4 najsmrtonosnije biljke na svetu

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.940
Ljutić

upoznajte_4_najotrovnije_bilje_na_planeti_aps_465954698 ljutic.jpg


Baštovan iz Velike Britanije je 2014. godine umro pod misterioznim okolnostima, nakon što su mu gotovo svi organi otkazali. Iako uzrok smrti nije otkriven, sumnja se da je nesrećni baštovan najverovatnije preminuo nakon kontakta sa biljkom po imenu jedić ili ljutić (lat. Aconitum napellus), koja pripada rodu skrivenosemenica iz familije ljutića. Najotrovniji deo biljke je koren, ali su i listovi poprilično otrovni. Neurotoksini iz biljke se mogu apsorbovati kroz kožu, a neki od simptoma trovanja su peckanje, povraćanje, ukočenost i dijareja.

Lakhvir Sing je 2010. godine osuđena za ubistvo svog ljubavnika nakon što mu je u kari stavila ljutić. No, uprkos gastrointestinalnim problemima, njen bivši ljubavnik je uspeo da preživi trovanje. Osim ovih simptoma. ova smrtonosna biljka usporava rad srca što svakako može da dovede do smrti, piše BBC.

Prema nekim teorijama, biljke su razvile određene toksine radi samoodbrane. Određene vrste biljaka sadrže kombinaciju hemijskih jedinjenja koja su efikasna u borbi protiv insekata, štetočina i drugih mikroorganizama, ali koja isto tako štete i ljudima.

Mančinelovo drvo

upoznajte_4_najotrovnije_bilje_na_planeti_otrovna_jabuka_694399591 mancinelovo drvo.jpg


Još jedna ozloglašena biljka je mančinelovo drvo (lat. Hippomane mancinella), koje se još naziva i „drvo smrti“, a čiji plod neverovatno podseća na jabuku zbog čega se naziva i „jabuka smrti“. Drvo raste u južnim delovima Severne Amerike i severnim delovima Južne Amerike i toliko je otrovno da se čak za vreme kiše ne preporučuje stajanje ispod njega. Naime, organsko jedinjenje forbol pomešano sa kišnicom može da izazove teške opekotine. Spaljivanje drveta se takođe ne preporučuje, jer je i dim toksičan i može privremeno da oslepi osobu koja se nalazi u njegovoj blizini. Iako je čak i stajanje pored ove biljke opasno, jedino konzumiranje ploda može stvarno da ubije.

Ricinus

upoznajte_4_najotrovnije_bilje_na_planeti_ricinus_902610322 ricinus.jpg


Uprkos svojim raskošnim crvenim plodovima koja može da ulepša mnoge bašte, ricinus je veoma otrovna biljka. U našem narodu je zovu skočac i crveni čičak (lat. Ricinus communis). Otrovni su svi delovi biljke, ali je koncentracija otrova najveća u semenkama. Simptomi trovanja su povraćanje i dijareja koji mogu trajati i do nedelju dana pre nego što nastupi smrt usled otkazivanja funkcija organa.

Rakovo oko

upoznajte_4_najotrovnije_bilje_na_planeti_rakovo_oko_582033322.jpg


I biljka po imenu rakovo oko (lat. Abrus precatorius) spada u opasne biljke. Naime, otrovna supstanca abrin se nalazi u jarko crvenim semenkama
koje se koriste i u izradi perkusija i nakita. Samo jedna semenka biljke koja raste u Indoneziji može biti fatalna za ljudski organizam, ali samo ukoliko je sažvaćete.

link
 
Anđeoska truba (Brugmansia) pripada porodici velebilja i poreklom je iz Južne Amerike. Zbog prelepih cvetova, koji mogu narasti i do 30 cm dužine i dati biljci ime, postaje sve popularnija kao ukrasna biljka. Toksični sastojci mogu biti fatalni posebno za decu. U najgorem slučaju, trovanje anđeoskom trubom može biti čak i fatalno. Želimo da vam pokažemo šta je važno u slučaju trovanja anđeoskom trubom i kako to možete sprečiti.

Zašto su anđeoske trube tako opasne za decu?

Mnogi roditelji, rođaci i bake i deke nisu ni svesni opasnosti i misle da u svojoj dnevnoj sobi imaju bezopasnu i lepu biljku. Toksini se mogu apsorbovati direktnom konzumacijom, a zatim se apsorbuju kroz gastrointestinalni trakt. Kada svirate ili obrezujete anđelovu trubu, biljni sokovi mogu da pobegnu i da se apsorbuju kroz kožu ili oči. Nažalost, mala deca često istražuju svoje okruženje i predmete ustima. Mala deca su posebno izložena riziku od trovanja žvakanjem ili sisanjem cvetova, listova i stabljika.

Koje toksine sadrži anđeoska truba?

Anđeoska truba je jedna od najotrovnijih biljaka koje možemo naći u našim dnevnim sobama i baštama. Posebno visoku koncentraciju toksina sadrže korenje i seme. Anđeoske trube imaju veoma visok udeo alkaloida, kao što su skopolamin, L-hiocijamin i atropin, koji su odgovorni za toksičnost. Alkaloidi koje sadrži su antagonisti na muskarinskim receptorima (mACh receptor) i na taj način inhibiraju naš parasimpatički nervni sistem. Ovo stvara antiholinergički efekat. Mehanizam delovanja smrtonosnog otrova velebilja, takođe biljke velebilje, je isti.


Simptomi trovanja

  • Može se javiti masivno lupanje srca i „preskakanje srca“. U najgorem slučaju može doći do ventrikularne fibrilacije i pacijent mora biti reanimiran.
  • koža može biti suva i veoma osetljiva
  • usta su izuzetno suva i skoro da nije moguće stvaranje pljuvačke
  • mogu se javiti mučnina, grčevi u stomaku i povraćanje
  • Zenice su primetno proširene, takozvana midrijaza
  • pacijent može biti veoma nemiran, uznemiren i zbunjen
  • Mogu se javiti halucinogena stanja
  • U najgorem slučaju već dolazi do zastoja srca

Glavni toksični efekat je zasnovan na blokadi našeg parasimpatičkog nervnog sistema.Anđeoska truba kao opojna droga

Nažalost, anđeoska truba se takođe zloupotrebljava kao droga koja izaziva opojna ili čak halucinogena stanja. Efekti se obično javljaju nakon kratkog vremena i mogu trajati do nekoliko dana ako se ne leče. Spektar efekata može biti prilično različit i kreće se od halucinacija do masovnog agresivnog ponašanja. Pošto je ovo prirodan proizvod, količina aktivnog sastojka se nikada ne može unapred odrediti. Činjenica koja može dovesti do toga da konzumacija postane fatalno.

Prva pomoć kod trovanja anđeoskom trubom


Molim vas, razmislite o sopstvenoj zaštiti! Važno je osigurati da ne dođe do kontakta kože sa biljnim sokovima. Takođe nemojte izazivati povraćanje ili davati laksative.

Čim se pojave prvi simptomi, može brzo da preraste u situaciju opasnu po život, pa što pre pozovite hitnu pomoć/lekara hitne pomoći na broj 112.
Pacijent ima ubrzano srce, unutrašnji nemir i može biti zbunjen, pa je važno da umirite pacijenta i blokirate spoljašnje stresore.

Ako je dete već u nesvesti, ali još uvek normalno diše -> stabilan bočni položaj

Ako se redovno disanje više ne može otkriti -> započeti mere reanimacije

Molimo da delove biljke date spasilačkoj službi/lekaru hitne pomoći kako bi klinika bez ikakve sumnje utvrdila da je reč o anđeoskoj trubi. I ovde je važno obratiti pažnju na sopstvenu zaštitu.Prva pomoć kod intoksikacije anđeoskom trubom od strane stručnog osoblja


1700664335084.jpeg
 
Đurđevak

Svi znamo prelepe biljke koje vole da rastu u senci drveća. Ne samo da su lepi na pogled, već su nažalost i otrovni. Brzo se može pomešati sa popularnim divljim belim lukom i tako zatrovati đurđevakom. Crvene bobice izgledaju zavodljivo i posebno su privlačne deci.Zanimljive činjenice i pozadinske informacije

Đurđevak pripada porodici špargla i dostiže visinu od oko 30 centimetara. Po biljci se formiraju dva do tri zelena lista. Cvetni klas u obliku grozda pojavljuje se između marta i maja. Vreme cvetanja i zvonasti cvetovi daju ime đurđevku. Od juna pa nadalje formiraju se jarkocrvena i otrovna plodna tela.

Đurđevak se nalazi svuda u Nemačkoj. Može se naći u planinama do oko 2000 metara nadmorske visine. Biljka voli da raste u delimičnoj senci drveća.U prošlosti se koristila kao lekovita biljka za srčanu insuficijenciju i vodenu bolest. Naučnici u srednjem veku su ovde bili potpuno u pravu, jer biljka sadrži mnogo srčanih glikozida i stoga pomaže kod srčane insuficijencije i nastalog edema. Zbog toksičnih komponenti, njegova upotreba je sada zastarela.


Toksičnost i dejstvo otrova

Đurđevak je klasifikovan kao veoma otrovan. Svi delovi biljke su otrovni, ali posebno cveće i plodovi imaju posebno visoku koncentraciju otrova. Biljka uglavnom sadrži takozvane srčane glikozide. Ovde se može identifikovati preko 38 različitih. Biljka sadrži i druge otrove koji nemaju tako ozbiljne posledice.

Srčani glikozidi, kao što ime govori, prvenstveno utiču na srce. Efekat je veoma promenljiv od osobe do osobe. Međutim, osobe sa srčanim oboljenjima mogu biti posebno teško pogođene. Isto važi i za pacijente sa oštećenjem bubrega, jer se toksini eliminišu preko bubrega. Srčani glikozidi inhibiraju transporter (natrijum-kalijum ATPazu) u ćeliji srčanog mišića. Ovo može dovesti do srčanih aritmija.

Toksini se već mogu apsorbovati kroz oralnu sluzokožu. Međutim, veliki deo apsorpcije otrova se dešava kroz lumen creva. Na sreću, otrov ima slabu bioraspoloživost. To znači da samo oko 10% otrova ulazi u telo. Na sreću, teška apsorpcija nas štiti. Zbog toga se retko javljaju po život opasni simptomi trovanja.

  • Mučnina sa povraćanjem i dijareja su često prvi znaci
  • Mogu se javiti problemi sa vidom i proširene zenice. Poseban simptom ovde je da pacijenti vide žutu boju.
  • Krvni pritisak u početku naglo raste, a zatim prelazi u potpuno suprotno. Naglo opada kako napreduje.
  • Može doći do srčanih aritmija. Ovo uglavnom uključuje veoma spor rad srca (bradikardiju).
  • U visokim dozama može doći do nesvestice i zastoja srca. Ovde su posebno pogođeni pacijenti sa prethodnim srčanim oboljenjima.

Izbegavajte kontakt sa kožom i očima

Biljni sok posebno može izazvati probleme ovde. Kada dođe u kontakt sa kožom, može doći do iritacije kože, pa čak i do pravih inflamatornih reakcija. Zaštitite se vodootpornim rukavicama kada dođete u kontakt sa đurđevacima u bašti.Čak i ako sok uđe u oči, može izazvati bolnu iritaciju i upalu.
Ovde treba konsultovati oftalmologa.

Prva pomoć i mere

Ako sumnjate na trovanje bez izraženih simptoma, odmah se obratite lekaru ili pozovite centar za kontrolu trovanja. Centar za kontrolu trovanja će vam dati dalja uputstva.
Ukoliko su simptomi teški i opasni po život, odmah pozovite hitnu pomoć na broj 112.
Molimo vas da preduzmete hitne mere za spasavanje života do dolaska hitne pomoći.
Ako je došlo do kontakta sa kožom, dobro operite ruke. U slučaju kontakta sa očima, odmah nanesite sredstvo za ispiranje očiju.

1700666173023.png



1700666212080.jpeg
 
1700666697603.jpeg



Jedna od najotrovnijih biljaka u Nemačkoj je otrovni jesenji krokus. Ovaj prelepi cvet, sa svojim ljubičastim cvetovima, veoma je čest u Nemačkoj. Zbog toga može brzo doći do opasnog trovanja. Otrovnu biljku posebno primećujemo kada cveta u septembru i oktobru. U srednjem veku je bio poznat i kao mrtvački cvet i đavolji koren. Jesenji šafran nema ovo ime bez razloga, jer je kolhicin koji sadrži jak i smrtonosan ćelijski otrov. Nažalost, zbog opasnosti od zabune sa dve veoma poznate jestive biljke, trovanje nije retkost. I naša deca mogu brzo da se otruju ovim.Toksini i efekti – kolhicin je najveći problem

Teški simptomi trovanja potiču uglavnom od kolhicina. Ovaj otrov se može naći u svim delovima otrovne biljke. Međutim, najveća koncentracija je u cveću i semenu. Koncentracija otrova varira u različitim godišnjim dobima i najveća je u periodu cvetanja, odnosno u septembru i oktobru. Kolhicin je ćelijski otrov i inhibira mitozu tokom ćelijske deobe. Stoga se toksični efekat prvo javlja u ćelijama sa brzom ćelijskom deobom. U ljudskom telu prvenstveno je pogođen gastrointestinalni trakt i ovde se javljaju i prvi simptomi. Nažalost, otrov se relativno brzo apsorbuje i stoga brzo ulazi u naš organizam i počinje da deluje.

Postoje i drugi otrovni alkaloidi u jesenjem krokusu koji imaju slično dejstvo. Ali fatalna opasnost dolazi od kolhicina. Štaviše, cvet ostaje veoma otrovan čak i kada se osuši.Simptomi trovanja jesenjih krokusa

Veliki problem kod mnogih otrovnih biljaka je što se prvi simptomi javljaju tek nakon nekoliko sati ili čak dana. Često više nije moguće uspostaviti vezu između uzimanja i simptoma. To znači da mnogi pacijenti sa trovanjem ne razmišljaju prvenstveno o trovanju. To je slučaj i sa jesenjim krokusima; prvi simptomi trovanja javljaju se tek nakon 3 do 5 sati:


  • Može se javiti peckanje i grebanje u predelu grla i usta
  • Mučnina sa teškim povraćanjem
  • Teški grčevi u stomaku i bol u stomaku
  • Veoma teška vodena i krvava dijareja
  • Vrtoglavica i bledilo zbog depresije cirkulacije, uključujući kolaps
  • U kasnijem toku i sa velikim količinama otrova dolazi do respiratorne paralize


Opasnost za decu ili malu decu

Kada pogledamo u prednje bašte ili našu baštu u septembru i oktobru, nećemo moći da propustimo prelepe ljubičaste cvetove. Jesenji krokusi su kod nas veoma česti i upravo to predstavlja opasnost za našu decu. Brzo se dešava da se jedu cveće ili lišće i to dovodi do opasnog trovanja.



Mnoga trovanja jesenjim krokusima nastaju iz zabune. Nažalost, dve popularne biljke za ishranu dolaze u pitanje zbog ovoga:

Kada je u pitanju luk, brzo može nastati zabuna. Luk jesenjeg krokusa je prilično velik i izgleda veoma sličan našem stolnom luku.

Zabuna sa listovima, posebno u proleće, još je češća. Baš kao i đurđevak, listovi jesenjeg krokusa izgledaju veoma slično divljem belom luku. Listovi divljeg belog luka intenzivno mirišu na beli luk, koji nedostaje jesenjem krokusu.


1700666619798.jpeg




Prva pomoć i hitne mere

  • Ako su simptomi ozbiljni, pozovite hitnu pomoć što je pre moguće.
  • Ako se sumnja na trovanje, pozovite centar za kontrolu trovanja ili se obratite lekaru.
  • Ako imate jake grčeve u stomaku, prevrtanje kolena može ublažiti deo bola. Takozvani položaj embriona je takođe od pomoći. Lezite na bok i privucite noge uz telo.
  • U slučaju zamućenja ili gubitka svesti sa postojećim disanjem -> stabilan bočni položaj
  • Izazovite povraćanje ili dajte aktivni ugalj samo nakon konsultacije sa centrom za kontrolu trovanja ili lekarom.
  • Ne dajte mleko da pijete. Mleko je mit i može dodatno ubrzati apsorpciju otrova.
  • Identifikujte i upozorite druge ljude ili decu koji su takođe mogli da progutaju otrovnu supstancu. Možda su uneli manje otrova, a prvi simptomi se još nisu pojavili.
 

Back
Top