Kaki-japanska jabuka

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
211.979
Kaki, Japanska jabuka - Obuhvata preko 200 subtropskih i tropskih, listopadnih ili zimzelenih žbunova i drveća od kojih većina ima jestive plodove. Naziv ovoga roda ima Latinsko poreklo i može se prevesti kao voće bogova. Poreklom je iz Kine, gde se gaji više od 2000 godina

Kaki naraste 5-10 m, listopadno je drvo, dugovečno, u Kini postoje primerci starosti 400 - 500 godina, listovi su jajoliko izduženi, dužine 8-12 cm i širine 4-6 cm, sa naličja bledo zeleni, a sa lica tamnije zeleni, u jesen dobijaju crvenkastu boju. Cvetovi su u pazuhu listova na kratkim drškama, ženski cvetovi su krupni i pojedinačni, sa 4-delnom krunicom bele ili belo - žute boje, a muški sitni i u grupama. Postoje jednodomi i dvodomi varijeteti (stabla sa muškim i ženskim cvetovima na jednoj biljci ili odvojene biljke samo sa ženskim ili muškim cvetovima).

Plodovi su slični jabukama ili paradajzu, 80-500 grama, tamno žuti ili narandžasti, jestivi, sa tankom i sjajnom pokožicom, pepelastom navlakom i sa 1-8 semenki. Veoma je sladak, bogat vitaminom A, obiluje taninima i pektinima. Jede se kada potpuno sazri i omekša kao maslac (kada ugnjile slično kao mušmula). Prepolovi se i meso se jede kašičicom. Biljke na kojima ženski cvetovi nisu oplođeni daju plodove bez semena (partenogeneza). Sazreva u jesen, a bere se nakon prvih mrazeva.

Japanska jabuka je izuzetno bogata flavonoidima, a naročito kvercetionom što znači da smanjuje rizik od srčanog udara i bolesti srca za skoro 20 posto. Zahvaljujući tome štiti i organizam od štetnih uticaja radikala. Veoma je bogata i vitaminom C, pa jača imunitet, a pošto sadrži tri grama vlakana (to je preko 10 procenta dnevnih potreba), pomaže i u snižavanju nivoa holesterola. Obiluje i fruktozom, pa se preporučuje osobama koje imaju povišen šećer u krvi. Najbolji je onaj plod koji je pod rukom mekan. Od nje može da se pravi sok, džem, sirup ili voćna salata.

Kao velika prednost Japanske jabuke izdvaja se to što je ne napadaju štetočine. Ovo je naročito značajno u uslovima organske proizvodnje gde nije dozvoljena upotreba sintetičkih preparat u borbi štetočina, bolesti i korova.
 
Od onih sam koji obožavaju ovo voće, a vama koji ga još niste probali toplo preporučujem da to što pre uradite, dok im je sezona. Neki od vas su već videli ovu gajbicu koju dobih pre tri nedelje:

aAOzElp.jpg


Georgejune mi tad reče da moram to brzo pojesti ali nije bio u pravu još uvek imam dve trećine :), a gajbica je na hladnoj terasi.
Kakija ima više sorti, a ove su bile tvrde, kakve se ne jedu, pa moraju sazreti da bi bile slasne i ukusne. Da, kao mušmule alitek tad su za jelo. Moje su bez ijedne semenke.

Ako želite da vam ovo voće brže sazri, jer ste nestrpljivi da ga pojedete, znam dva načina za to:
- među kakije staviti jabuke ili
- na peteljke uliti malo rakije i stavitiih u toplu prostoriju
 

Back
Top