Pomoc oko Grcke

BSivic

Početnik
Poruka
3
Hocu da pocnem da citam Ilijadu, pa sam malo guglo i video da nebi bilo lose da znam grcku mitologiju pre toga.
Zanima me koju knjigu bi mogao uzeti, posto sam kao preporuku video "mythology - edith hamilton" koje nisam nasao kod nas.
 
Препоручујем ти Речник грчке и римске митологије Срејовића.

Поред тога има:

Освалд: Грчка и римска митологија
Гревс: Грчки митови
Ристић: Мит и уметност
Замаровски: Јунаци античких митова

Ипак је моја препорука Срејовић.

:)
 
Poslednja izmena:
Ilijada obično ima registar imena na kraju pa su ti sve potrebne informacije tu. Sva imena bogova i imena likova mogu tu da se nađu, čak nema ni potrebe za beleškama jer se sve jako brzo pamti
Preporučujem ti Ilijadu Matice Srpske iz 1972. godine, prevod Miloša Đurića i odličan registar pojmova
 
Kolega kaze da hoće da čita Ilijadu... ja ga upućujem kako da to uradi najefikasnije
Inače nisu dosadni ni Ilijada ni Odiseja, a možeš da ih analiziras kao i neka savremena dela, ako ne i više
 
Ne zanima me da ishta analiziram a pogotovo prepotopske idiotske epove,uostalom shta tu ima da se "analizira",kako je tacno i na koji nachin afrodita il ko vetj izlazila,radjala se iz glave zevsu il kome vetj? :S na taj nachin i ivica i marica mogu da se analiziraju al toe imbecilno
 
Epovi Ilijada i Odiseja su najstarije književne tvorevine nama poznate (sa izuzetkom Gilgameša) i kao takve su bile inspiracija skoro svim kasnijim autorima, pa bi dalja analiza bilo kog iole ozbiljnijeg dela bila teška bez uzimanja u obzir Ilijade i Odiseje (i motiva koji se u njima pojavljuju i koji su mnogo kasnije zastupljeni: nedozvoljena ljubav i blud, gnev i kazna za njega; u Odiseji lutanje i supruga koja se preudaje pored živog muža su samo neki od njih).
Naravno, niko ne kaže da je dublja analiza književnog dela svima poželjna niti iko kaže da je čitanje uvek posvećeno i sa jasnim ciljem unutrašnje i spoljašnje estetike i sa izvlačenjem poruke iz dela; ono može biti površno kao i svaka druga misaona aktivnost a za to imamo hiljadu dokaza u raznim knjižicama-pamfletima-bestselerima (jer je ovakvo čitanje mnogo, mnogo zastupljenije od prvog)
 

Back
Top