Afte

Adriana Lima

Queen
Poruka
15.268
Vec deceniju unazad imam problem s aftama, ali barem su mi izlazile u razmaku od par meseci..medjutim, u poslednje vreme mi izlazi dosta njih i taman kad su neke pri kraju iskoci ih jos..tako da ih imam non stop i to bukvalno svuda-na jeziku, po sluzokozi, na desnima, u grlu..
Imam neki italijanski Paravlex na bazi propolisa koji mi ne pomaze, tj. zalece se kad bi se zalecile i bez njega..a i kako da ga namazen na grlo?! Grlo mi je puno afti i boli mi kao da imam upalu grla..jedino dobro u celoj prici je sto mi se ne mili da jedem..:lol:
Da li je neko imao slican problem?Postoji li resenje za trajno unistavanje ovih napasti?!?
 
Sorry...mislila sam da mogu samo da dopisem naziv s obzirom da pisah o pasti...

Pasta za zube...super je...ima u DM, kosta oko 2€, prirodna - bez floura, alkohola, SLS, konzervanasa (UK product)...cesto mogu i paste da budu uzrok aftama...
Verovatno ti je i imunitet oslabljen...stoga pokusaj sa nekim vitaminima, Molkosanom i pastom...kombinuj ono sto ti odgovara...

Meni je pomoglo..
 
Molim fotografiju toga sto zovete aftama da vidim da li su to zaista afte.

1. Da li si sigurna da su afte?
2. Koliko imas godina?
3. Na kojim sve delovima usta izlaze te afte kako kazes?
4. Od koje godine se javljaju?
5. Da li jos neko u porodici ima ili je imao isti problem?
6. Da li vremenski mozes da ih povezes sa ciklusom, menstruacijom, ovulacijom?
7. Imas li stare plombe koje ti grebu jezik ili sluzokozu?
8. Da li si pod stresom, vodis li stresan zivot?
9. Da li si ikad imala infekciju nekim od virusa: Herpes simplex , varicela zoster, citomegalo virus
10. Imas li vitamninski deficit ili deficit cinka i gvozdja?
 
Da li postoje promene jos negde vas usta i grla?
Da li postoji neki poseban osecaj pre pojave afte u vidu recimo peckanja i zarenja na mestu gde ce izbiti afta?
Da li pre serije izlazaka afti postoji neki stadijum koji je pracen malaksaloscu, temperaturom?
Da li je jezik oblozen?
Da li je jezicni pokrivac uvecan?
Da li se te tvoje afte pojavljuju na tvrdom nepsu i na gingivi ? OVO JE JAKO BITNO!!!!
 
Poslednja izmena:
Zar nisu afte kao osip i bele lise? :think:

Afte su kriznog oblika ili ovalnog. Jasno su ogranicene od okoline crvenim prstenom. I dno im je je prekriveno fibrinskim eksudatom zute boje. Ali naravno lako se mogu pomesati sa jos nekim stvarima.

Npr.

afte.jpg
 
Molim fotografiju toga sto zovete aftama da vidim da li su to zaista afte.

1. Da li si sigurna da su afte?
2. Koliko imas godina?
3. Na kojim sve delovima usta izlaze te afte kako kazes?
4. Od koje godine se javljaju?
5. Da li jos neko u porodici ima ili je imao isti problem?
6. Da li vremenski mozes da ih povezes sa ciklusom, menstruacijom, ovulacijom?
7. Imas li stare plombe koje ti grebu jezik ili sluzokozu?
8. Da li si pod stresom, vodis li stresan zivot?
9. Da li si ikad imala infekciju nekim od virusa: Herpes simplex , varicela zoster, citomegalo virus
10. Imas li vitamninski deficit ili deficit cinka i gvozdja?
Ova sto je bila na vrhu jezika je prosla, sad je kod grla i umnjaka tako da ne mogu da slikam. Inace, umnjak mi raste vec godinu dana i tek je malo nikao, boli me, raste u obraz i cepa ga pa su mi stavljali antibiotike i strugali ga, juce sam bila kod zubara zbog cepa koji se napunio bakterijama..zubar mi ne preporucuje da ga vadim zbog zivca, cak preporucuje da izvadim gornji koji mi uopste ne smeta da bi ovaj mogao da izraste..
1.Da, bele su, peku, traju 10ak dana
2.Od prekljuce 26.
3.svuda-po jeziku, sluzokozi, u grlu, na desnima
4.ne znam tacno, odavno, od detinjstva
5.ne
6.ne
7.ne
8.da, mada sam prethodnih dana bila poprilicno opustena (na zimovanju) ali su one nicale samo tako
9.ne
10.ne znam
 
Da li postoje promene jos negde vas usta i grla?
Da li postoji neki poseban osecaj pre pojave afte u vidu recimo peckanja i zarenja na mestu gde ce izbiti afta?
Da li pre serije izlazaka afti postoji neki stadijum koji je pracen malaksaloscu, temperaturom?
Da li je jezik oblozen?
Da li je jezicni pokrivac uvecan?
Da li se te tvoje afte pojavljuju na tvrdom nepsu i na gingivi ? OVO JE JAKO BITNO!!!!

ne
da
ne
ne
ne
na nepcu ne, na desnima ponekad, najomiljenije staniste im je jezik
 
Ovako afte se ne javljaju nikada na desnima. Sto ce reci da ako ti zaista znas sta se istinski smatra desnima onda ovo nisu afte.
Vrlo lako moze da bude do psihogenog faktora.

Treba da uradis za pocetak sledece analize:

1. Progesteron i estrogen - da vidimo da ne izlaze usled poremecaja plonih hormona
2. Kompletnu krvnu sliku sa leukocitarnom formulom
3. IgA , IgG, IgM
4. Gvozdje (Fe)
5. Bris tkiva oko afte u ustima i u grlu
 
Zapisuj sta si jela od hrane pre pojave afti? Pa ces to napisati kad napravis spisak.
Imas li problema sa zeludcem , crevima u smislu bolova, neprijatnog osecaja, kiseline, refluksa (ono kad ti se vraca kiselina)?
 
Afte se nikad ne javljaju na desnima to je pravilo. Pod desnima se misli na ono meso oko zuba koje je tvrdo pripijeno uz kost vilice.

Izasla je negde kod umnjaka, ne znam tacno da li su desni jer me boli mnogo veca povrsina nego sto ona zahvata..
Hvala na iscrpnim pitanjima i detaljnom objasnjenju, blago tvojim pacijentima:ok:
 
Nema na cemu.
Jako je bitno da cim budes mogla da slikas slikas te promene i posaljes mi. I da uradis analize koje sam ti napisao.
Da li one izgledaju kao ova na slici koju sam ja postovao?
 
Ne lici na ovo sa slike, skroz je bela, udubljena (kao da jede tkivo), precnika oko 2-3mm..

Sutra idem kod zubara, oralnog hirurga, doduse zbog umnjaka..imam sve zdrave zube..zeza me samo on i ove afte..

Moj rodjak, zubar u penziji, mi ne preporucuje da ga vadim jer bi, kako kaze, zivac mogao da bude povredjen prilikom davanja anestezije, kao i prilikom vadjenja zato sto su mu koreni krivi..predlagao mi je da izvadim gornji (koji mi ne pravi probleme i na snimku je koren ok) koji ne da ovom da izraste..

Mama mi ne da da vadim nijedan od 2 izrasla umnjaka jer kaze da ce mi vilica biti asimetricna..imam cep koji mi je rodjak i danas ispirao hidrogenim rastvorom, ali ja ne mogu u nedogled da se bavim ovim umnjakom. Rasekao mi je obraz pa sam isla par puta da mi stave antibiotik na njega, strugali su i njega i ovaj gornji, uvo i glava me bole, a sad i ovi cepovi...inace, zubi su mi savrseno poredjani, jedino je ovaj buntovnik skrenuo sa puta:confused:

Inace, sutra idem kod Vlaste Petrovica, cula sam da je dobar, da li ti je to ime poznato?
 

Back
Top