Gravitaciono polje ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Odgovor je ne, nikako. To jeste centrifuga. Ali, da li na vodu u centrifugi, pri centrifugiranju, deluje centrifugalna sila ili ne, zavisi iz kojeg sistema posmatras. Ako nisi u masini vec pored nje , i posmatras kretanje iz tog sistema, onda na vodu ne deluje centrifugalna sila iako se nalazi i dalje u centrifugi. Interesantno, zar ne?
Dakle poenta je u tome da treba obratiti paznju na inercijalne i referentne sisteme. Kad se to shvati onda se moze shvatiti imali smisla postavljati kojekakva pitanja.;-)
 
stnco:
. Centrifugalna sila je inercijalne sile pa je besmisleno da kazes da inercijalna sila deluje u istom smeru kao i centrifugalna sila, jer je to jedno isto. Inercijalna sila u sistemu koji rotira zove se centrifugalna sila,

Meni se cini da sam to isto i sam napisao, kad sam rekao da su to sile koje deluju u istom smeru, tj, da je to jedna te ista sila, bez obzira kako ce se zvati , a onda je ipak dosla tvoja reakcija i ponavljanje onoga sto sam i sam rekao kao ispravka onoga sto sam rekao. ???
 
I na kraju: svi vasi komentari se svode na izbegavanje odgovora na konkretno pitanje. Ponovicu samo dva:
1. Posto su centrifugalna sila Mesecevog kretanja (inercijalna, Schwazzenegerova sila, Miki Mausova sila,...) i gravitaciona sila Zemlje izjednacene, zasto Sunce ne otme Mesec kada se nadje izmedju njega i Zemlje, dakle u trenutku kada ono svojom gravitacionom silom deluje u istom smeru kao i centrifugalana (inercijalna , cincilatorska,...) sila Mesecevog kretanja, pojacavajuci je bar dva puta?
2. Kolika je sila ( u N) potrebna da bi se ponistio moment inercije (centrifugalna sila , inercijalna sila, cepanjedlakenacetvoro sila) Neptuna?
 
Sveta685:
I na kraju: svi vasi komentari se svode na izbegavanje odgovora na konkretno pitanje. Ponovicu samo dva:
1. Posto su centrifugalna sila Mesecevog kretanja (inercijalna, Schwazzenegerova sila, Miki Mausova sila,...) i gravitaciona sila Zemlje izjednacene, zasto Sunce ne otme Mesec kada se nadje izmedju njega i Zemlje, dakle u trenutku kada ono svojom gravitacionom silom deluje u istom smeru kao i centrifugalana (inercijalna , cincilatorska,...) sila Mesecevog kretanja, pojacavajuci je bar dva puta?
Udaljenost Meseca od Zemlje u odnosu na udaljenost Meseca od Sunca je skoro zanemarljiva (manja je oko 160000 puta). Uz to masa Zemlje je mnogo veca (skoro 100 puta). gravitacioni uticaj Sunca na Zemlju je oko 100 puta veci nego uticaj Sunca na Mesec. Kada se Mesec postavi izmedju Zemlje i Sunca ne moze Sunce da ga "preotme" jer istovremeno Sunce privlaci i Zemlju u istom smeru.

2. Kolika je sila ( u N) potrebna da bi se ponistio moment inercije (centrifugalna sila , inercijalna sila, cepanjedlakenacetvoro sila) Neptuna?
Pa sto sam ne izracunas ako te zanima?
Priblizno 6,5 * 10^20 N kolika je i gravitaciona sila izmedju Sunca i Neptuna.
 
moze li neko da mi odgovori na ova pitanja.Fizika mi basi ne ide
Kretanje istog tela cija je masa m posmatra se iz dva neinercijalna sistema koji se krecu ubrzanjima a1 i a2.Da li su inercijalne sile koje u tim sistemima deluju na telo medjusobno jednake?

2.koji podaci su potrebni za izracunavanje brzine koju mora da ima satelit da bi se kretao po kruznoj putanji oko zemlje?
 
Kretanje istog tela cija je masa m posmatra se iz dva neinercijalna sistema koji se krecu ubrzanjima a1 i a2.Da li su inercijalne sile koje u tim sistemima deluju na telo medjusobno jednake?
Pa ako su a1 i a2 jednaki sile ce biti jednake zar ne?

A sto se tice drugog pitanja treba da znas masu satelita, i rastojanje od zemlje kao i sliu na tom rastojanju. To je formula za centrifugalnu silu.

F= mv(exp2)/ r
 
Sveta685:
I na kraju: svi vasi komentari se svode na izbegavanje odgovora na konkretno pitanje. Ponovicu samo dva:
1. Posto su centrifugalna sila Mesecevog kretanja (inercijalna, Schwazzenegerova sila, Miki Mausova sila,...) i gravitaciona sila Zemlje izjednacene, zasto Sunce ne otme Mesec kada se nadje izmedju njega i Zemlje, dakle u trenutku kada ono svojom gravitacionom silom deluje u istom smeru kao i centrifugalana (inercijalna , cincilatorska,...) sila Mesecevog kretanja, pojacavajuci je bar dva puta?
2. Kolika je sila ( u N) potrebna da bi se ponistio moment inercije (centrifugalna sila , inercijalna sila, cepanjedlakenacetvoro sila) Neptuna?
Ha, ha, ha ili malo i ovako :D :D :D. Ali napredovao si i malo sam zadovoljniji, jer sada bar uporedjujes dve sile a ne silu i, zamisli, moment inercije!!!. Mozda na kraju i bude nesto od tebe a u vezi fizike svakako.
O ne, ne ponovo! Taman sam pomislio da si napravio neki pozitivan pomak u razumevanju ovih sila kad ono ponovo: "kolika je sila potrebna da bi se ponistio moment inercije". No ja jos uvek nisam izgubio nadu pa evo:
1. Kada se Mesec nadje izmedju Sunca i Zemlje na njega deluju samo dve sile: gravitaciona sila Zemlje Fgz, usmerena prema centru Zemlje i gravitaciona sila Sunca Fgs usmerena prema centru Sunca. . Ovo je posmatrano sa Zemlje, dakle iz inercijalnog sistema (ili za dobre poznavaoce fizike iz dovoljno dobrog inercijalnog sistema). Skalarna jednacina kretanja Meseca ima oblik: Fgz-Fgs=m*(v^2/r) (r-rastojanje Meseca od Zemlje), sto predstavlja II Njutnov zakon F=m*a, a-je ovde centripetalno ubrzanje koje iznosi a=v^2/r.
U sistemu vezanom za Mesec, dakle posmatrano iz neinercijalnog sistema, na Mesec
deluju tri sile:Fgz, Fgs i inercijalna centrifugalna sila Fc=m*(v^2/r). Posto u tom sistemu Mesec miruje, jednacna kretanja sada je: Fgz-Fgs-Fc=0 sto je isto kao gore podvucena jednacina. Nadam se da si sada shvatio ovo.
2. Svoje veliko nepoznavanje ove problematike pokusavas da okrenes na zajebanciju. No ja sam davno stekao utisak o tebi kao velikom "fizicaru" pa me ovo tvoje ponasanje ne cudi. To je psiholoska reakcija odredjenog broja ljudi kada se nadju u situaciji kao ti, a to je, kada shvate kakve su besmislice pitali.
No, sto se tice Neptuna odgovor je: F>=Fgs, vrlo prosto zar ne?. Ovde ne posmatras nikakvu centrifugalnu silu jer je ona prividna, nerealna, fiktivna i cepidlakovska:D.
 
Ha, ha, ha ili malo i ovako . Ali napredovao si i malo sam zadovoljniji, jer sada bar uporedjujes dve sile a ne silu i, zamisli, moment inercije!!!. Mozda na kraju i bude nesto od tebe a u vezi fizike svakako.
O ne, ne ponovo! Taman sam pomislio da si napravio neki pozitivan pomak u razumevanju ovih sila kad ono ponovo: "kolika je sila potrebna da bi se ponistio moment inercije". No ja jos uvek nisam izgubio nadu pa evo:
1. Kada se Mesec nadje izmedju Sunca i Zemlje na njega deluju samo dve sile: gravitaciona sila Zemlje Fgz, usmerena prema centru Zemlje i gravitaciona sila Sunca Fgs usmerena prema centru Sunca. . Ovo je posmatrano sa Zemlje, dakle iz inercijalnog sistema (ili za dobre poznavaoce fizike iz dovoljno dobrog inercijalnog sistema). Skalarna jednacina kretanja Meseca ima oblik: Fgz-Fgs=m*(v^2/r) (r-rastojanje Meseca od Zemlje), sto predstavlja II Njutnov zakon F=m*a, a-je ovde centripetalno ubrzanje koje iznosi a=v^2/r.
U sistemu vezanom za Mesec, dakle posmatrano iz neinercijalnog sistema, na Mesec
deluju tri sile:Fgz, Fgs i inercijalna centrifugalna sila Fc=m*(v^2/r). Posto u tom sistemu Mesec miruje, jednacna kretanja sada je: Fgz-Fgs-Fc=0 sto je isto kao gore podvucena jednacina. Nadam se da si sada shvatio ovo.
2. Svoje veliko nepoznavanje ove problematike pokusavas da okrenes na zajebanciju. No ja sam davno stekao utisak o tebi kao velikom "fizicaru" pa me ovo tvoje ponasanje ne cudi. To je psiholoska reakcija odredjenog broja ljudi kada se nadju u situaciji kao ti, a to je, kada shvate kakve su besmislice pitali.
No, sto se tice Neptuna odgovor je: F>=Fgs, vrlo prosto zar ne?. Ovde ne posmatras nikakvu centrifugalnu silu jer je ona prividna, nerealna, fiktivna i cepidlakovska.
Na sto ce sveta reci:...?

Kad se umoris onda cemo se opet smenjivati nas trojica jer Sveta365 se inati i nece da shvati ili shvata ali nas zeza. Znas kako kaze Anstajn, : " dve stvari su beskonacne, svemir i ljudska glupost samo sto za ovo prvo nisam siguran", tako i mi ovde, trebace nam n+1 jedinica vremena da bi odgovorili na Svetina glupa pitanja ( a najsmesnije mi je kad sam napise"... Jedno glupo pitanje..." pa ga postavi ) ;)
 
stnco:
Ha, ha, ha ili malo i ovako :D :D :D. Ali napredovao si i malo sam zadovoljniji, jer sada bar uporedjujes dve sile a ne silu i, zamisli, moment inercije!!!. Mozda na kraju i bude nesto od tebe a u vezi fizike svakako.
O ne, ne ponovo! Taman sam pomislio da si napravio neki pozitivan pomak u razumevanju ovih sila kad ono ponovo: "kolika je sila potrebna da bi se ponistio moment inercije". No ja jos uvek nisam izgubio nadu pa evo:
1. Kada se Mesec nadje izmedju Sunca i Zemlje na njega deluju samo dve sile: gravitaciona sila Zemlje Fgz, usmerena prema centru Zemlje i gravitaciona sila Sunca Fgs usmerena prema centru Sunca. .

Moment inercije je sasvim u redu, jer se radi o intenzitetu sile (dakle, o brojnoj vrednosti, skalarnom delu). A, gde nestade u mom primeru centrifugalna sila Mesecevog kretanja? Jel se to ona sama iskljucuje , prema potrebi?
3. Kolika je jacina sile pod (2) na rastojanju koje je 30 puta manje?
 
Sveta685:
stnco:
Moment inercije je sasvim u redu, jer se radi o intenzitetu sile (dakle, o brojnoj vrednosti, skalarnom delu). A, gde nestade u mom primeru centrifugalna sila Mesecevog kretanja? Jel se to ona sama iskljucuje , prema potrebi?
3. Kolika je jacina sile pod (2) na rastojanju koje je 30 puta manje?
U redu Sveta685 prihvatam zajebanciju. Za sada si dobio cistog keca iz fizike ali da sada ovo naucis:
1. Moment inercije nema nikakve veze sa "skalarnim delom" sile, vec je to mera inercije kod rotacije kao sto je masa mera inercije kod translacije. Znaci masa i moment inercije su analogne velicine. Obe su skalari i preko njih samo kvantitativno izrazavamo inertnost (lenjost) tela kod translacije i rotacije. Znaci grubo gresis kada moment inercije povezujes sa bilo kakvim silama, jer moment inercije zavisi od mase tela i od rasporeda te mase oko posmatrane ose rotacije.
2. Centrifugalna sila deluje samo u neinercijlnim sistemima. To nije realna sila, koja se definise kao mera medjusobnog dejstva dva tela, vec je prividna sila koja "nastaje" zbog ubrzanog kretanja sistema i deluje samo u neinercijalnim sistemima. Zato ti predlazem da proveris ovaj primer koji sledi pa cemo sve lako da povezemo sa kretanjem Meseca. Naime, udji u autobus i sedni. Dok se autobus krece ravnomerno pravolinijski ti u odnosu na autobus mirujes. No kada autobus udje u krivinu, tada kretanje posmatras iz neinercijalnog sistema, i onda ce na tebe da deluje ta, za tebe famozna centrifugalna sila, i ti ces da se pod njenim uticajem pokrenes u smeru od centra krivine. Da bi ostao u stanju mirovanja na sebe moras da delujes realnom silom: drzis se za drzac, sila trenja sedista, sila reakcije zida autobusa ili neke plavuse :D na koju si se naslonio. Zbir te dve sile treba da je nula da bi i dalje mirovao u autobusu. E posle toga izadji iz autobusa i stani pored te krivine i posmatraj nekog putnika u autobusu. Dakle posmatraj isto krtanje ali iz inercijalnog sistema. Vidis da se putnik krece i kada autobus udje u krivinu, putnik, posto na njega ne deluje nikakva sila, pokusava da se krece pravolinijski u skladu sa I Njutnovim zakonom. Ali mu zid autobusa prepreci put i realnom silom deluje na putnika prisiljavajuci ga da se i on krece u krivini. Znaci u ovom objasnjenju, ako problem posmatras iz inercijalnog sistema, nema nikakve inercijalne centrifugalne sile.
Racun za placenu autobusku kartu da posaljes tvom nastvniku/profesoru fizike.
Ako ovo ne savladas kako treba, ja ti necu pokloniti prelaznu ocenu, kao tvoj nastavnik/profesor fizike, dacu ti keca i do popravnog ispita u avgustu 2007. g. nemoj da mi se javljas.:D :D
 
proximo:
Na sto ce sveta reci:...?

Pitam se, koliko ces izdrzati da mu objasnjavas nesto sto smo mu i ja i ober vec objasnjavali?;-)
Posle tebe ce opet doci neko ili cemo se opet smenjivati nas trojica jer Sveta365 nije glup vec se inati i nece da shvati ili shvata ali nas zeza.
Ne mogu takvi tipovi nas da zezaju, bez brige, jer bi inace shvatili da ova njegova pitanja ne citamo samo mi vec i mnogi drugi, koji se zgrazavaju kada vide sta je pitao. Zato deo ovog citiranog tvog posta izbrisi a drugi deo preformulisi.:D :D. Razumeo si nadam se.
 
Evo tebi jedno pitanje. Mozes li dokazati da sledeca formula nije tacna?
Nauci me kako se daju odgovori pa ti mozda i uzvratim.

1gf7.png
[/URL][/IMG]

Ako si malo kreativan desnu stranu jednacine mozes vrlo lako prakticno da proveris.
 
stnco:
Sveta685:
U redu Sveta685 prihvatam zajebanciju. Za sada si dobio cistog keca iz fizike ali da sada ovo naucis:
1. Moment inercije nema nikakve veze sa "skalarnim delom" sile, vec je to mera inercije kod rotacije kao sto je masa mera inercije kod translacije. Znaci masa i moment inercije su analogne velicine. Obe su skalari i preko njih samo kvantitativno izrazavamo inertnost (lenjost) tela kod translacije i rotacije. Znaci grubo gresis kada moment inercije povezujes sa bilo kakvim silama, jer moment inercije zavisi od mase tela i od rasporeda te mase oko posmatrane ose rotacije.
2. Centrifugalna sila deluje samo u neinercijlnim sistemima. To nije realna sila, koja se definise kao mera medjusobnog dejstva dva tela, vec je prividna sila koja "nastaje" zbog ubrzanog kretanja sistema i deluje samo u neinercijalnim sistemima. Zato ti predlazem da proveris ovaj primer koji sledi pa cemo sve lako da povezemo sa kretanjem Meseca. Naime, udji u autobus i sedni. Dok se autobus krece ravnomerno pravolinijski ti u odnosu na autobus mirujes. No kada autobus udje u krivinu, tada kretanje posmatras iz neinercijalnog sistema, i onda ce na tebe da deluje ta, za tebe famozna centrifugalna sila, i ti ces da se pod njenim uticajem pokrenes u smeru od centra krivine. Da bi ostao u stanju mirovanja na sebe moras da delujes realnom silom: drzis se za drzac, sila trenja sedista, sila reakcije zida autobusa ili neke plavuse :D na koju si se naslonio. Zbir te dve sile treba da je nula da bi i dalje mirovao u autobusu. E posle toga izadji iz autobusa i stani pored te krivine i posmatraj nekog putnika u autobusu. Dakle posmatraj isto krtanje ali iz inercijalnog sistema. Vidis da se putnik krece i kada autobus udje u krivinu, putnik, posto na njega ne deluje nikakva sila, pokusava da se krece pravolinijski u skladu sa I Njutnovim zakonom. Ali mu zid autobusa prepreci put i realnom silom deluje na putnika prisiljavajuci ga da se i on krece u krivini. Znaci u ovom objasnjenju, ako problem posmatras iz inercijalnog sistema, nema nikakve inercijalne centrifugalne sile.
Racun za placenu autobusku kartu da posaljes tvom nastvniku/profesoru fizike.
Ako ovo ne savladas kako treba, ja ti necu pokloniti prelaznu ocenu, kao tvoj nastavnik/profesor fizike, dacu ti keca i do popravnog ispita u avgustu 2007. g. nemoj da mi se javljas.:D :D
A što meni nisi rekao da se držim za neku plavušu? Pokazao bih ti da postoji još jedna sila kod držanja. :lol: :lol: :lol:
 
Sveta685:
jos samo kad bi umesto komentara pitanja dobijao odgovore....
Ako tacno postavis pitanje, dobices i odgovor. Ali ako bude ponovo gravitaciona sila deluje nasuprot momentu inercija ili slicno, odgovora nema, jer su to besmislice.
Moram da priznam da ovu temu odrzava Sveta685. Bez njegovog javljanja ona je mrtva.
 
stnco:
Sveta685:
U redu Sveta685 prihvatam zajebanciju. Za sada si dobio cistog keca iz fizike ali da sada ovo naucis:
1. Moment inercije nema nikakve veze sa "skalarnim delom" sile, vec je to mera inercije kod rotacije kao sto je masa mera inercije kod translacije. Znaci masa i moment inercije su analogne velicine. Obe su skalari i preko njih samo kvantitativno izrazavamo inertnost (lenjost) tela kod translacije i rotacije. Znaci grubo gresis kada moment inercije povezujes sa bilo kakvim silama, jer moment inercije zavisi od mase tela i od rasporeda te mase oko posmatrane ose rotacije.

Masa je skalarna velicina (jedna od retkih), moment inercije nije. On postoji samo ako se neko telo (masa) krece, tj. on je proizvod kretanja mase po nekom pravcu i samim tim je vektor. Masa je skalar, jer postoji u apsolutnom smislu, bez obzira da li se krece, miruje, da li na nju deluje neka sila... ona je nepromenljiva i zato je skalar. Intenzitet sile u sustini nije skalar. Sam broj kao broj jeste, ali sila deluje u nekom pravcu pa tako i intenzitet sile postoji samo u tom pravcu ( ne u apsolutnom smislu) i to je u sustini vektor.
 
Pitanja:
1. Kolika je gravitaciona sila Sunca kojom drzi Neptun na putanji, tj. kolika je inerciona sila (centrifugalna sila ) Neptuna ?
2. Kolika bi ta sila bila na 30 puta manjem rastojanju?
3. Kolika je centrifugalna sila (inerciona sila) Zemlje?
 
stnco:
1. Kada se Mesec nadje izmedju Sunca i Zemlje na njega deluju samo dve sile: gravitaciona sila Zemlje Fgz, usmerena prema centru Zemlje i gravitaciona sila Sunca Fgs usmerena prema centru Sunca. . Ovo je posmatrano sa Zemlje, dakle iz inercijalnog sistema (ili za dobre poznavaoce fizike iz dovoljno dobrog inercijalnog sistema). Skalarna jednacina kretanja Meseca ima oblik: Fgz-Fgs=m*(v^2/r) (r-rastojanje Meseca od Zemlje), sto predstavlja II Njutnov zakon F=m*a, a-je ovde centripetalno ubrzanje koje iznosi a=v^2/r.
U sistemu vezanom za Mesec, dakle posmatrano iz neinercijalnog sistema, na Mesec
deluju tri sile:Fgz, Fgs i inercijalna centrifugalna sila Fc=m*(v^2/r). Posto u tom sistemu Mesec miruje, jednacna kretanja sada je: Fgz-Fgs-Fc=0 sto je isto kao gore podvucena jednacina. Nadam se da si sada shvatio ovo.
ja:D.

Zanimljiv nacin razmisljanja. Tipicno kruzno razmisljanje gde se nesto koristi za dokazivanje samog sebe. Ti (vi) konstatujes da Mesec miruje i onda tome prilagodjavas svoje jednacine. Na taj nacin ti prilagodjavanjem mozes dokazati bilo sta. Moje pitanje je bilo : zasto Sunce ne preotme Mesec Zemlji kada se nadje izmedju njih , jer tada u pravcu Sunca deluju njegova gravitaciona sila i Meseceva inerciona sila ( ili kako god hoces da je zoves) koja je jednaka Zemljinoj gravitacionoj sili koja deluje u suprotnom smeru. Na koji nacin se kod tebe izgubi inerciona sila Meseca ? Na ovakvo pitanje se odgovara tekstom.
 
Sveta685:
Zanimljiv nacin razmisljanja. Tipicno kruzno razmisljanje gde se nesto koristi za dokazivanje samog sebe. Ti (vi) konstatujes da Mesec miruje i onda tome prilagodjavas svoje jednacine. Na taj nacin ti prilagodjavanjem mozes dokazati bilo sta. Moje pitanje je bilo : zasto Sunce ne preotme Mesec Zemlji kada se nadje izmedju njih , jer tada u pravcu Sunca deluju njegova gravitaciona sila i Meseceva inerciona sila ( ili kako god hoces da je zoves) koja je jednaka Zemljinoj gravitacionoj sili koja deluje u suprotnom smeru. Na koji nacin se kod tebe izgubi inerciona sila Meseca ? Na ovakvo pitanje se odgovara tekstom.
A ti bi mogao da pocnes da citas odgovore umesto da ponavljas pitanja kao ovo za Mesec i ono za Neptun. Ali mogu kratko da ponovim: Sunce ne preotme Mesec jer ne deluje samo na njega nego i na Zemlju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top