Afera Votergejt

gost 167296

Iskusan
Poruka
5.962
Kao sto je opste poznato, zgrada Votergejt u Vasingtonu sa stanovima za ljude dubokog dzepa gde su se okupile demokrate, dok je tadasnji predsednik Nikson republikanac svojim ljudima naredio da se postave prisluskivace, kako bi uvideo sta se zbiva iza zatvorenih vrata. Medjutim, sve se razotkrilo.

Imam dva podatka kako se to sve razotkrilo, jedan je da su to ucinili novinari Vasington posta, a drugi da su to ucinili FBI-ovci... Sta je od toga tacno? I ako su to ipak ucinili novinari Vasington posta, odakle im ideja da istrazuju bas tu?
 
Nisam baš upoznat s tom aferom,ali...To sami novinari nisu mogli da urade bez nekog unutra...Znači neko u tajnoj službi je bio jači od demokratske stranke što se u ovom slučaju pokazalo kao dobra stvar...Btw odakle ti taj drugi podatak...FBI tamo ima dosta moći što je u principu ok,pošto se ne radi o autokratskoj državi...
 
Film - "Svi predsednikovi ljudi", je snimnjen po istinitom događaju a opisuje upravo ovaj događaj. Stariji je film, snimnjen 1976. godine, pre oko 2 godine je bio na Foksu.
Pre par meseci sam čitala nešto o ovome, pa me zainteresovalo, s nadom da ću jednom otići u Ameriku i obići Vašington pa i zagradu Votergejt pa rekoh da se malo raspitam na vreme :)
 
Imam ja na faxu knjige o američkom pravu baš o slučajevima u ''komunikacijama'' to su svi slučajevi u kojima su uključeni mediji pa ću probati da nađem...
Tamo je očigledno bilo dosta krivičnih dela s obe strane...
http://watergate.info/background/
"Watergate" is now an all-encompassing term used to refer to:

* political burglary
* bribery
* extortion
* phonetapping
* conspiracy
* obstruction of justice
* destruction of evidence
* tax fraud
* illegal use of government agencies such as the CIA and the FBI
* illegal campaign contributions
* use of public money for private purposes.
Pritom prisluškivanje i provaljivanje radi istrage krivičnog dela nije krivično delo ako to radi policija/fbi...Diskutabilno je šta znači ''zloupotreba'' ovih službi...Mada kada se zna da vrlo verovatno i republikanci rade to isto,i prolazi/lo im je,onda je jasna ilegalna uloga tajnih službi.
 
Poslednja izmena:
Imam ja na faxu knjige o američkom pravu baš o slučajevima u ''komunikacijama'' to su svi slučajevi u kojima su uključeni mediji pa ću probati da nađem...
Tamo je očigledno bilo dosta krivičnih dela s obe strane...
http://watergate.info/background/

Pritom prisluškivanje i provaljivanje radi istrage krivičnog dela nije krivično delo ako to radi policija/fbi...Diskutabilno je šta znači ''zloupotreba'' ovih službi...Mada kada se zna da vrlo verovatno i republikanci rade to isto,i prolazi/lo im je,onda je jasna ilegalna uloga tajnih službi.

E to to... Upravo na tu temu sam htela da se usmeri diskusija. Da li je prisluškivanje novinara ili FBI bilo krivično delo? Ako uzmemo u obzir da je Nikson posle toga podneo ostavku, verovatno da se radi o njegovom propustu. Šta se zapravo krilo iza zatvorenih vrata znale su samo demokrate, i ljudi njima bliski, negde su znači informacije procurele, čim je došlo do novinara i FBI jer očigledno je da nisu tek tako mogli da prisluškuju nečiji stan... Ne znam detalje pa me malo koči u istrazi :) Zato sam i postavila temu da vidim da li neko nešto više zna.
 
Nixon se upleo u ilegalnu političku borbu ali mislim da nije on bio glavni baja koji je cimao FBI po svojoj potrebi.Skandal je i okriven jer je FBI prisluškivao i njega odnosno ''Ovalnu sobu''...Mislim da oni imaju pravo na osnovu naloga,koji daje ili sud ili nadređeni...Ali ovde je pitanje ko je koga zezno i ko je bio mastermind.Jer demokrate skoro ništa nisu izgubile a Nixon sve...
 
Kao sto je opste poznato, zgrada Votergejt u Vasingtonu sa stanovima za ljude dubokog dzepa gde su se okupile demokrate, dok je tadasnji predsednik Nikson republikanac svojim ljudima naredio da se postave prisluskivace, kako bi uvideo sta se zbiva iza zatvorenih vrata. Medjutim, sve se razotkrilo.

Imam dva podatka kako se to sve razotkrilo, jedan je da su to ucinili novinari Vasington posta, a drugi da su to ucinili FBI-ovci... Sta je od toga tacno? I ako su to ipak ucinili novinari Vasington posta, odakle im ideja da istrazuju bas tu?

petak, 19. dec 2008, 10:53 -> 13:30
Preminuo Mark Felt - "duboko grlo" afere Votergejt

Mark Felt, čuveno "duboko grlo" iz afere Votergejt, preminuo u 95. godini. Nekadašnji drugi čovek FBI bio je glavni izvor novinarima "Vašington posta" u otkrivanju afere koja je dovela do "impičmenta" tadašnjeg predsednika SAD Ričarda Niksona.

m-felt3.jpg


nikson.jpg


Nekadašnji drugi čovek Federalnog istražnog biroa, Mark Felt, odavao je novinarima Vašington posta" Bobu Vudvordu i Karlu Bernstinu informacije i pružao smernice o detaljima operacije prisluškivanja, sabotiranja, špijuniranja i zastrašivanja demokrata vođene iz kabineta tadašnjeg predsednika, republikanca Ričarda Niksona.

U knjizi "Svi predsednikovi ljudi" dva reportera navode da je "duboko grlo" igrao ključnu ulogu u pružanju informacija o nastojanjima Niksonove administracije da sakrije umešanost u provalu u sedište Demokratske stranke 1972. godine u vašingtonskom kompleksu Votergejt.



Afera Votergejt ili kako je "Vašington post" srušio predsednika

Afera Votergejt je termin koji označava seriju političkih skandala tokom predsedničkog mandata Niksona. Ova dešavanja dovešće do ostavke američkog predsednika 9. avgusta 1974. godine.

Juna 1972. godine, u sedište Demokratske partije u hotelu Votergejt u Vašingtonu, upali su provalnici koji su u prostorijama stranke instalirali prislušne uređaje. Oni su sarađivali sa komitetom za reizbor tadašnjeg predsednika Niksona kao i sa zaposlenima na najvišim pozicijama u Beloj kući.

Džon Din, bivši glavni pravni savetnik Niksonove administracije, koji je otpušten sa mesta savetnika u Beloj kući, izjavio je iste godine pred senatskim komitetom da je upozoravao predsednika da je zavera da se prikrije upad u kancelarije, ozbiljan kriminalni čin koji je on nazvao "rak na predsedničkom položaju". Din je, takođe, pred komitetom Kongresa priznao da je učestvovao u prikrivanju kriminalnih aktivnosti.

Džon Din je u svedočenju izjavio da mu se čini da predsednik Nikson nije razumeo moguće posledice svega što se događalo.

Svakim novim otkrićem o delatnostima predsednika Niksona i njegovih saradnika u onome što je kasnije postalo "afera Votergejt", reputacija predsednika Niksona je sve više narušavana.

Predstavnički dom pokrenuo je proces Niksonovog opoziva pod optužbom da je zloupotrebio vlast. Audio snimci iz Bele kuće su oktrili da je predsednik lagao kada je demantovao da je uopšte znao da je Bela kuća prikrivala skandal o Votergejtu .

9. avgusta 1974. godine, Nikson je, uvidevši da mu preti opoziv, podneo ostavku koja je stupila na snagu sledećeg dana.

Odgovornost Niksonove administracije

Istragu je u početku vršio FBI da bi kasnije prešla u nadležnost Votergejt komiteta koji je obrazovao Senat SAD.

Istragom se ispostavilo da je ova provala bila samo jedna u nizu nelegalnih aktivnosti a koje se obuhvatale zastrašivanje, političku špijunažu i sabotiranje.

Za ovo je bio odgovoran Niksonov štab i ljudi lojalni njemu.

Među nelegalnim radnjama bilo je i korišćenje novca sumnjivog porekla koji je dolazio iz Meksika a koji je između ostalog korišćen i za ućutkivanje sedmorice učesnika u provali iz 17. juna.

Identitet "dubokog grla", jednog od najslavnijih neidentifikovanih izvora u istoriji novinarstva, bio je jedna od najbolje čuvanih informacija i ostao je tajna više od 30 godina.

Istovremeno, otkriće afere predstavlja najveći uspeh israživačkog novinarstva.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/s...ark+Felt+-+"duboko+grlo"+afere+Votergejt.html
 
Цела афера је бар на домаћем терену обичан спин.
Једноставно победу је однела групација која је иза сцене имала јаче карте.
Али у спољној политици, слом извршне власти у САД довео је до немогућности извршавања обавеза из париског мировног уговора о Вијетнаму из 73. и САД су не само одбиле да исврше своју уговорну овавезу о одбрани Ј.Вијетнама него су сломом истог и паничним бекством цивилног и војног врха Ј.Вијетнама и властитог дипломатског врха осрамоћене без преседана у ранијој историји.
Ово се у случају останка председника Никсона на власти вероватно не би десило у оваквом обиму, мада тешко да би се реално спасли Ј. Вијетнам и околни режими у Лаосу и Камбоџи, али овако како је било заиста је у питању општа бежанија(падови преоптерећених хелихоптера о бокове носача, муњевит продор у Сајгон са севера Вијет Мина(регуларне јединице С.Вијетнама) и продор Вијет Конга(јединице гериле Ј.Вијетнама) са запада и југа, потпуни распад јединица Ј.Вијетнама са масом инструктора из САД...).
 
Koliko ja znam novinari su razotkrili Niksona. Ali zapitajmo se šta dva novinara mogu protiv predsednika Amerike.

Nikson je očigledno imao jače neprijatelje, ljude iz senke, koji su hteli da ga svrgnu, a novinari su samo rupa kroz koju su izneli vest.

Hajde zapitajte se, koji to predsednik nema mogućnost da prisluškuje koga želi?

Drago mi je da tema postoji, oduvek me je zanimala afera Votergejt a znam malo o njoj.
 
Koliko ja znam novinari su razotkrili Niksona. Ali zapitajmo se šta dva novinara mogu protiv predsednika Amerike.

Nikson je očigledno imao jače neprijatelje, ljude iz senke, koji su hteli da ga svrgnu, a novinari su samo rupa kroz koju su izneli vest.

Hajde zapitajte se, koji to predsednik nema mogućnost da prisluškuje koga želi?

Drago mi je da tema postoji, oduvek me je zanimala afera Votergejt a znam malo o njoj.

On je imao Demokrate kao protivnike i druge politicke struje (i u svojoj partiji), to sve nisu vladari iz senke.
 
Tamo ti je sve isto i Republikanci i Demokrate, a predsednik je samo jedani pion kojim upravljaju ljudi iz senke uostalom kao u svim tzv.Demokratskim drzavama, vidi se da svet planirano po svemu polako klizi u neo-Feudalizam i neku vrstu kastinskog sistema, gde ce mo mi svi u velikoj vecini biti prezaduzena potcinjena kasta, koja ce raditi i po dva i tri posla dnevno da bi prezivela i zadovoljila osnovne zivotne potrebe.
 

Back
Top