Спортски коментатори

Ljuta Tica

Veoma poznat
Poruka
13.648
Иако ми је први мотив за покретање ове теме пренос утакмица са светског првенства у фудбалу, као и коментатори РТС-а који их преносе, цела тема може да се посвети квалитету коментатора свих телевизија које имају у својој програмској шеми спорт.

Перјаница спортског програма РТС-а чија по мени иритантна појава загорча сваки важнији пренос још из Лиге Шампиона, а поготово сада на светском првенству је Аца Стојановић. Слушајући га како је преносио све три утакмице наше репрезентације, стекао сам утисак да би Јелена Карлеуша била занимљивија да је којим случајем ангажовао РТС да преноси утакмице. Човек уноси непотребну тензију, претерано је еуфоричан за коментатора и са гомилом бизарних информација које су већини непотребне.

Када упоредим са осталим утакмицама које се преносе из студија у Београду, далеко ми је пријатније да чујем Немању Матића или Милоша Кривокапића који потпуно смирено преносе утакмице и супротно Стојановићу преносе обогате са кориснијим информацијама, па делују далеко стручнији и информисанији од Аце девојчице. Страјнића не бих ни коментарисао, он ми је одувек деловао као инвентар којег РТС не сме да се отараси иако је са новинарског аспекта подједнако иритантан као и Стојановић.

Са Спорт клуба увек увек ми је пријало да слушам преносе Небојше Вишковића.

Који су ваши ставови о коментаторима?
 
Da, Mijaljević je stvarno najbedniji što se tiče rts-ovih komentatora. Strajnić takođe neslušljiv, dosadan do granica bola, ali se barem drži utakmice koju "prenosi". Na ovom prvenstvu, najviše bih mogao da pohvalim Matića na profesionalnosti i slušljivosti.

Što se komentatora sa ostalih kanala tiče, ne znam, socijala ima samo rts :cry:
 
Mislim da je postavljač teme prestrog prema Aci. Istini za volju, ima on svojih bisera na kilo, poput podatka o babi tog i tog igrača koja ima kuću s pogledom na Monte Karlo (pre više godina je to ispalio kad je na BK još bio, ne sećam se sad detalja baš) ili kad krene da recituje pred utakmicu kao da prenosi ratne operacije u pojasu Gaze, ali generalno gledano uopšte nije loš komentator. Ni to što ima euforične momente mu nije minus, a kad uporedite njegov rad sa prenosima npr. Kovinjala ili Mijaljevića, poželećete da ga slušate zauvek. :-D Krivokapić i Matić su ok, nisu za porediti sa Acom, ali su daleko od dosadnih.


Ali naravno, kada je reč o komentatorima en generale, stara garda poput Pantića, Raće Markovića ili Mladena Delića je neuporediva u odnosu na današnje. Premda su i oni imali bisera u-hu-hu, ali sve je to bio začin za samu utakmicu.
 
Aca ima i negativnih i pozitivnih strana. Ima uvek dobar uvod u mec koji je lepo srocen. Tu se vidi da se uvek ozbiljno priprema za svaki prenos sto je veoma profesionalno i za pohvalu. Definitivno preteruje sa nekim statistickim podacima koje su totalno bespotrebne gledaocima ali opet i za te informacije je potrebna detaljna pretraga na internetu i priprema. Ono sto je sto se mene tice nairitantnije kod njega je to sto previse histerise kod golova. On tu ne zna da se ponasa normalno i ispusta neke neartikulisane zvukove koje gledaocima ne daje osecaj da je pao neki vazan gol i da treba da se raduju vec dolaze u situaciju da se osecaju neprijatno zbog njega i da se zapitaju koji je djavo ovom coveku. Da ne pricam sto je to toliko usiljeno i uradjeno na silu. Ok je da komentator kao i sto treba da voli i uziva u tom svom poslu ali sve to treba da zvuci mnogo prirodnije. Uzivanje je slusati juznoamericke komentatore kada padne gol, na njih treba da se ugleda. To je dozivljaj kada ih slusas cak iako ih nista ne razumem.
 
Najbolji komentator je ovaj sto je veceras komentarisao Belgija-Engleska.......komentator koji zna da umrtvi i najuzbudljiviju utakmicu je onaj koji je danas komentarisao Senegal-Kolumbija, a Aca informacija je iritantan. Generalno su svi oni prilicno fudbalski nepismeni ne osecaju najbolje desavanja na terenu ali Aca informacija prednjaci u svemu tome.....covek je "skandal-kurir komentator", stalno se bavi nekim tracevima i njega vole da slusaju oni koji gledaju zadrugu....kad smo mi igrali ponasa se kao da je navijac na stadionu, a ne sportski komentator koji treba da zna i u uzbudljivim momentima da odreaguje na pravi nacin euforicno, a ne da kresti i stenje i uzdise....ne, on ne vice on kresti, stenje i uzdise (to me najvise iritira kod njega)....mentol.....
 
Poslednja izmena:
Ебига, више не можемо да рачунамо на ту стару гарду да нас увесељава, али брат брату не заслужујемо ни да нас кажњавају коментаторима попут Аце или Страјнића.

Увек добијају прилику да се нађу у средиштима водећих утакмица иако су по својим квалитетима далеко испод много квалитетнијих од њих. Аца коментарише сваку утакмицу као да му је циљна публика жена која чита жуту штампу док седи у фризерском салону. А и он је сав такав у фазону као да не зна да ли ће пре да закаже код козметичара или фризера
 
Aca ima i negativnih i pozitivnih strana. Ima uvek dobar uvod u mec koji je lepo srocen. Tu se vidi da se uvek ozbiljno priprema za svaki prenos sto je veoma profesionalno i za pohvalu. Definitivno preteruje sa nekim statistickim podacima koje su totalno bespotrebne gledaocima ali opet i za te informacije je potrebna detaljna pretraga na internetu i priprema. Ono sto je sto se mene tice nairitantnije kod njega je to sto previse histerise kod golova. On tu ne zna da se ponasa normalno i ispusta neke neartikulisane zvukove koje gledaocima ne daje osecaj da je pao neki vazan gol i da treba da se raduju vec dolaze u situaciju da se osecaju neprijatno zbog njega i da se zapitaju koji je djavo ovom coveku. Da ne pricam sto je to toliko usiljeno i uradjeno na silu. Ok je da komentator kao i sto treba da voli i uziva u tom svom poslu ali sve to treba da zvuci mnogo prirodnije. Uzivanje je slusati juznoamericke komentatore kada padne gol, na njih treba da se ugleda. To je dozivljaj kada ih slusas cak iako ih nista ne razumem.

Слични су и италијански коментатори који са идентичним еланом преносе ниже лиге као и Серију А. Колико пута сам их само слушао, додуше разумем их, јер говорим и језик, док су убедљиво најиритантнији коментатори на арапском језику. Пробао сам да гледам спортске канале са локалним лигама на арабијском полуострву и то је језиво за слушати, после пар минута сам пребацио канал. Одох мало у оф топик, али рецимо спортски новинари и коментатори које сматрам професионалним и које радо слушам су Иван Бошковић. Небојша Вишковић и још пар њих са спорт клуба
 
Аца Информација је убедљиво најгори коментатор за мене, рећи ће скоро све о свему само не о ономе што се догађа на терену у том тренутку.
Срећа па не морам да га слушам.:)
 
Konacno sam zapamtio ime onog komentatora - Nemanja Matic....covek je najbolji komentator na rts-u, dostojanstven, sa stilom, bez foliranja i glumatanja....uzivanje je slusati ga covek zna da oseti utakmicu ne davi gledaoce nekim nebitnim pricama, ne kresti, ne stenje, ne njace i ne kukurice, rekacije su mu prirodne. Ima i on mana ali u odnosu na ostale je majstor zanata....
Komentatori danas ne znaju mnogo o fudbalu taktici, a trebali bi biti vrhunski poznavaoci, jos nisam cuo ni jednog komentatora koji ume tokom utakmice da objasni kako zaista stoje stvari na terenu, da kaze prosecnom gledaocu ono sto gledaoc ne vidi sam...
 
]Mislim da je postavljač teme prestrog prema Aci. Istini za volju, ima on svojih bisera na kilo[/B], poput podatka o babi tog i tog igrača koja ima kuću s pogledom na Monte Karlo (pre više godina je to ispalio kad je na BK još bio, ne sećam se sad detalja baš) ili kad krene da recituje pred utakmicu kao da prenosi ratne operacije u pojasu Gaze, ali generalno gledano uopšte nije loš komentator. Ni to što ima euforične momente mu nije minus, a kad uporedite njegov rad sa prenosima npr. Kovinjala ili Mijaljevića, poželećete da ga slušate zauvek. :-D Krivokapić i Matić su ok, nisu za porediti sa Acom, ali su daleko od dosadnih.


Ali naravno, kada je reč o komentatorima en generale, stara garda poput Pantića, Raće Markovića ili Mladena Delića je neuporediva u odnosu na današnje. Premda su i oni imali bisera u-hu-hu, ali sve je to bio začin za samu utakmicu.

Frajer je prije neke utakmice izrecitirao cijeli Pacinov govor iz Any Given Sunday :hahaha:
 
Meni recimo Zvonko Mihajlovski poprilicno nedostaje ("Pocepao je vazduh na vodonik" i kiseonik ili ona " I onda je kudravi Gauco krenuo krivudavim stazama kokainskih noci' :) )

Meni nekako zasad najgotivniji dvojac sa Euro Sporta Milinkovic Bajcetic i taj njihov opusten stil koji je vise kao 2 ortaka koja su sela u kladionici da uz pivo pogledaju utakmicu , a realno prepuni su zanimljivih informacija (uostalom nije Milinkovic dzabe i tragac u kvizu) , takodje ok su mi i Branislav Knezevic i onaj jos jedan ne znam kako se zove sa Arene Sport sto prenose juznoamericki fudbal , takodje i ona dvojica sa SK sto prenose NBA i Novakovic su mi isto gotivni.

RTS bas tanko.
 

Back
Top