warp drive, when?

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
"space...final frontier..this are the voyages of starship enterprise.."

ovako pocinje jedan od najgledanijih SF serijala svih vremena..star trek (zvezdane staze)

razlog tolike popularnosti serijala najverovatnije lezi u covekovoj teznji ka osvajanju i istrazivanju te vecite misterije nazvane svemir..jos od osvita covecanstva kada je prvi svestan coveciji um postavio sebi pitanje uperivsi pogled u nocno nebo ispunjeno raznim svetlosnim tackama..sta ima tamo?

u osvit svemirske ere covecanstvo je pocelo sa osvajanjem najpre zemljine orbite..ispunivsi istu nebrojenim vestackim satelitima..preko meseca i raznih misija na druge planete..pa sve do sondi koje su vec dosle do granica suncevog sistema..medjutim..gledajuci pomenuti star trek serijal covek sebi postavi pitanje hocemo li ikad moci da pritisnemo dugme na svemirskom brodu i za nekoliko minuta se obretnemo u orbiti neke neistrazene planete..nekog novog zvezdanog sistema u kome covek nikad pre nije bio..do skoro se ovim temema bavilo stvaralastvo raznih pisaca naucne fantastike..do skoro..

1994 pojavio se rad doktora Miguela Alcubirrea..cudesan papir koji je uveo neke nove ideje u opstu teoriju relativnosti i pokrenuo ostre rasprave u naucnim krugovima oko teme leta brzinama vecim od brzine svetlosti..kao sto je poznato u relativistickom svemiru..po ajnstajnu maksimalna brzina kojom se nesto moze kretati je brzina svetlosti..medjutim doktor Alcubierre je uveo metod..spekulativni matematicki model kojim bi se ovo ogranicenje moglo ..pa zaobici..naime po Alcubierreovoj matrici brzina svetlosti je i dalje na snazi ..kao ogranicenje u lokalnom smislu...njegov model pokusava da razradi sistem kretanja svemirom u kome se ne bi kretalo samo telo u ovom slucaju svemirski brod vec komad prostorvremena u kome se nalazi brod..tako sto bi se samo tkanje prostorvremena grcilo ispred broda i opruzalo iza broda..dok bi sam brod se nalazio zasticen u prostorvremenskom mehuru..samo kretanje broda nalikovalo bi na slobodan pad..i u mehuru ne bi dolazilo do pojava iz posebne relativnosti kao sto je vremenska dilatacija..usporenje protoka vremena sa ubrzavanjem kretanja..cak ni ogranicenja brzine u samom mehuru bi ostala na snazi..kao npr c brzina svetlosti..i sam brod se ne bi pomerao / kretao u lokalnom smislu..tj u odnosu na mehur u kome se nalazi pa samim tim na brod ne bi ni delovale sile kao sto su ubrzanje i inercija..vec bi se sam mehur kao odseceni komad prostorvremena kretao bez ogranicenja brzine..tj..brzina bi zavisila od stepena zakrivljivanja / nabiranja (warping) prostorvremena..

utemeljenje za svoje tvrdnje doktor Alcubierre nalazi i u opstoj i u posebnoj teoriji relativnosti..kao i u kvantnoj fizici..naime..iako u samom kontinuumu vaze sva zapazanja iz relativnosti i kvantne fizike..primeceno je da to isto ne vazi za samo prostorvreme/kontinuum..uocena pojava crvenog pomaka..na osnovu koje je i nastala teorija expanzije kontinuuma..nije u osnovi proizvod kretanja medjusobnog udaljavanja tela u vasioni vec fabrikovanja novog prostorremena izmedju..tkanja..sto je doktor Alcubierre i uzeo kao osnovu za svoju teoriju..

ono sto njegova teorija..sem mogucnosti postojanja takvog mehura ne resava je pitanje kako napraviti taj mehur i kako izaci iz njega po prestanku njegove potrebe...
medjutim prasina koju je rad doktora alcubierrea digao nagnala je i druge fizicare matematicare da se late posla..u daljem razradjivanju teorije..koja je i nazvana warp drive theroy..jer sam koncept neopisivo lici na metod upotrebljen za pokretanje brodova u serijalu star trek..

evo linka
http://www.if.ufrj.br/~mbr/warp/alcubierre/cq940501.pdf
na dokumenat koji je sve pokrenuo..kasnije cu dodati jos linkova ka drugim naknadnim radovima drugih fizicara..inace da je stvar ozbiljna govori i podatak da NASA radi na toj teoriji..

kao i linka ka wikipedia strani o alcubierre pogonu
http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive
 
takozvani hipersvemirski skok...
pa,uspomoc NAFAL tehnologije stoji da cemo tesko ikada moci da osvojimo svemir...
mada mislim da ce proci barem jos ovoliko vekova od ne dok mi budemo imali tehnologiju da se na taj nacin krecemo :D
 
takozvani hipersvemirski skok...
pa,uspomoc NAFAL tehnologije stoji da cemo tesko ikada moci da osvojimo svemir...
mada mislim da ce proci barem jos ovoliko vekova od ne dok mi budemo imali tehnologiju da se na taj nacin krecemo :D
NAFAL...Near As Fast As Light..:lol:
to je tehnologija koju je izumela ursula legvin..pisac naucne fanatstike..inace veoma talentovani pisac..utom pre sto je zena:)

a warp drive je trenutno validna teorija..koja predstavlja takodje validne oresenje ajnstajnove jednacine polja..samo sto je dr Alcubierre pokrenuo jednacinu unazad..krenuvsi od resenja pa do neophodnih uslova..i tako dosao do nekih rusenja pravila..kao sto su energetska stanja..jer je u osnovi neophodna exoticna materija sa negativnom energijom..takva materija jos nije otkrivena...medjutim smatra se da je nedostajuca masa kontinuuma upravo u toj exoticnoj materiji....inace anomalije..koje narusavaju energetska stanja su zapazene i experimentalno potvrdjene..takav jedan primer je i casimir efekat..vrlo dobro poznat kvantnim fizicarima...

ince iako se kontinuum ne protivi postojanju takvih mehura..koji su osnov warp teorije..mi danas ne znamo kako napraviti jedan takav mehur..jedina stvar koju mi danas posnajemo a u stanju je a krivi prostorvreme je masa..tako za dalji napredak na warp polju ceka resenja iz CERN experimenta..

inace postojanje mogucnosti indukcije gravitacije..vestackim putem a ne putem mase nekog tela..bi omogucilo kreiranje takvog mehura..za kretanje broda..jedan rusko finski experimenat sa superprovodnicima je pokazao da je moguce danas u izvesnoj meri anulirati gravitaciju...

sama mogucnost anuliranja gravitacione sile..bi mogla da kreira jedan takav prostornovremenski mehur...
 
Covek nema takav um da bi mogao shvatiti sustinu Vrhovne moci(Bog,Bogovi,Duh,Duhovi,Priroda,Energija,Sila ...) i svekolikog bivstva i nacin njihovog postanka,ali njegovoj radoznalosti nema kraja.Uvek ce teziti da produbljuje svoja znanja o svemu sto jeste.
No,za ljude sklone mudrovanju je vrlo vazno i da pomognu ljudskom rodu da opstane,napreduje i da zivi u sto vecem skladu na ovoj Planeti,a kasnije i diljem beskrajnog kosmosa.
 
TO...je samo ...PITANJE VREMENA....;).

Sve što je Žil Vern ...MAŠTAO....odavno je STVARNOST....I MNOGO VIŠE...;).

Moja predviđanja su ....ZA 100 do150 godina.....:think:

Samo ne znam da li ...ova...PLANETA....( i mi na njoj ) ...IMA TOLIKO VREMENA..:think:..kako smo ubrzano krenuli da je ...ZAGAĐUJEMO...:sad2:..

BIĆE ČUPAVO....
 

Back
Top