Zasto popovi nose bradu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mozda je nastala kao pogrdna

ali se odomacila i postala naziv svestenika

ne samo pravoslavnih

u narodu se sasvim pozitivno koristi

cak se i drugih religija svestenici nazi8vaju popovi , samo im se doda religija

pa se recimo kaze - katolicki pop

ne lupa se glava dal je biskup ili sta ti ja znam


nego neko lupi nesto , kao i kod obicaja - pa to zazivi

a prihvatili su moderne pojmove , kompjutere , cenovnike , automobile
 
Pa jeste ostalo od Turaka da se sveštenici ne poštuju,a i sami oni daju materijal za to...
Srebroljublje,kršenje zaveta skromnosti,licemerje ,a da ne govorim o ružnijim ponašanjima,uopšte
nisu neka retkost među ,posebno,srpskim sveštenicima!
Možda je r se u narodu i očekuje da su takvi?
Naime,vrlo brzo pojedinac preuzima ulogu u društvu koja se od njega očekuje da je ima!
Nisam se bavio ovih psihosocijalnim aspektom sveštenstva u Srbiji,ali mislim da je zaslužio istraživanje...

Nisam bas siguran "da je ostalo od Turaka da se svestenici ne postuju" , vec ce to pre biti od nekih koji su ih nasledili u zemaljskoj vlasti , casti i masti ; a i pojedinci iz crkvenih redova su i sami svojim sto ne snalazenjem , sto pogresnim "snalazenjem" u dobroj meri doprineli ili doprinose i sada , kontroverznim misljenjima , recima i delima na racun svih klirika u SPC , ako je rec o njoj ...
 
Evo "sta stampa stampa" :) :


"...Brada koju sveštenstvo nosi neodvojivi je deo njihovog crkvenog identiteta i ima dugu tradiciju.

U starozavetnoj knjizi "Levit" imamo scenu u kojoj Mojsije miropomaže glavu svog brata Arona ustanovljavajući na taj način službu sveštenstva. Miro se slivalo Aronu niz bradu, a brada koju današnji sveštenici nose je simbol ovog obreda – priča za Dnevno.rs otac Nikolaj.

Sličan simbol predstavlja i epitrajilj, dugačko platno koje stoji oko vrata i spušta se skoro do stopala i bez kojeg sveštena lica ne mogu da vrše službu - krštenja, opela, ispovedanja...

– Osim ovoga, stari crkveni spisi kazuju i da je brada ukras muškarca i simbol muškosti. Njeno brijanje predstavlja sramoćenje čoveka. U 3. knjizi Mojsijevoj stoji: "Ne strižite kose svoje uokrug, ni grdite brade svoje" čime se sveštenim licima faktički zabranjuje da se briju – objašnjava otac Nikolaj i dodaje da je bradu nosio Isus Hrist, kao i svi njegovi apostoli.

On dodaje i da bi sveštena lica trebalo da nose "pune" brade, bez estetskih oblikovanja i sređivanja koja prate današnje modne trendove.".

http://www.telegraf.rs/vesti/srbija...ovi-nose-bradu-postoji-mnogo-jak-razlog-za-to
 
E, a što onda bradati muškarci ne pokriju bradu kada su u crkvi, nego sablažnjavaju žene?

Ako žene pokrivaju simbole svoje ženstvenosti, neka i oni pokriju simbole muževnosti.

Eto tako.. malo da zabiberim.. :kafa:
 
– Osim ovoga, stari crkveni spisi kazuju i da je brada ukras muškarca i simbol muškosti. Njeno brijanje predstavlja sramoćenje čoveka.
Znaci da ni jedan "pravi" vernik nebi trebalo da se brije a popovi da ne oblikuju svoje brade ?
To sto pises prijatelju je tradicija a ne neka zapoved ili sl a tradicija se zna sta je.

I kako sad to "pravi" vernik a uredno obrijan 2 mm ispod koze :think:

Osramoceni vernik :lol:
 
Pitao si zašto nose bradu i dobio odgovor.

Ali tebe neki djavo tera da i u tome nadješ da greše :lol:

Gde se bre zaustavljate :D

Ni meni ovde nije baš sve jasno. Pravoslavni sveštenici nose brade dok katolički ne nose ?

A i jedni i drugi služe sitom bogu, mislim , i jedni i drugi su sledbenici Hrista ?

Kod pravoslavnih se sliva nekakvo miro niz bradu, dok kod katoličkih ne ?
 
Ni meni ovde nije baš sve jasno. Pravoslavni sveštenici nose brade dok katolički ne nose ?

A i jedni i drugi služe sitom bogu, mislim , i jedni i drugi su sledbenici Hrista ?

Kod pravoslavnih se sliva nekakvo miro niz bradu, dok kod katoličkih ne ?

Питање није зашто католички свештеници не носе браду.
Питање је зашто попови носе браду.

Код православних се не слива некакво миро низ браду већ је опис из Библије објашњење зашто пуштају браду.

Ако те занима зашто католички свештеници не носе браде, можда би корисник Падре могао да ти да адекватан одговор.

Постоји још много разлика између свештеника католика и православаца, али то није тема. Што не значи да не би могла да буде.
 
Znaju "nesretnici" savrseno sta cine, nemoj da brigas prijatelju ;)

A i ovo "nesretnici" je vredjanje pa nista......sta ti kazes draga moja Gogili ?
Ево да помогнем колегници, постоји принцип пријаве вређања али га ти не употребљаваш јер тако не можеш да се изрекламираш, зар не? Пријаве се не виде а то ти не одговара?
 
Ta mante se ljudi ćorava posla, koji pop, sa bradom ili ne, još stvarno veruje da je moguće rastaviti more na dva dela, sa nekoliko riba nahraniti hiljade ljudi, da duh mođe izvršiti oplodnju, da devica sina rodi i ostane devica, da je moguće da mrtav čovek oživi i da će doći dan kada će svi MRTVI USTATI ?

Pa toga nema ni u crtanim filmovima.

A brada, ko brada deluje čovek ozbiljnije, zrelije kada je ima nego kada je nema. I muževnije naravno, što je takođe važan segment života naših sveštenika.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top