Krit - ko je bio?

E, vratih se ja iz Retimna juče. Išli smo preko Filip travela, na vreme smo krenuli i stigli u hotel, a tako smo se isto po planu i vratili. Dakle, bilo je to ono što smo platili. Hotel "Olympic Palladium" je solidan, jedna ulica od starog grada, na idealnoj lokaciji.

Hrana je ukusna, osoblje recepcije malo zna da se pravi ludo, a konobari ne mogu da postignu, izgleda, da postave sve, pa povremeno moraš da ih opominješ da dodaju šolju, čašu, kolač itd. Inače su ljubazni ali vidi se da je fejk.

U blizini hotela je kafe "Agora", gde gazda Jorgos služi odličnu grčku kafu uz preslatke keksiće od oraha i obavezan osmeh i pozdrav, iako ste ga tek upoznali.

Retimno je presladak gradić, urban i čist, a stari grad je predivan. Slike koje bih postavila već su postavili ranije (Knossos, ulice starog grada itd.) pa neću da vas gušim istim.

Plaža je od sitnog peska, ali smo svaki dan, sem pretposlednjeg i poslednjeg, imali užasno jake talase, te kupanje nije bilo moguće (pričam o gradskoj plaži). Nisam išla na Elafonisi, Balos, Baju, jer smo po dosta šetali pa bili mrtvi za ikakve dalje plaže. Naša grupa išla je uglavnom na Baju, ali je i tamo bilo talasa, pa nisam videla svrhu da idemo. Ležaljke su 6-9 evra, uz cenkanje može da se spusti do 6, ne svuda.

Klima je odlična, verovatno zahvaljujući tome kažu da je hrana u Evropi najzdravija baš na Kritu, a maslinovo ulje im je sigurno najbolje (nije džaba Minojska civilizacija bila tako domišljata još pre 4000 godina, trgovali su najviše maslinama).

Knossos je odličan za videti, kao i arheološki muzej u Iraklionu gde se i čuva sve vezano za Knossos i Minojce.

Ali, Iraklion, Bože blagi - ono je odvratno!!! Videla sam ovde slike od prošle godine, e pa nije tako čisto sada. Užasno prljav grad, a ljudi takođe prljavi, nekulturni i jedve čekaju da te nešto zahebu!!! Tamo jedva provedoh par sati, jer smo morali.

Dakle, za preporuku je Retimno, nije bilo tako vruće sad, a generalno sam čula da se klima nešto poremetila ove godine, pa ne znam da li će tako lako moći da se kupaju oni koji su možda planirali da idu u oktobru ili slično...

E sad, neko reče, ništa tamo nije skupo - pa, stavka po stavka, ispada da nije, ali kad na kraju kreneš kući, pitaš se gde odoše toliki novci, pa ti sad vidi... A čak se ubrajam u jako ekonomične osobe...

Dakle, grad je lep, plaža je lepa, da je bilo mirno, i more bi bilo lepo. Ljudi mi se nisu svideli (nisu svi gazda Jorgos), ne poštuju turiste, a ipak to nije paradjzija i letovanje me koštalo, što kažu, ko Grčka;)
 
Gazda Jorgos , kafekuvarska legenda iz sokaka , donekle izvadio situaciju .
Shala na stranu ... , iz relativno objektivnog posta zakljucujem da kad se udri makaz koliko se potroshilo i shta se dobilo , moralo je biti bolje .
 
Gazda Jorgos , kafekuvarska legenda iz sokaka , donekle izvadio situaciju .
Shala na stranu ... , iz relativno objektivnog posta zakljucujem da kad se udri makaz koliko se potroshilo i shta se dobilo , moralo je biti bolje .

Zapravo ne, pogrešno zaključuješ, opravdalo je cenu, toliko da bih opet otišla, a nema puno mesta za koja mogu to da kažem....A u CG pošto nisam čula za gazdu Jorgosa AKA Mila, Đura itd... znači da je taj procenat 0/0. Sorry!
 
Ma hebesh CG , puca meni ona stvar za CG , a na temu za CG diskusija je bash sh.it jer najveci pljuvaci su par likova koji u zivotu nisu mrdnuli dalje od Paralie , Vrasne i Pefkohorija , sto je dosta iritantno jer kako svi znamo to su mesta tipa Sutomore .
Eto ti si bila na uslovno govoreci onu " bolju stranu" Grcke , a nisam bash neshto shvatio da si ocarana .
Suma sumarum , slaba tebi vajda ako se teshish da ti je bilo bolje na kritu no u bezveznu CG , a recimo tim parama se moglo puno puno bolje negde drugde ,
 
Da budem prosta, meni za CG puca još i više, ali nije to tema, tačno je.

Nijednog trenutka nisam rekla da sam se pokajala ili da mi letovanje na Kritu nije bilo divno, pa nema potrebe da omalovažavaš to. Iako ne patim od toga da idem na "zvučna" mesta, zaključila sam na vreme da su ostrva mnogo bolja varijanta nego kontinentalni deo, pa, naravno, shodno tome, i skuplja. Samo zato sam i bila ove godine na Kritu (prošle godine bila na Kefaloniji, koja će zauvek ostati kod mene broj 1, iako nisam videla ostatak ostrva, a ove godine rešila da promenim).

Nemam ništa protiv ni Parge npr., i, da je ove godine bila vila na koju sam bacila oko slobodna, tamo bih i otišla.

Što se tiče boljih mesta za iste pare - od Krita koji je uvek bio sinonim za turizam vrlo visoke klase, u Grčkoj je, mislim, bolji, jedino Mikonos. No ne smatram da je vredno za jedno letovanje baciti toliki novac, baš zato što nisam snob. Za te pare ići ću i u Rim (moje prvo sledeće planirano putovanje) i još na letovanje. Za Santorini mislim da je to stvar ukusa, smatram da je intiman, i ponekad moraš za to da budeš raspoložen, a ja, bez obzira koliko volim svog dragog, ipak sam ove godine bila za življu varijantu.

Što nam ostavlja Španiju i Italiju, za isti novac. Koliko sam čula, Lloret je ciganija gora nego neki delovi Grčke, palma je samo da kažeš da si bio i da te ošišaju 15 evra dnevno za ležaljke, a Italija nema nikakve plaže (ako uzmemo da hoćeš nešto i da vidiš, pa izabereš Siciliju). Egipat i Tusku sam iskusila, jednom i dosta.

Tako da, dragi moj, ipak je Krit za te novce najbolji izbor. Jedino što sam stavila kao minus bili su sporadični slučajevi ponašanja Grka, ali to nije umanjilo moje uživanje.

Ostaj mi zdravo, neću više sa tobom da se raspravljam, ostaviću ti to za bakice s pijace.
 

Back
Top