Čime ćete ostaviti trag u ovom životu ?

Kako rece da se zove taj prvi filozof atinski?

Hocu reci taj sto si mu ukrao svest, pa moras na njega da se pozoves....

nemam pojma o čemu pričaš,nisam nikome ništa ukrao

posto je to nemoguce, povlaci da nihilizam ne postoji ili ne valja ta definicija
pa naravno da ne valja definicija,tj nije logična,a ne može ni da bude logična kad su je dali alogični tupavci

dakle nihilista ne moze biti hedonista
što ne bi mogao
 
a na to misliš
nisam se pozvao na njegovu svest nego na njegov citat genijalštino
šta kako je počelo od moje svesti? ortak,trebaju lekovi?

Genijalac, svojoj svesti si dodao svbest mrtvaka, kao sto si sam rekao...

Nisi ti izmislio logiku ni meru svih stvari nego neko pre tebe i to nekoliko milenijuma pre tebe,
a neko ih se seca
logicaru moj maleni...
 
Genijalac, svojoj svesti si dodao svbest mrtvaka, kao sto si sam rekao...

Nisi ti izmislio logiku ni meru svih stvari nego neko pre tebe i to nekoliko milenijuma pre tebe,
a neko ih se seca
logicaru moj maleni...

nisam ni rekao da sam ja izmislio
poenta je da je neki čovek to izmislio, i da bez njega ona ne bi ni postojala,kao ni bilo koja druga stvar

jer je za hedonistu smisao zivota u uzitku
ne nužno
 
RGZ:
Da skratimo priču, ti nisi nihilista već hedonista. Doduše, hedonizam se ponekad završi pravim nihilizmom, onim što čoveka navede da počini samoubistvo, tako da ima još uvek nade za tebe.

MarieSoLong:
a zar neki cilj nije i samoubistvo kao odgovor na besmisao
ovde definisete nihilizam kao nemanje NIKAKVOG cilja
posto je to nemoguce, povlaci da nihilizam ne postoji ili ne valja ta definicija

To je stvar definicija.

Nihilistu nismo definisali kao zivo bice koje ne ulaze nikakav trud i ne postavlja nikakav cilj. Takvo zivo bice ne bi moglo da postoji jer sve sto je zivo, sve sto postoji, ulaze nekakav trud i postavlja nekakve ciljeve.

Nihilizam mozemo da definisemo na vise nacina. Recimo, nihilizam mozemo da definisemo kao stav (nezavisno od nacina zivota onoga ko se drzi tog stava) ili kao nacin zivota (nezavisno od stavova onoga ko zivi nihilisticki.)

Posto je ovo forum, mesto gde ljudi raspravljaju o idejama, a ne o konkretnim zivotima, ja biram da nihilizam definisem kao stav tj. nezavisno od nacina zivota. Tim receno, nihilista je neko ko ima nihilisticke stavove nezavisno od toga kako zivi.

Ova rasprava je pocela tako sto je Aizen rekao da je besmisleno brinuti o tome da li cemo biti slavni nakon smrti jer cemo, kako on kaze, svi na kraju da "crknemo". A poznato nam je da je takodje misljenja da je svaki trud, ne samo zelja za slavom, besmislen i to bas zato sto cemo na kraju svi da umremo.

Mene licno ne zanima sta Aizen radi u realnom zivotu. Mene iskljucivo zanimaju njegovi stavovi. I kad ja kazem da je Aizen licemeran je pre svega mislim na to da ima kontradiktorne stavove i da se ta kontradiktornost odrazava u njegovim forumskim aktivnostima.

Hajde da damo neku privremenu definiciju nihilizma tj. definiciju nihilizma koja ce vaziti u okviru ove rasprave ali ne nuzno i van nje.

Nihilizam je stav da je svaki trud besmislen zato sto nijedan trud ne moze da nam pomogne da ostvarimo neki cilj (kao sto je to recimo vecni zivot.)

Ako postoje ljudi koji se drza takvih stavove, nezavisno od toga kako zive, onda sledi da postoje nihilisti.

Sad treba objasniti razliku izmedju iskrenog i neiskrenog nihiliste. Da bismo to uradili, neophodno je da razumemo logicke posledice nihilizma.

Ako je svaki trud besmislen, to znaci da uopste ne treba da se trudimo. Posto se svako ko postoji na ovaj ili onaj nacin trudi, i posto je za postizanje ciljeva neophodno uloziti nekakav trud, nemoguce je nadati se da deo necijeg zivota, a jos manje da ceo zivot nekog pojedinca, prodje bez ikakvog truda. Jedino sto moze da nam bude cilj to je da ulozimo sto manje truda tokom nase egzistencije. Matematicki gledano, cilj nihiliste je MINIMALNI INTEGRAL TRUDA KROZ VREME.

Sad se treba pitati kakva odluka bi rezultovale minimalnim integralom truda kroz vreme? Odgovor je naravno odluka da se ubijemo.

Ako se nihilista ne bi ubio, onda bi u proseku ziveo nekih 60 godina (mentalno bolesni ljudi imaju kraci zivotni vek.) Ako bi sabrali svaku ulozenu kolicinu truda u svakom trenutku koji cini tih 60 godina i tu brojku uporedili sa kolicinom truda koju bi ulozili u slucaju da se ubijemo sa 25, shvatili bi da je ta brojka mnogo veca tj. da bi se mnogo vise trudili u slucaju da se ne ubijemo.

Naravno, treba uzeti u obzir da nije svako sposoban da se ubije. Svako bira svoj put u skladu sa svojim mogucnostima. Ako ne mozes da se ubijes i ako ne mozes da dozvolis drugima da te ubiju, onda moras da izaberes neki drugi put. To je razumljivo i to uopste nije problem. Ono sto je problem to je da nihilisti kao sto je Aizen po pravilu negiraju da zele da se ubiju i da je razlog zasto to ne cine taj sto su nesposobni da se ubiju. I upravo iz tog razloga smatram da su nihilisti licemerni tj. da taj nihilisticki stav nije nesto sto upravlja njihovim postupcima vec da je to samo maska koju koriste da bi omalovazavali ljude koji su uspesniji od njih.
 
Poslednja izmena:
au kolko si retardiran ****** jel realno ovo

Nihilizam je stav da je svaki trud besmislen zato sto nijedan trud ne moze da nam pomogne da ostvarimo neki cilj (kao sto je to recimo vecni zivot.)
ovo je potpuno pogrešna,retardirana i debilna definicija nihilizma,što ne čudi jer je tvoja a ti imaš baš nesvakidašnje i prečudne definicije skoro svega (recimo ono sa svešću, i nju si definiso potpuno nakaradno i čemerno)
i nzm zašto nonstop podrazumevaš da ja hoću večni život,da mi je to cilj

Ako je svaki trud besmislen, to znaci da uopste ne treba da se trudimo
ne znači uopšte to magarče alogični imbecilni

i uopšte nisam licemeran,licemeran bih bio ako bih zagovarao samoubistvo a ne ubijao se il tako nešto
zapravo čak ni tad nužno ne bih bio,ako ne bih zagovarao SVOJE samoubistvo
tkd kako god da okreneš..glup si ko qras si glup :rida:
 
Sousuke Aizen:
ovo je potpuno pogrešna,retardirana i debilna definicija nihilizma

Definisao sam pojam nihilizma u skladu sa temom. Stojim iza toga da je definicija na mestu.

Sam si rekao da je sve besmisleno i to samo zato sto cemo na kraju svi "crci". Steta tvoja Internet ne zaboravlja nista. Evo sta si rekao samo na ovoj temi:

i nisam rekao da je želja za potomstvom glupa i jadna nego ta slaboumna ideja i što reče ozi sujeta i najjadnija moguća najiracionalnija najpatetičnija želja da te ''pamte'' i nakon što crkneš jer em što (glavni i najočigledniji i najobjektivniji razlog) je to bukv nemoguće,da te ZAUVEK pamte,znači i najistaknutije naučnike i ljude,teslu,hitlera,ajnštajna itd će zaboraviti KAD-TAD,za dvesta miliona godina-dvesta miliona

nebitno je dal su zapamćeni kad su mrtvi

PRENEBITNO je šta su ''postigli'' za života SOMINŠTINOOO kad će UMRETI JEDNOG DANA UMRETI JEDNOG DANA UMRETI JEDNOG DANA jee bukv treba da crtam izgleda
i to nije nikakva moja HAHA JAO ''uteha'' ili..šta si već umislio iz..nekog razloga :SS nego bukv samo i isključivo ČINJENIČNO STANJE

Znaci, zelja da te pamte nakon smrti je glupa, slaboumna, najjadnija, najiracionalnija i najpateticnija samo zato sto je nemoguce da iko bude zapamcen zauvek.

što ne čudi jer je tvoja a ti imaš baš nesvakidašnje i prečudne definicije skoro svega (recimo ono sa svešću, i nju si definiso potpuno nakaradno i čemerno)

To je sporedna tema ali ako hoces mozemo i o tome da raspravljamo, da vidimo cije su definicije nesvakidasnje, precudne, nakaradne i cemerne.

i nzm zašto nonstop podrazumevaš da ja hoću večni život,da mi je to cilj

Bas se pitam zasto. Da nije mozda zato sto si rekao da je sve besmisleno samo zato sto cemo na kraju svi da umremo?

ne znači uopšte to magarče alogični imbecilni

Znaci. Ako mislis da je svaki trud besmislen onda nema smisla da se trudis. U tom slucaju, cilj treba da ti bude minimizacija truda. A samoubistvo je najbolji nacin da to postignes.

glup si ko qras si glup

Ja iskreno ne bih hteo da moderatori pocnu da azuriraju ili ne daj boze da brisu tvoje postove. Uopste mi ne smeta, cak mi odgovora, to tvoje detinjasto ponasanje.

Medjutim, ono sto me cudi, to je sto moderatori, konkretno mislim na Ninu, azuriraju moje postove, i to samo zato sto sam zamolio kolegu ucenog covjeka da ne govori uopsteno vec da pokaze prstom na onu osobu koju smatra svadjalicom tj. na tebe.

U stvari, ne smeta mi to, ali postavlja se pitanje u kakvom se ja to okruzenju nalazim?

Znaci, nijedan tvoj post (koliko ja mogu da primetim) nije moderisan, a ima mnogo vise razloga.

Mozda me je neko prijavio? Zasto bi me neko prijavio i zasto bi moderator izbrisao taj deo mog posta?
 
nisam rekao da je SAMO zato besmisleno,ali to je svakako na prvom mestu

ne,nije SAMO zato želja da te pamte maloumna i infantilna nego i zato što je posledica čemernog ljudskog ega,infantilnosti,upuvane iracionalnosti itd

Bas se pitam zasto. Da nije mozda zato sto si rekao da je sve besmisleno samo zato sto cemo na kraju svi da umremo?
nije
to što je besmisleno ne znači da bih ja voleo da je smisleno i/ili da imam večni život
totalni non sequitur

Znaci. Ako mislis da je svaki trud besmislen onda nema smisla da se trudis. U tom slucaju, cilj treba da ti bude minimizacija truda. A samoubistvo je najbolji nacin da to postignes.
ne mislim no znam
pa i ne trudim se,živim bukvalno od danas do sutra
ali,čak i da se trudim,to bi možda značilo da je besmisleno da se trudim,ali i to svakako ne bi bilo kontradiktorno/licemerno no sasvim u skladu sa sveopštom besmislenosti i apsurdom svega
dakle apsurd vlada svuda i kod svakog pa tako i u mom postojanju i ponašanju
apsurd svuda..apsurd oko nas.. :zurka: :orkestar:

a i samoubistvo uopšte nije minimizacija truda,znaš ti kolkoe truda potrebno i cimanja da se samoubiješ jbt
vidi se da nisi nikad pokušo :ljutko:

i ne smaraj više sa ''svadjalicom'' licemerčino TI si prvi počeo i sa svadjom i sa vredjanjem,od starta imaš taj svadjalachak ton i vrijeđaš me bez razloga a to..a to boli maleni..:rida:
ja ti samo uzvraćam istom merom :patkica:
 
nije
to što je besmisleno ne znači da bih ja voleo da je smisleno i/ili da imam večni život
totalni non sequitur

Za nesto kazemo da je besmisleno ako i samo ako nam to nesto ne pomaze da ostvarimo nase ciljeve.

Dakle, ako kazes da je svaki trud besmislen iz razloga sto cemo na kraju svi umreti, to znaci da ti je cilj vecni zivot.

To sto ti nisi svestan svojih ciljeva i sto mislis da oni ne postoje ne znaci da oni stvarno ne postoje.

ne mislim no znam
pa i ne trudim se,živim bukvalno od danas do sutra

Verujem ti da zivis od danas do sutra. Medjutim, to ne znaci da ne ulazes kakav takav trud. Gladan si, moras da ides do prodavnice, kupis namirnice, odlucis sta ces da jedes, spremis veceru, serviras je, pojedes je, svaris je i na kraju sve sto je suvisno izbacis iz sebe tako sto ces sa stolice ustati i do WC-a otici, u njemu uci i tamo se ispisati i isr.ati, a kad se ispisas i ise.res treba se toalet papirom obrisati a zatim i vodom oprati. Sve to podrazumeva trud.

a i samoubistvo uopšte nije minimizacija truda,znaš ti kolkoe truda potrebno i cimanja da se samoubiješ jbt

Mnogo manje nego da zivis ceo zivot.

li,čak i da se trudim,to bi možda značilo da je besmisleno da se trudim,ali i to svakako ne bi bilo kontradiktorno/licemerno no sasvim u skladu sa sveopštom besmislenosti i apsurdom svega
dakle apsurd vlada svuda i kod svakog pa tako i u mom postojanju i ponašanju
apsurd svuda..apsurd oko nas.. :zurka: :orkestar:

Ako je besmisleno truditi se, to znaci da nema smisla truditi se. Razumes?

vidi se da nisi nikad pokušo :ljutko:

A zasto bih?

i ne smaraj više sa ''svadjalicom'' licemerčino TI si prvi počeo i sa svadjom i sa vredjanjem,od starta imaš taj svadjalachak ton i vrijeđaš me bez razloga a to..a to boli maleni..:rida:
ja ti samo uzvraćam istom merom :patkica:

Pre bih rekao da si ti hiper-senzitivan tj. lako se vredjas. Kad je neko umisljen i kad neko misli da je nesto sto nije onda on tesko prima k srcu kad mu dunu u lice ko je i sta je.
 
Za nesto kazemo da je besmisleno ako i samo ako nam to nesto ne pomaze da ostvarimo nase ciljeve.
opet, to je TVOJA tupava definicija ''besmislenog'' i zamoio bih je da mi je više ne naturaš,užasno je iritantno a i dosadno

Dakle, ako kazes da je svaki trud besmislen iz razloga sto cemo na kraju svi umreti, to znaci da ti je cilj vecni zivot.
opet,totalni non sequitur,nisi objasnio ZAŠTO,kojom LOGIKOM mi je cilj večni život ako je sve besmisleno jer ćemo umreti
ništa ne objašnjavaš i ARGUMENTUJEŠ nego samo DEKLARIŠEŠ,poput ozimana bukvalno,a njega optužuješ da to radi
licemer-licemer

To sto ti nisi svestan svojih ciljeva i sto mislis da oni ne postoje ne znaci da oni stvarno ne postoje.
naravno da znači

Verujem ti da zivis od danas do sutra. Medjutim, to ne znaci da ne ulazes kakav takav trud. Gladan si, moras da ides do prodavnice, kupis namirnice, odlucis sta ces da jedes, spremis veceru, serviras je, pojedes je, svaris je i na kraju sve sto je suvisno izbacis iz sebe tako sto ces sa stolice ustati i do WC-a otici, u njemu uci i tamo se ispisati i isr.ati, a kad se ispisas i ise.res treba se toalet papirom obrisati a zatim i vodom oprati. Sve to podrazumeva trud.
ako ćeš ti nastaviti da se debilišeš (jer ne verujem da si zaista TOLIKO malouman) i nazivaš ''trudom'' i ''ciljevima'' i ''smislom'' jebenno kennjanje,piššanje itd-samo nastavi
ja sam već objasnio šta za mene predstavlja cilj,smisao,svrha i ne pada mi na pamet da se ponavljam

Mnogo manje nego da zivis ceo zivot.
ne nužno

Ako je besmisleno truditi se, to znaci da nema smisla truditi se. Razumes?
da
ako je besmisleno truditi se,to znači da NEMA SMISLA truditi se,a ne da NE TREBA truditi se,kao ni da je LICEMERAN onaj ko se trudi iako zna da je to besmisleno. razumes?

voliš

Pre bih rekao da si ti hiper-senzitivan tj. lako se vredjas. Kad je neko umisljen i kad neko misli da je nesto sto nije onda on tesko prima k srcu kad mu dunu u lice ko je i sta je.
nisam uopšte i ne vredjam se nimalo,nisam rekao da sam se uvredio nego da me VREDJATE,što je objektivna činjenica,naravno da me HAHA apsolutno boli q što me anonimni luzeri vredjaju,naravno da me NE POGADJA to,nego samo ističem tu cinjenicu,naglašavajući da ste licemeri jer VI PRVI počnete s vredjanjem i svadjanjem a kada vam ja uzvratim vredjanjem i svadjanjem nazivate me-vredjalicom i svadjalicom HAHA
tkd mi je teško da poverujem da ne trolujete,nemoguće da ne uvidjate kolki ste licemeri patetični :think:

- - - - - - - - - -

to ''duvanje u lice ko sam i šta sam''- je TVOJA MAŠTA i halucinacije,tvoje neko nebitno tupavo ničim opravdano MIŠLJENJE a ne ČINJENICA
 
Sousuke Aizen:
opet, to je TVOJA tupava definicija ''besmislenog'' i zamoio bih je da mi je više ne naturaš,užasno je iritantno a i dosadno

To nije tupava definicija i to nije moja definicija. To je standardna definicija.

Posto ti ne postujes pravila srpskog jezika vec ih modifikujes kako tebi odgovara, morao bi da nam objasnis sta znaci kada kazes da je nesto besmisleno.

opet,totalni non sequitur,nisi objasnio ZAŠTO,kojom LOGIKOM mi je cilj večni život ako je sve besmisleno jer ćemo umreti
ništa ne objašnjavaš i ARGUMENTUJEŠ nego samo DEKLARIŠEŠ,poput ozimana bukvalno,a njega optužuješ da to radi
licemer-licemer

Upravo je to ono sto sam uradio.

Citiram:

Za nesto kazemo da je besmisleno ako i samo ako nam to nesto ne pomaze da ostvarimo nase ciljeve.

Dakle, ako kazes da je svaki trud besmislen iz razloga sto cemo na kraju svi umreti, to znaci da ti je cilj vecni zivot.

Sta ti nije jasno?

ako ćeš ti nastaviti da se debilišeš (jer ne verujem da si zaista TOLIKO malouman) i nazivaš ''trudom'' i ''ciljevima'' i ''smislom'' jebenno kennjanje,piššanje itd-samo nastavi
ja sam već objasnio šta za mene predstavlja cilj,smisao,svrha i ne pada mi na pamet da se ponavljam

Ja vrlo dobro razumem da su za tebe ciljevi samo oni ciljevi koje ne mozes lako da ostvaris.

ako je besmisleno truditi se,to znači da NEMA SMISLA truditi se,a ne da NE TREBA truditi se,kao ni da je LICEMERAN onaj ko se trudi iako zna da je to besmisleno. razumes?

To je zato sto ti govoris vanzemaljskim jezikom.

Kad se kaze da nema smisla da radimo nesto, to znaci da ne trebamo da radimo to nesto.

Nije dovoljno imenovati neku stvar. To imenovanje mora biti od prakticnog znacaja.

nisam uopšte i ne vredjam se nimalo,nisam rekao da sam se uvredio nego da me VREDJATE,što je objektivna činjenica,naravno da me HAHA apsolutno boli q što me anonimni luzeri vredjaju,naravno da me NE POGADJA to,nego samo ističem tu cinjenicu,naglašavajući da ste licemeri jer VI PRVI počnete s vredjanjem i svadjanjem a kada vam ja uzvratim vredjanjem i svadjanjem nazivate me-vredjalicom i svadjalicom HAHA

Sta je uvreda a sta nije, subjektivna je stvar. Nekog ne vredja nista, nekog vredja sve. Tebe recimo vredja kad ti ljudi kazu ko si i sta si.
 
Znaci, besmisleno je pokusavati da postanes zapamcen nakon smrti i to zato sto niko ne moze da bude zauvek zapamcen, a nije besmisleno to sto Aizen pise gluposti po forumima? ili jeste besmisleno ali Aizen-u je iz nekog cudnog razloga dozvoljeno da radi besmislene stvari a ljudima koji zele da postanu slavni nije?

Radi se o gomili praznih pojmova. Aizen nema nista osim praznih pojmova. Ne radi nista osim sto melje bez ikakvog smisla.
 
Znaci, besmisleno je pokusavati da postanes zapamcen nakon smrti i to zato sto niko ne moze da bude zauvek zapamcen, a nije besmisleno to sto Aizen pise gluposti po forumima? ili jeste besmisleno ali Aizen-u je iz nekog cudnog razloga dozvoljeno da radi besmislene stvari a ljudima koji zele da postanu slavni nije?

Radi se o gomili praznih pojmova. Aizen nema nista osim praznih pojmova. Ne radi nista osim sto melje bez ikakvog smisla.



kao polaznu tacku imamo nase nagone(program) i kao ciljnu tacku koja je uslovljena polaznom-- obozenje
zasto je to tako--nemamo pojma
potpuni nihilizam obesmisljava i pocetnu i konacnu tacku
delimicni se ne upusta u smisao pocetne tacke, ali negira mogucnost ostvarenja krajnje

to povlaci da je jednako besmisleno pisati gluposti po forumu ili biti tesla ili deda mraz

e sad mogu se uvesti razni parcijaln nihilizmi, sve u odnosu na referentnu tacku
 
a zar neki cilj nije i samoubistvo kao odgovor na besmisao
ovde definisete nihilizam kao nemanje NIKAKVOG cilja
posto je to nemoguce, povlaci da nihilizam ne postoji ili ne valja ta definicija

po meni, nihilizam je bezvrednovanje covekovih najdubljih nagona (produzenje vrste i zivota), usled shvatanja da je nemoguce postici vecni zivot (obozenje) ili cak bezvrednovanje i 'boga', sto povlaci za sobom bezvrednovanje i svih sekundarnih ciljeva
dakle nihilista ne moze biti hedonista

Nije to moja definicija nihilizma, to je moja slika filozofije Sousuke Aizen-a; slika koju sam načinio iz svega onog što je do sada pisao kako na ovoj tako i na nekim drugim temama.
 
Tvoj argument izgleda otprilike ovako:

P. Nije moguce ziveti vecno
Z. Dakle, sve je besmisleno

Posto nije jasno na koji nacin zakljucak sledi iz premise, za ovaj argument kazemo da je opskuran i da je neophodno uciniti ga transparentnim.

Da bi ucinili ovaj argument transparentnim, neophodno je definisati pojam besmislenog.

Ako si pojam besmislenog definisao na nacin na koji ga normalni ljudi definisu, onda tvoj argument izgleda ovako:

P1. Sve sto nam ne pomaze da ostvarimo nase zelje jeste besmisleno
P2. Ja, Sousuke Aizen, zelim da zivim vecno
P3. Nista ne moze da mi pomogne da se moja zelja da zivim vecno ostvari
Z. Dakle, za mene je sve besmisleno

Medjutim, ukoliko si pojam besmislenog definisao na drugaciji nacin, sto je sasvim moguce s obzirom na to da nemas niti malo postovanja prema konvencijama, onda i tvoj argument izgleda drugacije.

Moguce je, recimo, da si pojam besmislenog definisao kao "Sve u slucaju da nije moguce ziveti vecno". U tom slucaju, tvoj argument izgleda ovako:

P1. Za nesto kazemo da je besmisleno ukoliko nije moguce ziveti vecno
P2. Nije moguce ziveti vecno
Z. Dakle, sve je besmisleno

U ovom slucaju, medjutim, nisi rekao nista od prakticne vrednosti. Ti si samo svaku pojavu NAZVAO besmislenom.

Sta mislis da mozes da postignes time sto ces nesto ili nekoga nazvati nekim imenom?
Jedina stvar koju mozes da postignes to je da ZBUNIS druge ljude.
 
Poslednja izmena:

Back
Top