Devedesete

serb_pagan

Domaćin
Banovan
Poruka
4.442
aj da se prisetimo veselih devedesetih u srbiji...osma sednica,srbija jedina od zemalja u evropi brani komunizam,slovenci napustaju skupstinu,ne slazuci se sa stavom srbije da se ne dozvoli visestranacje..srbija odbija predlog slovenije o asimetricnoj federaciji...napadi albanskih terorista na srbe...jogurt revolucija u vojvodini...vas niko ne sme da bije...balvan revolucija u krajini...piramidalne stedionice...crni biseri vanje bulica...mladima idoli postaju heroji filma "vidimo se u citulji"...ponosni srpski narod,posto je pristao na predlog svog voljenog diktatora da jede korenje,mlati se ispred prodavnica za veknu hleba i litar ulja...rumunsko gorivo i bugarske sveske...svakodnevna ubistva po ulicama srpskih gradova...velika vecina prolazi bez otkrivanja pocinilaca...restrikcije struje,po deset sati dnevno...plate od pet do deset maraka...
 
Turbo folk....dizelaši....ježim se svaki put kada se setim....

zato je pravda zadovoljena (delimično)...nijedno groblje ga neće!!!!!

poslednji pozdrav za Slobu OD SRCA iz restorana ''POD LIPOM''
 
a jel se secate proroka i vracara? ljubisa "javlja mi se" trgovchevic je ipak bio kralj...onaj sto je vrteo prsten...a tek stari rts...komrakov i tatjana lenard...JUL je cool...devize,devize...
 
Živeti slobodno...

Davno ti je vrag zaseo na prag, zemljo Srbijo...
Niko živ se ne seća tolikih nesreća za jednog vezira...
Oko tebe komšije podižu bedeme jeda i prezira...
Tog još nije bilo... Ludama je milo... Ostale je stid...

Crne hronike i harmonike... Sitan rock & roll...
Bajke da na kraju ponajbolji ostaju više ne prolaze...
S tamne strane globusa bolje se vidi da Najbolji odlaze...
Pločnici Toronta... Oči boje fronta... Lozinka svih nas...

Na šta se priča svodi? Parole o slobodi...
Šetači-preletači? Slaba potpora...
Nije to glava-pismo... Ili jesmo ili nismo?
Ovo srce bubnja večni tam-tam otpora:

Živeti slobodno... Svetom se oriti...
Okićen perom sokola... Za urok protiv okova...
Živeti slobodno... Pesmom pokoriti...
Tvoj steg na svakom gradu je gde ti se neko raduje...

Probati jug ko zrno grožđa sa dlana bogorodice...
Liznuti so sa onog gvožđa za koje vezu brodice...
Slušati vetre kako gude u bele stepske jasene...
Zajtiti vode koje bude gene u nama spasene...

Čim se pomene fantom promene sevnu šlemovi
Žali bože matore, oni se zatvore čim gazde podviknu...
Upiru se deca da rođene očeve od laži odviknu...
Šta na kraju bidne? Putnici za Sidnej, izlaz taj i taj...

Dokle, bre, da nas voza zli čarobnjak iz Oza?
Dokle taj glupi džoker "Ćuti, dobro je"?
Ma, čitav plen da skupe, pa ne mogu da vas kupe...
Da vam mladost kao sitan kusur odbroje...

Živeti slobodno... Svetom se oriti...
Okićen perom sokola, za urok protiv okova...
Živeti slobodno... Pesmom pokoriti...
Tvoj steg na svakom gradu je gde ti se neko raduje...

Svako je jutro novo ušće... Poteci kao rečica....
Neka se trnje plete gušće... Nebo je tvoja prečica...
I zdrobi lažne dijamante ko ljusku šupljeg orha...
Nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka...
 
serb_pagan:
aj da se prisetimo veselih devedesetih u srbiji...osma sednica,srbija jedina od zemalja u evropi brani komunizam,slovenci napustaju skupstinu,ne slazuci se sa stavom srbije da se ne dozvoli visestranacje..srbija odbija predlog slovenije o asimetricnoj federaciji...napadi albanskih terorista na srbe...jogurt revolucija u vojvodini...vas niko ne sme da bije...balvan revolucija u krajini...piramidalne stedionice...crni biseri vanje bulica...mladima idoli postaju heroji filma "vidimo se u citulji"...ponosni srpski narod,posto je pristao na predlog svog voljenog diktatora da jede korenje,mlati se ispred prodavnica za veknu hleba i litar ulja...rumunsko gorivo i bugarske sveske...svakodnevna ubistva po ulicama srpskih gradova...velika vecina prolazi bez otkrivanja pocinilaca...restrikcije struje,po deset sati dnevno...plate od pet do deset maraka...
Ovo je sve istina i jos ima da se nabraja i pise za 12 godina tuge mnogo posle moze da se jada ,samo nemogu da verujem koliko su NEKI ZABORAVNI
 
Ali, priznajte, Srbija je tada beležila rekordan urod malina (koji se često poklapao sa danima kada je "šačica izmanipulisanih studenata" izlazila na ulice)! :lol:

Mislim da je (otprilike) ovakav grafit osvanuo 90-ih u Loznici - HOĆU DA ŽIVIM U ZEMLJI IZ DRUGOG DNEVNIKA RTS-a!"
 
Tih 90-tih bilo je svasta, cirkus bez satre, pod vedrim nebom naroda u cudu zacudjenom, dok su kreatori istog primali clanstvo i clanove, sposobne za vrh manipulisanja narodnih masa.
Oni sposobniji u modifikaciji i preoblacenju samih sebe u nesto novo, nisu govorili i predstavljali narodu svoje istine o tranziciji vec bivse SFRJ i deobi iste kao i njene neminovne produkte . Tu istinu imali su samo za sebe i uzi krug. Sto se manje zna vise se bludnici.
Bilo je tu pored svih navedenih primera od ostalih ucesnika ove teme, i onih koje sam belezio okom kamere.
Raznjeva i raznjica,prasica i volova, uniforme uzete iz muzeja za novonastale garde i gardiste, bina i tribina, lidera i lidercica,pretnji i upozorenja za barjake bez ruku,........grljenja sa bracom preko Drine.
U svemu tome anonimusi se pretvorise u biznis menadzere,prvo za sebe,deo za zastupajucu politiku i stranku, pa crkavica za mase.
E sada u prvi plan iz senke kreativnosti na svetlost scene nastupa politicka MAFIJA, prvo kao kreator a onda kao vladajuci deo novostvorenih vrednosti.
Prodaja dusa djavolu se nastavila i danas, a djavo ko djavo, dolazio i dolazi po svoje.
 
A secas li se reklame iz 2000-te .2003.g. "Covek i zena zagrljeni gledaju kako uzlece avion i on kaze" Evo upravo su nam deca odletela na odmor u spaniju a sledece godine bi trebalo da nastave skolovanje u inostranstvu, Od kad nema viza sve je mnogo lakse"
uvek ali UVEK kad se setim te reklame pomislim kakav sam moron bio???
 
Interesantno kako taj veseli rezim devedesetih i dalje zivi medju nama, prisutan je u ljudim, prisutan je u mentalitetu, prisutan je u svakoj pori drustvenog zivota.
Dakle, hajde da probamo da navedemo samo neke od stvari koje su se desile, a koje su pak ostavile duboke tragove...
Ajde da krenemo od kulturne scene, gde ce se svi nasi filmovi zasnivati na ratnoj tematici, bioskopi i pozorista biti najslabije poseceni zato sto narod nema novac, biblioteke dostici toliku razmeru usamljenosti,a sve to naravno u korist raznoraznih folkoteka...Dakle, javlja se jedan totalno novi pravac u muzici (ako to uopste mozemo dako nazvati), ali to nece ostati natome.Jer, da krenemo od pocetka, krajem osamdesetih imamo Brenu koja se udaje za tenisera, cini mi se, i to je eto tako bilo simpaticno, pravile su se Barbike sa njenim likom, devojcice mastale da se udaju u belom.Sledeci korak je Cecina i Arkanova svadba, gde se doticna Gospodja Nacionale udaje za kriminalca, postaje zvezda, njenu svadbu prenosi 170 svetskih i domacih televizija (Ej, Srbine 170!) i to od pocetka do kraja (pa Pink je preko toga i tome slicnih emisija postao televizija), i to postavlja jedan kulturni model, totalno nezamisliv u jednom moralnom i duhovno uzdignutom svetu...Jer kako je normalno da san jedne desetogodisnje devojcice bude da se uda za kriminalca, ne bi li postala slavna?Da ne nastavljamo daje sa svadom Karleusa-Karic, koja je posle recenice”Ja sam se danas udala za coveka svog zivota”, posle 4 meseca zavrsila u krevetu sa obezbedjenjem svog muza-no, to ipak pripada 21. veku zemlje Srbije koji nisam sigurna da se bas mnogo razlikuje od devedeseih.
Prebacicu se malo na obrazovanje, koje je ispraceno mnogobrojnim strajkovima, demonstracijama, restrikcijama, bombardovanjem vise licilo na zmurke, nego na skolovanje jer nikako nisu mogli da se nadju...
O medijima mislim da je i nepotrebno govoriti,mislim Kurir, Pink, RTS...Ipak je suvisno!nastavak, iako se to mnogima nece svideti neki drugi put!
 
Eheee, pilgrim_kg, lep osvrt ali tako je to, bolje od Balaševića ja ne umem reći- E kad već puknu ustave, nema nam spasa dok se reke ne zaustave..." , sa posledicama se mora živeti!!! Ne nestaje Pink iz mentaliteta samo zato što de dogodio 5. oktobar, naprotiv, Neki su taj isti Pink gledali i za vreme 5. oktobra! (Šta je državni udar za novu pesmu Gospođe Nacionale!).

Parafraziraću ¨Đinđića koji tada pričao o kreditima ali, ko misli da se stvari mogu promeniti za samo godinu dana, taj je u pogrešnoj državi, neka ide u Švajcarsku ! Tako nam je to! ;)

pilgrim_kg:
veselo prolece 99, i pesme za dobro jutro uz kaficu i bomb(onic)u!

Beograd se zvao Bombaj!!!
 
Mae:
Eheee, pilgrim_kg, lep osvrt ali tako je to, bolje od Balaševića ja ne umem reći- E kad već puknu ustave, nema nam spasa dok se reke ne zaustave..." , sa posledicama se mora živeti!!! Ne nestaje Pink iz mentaliteta samo zato što de dogodio 5. oktobar, naprotiv, Neki su taj isti Pink gledali i za vreme 5. oktobra! (Šta je državni udar za novu pesmu Gospođe Nacionale!).

Parafraziraću ¨Đinđića koji tada pričao o kreditima ali, ko misli da se stvari mogu promeniti za samo godinu dana, taj je u pogrešnoj državi, neka ide u Švajcarsku ! Tako nam je to! ;)


naravno, to tako obicno biva.
ali interesantan je ovaj mentalitet ovde.Oni koji navise kukaju najmanje rade da to sto im ne odgovara promene.
A ajde to, ali sto ne daju drugima da promene?
A ovo za Balasevica, znam ja to odavno!
 
pilgrim_kg:
A ajde to, ali sto ne daju drugima da promene?

E, upravo si dotaknula još jednu stvar tipičnu za 90-e! Sve one dede koji se odriču rođenih unuka ako pokušaju da ih zamole da ne glasaju za SPS jer su se, budala li silnih, odlučili za neku drugu budućnost!
Radnim danima hodaju po Kliničkom centru u nadi da će im naći nešto jer samo što se "nisu prestavili" a onda imaju energije da odu na kontramitinge i uredno da izlaze na izbore. Moja baba 10 godina nije shvatila šta znači- Baba, zašto je tebi tako stalo da glasaš za nekoga ako je moja generacija odlučila da želi drugačiju budućnost? Ne, bila je ubeđena da smo u zabludi jer je u socijalizmu spas. E, moj bato, da je, bogdo, 90-ih bilo socijalizma poa da i ja dobijem stan za dž, pa da i ja imam posao!
E, ako osoba koja nikad više neće morati da traži posao, da podiže porodicu, kupuje stan (po mogućstvu ne u Melbournu), diže kredite i stiče penziju ne želi da makar prepusti izbor onima koje sve to čeka onda šta da očekujemo. A, nije mala stvar, ovo je, bre, STARA ZEMLJA, ja ne smem ni da se raspitam kakva je demografska struktura, osećam da mladi ljudi pomalo mogu u rezervate!
 
posledice '90tih: nepismenost

jestedej.jpeg
 

Back
Top