Krit - ko je bio?

Diabolo ovo je fantasticno. Mozes li mi preporuciti mesto na kritu koje zadovoljava sledece uslove: tradicionalno sa puno mestana (a ne samo turista), velika i siroka pescana plaza, pristojan nocni zivot i da je mesto vece? Akcenat je na tradicionalnom. Nasao sam neke informacije da bi Paleohora mogla da bude to ali mi fotografije bas i ne kazuju mnogo, dok Sfakion deluje previse ekstremno. Navedi i koji je po tvom misljenju najbolji sajt u vezi sa Kritom. Hvala ti veliko
 
Jao, sve je to jako diskutabilno...
Na 650000 Grka, dolazi barem deset puta toliko turista.
U mom selu nas ima 450stanovnika , i 8000 turista, dobro ima i radne snage sa strane....

Prvi uslov je NEMOGUĆE ispuniti. Najviše procentualno Grka, spram turista, ima u Agios Nikolaosu, ali tamo su sve stene, osim Almeria peščane plaže. Ove stenovite su FANTASTIČNE, ali ako hoćeš pesak, NEMA.

Peska ima u Herssonisosu, na jugo - zapadu Elafonisi, Thalasarna ( verovatno dve najbolje plaže na ostrvu, ali su pod zaštitom države, i nema hotela u okolini. Pesak je u okolini Xanie ( Chania ) . U selima u okolini kao Gerani, Maleme, Tavronitis, Kolimbari, možete biti SAMI na plaži kilometar levo-desno, a ipak uveče imate kvalitetan provod.

Evo, za prvu informaciju, moram malo da razmislim.....

P.S. Paleohora je uglavnom šljunak

P.S. Sfakia je sjajna, ali divlja. Možda je rešenje Retimnon !?

Izbegavajte Iraklio ( BLJAK) , Sisi, Maliu
 
A evo i Bamboo u Kalamakiju.

Možda pomalo neugledan restoran, ali na samoj plaži, sjajna atmosfera i gazda...
.
Kada udjem ovde, vreme stane....Donesem neki naš CD i maltretiram sve goste. CECA itd...
Ali ne mogu mi ništa , kad sam jači i ludji. Tu se skupljaju uglavnom Nemci. Jednom sam iz zezanja doneo film Valter brani Sarajevo, i kad je Bata Živojinović ubio stotog Nemca, okrenem se i vidim PRAZAN RESTORAN. SVI POBEGLI Gazda je tražio da mu platim štetu.


IMG_2513.jpg
 
EJ PLAZA JE EKSTRA!

i uzgred pitanje;zar nemci iz nepisanog pravila ne gostuju iskljucivo u Hersonisusu? A francuzi u Guves-u?A engezi u Mali i Sisi-ju? Ili sam ja celu pricu oko tog ostrva pozaboravljala?
 
Jeste tako generalno, ali ima izuzetaka.

Agencije najčešće zakupljuju CEO hotel za svoje goste, baš zato da bi izbegli sukobe izmedju dve nacije. Zamisli prošlo leto, svetsko prvenstvo u fudbalu, a u istom hotelu gosti Englezi i Argentinci ??? Bilo bi krvi do kolena. Trebalo bi više policije da obezbedjuje hotel, nego na stadionu.

Tako znam dva hotela u Georgioupolisu, gde su SAMO Nemci.

U Plataniasu, u hotelu Louis Creta Paradise, ima oko 1500 Italijana, i SAMO Italijana, dovukli su svoje kuvare, i ekipu zabavljača, animatora od oko 50 ljudi. Imaju pozorište na Italijanskom, i koncerte, gde dolaze njihovi pevači. Ne izlaze uopšte napolje iz hotelskog kompleksa, imaju unutra čak i samouslugu.

Creta Paradise >

NNChaniaCretaParadise0001_b.jpg


NNChaniaCretaParadise0005_b.jpg


Ove slike je slikao NARAVNO Srbin, moj prijatelj Zak Marković iz Bora.
IMA Nemaca u okolini Xanie, baš tu oko Kalamakija, Daratsa, a razlog je što je na cca 10 km odatle u Malemeu najveća zajednička grobnica Nemačkih padobranaca poginulih u toku 11 dana čuvene bitke za Krit. Tu ih je sahranjeno oko 5.000, samo na jednom mestu, a ima još grobnica, pa potomci dolaze da ih obilaze. Nije baš logično da putuju čak iz Hersonisosa.

092.jpg


Imaju čak i konzulat u selu Agia Marina, koje je na pola puta izmedju Daratsa i Malemea.
 
Bravo majstore, BRAVO, BRAVOOOOO! :D
Moja davnasnja zelja je da odem na Krit!
To ce morati da priceka jos najmanje godinu dana, ali KAD-TAD eto mene tamo! Hvala ti na sjajnim slikama i odlicnim savetima i opisima! Mislim da ce mi znaciti, evo sam ih pohranila u komp !;) Poljubac za ovo! :D
 
Sa velikim zadovoljstvom primam poljubac. Mnogo volim žene ! Pretpostavljam da u tome toliko preterujem, da mi je čak potrebna i stručna pomoć. U svakom slučaju, mnogo lepše ću da spavam večeras.

Pola šale, a pola i zbilje, ali SVE vas molim da poslušate moj savet, da ne istresete 3000 evra, jedna porodica, za deset dana boravka u nekom hotelu. MNOGO JE !!!
Organizujte se tri-četiri porodice, iznajmite veliki apartman na obali mora, opremljen sa kuhinjom, air condition, TV....za svega 400 eur mesečno. Iznajmitega na recimo tri meseca, ispod toga vam neće dati. I onda sami napravite smene, kako kome odgovara. Neko ostaje 20 dana, neko 30, neko 15. Stavite na papir i podelite troškove.Izaći će vas
5 EVRA PO OSOBI DNEVNO
Naravno, bez hrane i prevoza. Ali i po toj računici, četvoročlana porodica može da prodje sa 1500 eur za MESEC dana, umesto 3000 za deset dana. To je ŠEST puta jeftinije. Najbolje ako imate dobar auto, ali i ako ne, detaljno ću vam objasniti kako da udobno i jeftino dodjete.

Razmislite !!!!

Stojim na usluzi.

Ponavljam, ništa ne zaradjujem na tome, imam ja svoj posao.
Volim ljude i pomoći ću svakome, koliko mogu...
 
diabolo koja bi mesta (ili bolje sela) oko Hanie predlozio da se obidju kako bi se osetio pravi duh Krita ( ruralnog Krita) obzirom da je Hania veliki grad a ja bih zeleo da vidim bradate Kricane koji sede u taverni, igraju tavlu i piju vino?
 
TEŠKO da ćeš videti bradate Krićane, poznajem samo jednog specijalca policajca, koji ide na motoru, nekom starom Motto Guzzi-ju, što su verovatno zaplenili od Italijana za vreme rata. E, on nosi bradu, zato, da bi se infiltrirao i pohvatao proizvodjače marihuane, i ostalih opojnih sredstava. Inače, Krićani PONOSNO tvrde da je njihov Hašiš najkvalitetniji na svetu, zbog specifične klime.

Krićani nose samo brkove, i to PONOSNO. Brada se nosi samo dok si u žalosti za nekim.
Nepristojno je biti neobrijan ( mislim na bradu ).

Za to što hoćeš, idealno mesto je Tavronitis, ako hoćeš da si blizu mora.
Ako ti more nije važno, onda Therissos. Legendarno mesto u brdu, gde je Venizelos započeo revoluciju protiv Turaka. Može se reći kultno mesto za Grke. Tamo je vreme stalo. Postoji retoran sa samo dva malena stola, a za jednim uvek sedi gazda. Znači, maksimalan broj gostiju 4. To je ideja za novi film za Kusturicu.

Predlažem i Kisamos i Kolimbari, na krajnjem zapadu, cca 30 km od Xanie. Ribarska naselja, a PRELEPA. Cene su po pogodbi. Najskuplji period je od 10-tog do 25 avgusta. Tada nema ispod 100 eur dnevno, jer grci imaju kolektivni godišnji odmor, i pola Atine dodje na Krit.
Posle tog perioda, pristojan apartman za četiri osobe može da se nadje za 50 eur dnevno, i sa značajnim popustima za duži period, recimo 400 za deset dana, 600 za dvadeset itd.
Napominjem da je Septembar najlepši mesec na Kritu, pa ko nema školsku decu........
 
DIABOLO više NE POSTOJI !!!!!

Obaveštavam sve moje prijatelje , a i neprijatelje koji su u manjini, da sam odlučio da promenim nick. Razlozi su MNOGOBROJNI. Prvo, želim da povratim svoj unutrašnji mir, koji je OZBILJNO narušen dugogodišnjim neurednim životom. Ovo mi je poslednja šansa.
Predjašnji nick, povezan sa djavolom sam sebi nesretno dodelio, u skladu sa mojim haotičnim životom. Pošto sam i sam religiozan, a i dobio sam mnogobrojne kritike, za taj nesretni nick, a u želji da promenim način života, da se smirim, zamolio sam moderatora da me oslobodi tog tereta. Nekima će ovo zvučati čudno i smešno, ali NOMEN EST OMEN.
Iliti IME JE ZNAK !

NAJLEPŠE ZAHVALJUJEM moderatoru, a nadam se da ćete primetiti razliku posle ovoga i videti me u boljem svetlu.

Novi nick : Γ Α Λ Ι Ν Ι , na grčkom ima više značenja, ali osnovno je MIR ili SMIRENOST.

Trudiću se da nastavim život u tom smeru, iako ne mislim da nosim iza sebe previše greha, ali svakako, NISAM JA taj koji to treba da proceni. GOSPOD je samo jedan i sve vidi.

IDEMO DALJE .....
 
kad smo vec kod Galinija reci nam par reci i o Agia Galiniu na jugu kao i o Ierapetri ako te ne mrzi i reci nam koji je najkvalitetniji od 1000 sajtova o Kritu. I hvala ti na ovim informacijama u ime svih grkofila a koliko vidim ima nas dosta
 
Najiskrenije, ne znam ništa za Agio Galini. Nisam stigao da odem tamo, probaću nekoga da pitam iz prve ruke, jer sa neta možeš i ti da pročitaš.

Ali IERAPETRA je zaista B I S E R, obožavam taj grad.
Više puta sam hteo da ostavim sve i da odem tamo da živim.
Zvanično, najjužniji grad Evrope, oseća se dah Afrike. A kad počnu zimi talasi.....
To je doživljaj koji se pamti. niko nema hrabrosti da prodje rivom.
Grci imaju priču da je svaki trinaesti talas fatalan, pa kad već moraju da prodju, onda ih broje.
Navodno je taj trinaesti najveći, a ostali su bezopasni. Dešavalo se da talas povuče automobil sa rive u more i da se svi podave. Trinaesti !?

Spremiću sutra neku pričicu, neću sada nikoga da budim.

LAKU NOĆ !
 
Pozdravljam promenu nick-a. Htela sam to i sama da ti predlozim, ali je ipak tvoj izbor kako ces se zvati. Jedino sam te zamolila da skines onaj grozni avatar koji je bas iritirao.
Sada sa zadovoljstvom pratim temu i cuvam je za trenutak kad odlucim da posetim ovo divno ostrvo.
 
Septembar je najlepši mesec na Kritu.
Retko prelazi 30 C, ali ni ne silazi ispod.
Može da se omakne neka kiša u drugoj polovini meseca, ali uglavnom noću.
Ujutro kad se probudite, već sija sunce i mislite da ste sanjali.
More je toplo kao bara. Za razliku od Avgusta, u Septembru nema vetrova, pa je more mirno i bez talasa. A u avgustu su talasi visoki 2 metra, i često je zabranjeno kupanje.
 
Galini, kada bi ti isao na Krit na odmor od 7 dana (drugih 7 dana valja odvojiti za Kiklade) koje bi to mesto bilo (iskljucimo mogucnost boravka na vise mesta po 1 ili 2 noci)? I zanima me koja bi ostrva izdvojio od Kiklada?
 
Za Kiklade nisam dovoljno obavešten , a nemam običaj da se trpam tamo gde mi nije mesto.
U svakom slučaju, pozdravljam odluku, zanimljivo isplanirano letovanje.

Što se tiče samog Krita, za tako kratak boravak, predlažem bez ikakve dileme - Agios Nikolaos. Mesto u kome se ima šta videti, ima i sjajne plaže, i peščane, i još bolje stenovite. Nije nikada gužva. Grad je, što se tiče turizma posrnuo zadnjih par godina, bili su nabili cene, i agencije su im otkazale. E, sad su mirni ko bubice, i biće takvi još par godina, pa će, standardno, opet da se osile. Sad je pravi trenutak da se ode tamo. Jeftino, a VREDI !!!

Ima brod iz Pirejske luke u 21 za Agios Nikolaos. Usput staje na Mylosu i Santoriniju, tako da na kratko možeš videti i ova ostrva. Doduše noć je, ali ipak.....

Karta za deck košta oko 25 eur. Za to dobiješ udobno sedište tipa kao avionsko, u sali veličine manjeg bioskopa. Jedino drndaju dva televizora , sa različitim programima celu noć, pa ako nisi umoran, nema spavanja. Put traje 8 sati, i to su veliki brodovi, ni ne osetiš talase.
Jedino zimi......

Glupo je platiti kabinu 200 eur. Na brodu postoje restorani sa sasvim pristojnim cenama.
Recimo, pivo 2,5 eura, Špagete 5 eur...
 
Galini(CESTITAM) kako si resio sa promenom zivota ti ces nama hvala Bogu jos malo da se zamonasis.Prvo avatar, pa nick ,pa mir,pa religiozan pa volim ljude,to sve mirise na Agios Oros.Ako ako Hvala Bogu pomeni u molitvama i nas bratiju iz matice i sirom sveta.I pomoli se za mir celog Sveta.Ajd sad Mir,Mir,Mir niko nije kriv.
 

Back
Top