Немојте да прелазите улицу ван пешачког и на црвено пред децом!

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Савет за све родитеље: Када сте сами можете и тако и тако али када сте са (малом) децом НИКАДА немојте да прелазите улицу на црвено светло и ван пешачког прелаза јер тако дајете лош пример деци и лоше утичете на њих! Деца копирају родитеље па ће тако и они сутра!
 
Vidis roditelji bi bolji bili kad bi objasnili na nacin razmisljanja deteta sve u vezi saobracaja i prelaska...Ali stariji zaborave logiku dece i prave se kao da su prepametni...

Da navedem prost primer, deca vole da kod putovanja vozom gledaju kroz prozor, da im duva vetar , ili vole da posmatraju kroz otvorena vrata sine i predele.
Naizgled , dovoljno je reci samo se ne naginji jer ces ispasti kroz prozor, neka deca ce to shvatiti...
Moze se reci i ako gledas upasce ti buba i trun u oko i moze izazvati slepilo, sto i nije daleko od istine.
A za otvorena vrata na signalima i stanicama, je najtacnije da voz cimne kad krece i onda dete moze da ispadne i nije da se nije desavalo da smrtno strada i vece dete, omladinac na taj nacin...

Nekad pomaze da dete oseti koliko se roditelj plasi istog, narocito ako nije buntovnik.

---------------------------------------------------------------------------------
A temu bih totalno drugacije poceo...

Roditelji, kad prelazite ulicu sa decom, OBAVEZNO ih drzite cvrsto za ruku ako imaju do 12 godina, svejedno sto nekad idu sama tim istim saobracajem...
Obavezno postujte propise zbog propisa a opreznost zbog opreznosti, potpuno odvojeno ta dva.
Sto znaci nikako vidite zeleno i onda prelazimo ulicu...ne...ne....zeleno , ali kao da nije zeleno , pogled levo, pa prelazak do pola, pa pogled desno , pa pregled ako su dve trake, pa stani ako se ne zaustavlja....sve isto kao da nema semafora i pesackog...pesacki je tu da ukaze gde da predjete a ne da obezbedi sigurnost prelaza, a semafor je tu da vam kaze kad da probate da predjete a ne da obezbedi sigurnost prelaza...
Sigurnost je na vama.

Ako dete ovo pokupi od vas, uradili ste pravu stvar...
 
I mali dodatak, vozacki dodatak..

Bez naglih promena pravaca dok ste na asfaltu...to najvise zbunjuje vozaca....bez panike i naglih promena.

Naravno spasavanje je obavezno i dozvoljeno, ali treba proceniti kad je spasavanje potrebno...
Nikad se ne dovodite u poziciju da se morate spasavati...


Npr koliko god sam ja bezobrazan u prelasku ulice, ja nikad nisam taj koji ugrozava bezbednost svojim prelaskom.
To znaci da mi nije blamaza da se vratim sa pola nazad ako procenim da je tako bezbednije...kakva blamaza u saobracaju, to ne postoji...
Vidim mnogi radije pretrce samo da se ne bi vracali....i nekad ispadnem veca kukavica od mnogih, ali jedini kriterijum mi je sigurnost...
A bezobraznost ostaje u smislu prelazim gde procenim da je bezbednost bolja.

A da, nije mi blamaza ni da stojim a zeleno je dok se ne sporazumem sa vozacima koji mogu da me gaze ili da me propuste...
To spada u ono zeleno je samo da mi kaze kad bi mogao da predjem a ne da obezbedjuje sigurnost, to je do mene.
 

Back
Top