Estetska stomatologija

jovan24

Zainteresovan član
Poruka
141
Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovom granom stomatologije? Konkretno zanima me kako se resava "gingivalni osmeh" ili na englesokm "gummy smile". Gledao sam neke sajtove po internetu i vidim da se to obicno sredjuje tako sto se uklanja "visak" desni koji se previse vidi. Koliko je ovaj metod pouzdan i kakve su posledice po zdravlje s obzirom da se na ovaj nacin dobar deo zuba ostavlja ogoljen? Primetio sam takodje da mnogi pacijenti posle ove intervencije dobijaju neke navlake na prednji deo zuba ali mislim da to meni ne bi bilo potrebno jer mi zubi nisu zuti vec normalne bele boje. Takodje mislim da sam ja malo drugaciji slucaj u smislu da je meni gornja usna malo kraca pa je to vise problem nego desni (osim toga nemam ni sitne zube kao sto je cesto slucaj ovde) , da li bi ceo problem mozda mogao da se resi nekakvom nadogradnjom usne?

Inace sam iz Beograda ali ne znam gde bih mogao da se posavetujem u vezi ovog jer ovo ipak ne spada u domen kojim se bave regularni privatni zubari cijih ordinacija ima zaista na svakom koraku. Izvinjavam se ako su neka pitanja previse laicka jer zaista nisam strucan u ovoj oblasti. Svaki info nekog ko je ima bilo kakvog iskustva, a posebno stomatologa ili specijaliste u ovoj oblasti je vise nego dobro dosao.
 
dragi jovane,
vi ste vrlo dobro shvatili o cemu je, u sustini rec: zaista se uklanja "visak" desni, i time podize linija osmeha, ali - ogoljen vrat zuba MORA biti pokriven krunama. dakle, mozete vi da necete :), ali tu nema izbora.
sama intervencija nije posebno teska, to je, u stvari, modifikovana rezanj operacija; trajnost je relativna, i jako mnogo zavisi od operativne tehnike, i kvaliteta protetskog rada, kao i naknadne saradnje od strane samog pacijenta (SAVRSENA higijena, redovne kontrole, itd.itd.). estetski efekat moze biti zaista izuzetan.
u nasoj zemlji vrhunski specijalisti na ovom polju su dr voja lekovic, i recimo dr bozidar dimitrijevic, obojica profesori na stomatoloskom fakultetu u beogradu, tamo ih mozete i naci. ne znam da li ste dobro razumeli, ali govorimo o vrhunskoj stomatologiji, i sa strane parodontalne hirurgije, i sa strane stomatoloske protetike, a strucnjaka ovakvog profila ima vrlo malko, posebno da su svetskog ranga.

na zalost, ne mogu vam mnogo pomoci sto se tice eventualnog resavanja vaseg problema estetskom hirurgijom (to bi, prakticno, bila delom maksilo-facijalna). moje skromno poznavanje materije mi govori da bi to bio vrlo zahtevan zahvat, primarno zbog bogate inervacije u tom podrucju, no - molim da ovo shvatite kao skoro pa laicko misljenje :), nisam nikad cula da se tzv. kratka usna resava operacijom usne (sto ne znaci, svakako, da je to nemoguce).

nadam se da sam od neke koristi, i mnogo srece u ispunjenju vasih zelja.

 
Draga Indgido, hvala puno na odgovoru.
Vec imam iskustva sa stomatoloskim fakultetom u smislu da sam kod njih bio u vezi ortodoncije i nosio sam fixni aparat oko 3 godine kako bih ispravio i doveo zube u red. Pre nego sto sam stavljao protezicu mislio sam da je to sve sto je potrebno kako bih imao super osmeh medjutim bio sam dosta zanesen losim polozajem zuba tako da na ovo nisam obracao paznju.
Fiksni aparat sam skinuo pre par meseci pa posto sam na to vec potrosio mnogo vremena, zivaca, novca a i zuba (vadio sam sve cetvorke gore i dole) voleo bih da ceo posao bude isteran do kraja kako bih mogao da se kezim u svako vreme i na svakom mestu, bas kao ovaj momak ovde -> :D

Sto se tice nadogradnje gornje usne nesto mi je u vezi toga i napomenula bas jedna doktorka na fakultetu kad sam bio na kontroli za fiksnu. Naime moj prirodan polozaj usana je da nisu u kontaktu (ne dodiruju se, kad ih spojim na silu izgleda malo neprirodno) odnosno usta su uvek otvorena. Recimo da mi se gornja usna zavrsava negde na pocetku vidljivog dela zuba tako da se vide malo i desni sto kako sam shvatio moze da dodatno pogorsa stanje gingivitisa (sa kojim sam uvek imao problem u blazem ili tezem obliku) jer se desni i sluzokoza sushe. Tako da osim estetskog ovo bi imalo i efekta u smislu zdravlja cele usne duplje. E sad, zaista ne znam da li sam ovo dobro interpretirao ili sam nesto lupio ali to je bila prica usput na kontroli sa tom doktorkom, koja je kasnije otisla odatle (valjda zavrsila specijalizaciju) tako da je sve ostalo na tome.

Tako da mislim da cak i uklanjanjem viska desni ja bih imao malo vise "belog" od "crvenog" kad se smejem ali to ne bi bilo bas skroz pravilno i potpuno resenje. Moj utisak je da tkivo unutrasnjeg dela gornje usne nije povezan sa desnima nesto malo iznad vidljivog dela zuba nego nesto vise (1-1.5cm), odnosno kod vecine ljudi gornja usna prekriva zube dok kod mene samo desni, tako da su zubi uvek vidljivi. E sad sve su ovo moji subjektivni utisci (kad pricamo o sebi nikad nemozemo biti skroz objektivni) tako da moguce da nisam bio bas skroz egzaktan.

Naravno spreman sam na sve sto ide uz ovo, znaci ako sam nesto naucio za ove 3 godine nosenja fiksnog aparata to je redovna kontrola (koju mislim da ni jednom nisam propustio) i redovna higijena (ok tu necu reci da bas ni jednom nisam propustio da operem zube posle jela za svo to vreme :)).

Gledacu da posetim stomatoloski fax uskoro i da se raspitam za pregled kod tih doktora posto takodje moram da obavim jednu malu intervenciju u vezi sputanog jezika (eto kolko mi je priroda dala na drugim mestima toliko mi je problema stavila u usta :))

Hvala puno jos jednom, nadam se da nisam previse zamoran. Ako jos neko ima nekog iskustva neka slobodno napise.
 
Digital Smile Design je koncept planiranja tretmana, koji koristi vizualnu komunikaciju kako bi dobili vrhunski estetski rezultat.
DSD je potpuno pomaknuo granice moderne stomatologije, i postao njezinom baznom gradivnom jedinicom. Koncept je izmislio Christian Coachman, i razvio ga zajedno sa Liviom Yoshinagom.
Svaki smile design je jedinstven i ovisi od osobe do osobe. Postupak dizajna vrši se individualno.

Savršenom preciznošću se kreira harmoničan osmijeh koji istovremeno ispunjava funkcionalne, estetske i emotivne potrebe pacijenta za lijepim i autentičnim osmijehom.
___________________
Digital smile design
 

Back
Top