoriju...Cula sam da je ta kraljevska kancelarija za izdavanje ovih hartija,nakon 2. sv. rata rasformirana,a ne znam sta je sa arhivom?Gde da trazim?
 
Nesto sam nasao u ovaj link : http://www.limundo.com/aukcija-ZA-NOSIOCE-ALBANSKE-SPOMENICE-615814
mk6dj.jpg


ZNACKA NOSILACA ALBANSKE SPOMENICE 1915.god.

PROIZVODNJA GRIZBAH I KNAUS ZAGREB.

OSTALO KAO NA SLICI.

Ako je ovo , jer ja neznam uopce zasto se ta znacka zove tako :)

et85qu.jpg


Albanska spomenica Vidosava L. Krsmanovića iz 10. pešadijskog puka
http://www.arhivcacak.org.rs/fondoviorganizacije.htm
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nesto sam nasao u ovaj link : http://www.limundo.com/aukcija-ZA-NOSIOCE-ALBANSKE-SPOMENICE-615814
mk6dj.jpg


ZNACKA NOSILACA ALBANSKE SPOMENICE 1915.god.

PROIZVODNJA GRIZBAH I KNAUS ZAGREB.

OSTALO KAO NA SLICI.

Ako je ovo , jer ja neznam uopce zasto se ta znacka zove tako :)


et85qu.jpg

Albanska spomenica Vidosava L. Krsmanovića iz 10. pešadijskog puka
http://www.arhivcacak.org.rs/fondoviorganizacije.htm

Zove se tako zbog toga što je dodeljivana kao uspomena i priznanje onima koji su učestvovali u povlačenju srpske vojske preko Albanije 1915. godine. Malo istorije prijatelju :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
I moj deda je bio ''solunac'',nosilac spomenice...ne znam da se može dobiti kopija,ja Vam savetujem kupite jednu negde pa je okačite na počasno mesto u kući kao znak sećanja na Vašeg časnog pretka...i to je to...
 
Ali ja bih zelela ovu povelju sa pradedinim imenom,a to ime je dato i mom ocu,pa da je lepo skeniramo i svi mi njegovi naslednici da je imamo,pa i svojoj deci da je predajemo...Videcu,pisala sam u Dvor ,pa ce mozda oni moci da mi pomognu.Jedan prijatelj ciji je deda solunac ima dedinu povelju,a rekao mi je da je ta kancelarija posle II sv. rata zatvorena, a sta li je sa arhivom,to ne zna...Bilo bi lepo da dodjemo do toga.Kopacu dalje,ima dana...
 
Само да подсетим да Албанска споменица није одликовање, она је споменица. Добијали су је они који су прешли преко Албаније у Великом рату, свеједно да ли војници или цивили. Мислим да је било случајева да су добијала чак и деца.
 
Медаља за спомен на повлачење српске војске преко Албаније односно Албанска споменица је једностепено државно војно и цивилно одликовање које су стекли сви припадници српске војске који су се повлачили преко Албаније у зиму 1915./16. установљена је 5. априла 1920. године Указом престолонаследника принца-регента Александра I Карађорђевића у тада већ новој држави Краљевини Срба, Хравата и Словенаца. На аверсу се налази леви профил Врховног команданта Српске војске регента Александра I а око њега стоји кружни натпис "својим ратним друговима Александар", око натписа се налази ловоров венац и сребрни двоглави орао са круном, а на реверсу је натпис "за верност отаџбини". Медаља је ношена о светло зеленој траци са црним пругама уз ивицу. Медаља за спомен је почасно одликовање нижег ранга, али има своју историјску тежину, јер се додељује о годишњицама и јубилејима свим усчесницима неког догађаја.

После победе српске војске у Колубарској бици, децембра 1914. на српском фронту до почетка јесени 1915. завладало је затишје. Међутим, под командом фелдмаршала Аугуста Макензена, Аустоугарска Балканска армија и 11. немачка армија од око 500.000 војника, 10 ескадрила авиона и са бројном речном флотилом на Дунаву и Сави, покренуле су 6. октобра 1915. највећу офанзиву на Краљевину Србију. До 15. октобра 1915., упркос крајњем пожртвовању српске војске, аустроугарска балканска војска правцем преко реке Саве и Дрине, и 11. немачка армија преко Дунава заузеле су Београд, Смедерево, Пожаревац и Голубац и створиле шири мостобран јужно од Саве и Дунава, натеравши српске трупе на повлачење према јужној Србији. Тог истог дана, 15. октобра 1915. без објаве рата, две бугарске комплетне армије. Потиснуле су слабе српске јединице, продрле у долину Јужне Мораве код Врања и до 22. октобра 1915. заузеле Куманово, Штип, Скопље, прекинуле моравско-вардарску комуникацију и онемогућиле повлачење српске војске према грчкој граници и Солуну. Друга половина октобра и почетак новембра протекли су у повлачењу српске војске према југу. Српска војска и избеглице се налазе у безизлазној ситуацији на Косову и Метохији. Пут према Солуну је пресечен. Аустругарска војска са северозапада, немачка војска са севера и бугарска армија са југа и истока напредују према Косову са јединим циљем да униште Српску војску у расулу. Једини пут Српској војсци и избеглицима према савезницима и јадранској обали водио је преко албанских планина. Српска војска са избеглим народом креће у повлачење преко Албаније и Црне Горе у зиму 1915. под страшном хладноћом, снегом завејаним путевима у општем расулу на температури 25 °C испод нуле. Војску у расулу и избегли народ изморен гладом и хладноћом нападају албански разбојници.
На слици је споменица мог прадеде Шљукић (Крсман) Ивана

zasajt.jpg
 
Jedno pitanje. Pronasli smo oko tridesetak ukaza za dodelu albanske spomenice sa raznim imenima, neke i sa starim fotografijama. Ni na jednoj nema pecat. Svi ti ljudi su negde iz Vrsca ili okoline. Te pristupnice deluju kao da su ispisane ali nedovrsene. Sta raditi sa tim? Ima li neko savet?
Evo kako izgleda jedna.
 
Pozdrav svima!

Htela sam da pitam da li ima nekog ovde kome je predak nosilac Albanske spomenice?Zanima me,posto smo je mi u vihoru rata izgubili,tj. spaljena je sa kucom,pa sam razmisljala da mozda ne postoji mogucnost dobijanja bar kopije iste,posto sam cula da su ti spiskovi unisteni ?

Mnogo je prosslo vremena, ali ako si joss dostupna - i dobila bilo kakav trag za albanske spomenice, molim te javi mi se.
Mi, unuci mog/nasseg dede Velimira Basarica iz sela Vrbeta kod Gruzze (30 km juzzno od Kragujevca), ne mozzemo da saznamo da li je uopsste uccestovvao u tom ratu. Ja se secyam da je imao obiccaj da kazze "..ja sam dva puta preko mora presso..". A on, srecyom sad vecy ima i cukun-unek, kojima bih voleo da ostavim tu informaciju. Tek sam danas saznao da su svi takvi vojnici (dva puta preko mora pressli) dobili medalje. Ali da su spiskovi unissteni. Pa eto jedini naccin je mozzda taj tvoj. Ja zapravo mislim da on nije nikada ni preuzeo taj medaljon, jer je bio nepismen ccovek, pa je te 1920 kad je ustanovljena ta medalja, jednostavno mislio da je neko povecyanje poreza ili ko zna ssta i nije ni uzeo ili bacio. Velika je ssteta ssto su spiskvvi nestali.
Kanadjani imaj spiskove vojnika i iz 17-og veka, a mi ni i iz 19-og
pozdrav, deda Doobra, TOronto, Canada
 

Back
Top