Da li je bolje imati 400 kvadrata u Kuli ili 50 kvadrata u Beogradu? Vol.2

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne, mi u Beogradu živimo i u vreme van špica. Da, radim i na radnom mestu sam, ali kad to ja hoću i želim. A slobodna ulica mi treba da u bilo koje vreme odem u prodavnicu ili do nekog prijatelja, u kafić ili posetim neku izložbu.
Da li tvoja logika znači da seljaci imaju prazne ulice jer su po ceo dan na njivi/livadi/voćnjaku? Oh logiko. :lol:

ne, moja logika je da brže trčim nego što se vozim kolima
 
vi ste ocito izgubili osecaj za znacenje guzve....
Verovatno je naša tolerancija na gužvu veća, ali opet... moj otac je od skora penzioner, sad živi u Valjevu, voli čovek da šeta više nego da ide kolima. Do centra Valjeva mu treba 20 minuta peške od kuće, isto kao meni kolima do posla u sred Beograda. E sad, šta je tu gužva, šta nije, da li je 20 minuta do posla mnogo ili nije... mislim da to nije toliko veliki problem kolikim se predstavlja.

P.S. Evo i on danas dolazi u Beograd, jer ne veruje valjevskom kvazi-Mercedes servisu, oće u ovlašteni, dakle mora da dođe ovde... :hahaha:
 
slazem se.

- - - - - - - - - -



vi ste ocito izgubili osecaj za znacenje guzve....

Juce sam vozio bicikl na planini. Znaci ekstremni usponi. Brzina kretanja mi je bila 27 km na sat. Sto znaci da se krecem po planini dva puta brze nego autobus GSP-a po zutoj traci u beogradskoj suvoj ravnici...

Juče sam bio u strogom centru grada, išao da se šišam, pa u neku kupovinu, pa šetao sa ženom... brzina kretanja mi bila oko 50 km/h, ne nekim mestim i preko ograničenja :rumenko: I to sve u vreme špica. A ti si na planini radio šta? Osim da vrtiš pedale, u čemu ti prođe dan? Šta vidiš, čuješ, kupiš, posetiš?

- - - - - - - - - -

ne, moja logika je da brže trčim nego što se vozim kolima

Samo ti trči, ali tvoju logiku smo već videli. Ja ću i dalje da vozim.

- - - - - - - - - -

Verovatno je naša tolerancija na gužvu veća, ali opet... moj otac je od skora penzioner, sad živi u Valjevu, voli čovek da šeta više nego da ide kolima. Do centra Valjeva mu treba 20 minuta peške od kuće, isto kao meni kolima do posla u sred Beograda. E sad, šta je tu gužva, šta nije, da li je 20 minuta do posla mnogo ili nije... mislim da to nije toliko veliki problem kolikim se predstavlja.

P.S. Evo i on danas dolazi u Beograd, jer ne veruje valjevskom kvazi-Mercedes servisu, oće u ovlašteni, dakle mora da dođe ovde... :hahaha:

A zamisli da tera bicikl k'o Tiksi? Evo ja sa prozora vidim tri ozbiljna servisa za bicikle, zanima me koliko takvih ima u Tiksilendu? Ozbiljnih, naravno. :lol:
 
Juče sam bio u strogom centru grada, išao da se šišam, pa u neku kupovinu, pa šetao sa ženom... brzina kretanja mi bila oko 50 km/h, ne nekim mestim i preko ograničenja :rumenko: I to sve u vreme špica. A ti si na planini radio šta? Osim da vrtiš pedale, u čemu ti prođe dan? Šta vidiš, čuješ, kupiš, posetiš?

- - - - - - - - - -



Samo ti trči, ali tvoju logiku smo već videli. Ja ću i dalje da vozim.

- - - - - - - - - -



A zamisli da tera bicikl k'o Tiksi? Evo ja sa prozora vidim tri ozbiljna servisa za bicikle, zanima me koliko takvih ima u Tiksilendu? Ozbiljnih, naravno. :lol:
pa vozim i ja, svakodnevno, zato se i žalim na gužvu
10km/h trčim normalnim tempom, u stvari to je na samoj granici džoginga i trčanja i sa takvom brzinom idem kao auto u špicu
inače, pošto radim na nbgd jednom prilikom sam utvrdio da bi mi bilo isplativije da živim u šapcu....skoro isto bih dolazio kući, a život neuporedivo jeftiniji
u razvijenim zemljama ljudi beže iz gradova a u zaostalim i polurazvijenim državama je obrnuto
 
pa vozim i ja, svakodnevno, zato se i žalim na gužvu
10km/h trčim normalnim tempom, u stvari to je na samoj granici džoginga i trčanja i sa takvom brzinom idem kao auto u špicu
inače, pošto radim na nbgd jednom prilikom sam utvrdio da bi mi bilo isplativije da živim u šapcu....skoro isto bih dolazio kući, a život neuporedivo jeftiniji
u razvijenim zemljama ljudi beže iz gradova a u zaostalim i polurazvijenim državama je obrnuto

Bravo ovo je 100% tacno

- - - - - - - - - -

Pa tako kaži, radiš na NBgd, a živiš negde preko reke. Naravno da svaki dan upadaš u špic. Ali to je tvoje iskustvo, ne moje, Ja nemam takve probleme.
Da, ljudi beže iz gradova, zato su cene u Londonu i Parizu pale a cene u lokalnim selima nedostižne. Ali u zezanju. Prokleta polurazvijena Engleska i ta Francuska.

Ti nemas takve probleme ali ih 90% zaposlenih u tvom gradu ima. Nemoj biti tako egoistican i gledati samo svoje dupe.
 
Ljudi vecinom i zive na mestima gde se ulazi u popodnevni spic, veliki je problem parkiranja, prema tome, nije jedno iskustvo ujedno i svacije iskustvo i zivot u Beogradu.

Toga u manjim mestima nema, tj.ima ali u mnogo manjem obimu.

Ali draga, ti pojma nemaš. Ako voziš u špicu, pre podne ka Novom Beogradu, upašćeš u gužvu dok je kontra smer bez ikakve gužve. Isto važi za poslepodnevni špic, gužva je iz Novog beograda, dok iz centra nije. I to je gužva na auto putu i preko Brankovog mosta. I to je to. Kao i svaki drugi veliki grad. Kome ne odgovaa, uvek može da kaže da neće i ode. Ali izgleda da niko to ne želi, da te gužve i nisu neko strašilo.

- - - - - - - - - -

Bravo ovo je 100% tacno

- - - - - - - - - -



Ti nemas takve probleme ali ih 90% zaposlenih u tvom gradu ima. Nemoj biti tako egoistican i gledati samo svoje dupe.

Naravno da nije tačno. Ako pogledaš samo one koji žiove u opštini Novi Beograd, oni nemaju taj probem sa špicom. A to je više stanovnika nego nekoliko najvećih gradova u tvom kraju. A onda imaš sve one koji žive u Mirijevu ili Vidikovcu, a ne rade na Novom Beogradu, pa opet nemaju potrebu da idu u tu gužvu. I ono najbitnije, da je svima koji voze u špicu to nešto loše, ne bi radili, ali izgleda da im se isplati čim nastavljaju svakodnevno. Za razliku od sela, iz kojih ljudi svakodnevno odlaze.
 
Другари, почела је сезона - скоро све што има сезону лова сад је у сезони.

Наш омиљени касапин сад нуди обрађене фазане, медаљоне од срндаћа, чоризо од дивље свиње, филе од дивље гуске, и све те фине ствари. Све је са имања локалних фармера и аристократије.

Замислите да сте сад код Тиксија у селу, и тамошњи касапин вам очисти, истранжира, припреми и достави све што вам падне на памет, лепо упаковано. Баш би то било лепо.

Због тога треба живети на селу.
 
Juče sam bio u strogom centru grada, išao da se šišam, pa u neku kupovinu, pa šetao sa ženom... brzina kretanja mi bila oko 50 km/h, ne nekim mestim i preko ograničenja :rumenko: I to sve u vreme špica. A ti si na planini radio šta? Osim da vrtiš pedale, u čemu ti prođe dan? Šta vidiš, čuješ, kupiš, posetiš?

. :lol:

Ti imaš sreće pa ne putuješ na posao.Ja bih se ubio da svaki dan u špicu moram preko Gazele i Slavije.
 
Другари, почела је сезона - скоро све што има сезону лова сад је у сезони.

Наш омиљени касапин сад нуди обрађене фазане, медаљоне од срндаћа, чоризо од дивље свиње, филе од дивље гуске, и све те фине ствари. Све је са имања локалних фармера и аристократије.

Замислите да сте сад код Тиксија у селу, и тамошњи касапин вам очисти, истранжира, припреми и достави све што вам падне на памет, лепо упаковано. Баш би то било лепо.

Због тога треба живети на селу.

Не знам, ја сам вегетаријанац, али не сумњам да је Месо које се нуди у Ски Центру код Тихија здраво и незагађено концентратима и сличним технологијама.

Сви знамо колико су то поштени пољопривредници.
 
Ti imaš sreće pa ne putuješ na posao.Ja bih se ubio da svaki dan u špicu moram preko Gazele i Slavije.

Svako bira šta mu odgovara, ali kao što vidimo, mnogima to ne pravi neki problem, već putuju tako danima, godinama...

- - - - - - - - - -

Не знам, ја сам вегетаријанац, али не сумњам да је Месо које се нуди у Ски Центру код Тихија здраво и незагађено концентратима и сличним технологијама.

Сви знамо колико су то поштени пољопривредници.

Ti si sektaš. :ljutko:
 
Да, шалио сам се.

У Тиксијевом селу једино може да буде истранжиран он сам, кад се комшија Милинко напије љуте брље и крене да се обрачунава поводом оне међе у стрњишту доњем.

То је једина касапска уметност на понуди :(
 

Да, само био органик веган, мои ти!

Такође сам почео да идем на посао бициклом и недељом пешачим по Шумама.

Асимилација левел про.

- - - - - - - - - -

Да, шалио сам се.

У Тиксијевом селу једино може да буде истранжиран он сам, кад се комшија Милинко напије љуте брље и крене да се обрачунава поводом оне међе у стрњишту доњем.

То је једина касапска уметност на понуди :(

Копаонички масакр мотокултиватором.
 
Такође сам почео да идем на посао бициклом и недељом пешачим по Шумама.

Spaziere durch den Wald und weine, ich weiss nicht warum.

Велика романтична њемачка душа 19. столећа! Кад би Срби знали да Њемци за себе мисле да су јако емоционална бића, то би било баш забавно.
 
Prop'o si kao gušter i soroševac, ni meso ni ljude ne jedeš, Fuj.

Када постанем Оберначелник Рашке, увешћу такве законе у Ски Центру.

- - - - - - - - - -

Spaziere durch den Wald und weine, ich weiss nicht warum.

Велика романтична њемачка душа 19. столећа! Кад би Срби знали да Њемци за себе мисле да су јако емоционална бића, то би било баш забавно.

Ja, das nennen wir heutzutage ne Borderline Persönlichkeitsstörung.

Шалим се, треба читати Новалиса и самобичевати се.
 
Der Wald als Sehnsuchtsort.

И за Тиксија исто, само он чезне да краде дрва.

Не знам, мене емоционално не дотичу шуме, вероватно јер никад нисам био у њима, осим сад кад шетам да издувам негативне енергије.

Или можда зато што сам хладан и немам сузе за пролетере.

:(
 
Јесу лепе стазе?

Кад се сетим како су то Швајцарци уредили око Цириха, то је било, што би можда рек'о колега Банди, штогод. Пар стотина километара пажљиво пошљунчених и дренираних стаза, степеница, мостова, клупа, осветљења, чесми са изворском водом... и тако кроз целу шуму, и тако у свакој шуми, на сваком брду око Цириха - Цириберг, Итлиберг, Долдер, Кеферберг...

Ја сам исто волео да идем. Стално срећеш исте људе у исто време, и сви се љубазно јављају... једино је блам што су неке бабе знале да ме престигну у пењању.
 
Јесу лепе стазе?

Кад се сетим како су то Швајцарци уредили око Цириха, то је било, што би можда рек'о колега Банди, штогод. Пар стотина километара пажљиво пошљунчених и дренираних стаза, степеница, мостова, клупа, осветљења, чесми са изворском водом... и тако кроз целу шуму, и тако у свакој шуми, на сваком брду око Цириха - Цириберг, Итлиберг, Долдер, Кеферберг...

Ја сам исто волео да идем. Стално срећеш исте људе у исто време, и сви се љубазно јављају... једино је блам што су неке бабе знале да ме престигну у пењању.

Јесу, овде код мене на граници Доње Саксоније и Саксен Анхалта има много лепих стаза, цео северни Харц је тако уређен а и томе подређен, зарађују не мало еура од туризма иако немају реално нешто посебно да понуде, али некад је човеку потребно нешто једноставно- пар лепих старих градића, кромпир и пиво и дуг вандерн међу лишћем.
 
Не знам, мене емоционално не дотичу шуме, вероватно јер никад нисам био у њима, осим сад кад шетам да издувам негативне енергије.

Док си био у Србији, ниси ишао у шуме, проводио си време у граду, с људима. Био си срећан. Сада, када си у Немачкој, почео си да избегаваш људе и тражиш осаму. Незадовољство полако прелази у несрећу, несрећа у очај, а очај у безнађе. Једног дана угледаће неки швапски хајкер твоје тело како виси са гране.

ОСТАЈТЕ ОВДЕ!
 
Док си био у Србији, ниси ишао у шуме, проводио си време у граду, с људима. Био си срећан. Сада, када си у Немачкој, почео си да избегаваш људе и тражиш осаму. Незадовољство полако прелази у несрећу, несрећа у очај, а очај у безнађе. Једног дана угледаће неки швапски хајкер твоје тело како виси са гране.

ОСТАЈТЕ ОВДЕ!

Не треба да се бринеш за мене ;)

Wandern је лепа физичка активност која се подразумева у Немачкој, не можеш да је заобиђеш. Део је националног фолклора.
 
Не треба да се бринеш за мене ;)

Wandern је лепа физичка активност која се подразумева у Немачкој, не можеш да је заобиђеш. Део је националног фолклора.

Wandern je preporučljivo i od lekara-bar ovdi je tako.
 
ИСПОВЕСТИ ДОЂОША „Нико од нас не жели да живи у београду, али морамо”

Жустра полемика покренула се између престоничких "староседелаца" и "дођоша" из унутрашњости након писања "Блица" о непријатним ситуацијама са којима се свакодневно сусрећу они који нису рођени Београђани.

Зато смо питали „дођоше“, шта је био њихов мотив да напусте родно место и живот наставе у престоници. Ово су њихове приче.

5-700x525.jpg


„Занат, бауштела или шверц“
– У мом родном месту имаш могућности да се бавиш само занатом, бауштелом или шверцом или да те неки приватник израбљује, а за моју ИТ струку посла нема – прича нам Лозничанин Стефан Б. (31): „Радници су често плаћени само минималацем, а кад легне новац на рачун, морају послодавцу да врате осам, девет хиљада у кешу на руке. Ето, тиме се баве“.

Бе-ге нагласак
Најупечатљиви осећај када си „дођош“ јесте то да не знаш више ко си, каже нам Стефан, а као чест проблем истиче „тај препознатљив бе-ге нагласак“.

– Деведесет одсто људи измени говор кад дође у Београд, јер хоће да се уклопи. Ја сматрам да нисам, па сам онда чудак и Београђанима и овима из мог родног места, који поприме тај неки накарадни „бе-ге нагласак“ – прича нам Стефан.

q-1.jpg


Он каже да му је мотив за пресељење био факултет, размишљао је између Београда и Новог Сада, а одабрао је већи град, верујући да ће понудити и више могућности.

– Овде сви знају да сам Лозничанин, а тамо кад одем, зову ме „Београђанин“. Једноставно не припадаш нигде и то ти је. После 12 година проведених овде закључак је да овде нисам срећан, није то то. Нико из унутрашњости не би волео да живи у Београду, али морамо јер је овде посао – прича нам Стефан.

7.jpg


Нису сви Београђани лоши људи као што ни сви Београђани нису Београђани, закључује овај Лозничанин.

„Зар је најважније ко се где родио?!“
Јована Тодоров (29), у Београду је завршила факултет, упознала супруга, изградила породицу и каријеру. Међутим, престоница није била њен први избор.

– Из Суботице сам се преселила прво за Нови Сад због факултета, тамо нисам имала непријатних ситуација јер је то студентски град, тамо је свако други „дођос“. Када сам се након тога преселила у Београд, такође због факултета, била сам затечена људима којима је, из овог или оног разлога, битно у ком граду си се родио – прича Јована.

Непријатности које је лично доживела углавном су везане за њен нагласак или „чудне“ речи које користи.

„Смрт дођошима“
– Није пријатно ни пролазити свакога дана поред графита на улазу у моју зграду где пише „смрт дођошима“.

Предрасуде уочава и код људи који су јој блиски и драги.

– Моји пријатељи често говоре: „Па да, овај дошао овде из Вршца, мени да паркира испред зграде, мени да заузме место“. Или „наравно да не зна да вози кад је дошао из Чачка, тамо не знају ни шта је кружни ток“ – наводи Јована.

8.jpg


Успећеш ако се трудиш
Студенткиња Александра М. (24) из Крушевца каже да је Београд био њен једини избор за долазак на студије, али избог тога што је то град великих могућности.

– Када сам дошла било је прилично тешко, јер Београд није ни мало лак за неког ко дође из мале средине са четири пуна кофера у које спакује 19 година живота. Мораш да будеш себи све: и мајка и отац и баба и деда. Мораш сам да спремиш да једеш, сам да опереш веш, све мораш сам јер нема ко други – прича Алаксандра.

Ипак, најтежи део Александриног београдског искуства су честе селидбе.

e-1.jpg


Шест пута сам се селила и сваки пут ми се чинило да имам све више ствари и да не могу више да пакујем једне те исте кофере, али ваљда мора тако – прича ова Крушевљанка.

Мањи град нема много могућности, објашњава Александра, те јој се чини да људи у њему живе у једном зачараном кругу, и да је све стало.

– Сваке недеље у једном термину за Београд крене по четири аутобуса пуних младих људи од којих се половина њих више ни не врати након завшетка студија, јер доле нема посла ни за једну струку – каже.

Бољи услови живота у Београду учинили су да се она у њему осећа као код куће: „Често кад одлазим из Крушевца за Београд кажем да идем кући. То је мојима у почетку прилично сметало, али су се временом навикли“.

„Вама је лакше да будете бољи ђаци“
За рођене Београђане кажа да да има утисак да они све оне који дишу са стране гледају као да су сви они дошли да им краду њихове прилике и да дишемо „њихов београдски ваздух“.

– Била сам често сведок расправа о томе како се рођени Београђани жале да сви они који долазе са стране узимају њима буџетска места на факултетима јер јелте, у Београду су критеријуми оцењивање вишу у односу на провинцијске, па су они лошији ђаци, а нама је лакше да будемо одлични, што наравно, не сматрам тачним – каже Александра и додаје да је исмевање не-београдског нагласка и више него честа појава.

Она додаје да јој је драго што је направила овакав корак у свом животу, јер јој је то помогло да сазри и очврсне.

„Београђани увек имају спреман ручак код маме“
– Самосталнија сам и одговорнија у односу на све оне који су рођени на кординатама Београда, јер сам морала да научим да сама будем одговорна за себе. Увек сам осећала обавезу према некоме ко ме издржава и школује, те сам све своје факултетске обавезе увек завршавала на време, што углавном није случај са људима који су одавде. Они су опуштенији будући да имају сигуран кров над главом, увек топао ручак, сређену собу и све остало што доноси живот са родитељима, што ми „дођоши“ већ са 19. година немамо – закључује Крушевљанка Александра.

https://srbin.info/2018/11/01/ispovesti-dodjosa-niko-od-nas-ne-zeli-da-zivi-u-beogradu-ali-moramo/
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top