- Poruka
- 388.920
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog upozorilo je povodom 18. juna – Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, na razorni efekat govora mržnje u modernom svetu, koji je novim tehnologijama komunikacije pojačan do te mere da je postao jedan od najčešćih vidova širenja retorike i ideologija podela i netolerancije.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov ukazao je na to da govor mržnje predstavlja potencijalnu pretnju stabilnosti svakog društva, budući da postavlja osnov za sukobe i tenzije, kao i za kršenje ljudskih prava širokih razmera.
Elementi govora mržnje prisutni su, kako je istakao, bilo kao uzrok ili kao posledica u slučajevima vršnjačkog nasilja, nasilja na sportskim priredbama, a naročito zločina iz mržnje.Kao odgovor na alarmantne trendove rastuće ksenofobije, rasizma i netolerancije, mizoginije, antisemitizma i islamofobije, širom sveta, Ujedinjene nacije su 18. juna 2019. godine pokrenule strategiju i plan delovanja protiv govora mržnje.
Ovaj plan definiše govor mržnje kao svaku vrstu komunikacije u govoru, pisanju ili ponašanju koja napada ili koristi pežorativni ili diskriminatorni jezik u odnosu na osobu ili grupu na osnovu toga ko su – drugim rečima, na osnovu njihove vere, etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, boje kože, porekla, pola ili drugog ličnog svojstva. I pored toga, ne postoji univerzalna definicija govora mržnje, a koncept je i dalje predmet rasprave, posebno u kontekstu slobode govora.
link
Nije tajna da Srbija u poslednje vreme ima ozbiljnih problema sa govorom mržnje koja je zastupljena na svim nivoima. Kako tome stati na put ?