Quantcast

10000 1992 "braon devojcica"

woody

Zainteresovan član
Poruka
212
Treba mi misljenje nekog ko se malo bolje razume u notafiliju.Poznato je da postoje tri varijante ove novcanice.Redovna i dve sa greskom.Prva varijanta sa greskom je ona bez tacke iza datuma, druga varijanta sa greskom je ona gde nema tacke iza datuma al je ima iznad slova O u reci falsifikovanje.E sada u jednom od casopisa dinar tacnije broju 25. pise ovako nesto , citiram
"Iz prednjeg se može zaključiti da
ova novčanica postoji i sa tačkom posle
datuma i bez tačke posle datuma (sl. 1)
u svim serijskim prefiksima od AA do
AF, uključujući i zamenski prefiks ZA,
a da samo novčanice sa prefiksima AE i
ZA postoje bez tačke posle datuma ali
sa tačkom iznad slova „O” kod reči
„FALSIFIKOVANJE”

E sada ,ja sam nedavno naisao na novcanicu iz serije AD koja ima tu gresku sa tackom iznad slova O.Da li neko ima slicno nesto i da li je mozda otkrivena (posle izlaska ovog broja casopisa) i jos neka serija ukljucujuci i ovu sto sam ja naveo da ima istu gresku.

Vito13

Početnik
Poruka
26
Pogrešno je traženje ovih grešaka samo po slovnim serijama novčanicama.
Bitnije su prve tri brojke serijskog broja, koje znače položaj novčanice u poli. Slično kako kod 5000 din 1985.
Svaka greška postoji na jednom klišeju štamparske ploče. A na kojem, može se odrediti samo pomoću serijskog broja novčanice.

Za svaki tip greške napišite poznate serijske brojeve novčanica (pa možete i za novčanice bez greške, koji su vam poznati) i kazat ću vam, na kojim brojevima jih još možete tražiti.

speedster

Zainteresovan član
Poruka
434
Woody sad sam našao vremena da nađem i pogledam šta ja imam od tih novčanica.
Nije loš prosek, od 5 kom. 2 sa greškom :)
evo i serijskih brojeva.

Bez tačke kod datuma AD 3527782
i
bez tačke kod datuma,
ali sa tačkom iznad slova "O" AE 5624482

speedster

Zainteresovan član
Poruka
434
Razumem ja šta ti kažeš,da tvoja nije navedena u "Dinar"-u.
Ne bavim se notafilijom, ali iz tog teksta o ovoj novčanici sam stekao utisak da su
greške relativno česte i da se pojavljuju relativno u svim serijama. Autor je naveo samo one koje je otkrio do tada. Vito13 je rekao da greške nisu vezane za oznaku serije i zatražio ser. br. kako bi mogao da kaže u kojoj poli (ili gde već) je bila greška i kod kojih brojeva bi se mogla očekivati.
Pozdrav!

woody

Zainteresovan član
Poruka
212
Da se razumemo, ne mislim ja da imam sada Bog zna sta, nego preslistavajuci casopis Dinar naisao sam na taj tekst i onda pogledao sta ja imam od toga i nasao tu novcanicu.Zato sam u prvom postu i postavio pitanje da li neko zna da li je u medjuvremenu od nastanka tog teksta do danas otkrivena jos koja serija sa takvom greskom.Ne razumem se ni ja nesto u notafiliju pa zato i pitam posto ovde ima dosta iskusnijih od mene.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.