Dostojanstva planeta

Iskoristila sam prethodni post da bih započela novu temu o dostojanstvima planeta. ;)
Situacija mi je delovala interesantno jer se u ovom slučaju Venera nalazi u znaku svog pada, kao i na stepenu egzaltacije Merkura, a Jupiter se kao što je već rečeno nalazi u izgonu, i na stepenu pada Venere. Bilo bi zanimljivo videti kako se to manifestuje kroz natalnu kartu - pa flpflp, ako želiš, postavi je da bi smo mogli da analiziramo. :)

Inače sam zamislila da se na ovoj temi raspravlja o dostojanstvima planeta i teorijski i praktično - znači, šta planete u sedištu, egzaltaciji, izgonu ili padu mogu i uopšteno, i konkretno da donesu. ;)
 
Iskoristila sam prethodni post da bih započela novu temu o dostojanstvima planeta. ;)
Situacija mi je delovala interesantno jer se u ovom slučaju Venera nalazi u znaku svog pada, kao i na stepenu egzaltacije Merkura, a Jupiter se kao što je već rečeno nalazi u izgonu, i na stepenu pada Venere. Bilo bi zanimljivo videti kako se to manifestuje kroz natalnu kartu - pa flpflp, ako želiš, postavi je da bi smo mogli da analiziramo. :)

Inače sam zamislila da se na ovoj temi raspravlja o dostojanstvima planeta i teorijski i praktično - znači, šta planete u sedištu, egzaltaciji, izgonu ili padu mogu i uopšteno, i konkretno da donesu. ;)

Evo karte i mene zanima dostojanstvo planeta uopste. Bas ti hvala Elle. Kod mene postoji jos jedna situacija sa planetama: uran i saturn se po znakovima nalaze u egzaltaciji, medjutim posmatrajuci kuce obe planete su u izgonu. Da li to znaci da se egzaltacija ponistava izgonom ili ce izgon da dominira s obzirom da su to generacijske planete i mnogi ljudi imaju njihoovu egzaltaciju u vagi i skorpiji, a kuca je najlicnija iz trojstva (nije moji horoskop jedini koji ima takve paradokse:):):)) I jos nesto sto ce mislim interesovati sve vage- sve vage ovoga sveta imaju sunce u padu!!!!!!!!! Posrnulo sunce:):):).

 
Poslednja izmena:
Evo pokusacu uopsteno da objasnim sta znaci dostojanstvo planeta,i kako to objasnjava Predrag Petkovic:

Dostojanstvo planete znaci kako se planeta oseca u znaku u kome se nadje.Nece se jedna planeta osecati isto u svakom znaku.

Kada se planeta nadje u znaku kojim vlada(npr.Sunce u Lavu)-kazemo da je u svom sedistu.
Ona se tu najbolje oseca jer je "kod kuce",i tu ce ispoljiti svoje najbolje osobine.

Kada se planeta nadje u znaku svoje egzaltacije-ona se tada oseca ushiceno,srecno.Ali ona je tu "u gostima",i naravno da je bolje kada je u svom sedistu,jer kada je egzaltirana njom ipak vlada druga planeta(njen dispozitor)i ta druga planeta ce odrediti kako ce se ona ponasati.

Kada se planeta nadje u suprotnom znaku od svog sedista(ako je Sunce u sedistu u lavu,u suprotnom znaku-Vodoliji)bice u svom izgonu.
Tu se planeta ne oseca dobro(nije dobrodosla)i tu ne moze ispoljiti svoje najbolje osobine.

Isto tako,kada se planeta nadje u znaku suprotnom od svoje egzaltacije(ako je Sunce egzaltirano u Ovnu,suprotan znak od Ovna je Vaga),onda kazemo da je planeta u padu.
 
Kada se planeta nadje u znaku svoje egzaltacije-ona se tada oseca ushiceno,srecno.Ali ona je tu "u gostima",i naravno da je bolje kada je u svom sedistu,jer kada je egzaltirana njom ipak vlada druga planeta(njen dispozitor)i ta druga planeta ce odrediti kako ce se ona ponasati.


Eee , a ako je dispozitor planete u egzeltaciji lepo polozen , eeee ... a , ne znam , meni je to zanimljivo , zato sto planeta u egzeltaciji za razliku od one u sedistu moze da ima tako puno kombinacija i nekako razmisljam da su osobe zanimljivije i da se radi o nekim finim nijansama , nego kad imas planetu u sedistu i sama je sebi sve i tako ima samo te jedne odredjene karakteristike , pa mi nekako ograniceno ... a za inat ja pola planeta u sedistu :lol: ...

8) :-o :o
 
Mada dobro , kontam da to nema puno veze sa snagom koju daje i koliko deluje odredena planeta na nas , samo nacin na koji deluje , a kvantitet vec zavisi cega je vladar , broj aspekata itd itd ... a mozda i ima , ipak u egzeltaciji daje maksimum , ne znam , zbunili ste me sada :lol: ...

8) :-o :o
 
Mada dobro , kontam da to nema puno veze sa snagom koju daje i koliko deluje odredena planeta na nas , samo nacin na koji deluje , a kvantitet vec zavisi cega je vladar , broj aspekata itd itd ... a mozda i ima , ipak u egzeltaciji daje maksimum , ne znam , zbunili ste me sada :lol: ...

8) :-o :o

Pa eto,zamisli sebe na nekom mestu gde se osecas radosno,srecno,ushiceno,tako se isto oseca i planeta u egzaltaciji.Medjutim,ipak na tom mestu gde ti je tako lepo nisi kod svoje kuce,ipak tu neko drugi vlada,drugi odredjuje pravila.Kao kad si u gostima gde ti je mnogo lepo,svi ti poklanjaju paznju,goste te,svi su ljubazni,ali to ce trajati par dana,i sta posle,ti se ipak ne mozes ponasati slobodno kao kod svoje kuce,jel tako?
To je razlika izmedju planete u sedistu i planete u egzaltaciji..
 
Evo karte i mene zanima dostojanstvo planeta uopste. Bas ti hvala Elle. Kod mene postoji jos jedna situacija sa planetama: uran i saturn se po znakovima nalaze u egzaltaciji, medjutim posmatrajuci kuce obe planete su u izgonu. Da li to znaci da se egzaltacija ponistava izgonom ili ce izgon da dominira s obzirom da su to generacijske planete i mnogi ljudi imaju njihoovu egzaltaciju u vagi i skorpiji, a kuca je najlicnija iz trojstva (nije moji horoskop jedini koji ima takve paradokse:):):)) I jos nesto sto ce mislim interesovati sve vage- sve vage ovoga sveta imaju sunce u padu!!!!!!!!! Posrnulo sunce:):):).
... kao što i sve Vodolije imaju Sunce u izgonu, Lavovi u sedištu a Ovnovi u egzaltaciji. ;)

Btw lepo si pitanje postavila. ;) Planete u kućama mogu imati svoja takozvana slučajna dostojanstva (tako se zove, barem kako su to nazvale M.Marč i Dž. Mekevers u svojim udžbenicima :) ). Kao i uvek, moraju se gledati svi faktori i potom njihova kombinacija, u konkretnom slučaju to bi pre svega bili dispozitori ovih planeta.

Što se tvojih planeta u padu i izgonu tiče, Venera je kod tebe vladar 5. polja i u padu je a dispozicijom odlazi u znak Škorpiona gde je u izgonu. U kombinaciji sa ostalim faktorima vezanim za 5. kuću, verovatno si do sada iskusila neki problem iz tog domena, konkretno (između ostalog) ove pozicije mogu da opišu neko tvoje nezadovoljstvo u vezama kao i podređivanje emocija intelektu - ako ne ti, onda su tvoji partneri ti koji u ljubavi "kalkulišu". Venera u Devici je skromna, praktična, organizovana, a na stepenu egzaltacije Merkura veoma pametna - ona opisuje i tebe kao devojku, ali i tvoje partnere u predbračnim vezama. Ta Venera je "stisnuta", ne opušta se i prepušta, racionalna je (u Devici), sve obrnuto od Venere u Ribama (kao njoj opozitnom znaku, gde je egzaltirana).
Drugi deo priče kreće kada gledamo dispoziciju Venere - u Škorpionu usečenom u 5. polju pa to već daje strasti i fatalne odnose ali da ne širimo sad priču previše na analizu celog 5. polja, samo sam htela da opišem ovaj deo vezan za dostojanstva. ;)

@emily2, hvala na objašnjenjima :)
 
Poslednja izmena:
meni ova teba bas interesantna....ljudi nisam pojma imala kako je ovo sve slozeno....i koliko u tumacenju natalne ima puzzli i puzzlica....:) hvala vam .....dosta sam ovde naucila...literatura skoro i ne treba ...
 
Meni je vladar asc saturn u 8 kuci u vagi- svojoj egzaltaciji (u konjukciji sa jupiterom i sve to kvadrat mars u strelcu iz 12.kuce ali je sa90ma orbis 8 pa ne znam jel se racuna), a dispozitor venera u 9 kuci u vagi- svom sedistu. E sad, posto sa predstavlja mene kao vladar asc kako se ja tu osecam posto je sa otisao u 8 kucu?
 
Meni je vladar asc saturn u 8 kuci u vagi- svojoj egzaltaciji (u konjukciji sa jupiterom i sve to kvadrat mars u strelcu iz 12.kuce ali je sa90ma orbis 8 pa ne znam jel se racuna), a dispozitor venera u 9 kuci u vagi- svom sedistu. E sad, posto sa predstavlja mene kao vladar asc kako se ja tu osecam posto je sa otisao u 8 kucu?

Najbolje bi bilo da postavis svoju kartu..ovo mo sve lici na jacu karmu koja treba da se odradi na tom polju,e sad na koji segment 8.polja se to odnosi,ne bih smela da lupam..
Nikako mi nije jasna ta konjukcija JU-SA,jer JU tezi sirenju i optimizmu a SA skupljanju i pesimizmu..:dontunderstand:
Moze pomoc prijatelja..?
 
Meni je vladar asc saturn u 8 kuci u vagi- svojoj egzaltaciji (u konjukciji sa jupiterom i sve to kvadrat mars u strelcu iz 12.kuce ali je sa90ma orbis 8 pa ne znam jel se racuna), a dispozitor venera u 9 kuci u vagi- svom sedistu. E sad, posto sa predstavlja mene kao vladar asc kako se ja tu osecam posto je sa otisao u 8 kucu?
Ako gledamo samo dostojanstva, sasvim OK jer kao što si i sama rekla, Saturn je egzaltiran u Vagi, a dispozitor je u znaku u kojem je i sam jak (u sedištu) a i Saturn egzaltiran.

Nikako mi nije jasna ta konjukcija JU-SA,jer JU tezi sirenju i optimizmu a SA skupljanju i pesimizmu..:dontunderstand:
Moze pomoc prijatelja..?
Na nekoliko mesta se komentarisala ova konjunkcija, i naravno svaki put različito. :mrgreen:

Ja se držim onog Imširagićevog tumačenja da je ovo "dobro" za stvari iz Saturnove simbolike jer Jupiter te stvari oplemenjuje, a "loše" iz simbolike Jupitera jer Saturn taj potencijal ograničava. Naravno, ovo dobro-loše je relativno pa sam zato i stavila pod navodnike, suština je da Jupiter "širi" ono što Saturn ograničava, i obrnuto.
Vindex je ovaj aspekat opisao kao kraljevski, što možda i može biti ali ne samo po sebi jer je to i više nego uopšteno, čitave generacije su rođene sa tim aspektom jer su ipak u pitanju spore planete.
 
Sta se od izgona manifestuje kod Merkura u Strelcu? Da li osoba ima problema zbog svog jezika? Negde sam procitala da Merkur u Ribama, u padu, daje lazove.. a kako je Merkur u Ribama i u izgonu, osim u padu, da li i Strelac moze da daje neke negativnosti ili su one rezervisane samo za dostojanstvo pada?

Ako sam dobro razumela, izgon je kad planeta nije kod kuce, nego "u gostima", oblast kojom upravlja ta planeta je ugrozen, pa joj nije udobno :) Mozda se osoba ne snalazi u komunikaciji? Ne znam ni sama kako to da shvatim ..
 
Pa valjda je jak u konj sa Asc ili MC,i u aspektima,a to vec zavisi od planete,koja ga aspektuje,i njene prirode,jer nije isto ako ga kvadrira,npr venera ili saturn...a kvalitetan,u svakom znaku drugacije.....

Imam ja pitanje....Mars rak-Mesec devica-Merkur ovan..kakva je ovo kombinacija,kako se sve odvija...
 
Sta znaci jak Mars?

Jak Mars znaci da je u Ovnu, Skorpiji ili Jarcu. Za planetu se kaze da je jaka kada je u sedistu ili egzaltirana, a slaba kada je u padu i izgonu.

Drug me vec danima ubedjuje da imam lose aspekte, pogotovo da je mesec u devici los znak.
Pa da cujem i vase misljenje ako mogu jer se bas ne razumem

Gledaj aspekte. Mesec u Devici sam po sebi i nije nesto srecan, o tome mozes da nadjes ovde na forumu a i po internetu, jer Devica je racio, a Mesec predstavlja osecanja... Moguce da ih skrivas i da se ogradjujes, ali bitni su i aspekti a i lepo je sto je u 5. kuci...
 
Poslednja izmena:
Jak Mars znaci da je u Ovnu, Skorpiji ili Jarcu. Za planetu se kaze da je jaka kada je u sedistu ili egzaltirana, a slaba kada je u padu i izgonu.



Gledaj aspekte. Mesec u Devici sam po sebi i nije nesto srecan, o tome mozes da nadjes ovde na forumu a i po internetu, jer Devica je racio, a Mesec predstavlja osecanja... Moguce da ih skrivas i da se ogradjujes, ali bitni su i aspekti a i lepo je sto je u 5. kuci...

Hvala
 
Kako to da niko nema podzak u vodoliji....ili jako retko,bas mi sad nesto palo na pamet....

I Mars po opozicionim snagama...ovan jak-vaga slab...bik slab?-skorpija jak...blizanci-strelac??...rak slab-jarac jak...lav jak?-vodolija jak?...devica slab?-ribe slab?....kako sad to?
 
Poslednja izmena:

Odgovoricu ti na PP malo kasnije, da ne spamujemo ovde. Trenutno sam u nekoj guzvi, izvini molim te!
flowertt0.gif


Kako to da niko nema podzak u vodoliji....ili jako retko,bas mi sad nesto palo na pamet....

To sam i ja primetila! :D Jedino znam par duplih Vodolija. Od poznatih licnosti jedino sam videla kod Orlanda Blooma.

I Mars po opozicionim snagama...ovan jak-vaga slab...bik slab?-skorpija jak...blizanci-strelac??...rak slab-jarac jak...lav jak?-vodolija jak?...devica slab?-ribe slab?....kako sad to?

Nemoj da se zamaras oko toga, i ja sam tako nesto gledala za Mesec... Bitni su samo izgoni, padovi, sedista i egzaltacije.

Mercury Sagittarius
Venus Libra
Mars Scorpio
Jupiter Virgo
Saturn Aquarius
Uranus Capricorn
Neptune Capricorn
Pluto Scorpio

:eek: Ovo kao da sam ja pisala. Samo jos fali Mesec.
 
Poslednja izmena:
To sam i ja primetila! :D Jedino znam par duplih Vodolija. Od poznatih licnosti jedino sam videla kod Orlanda Blooma.

Dupla:eek: ko? to neki genije....

Nemoj da se zamaras oko toga, i ja sam tako nesto gledala za Mesec... Bitni su samo izgoni, padovi, sedista i egzaltacije.


.
Ma ne slaze mi se tu nesto...te egzaltacije,tu su tek podeljena misljenja...realno,najjaci mars je u skorpionu,ma kakav jarac.....a za mesec da ne pricam,u svakom se ponasa drugacije,a pazi sad ovo,Venera u sedistu u vagi,Saturn tu u egzaltaciji,nidje veze....necu sad da se pravim tu nesto pametan,ali tako podeliti,pa ne znam bas da je nebo tako odvojeno i ima striktno mesto za svaki znak dobro i lose....a tek Merkur u strelcu,koji crni izgon,bas sam na par primera gledao dispozitore i aspekte,i dobro obratio paznju......i onda negde procitah kako je Pluton jaca oktava Marsa egzaltiran u devici....a Mars slab ....daj, malo logike....strelcem vlada jupiter a egzaltiran u raku....vatra-voda......a Venera opet ne moze biti u padu....nekako iz svakog znaka izvuce nesto posebno...........
 

Back
Top