СИПЦ данас

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
6.117
У почетку екуменизам је био непознат Србима, и сем књиге СВЕЈЕРЕС ЕКУМЕНИЗМА и ЕКУМЕНИЗАМ И ВРЕМЕ АПОСТАСИЈЕ, у Србији није било људи који су се физички одвојили од јереси. Појавом Истинског православља и монаха са Свете Горе Акакија, мења се приступ јереси и људи подижу прва молитвена места која не прихватају епископе званичне СПЦ, јер је по свом сопственом признању екуменска. Верници истини православне оријентације прво прихватају омофор Грчке ИПЦ, а када мало узрасту помоћу Руске ИПЦ добијају и првог епископа, а затим и другог. У договору са РИПЦ, добијају потпуну аутономију да самостално и независно одлучују и врше духовну власт међу Србима. СИПЦ на првом сабору одобрава праксу икономије, и прима све Србе светом тајном покајања.
 
У почетку екуменизам је био непознат Србима, и сем књиге СВЕЈЕРЕС ЕКУМЕНИЗМА и ЕКУМЕНИЗАМ И ВРЕМЕ АПОСТАСИЈЕ, у Србији није било људи који су се физички одвојили од јереси. Појавом Истинског православља и монаха са Свете Горе Акакија, мења се приступ јереси и људи подижу прва молитвена места која не прихватају епископе званичне СПЦ, јер је по свом сопственом признању екуменска. Верници истини православне оријентације прво прихватају омофор Грчке ИПЦ, а када мало узрасту помоћу Руске ИПЦ добијају и првог епископа, а затим и другог. У договору са РИПЦ, добијају потпуну аутономију да самостално и независно одлучују и врше духовну власт међу Србима. СИПЦ на првом сабору одобрава праксу икономије, и прима све Србе светом тајном покајања.

Obogati ovaj nas recnik, pa mi protumaci sta podrazumevas pod SVEJERES EKUMENIZMA i kako se na srpskom prevodi APOSTACIJA i OMOFOR?. Takodje, prviput citam skrecenice IPC, RIPC. Nije jasna ni floskula "vernici istini pravoslavne orijentacije". Ja sam, ako si zapazio, ljubopitljiv ateista.
 
Obogati ovaj nas recnik, pa mi protumaci sta podrazumevas pod SVEJERES EKUMENIZMA i kako se na srpskom prevodi APOSTACIJA i OMOFOR?. Takodje, prviput citam skrecenice IPC, RIPC. Nije jasna ni floskula "vernici istini pravoslavne orijentacije". Ja sam, ako si zapazio, ljubopitljiv ateista.

IPC = istinska pravoslavna crkva

RIPC = ruska istinska pravoslavna crkva (valjda)

Svejeres ekumenizma = priblizavanje pravoslavne i rimokatolicke crkve na nacin da se odstupi u ponecemu od postulata i kanona pravoslavne crkve da bi se priblizila (spojila) sa rimokatolickom.

To jeonako kako sam ja shvatila.

@ tema

Medjutim, za mene je ovo pitanje nesto oko cega nisam nacisto, s jedne strane jasno je da se ne mogu prihvatiti postulati rimokatolicke crkve (kao prvenstvo pape tj. njegova nepogresivost i sl.), dok s druge, ne smatram da je neko samo zato sto je rodjen (i krsten) kao rimokatolik, osoba koju treba smatrati jeretikom a kamoli mrzeti. Jer ta osoba, bas kao i ona pravoslavne vere ili neke trece, cesto nije ni svesna nedostataka u kanonima crkve, niti ih zna, niti na kraju krajeva treba da ih zna jer nije crkveno lice, i vlada se po onome o cemu je naucena odmalena cesto s najboljom namerom. Ne vidim da je ta osoba "kriva" tj. za osudu.
Zato, svako svome to je najbolje, samo bez mrznje.
 
Hvalai, uvazena Kerkyro, sjajno objasnjeno. Naravno, kao laik, pravilnije receno kao ateista, cenim da je bolje raditi na "peglanju" razlika i priblizavanju dve hricanske crkve koje gotovo da imaju identicna ucenja. Ujedinenje bi bilo veoma razumno. Reklo bi se da taj proces tece nesto uspesnije sa Grckom pravoslavnom crkvom, kao i sa Ukrajinskom?
 
Imaju identicani izvor ucenja (Jevandljelja, Novi zavet tj. Sveto Pismo), ali nemaju jednaka crkvena ustrojstva jer po Jevandjelju niko ne moze biti bezgresan (nepogresiv) a sto je pak osnovni postulat rimokatolicke crkve u delu o papi. I sad, preko tih razlika ne mozes, jednostavno nije ispravno. A ima ih jos, nisam teolog da bih tacno znala sta, ali ova razlika mi upada u oci.
S druge strane pametnije je biti zajedno narocito zbog sadasnjeg stanja u svetu. Medjutim, ne moze se nista ni na silu i mimo uverenja (verovanja). Zato je dovoljno biti bez mrznje i sa postovanjem za sve ono dobro cega sigurno ima na obe strane i narocito kod obicnih ljudi, verujucih.
 
Poslednja izmena:
Немојте "запети" само о папу, екуменизам је шири појам. У то "друштванце" убрајамо протестанте, који су веома утицајни, ислам, монофизите, али и пагане , кришнаисте, будисти... Тако да имамо молитвена окупљања "хришћанске" оријентације, али и молитвена окупљања Светског Савеза Цркви, где се убраја све што вам падне на памет.

- - - - - - - - - -

Увек ме је чудила страст атеиста да "филозофију" са православцима. Рецимо, та појава је мање изражена у супротном правцу. Али ми не смета, мислим да је и то један облик трапавог изражавања љубави према Богу.
 
Hvalai, uvazena Kerkyro, sjajno objasnjeno. Naravno, kao laik, pravilnije receno kao ateista, cenim da je bolje raditi na "peglanju" razlika i priblizavanju dve hricanske crkve koje gotovo da imaju identicna ucenja. Ujedinenje bi bilo veoma razumno. Reklo bi se da taj proces tece nesto uspesnije sa Grckom pravoslavnom crkvom, kao i sa Ukrajinskom?

Ne treba "peglati različitosti". To je posao inkvizicije.
Treba prihvatati i negovati različitosti.
Svako ima različite razloge. Ne treba ih negirati nego prihvatiti.

Ako spajanje - ekumenizam - podrazumeva "peglanje razlika" onda se spremajte za nove ratove.

Prihvatanje da su drugi različiti, i da imaju pravo da ne budu u pravu, je prihvatanje ljubavi.
Sa nekima možemo sa nekima ne. Ali peglanja različitosti ne dolaze u obzir.
 
Немојте "запети" само о папу, екуменизам је шири појам. У то "друштванце" убрајамо протестанте, који су веома утицајни, ислам, монофизите, али и пагане , кришнаисте, будисти... Тако да имамо молитвена окупљања "хришћанске" оријентације, али и молитвена окупљања Светског Савеза Цркви, где се убраја све што вам падне на памет.

- - - - - - - - - -

Увек ме је чудила страст атеиста да "филозофију" са православцима. Рецимо, та појава је мање изражена у супротном правцу. Али ми не смета, мислим да је и то један облик трапавог изражавања љубави према Богу.

Upravo tako, skrivena i jos neutvrdjena cak nesvesna, ali ipak jeste...

Inace znam za taj kanon a ko se sve smatra jereticima tj."jereticima" nisam sigurna, samo znam i sama da zajednicke molitve ne treba da bude.

Ipak vi ste osudljivali i patrijarha Pavla za mnogo sto sta i kao da je ekumenista, a on ako ne na recima, na delima nije pogresio. Tako da, a i iz razloga sto nemam dovoljno znanja o ovome, da ovde i stanem.

Ne treba "peglati različitosti". To je posao inkvizicije.
Treba prihvatati i negovati različitosti.
Svako ima različite razloge. Ne treba ih negirati nego prihvatiti.

Ako spajanje - ekumenizam - podrazumeva "peglanje razlika" onda se spremajte za nove ratove.

Prihvatanje da su drugi različiti, i da imaju pravo da ne budu u pravu, je prihvatanje ljubavi.
Sa nekima možemo sa nekima ne. Ali peglanja različitosti ne dolaze u obzi
r.

I to je to, sustina. :tick:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top