СПЦ изненађена одлуком Бугарске цркве да заступа МПЦ

hogarius

Elita
Poruka
15.124

СПЦ изненађена одлуком Бугарске цркве да заступа МПЦ

Oд­лу­ка Бу­гар­ске пра­во­слав­не цр­кве (БПЦ), ко­ја је ју­че са­оп­шти­ла да при­хва­та да Ма­ке­дон­ску пра­во­слав­ну цр­кву (МПЦ) за­сту­па пред оста­лим цр­ква­ма ра­ди утвр­ђи­ва­ња ње­ног ка­нон­ског ста­ту­са, уз­бур­ка­ла је цр­кве­не кру­го­ве у Бе­о­гра­ду.
Ма­ке­дон­ска те­ле­ви­зи­ја Тел­ма пре­не­ла је са­оп­ште­ње Бу­гар­ске цр­кве, у ко­јем се на­во­ди да БПЦ ти­ме „пре­у­зи­ма свој све­ти дуг”, али ни­је на­ве­де­но да МПЦ при­зна­је као „сво­ју кћер­ку”, што је МПЦ од ње за­тра­жи­ла по­чет­ком но­вем­бра.
Бу­гар­ски па­три­јарх и ми­тро­по­ли­ти оку­пи­ли су се ју­че ују­тру на за­се­да­њу Си­но­да БПЦ, на ко­јем раз­ма­тра­ју пи­смо Охрид­ске ар­хи­е­пи­ско­пи­је МПЦ да бу­де при­зна­та као ауто­ке­фал­на цр­ква и да БПЦ бу­де ње­на „мај­ка цр­ква”.
Па­три­јарх Нео­фит ре­као је за бу­гар­ске ме­ди­је да тре­ба да бу­де при­хва­ће­на „ру­ка Ма­ке­до­ни­је”.
– То је нај­ма­ње што мо­же­мо да ура­ди­мо. За­то што су они на­ша бра­ћа, наш на­род, и ми ће­мо стре­ми­ти да ура­ди­мо све да са­чу­ва­мо ње­го­во је­дин­ство – ре­као је Нео­фит.
Си­нод БПЦ од­лу­чио је да фор­ми­ра ко­ми­си­ју ко­ја ће за­по­че­ти раз­го­во­ре са МПЦ и оста­лим пра­во­слав­ним цр­ква­ма, ка­ко би чу­ли њи­хо­ва ми­шље­ња о зах­те­ву МПЦ.
Пре­ма ре­чи­ма па­три­јар­ха Нео­фи­та, ре­ше­ње за МПЦ тре­ба­ло би да се до­не­се ве­ћи­ном гла­со­ва свих пра­во­слав­них цр­ка­ва, ко­је „тре­ба да има­ју ја­сну пред­ста­ву” о пи­та­њу ауто­ке­фал­но­сти.
Пред згра­дом Си­но­да БПЦ у Со­фи­ји ју­че ју­тро се оку­пи­ла ве­ћа гру­па љу­ди ко­ји тра­же да БПЦ при­хва­ти зах­тев МПЦ, на­во­де­ћи да је ра­ни­је по­сто­ја­ло за­јед­ни­штво из­ме­ђу те две цр­кве.
Ка­ко „По­ли­ти­ка” са­зна­је, Све­ти ар­хи­је­реј­ски си­нод СПЦ ју­че је имао ре­дов­ну сед­ни­цу, али је на мар­ги­на­ма рас­пра­вљао и о до­га­ђа­ји­ма у Бу­гар­ској. Не­зва­нич­но, у вр­ху СПЦ за „По­ли­ти­ку” ка­жу да су из­не­на­ђе­ни од­лу­ком Бу­гар­ске па­три­јар­ши­је, али се на­да­ју да ће Си­нод у Со­фи­ји оста­ти на ли­ни­ји ка­нон­ског по­рет­ка цр­кве, с об­зи­ром на то да је Охрид­ска ар­хи­е­пи­ско­пи­ја, с ар­хи­е­пи­ско­пом Јо­ва­ном Вра­ни­шков­ским на че­лу, по­сле не­дав­не пре­су­де Европ­ског су­да за људ­ска пра­ва у Стра­збу­ру за­ко­ни­та ка­нон­ска цр­ква на том под­руч­ју.
– Пра­во­слав­ном на­ро­ду у Ма­ке­до­ни­ји ни­су ус­кра­ће­на ни­ка­ква пра­ва. Та чи­ње­ни­ца по­твр­ђе­на је не са­мо ка­нон­ским пра­вом, већ и нај­ви­шим прав­ним ак­ти­ма Европ­ске уни­је – на­по­ми­њу на­ши из­во­ри у СПЦ.
На­и­ме, 16. но­вем­бра ове го­ди­не, у пре­су­ди Европ­ског су­да за људ­ска пра­ва у Стра­збу­ру, кон­ста­то­ва­но је да је Ре­пу­бли­ка Ма­ке­до­ни­ја пре­кр­ши­ла члан 11 (сло­бо­да оку­пља­ња и здру­жи­ва­ња), у ве­зи са чла­ном 9 (сло­бо­да ми­сли, са­ве­сти и ре­ли­ги­је) Европ­ске кон­вен­ци­је за људ­ска пра­ва, ко­ја је про­и­за­шла од од­би­ја­ња над­ле­жних да ре­ги­стру­ју Пра­во­слав­ну охрид­ску ар­хи­е­пи­ско­пи­ју (ПОА) као по­себ­ну вер­ску за­јед­ни­цу.
– Ре­пу­бли­ка Ма­ке­до­ни­ја, као стран­ка ко­ја је из­гу­би­ла спор, ду­жна је да ту­жи­о­цу, Пра­во­слав­ној охрид­ској ар­хи­е­пи­ско­пи­ји, ис­пла­ти од­ште­ту у ви­си­ни од 9.500 евра. Ово је нај­ве­ћа по­бе­да прав­де за Пра­во­слав­ну охрид­ску ар­хи­е­пи­ско­пи­ју у про­те­клих 15 го­ди­на, од ка­да је по­чео да се во­ди др­жав­ни про­гон не са­мо ар­хи­е­пи­ско­па охрид­ског и ми­тро­по­ли­та скоп­ског Јо­ва­на, не­го и ње­них епи­ско­па, све­ште­но­слу­жи­те­ља, мо­на­ха, мо­на­хи­ња и вер­ног на­ро­да. И без из­ри­ца­ња ова­кве пре­су­де, Пра­во­слав­на охрид­ска ар­хи­е­пи­ско­пи­ја је не­за­о­би­ла­зна ре­ал­ност по пи­та­њу вер­ског жи­во­та у Ре­пу­бли­ци Ма­ке­до­ни­ји. Сло­бо­да, ко­ја је вр­хов­ни кри­те­ри­јум у пра­во­слав­ном хри­шћан­ству, чу­ва се са­мо­жр­твом, не са­мо и је­ди­но прав­ним ак­том, но до­бро је што је по­не­кад тај вр­хов­ни кри­те­ри­јум по­твр­ђен и с прав­не стра­не. За­то је ова пре­су­да Европ­ског су­да за људ­ска пра­ва за пре­кр­шај не­ко­ли­ко чла­но­ва Европ­ске кон­вен­ци­је за људ­ска пра­ва од стра­не Ре­пу­бли­ке Ма­ке­до­ни­је, на ште­ту Пра­во­слав­не охрид­ске ар­хи­е­пи­ско­пи­је, са­тис­фак­ци­ја не са­мо за вер­ни­ке Цр­кве, већ је и ве­ли­ка опо­ме­на но­вој вла­сти да не вла­да то­та­ли­та­ри­стич­ки и на­сил­но као што је то чи­ни­ла прет­ход­на власт – са­оп­шти­ла је Пра­во­слав­на охрид­ска ар­хи­е­пи­ско­пи­ја.
„По­ли­ти­ки­ни” са­го­вор­ни­ци из СПЦ под­се­ћа­ју да је упра­во СПЦ из­да­ла по­твр­ду ауто­но­ми­је Охрид­ске ар­хи­е­пи­ско­пи­је, ак­том ко­ји су пот­пи­са­ли по­кој­ни па­три­јарх Па­вле и цео са­бор СПЦ, а по­твр­ђен је од Ва­се­љен­ске па­три­јар­ши­је у Ца­ри­гра­ду.
На осно­ву ни­шког спо­ра­зу­ма из­ме­ђу СПЦ и ка­нон­ски не­при­зна­те МПЦ из 2002. го­ди­не, ма­ке­дон­ска је­рар­хи­ја је при­хва­ти­ла да се вра­ти у ка­нон­ско је­дин­ство са СПЦ. Ме­ђу­тим, ма­ке­дон­ски епи­ско­пи ко­ји су пот­пи­са­ли спо­ра­зум по­ву­кли су пот­пи­се чим су се вра­ти­ли у Ма­ке­до­ни­ју.
Исто­ри­чар др Алек­сан­дар Ра­ко­вић из Ин­сти­ту­та за но­ви­ју исто­ри­ју Ср­би­је об­ја­шња­ва да је по­сле фор­ми­ра­ња вла­сти Зо­ра­на За­е­ва у Ско­пљу до­шло до бу­ђе­ња бу­га­ро­фил­ских стру­ја у свим струк­ту­ра­ма дру­штва, па та­ко и у МПЦ.
– Још у ав­гу­сту ове го­ди­не бу­гар­ски ме­ди­ји пре­не­ли су из­ја­ву Пар­те­ни­ја, игу­ма­на ма­на­сти­ра Би­гор­ски, да је Бу­гар­ска цр­ква „пра­ва мај­ка цр­ква” МПЦ. Пар­те­ниј је та­да из­ре­као низ отров­них ре­чи про­тив СПЦ, про­тив срп­ских и не­ка­да­шњих ју­го­сло­вен­ских вла­сти у Ма­ке­до­ни­ји. Чи­ни­ло се да је то изо­ло­ван слу­чај, али се не­ко­ли­ко не­де­ља ка­сни­је ис­по­ста­ви­ло да је реч о уна­пред ис­пла­ни­ра­ној ак­ци­ји, ко­ју во­ди ми­тро­по­лит стру­мич­ки На­ум – на­по­ми­ње Ра­ко­вић и ука­зу­је да На­ум на­сту­па са бу­га­ро­фил­ских по­зи­ци­ја.
Упра­во је ми­тро­по­лит стру­мич­ки убе­дио Си­нод рас­кол­нич­ке МПЦ да од бу­гар­ске пра­во­слав­не цр­кве за­тра­жи да бу­де „мај­ка МПЦ” у рас­ко­лу. На­и­ме, 9. но­вем­бра, на сед­ни­ци Си­но­да рас­кол­нич­ке МПЦ, се­дам епи­ско­па је гла­са­ло „за”, дво­ји­ца су би­ла про­тив, а је­дан је био уз­др­жан.
– Упр­кос то­ме, ар­хи­е­пи­скоп Сте­фан је у до­пи­су Бу­гар­ској цр­кви ре­као да је ма­ке­дон­ски си­нод јед­но­гла­сно до­нео ту од­лу­ку. Тај по­тез МПЦ је про­тив­ка­нон­ски и, ре­као бих, не­зрео и не по­ма­же ре­ше­њу про­бле­ма. Та­ко­ђе, ре­ше­њу про­бле­ма не по­ма­же ни по­тез Бу­гар­ске цр­кве, ко­ји је та­ко­ђе про­тив­ка­нон­ски, јер бу­гар­ска цр­ква, као ауто­ке­фал­на цр­ква, не­ма ни­ка­кво ка­нон­ско пра­во да за­сту­па МПЦ, ко­ја је у рас­ко­лу пре­ма ствар­ној мај­ци цр­кви, то јест Срп­ској пра­во­слав­ној цр­кви. Са­мим тим, она је у рас­ко­лу и са свим пра­во­слав­ним цр­ква­ма у све­ту, та­ко да је од­лу­ка Бу­гар­ске цр­кве упли­та­ње у уну­тра­шње од­но­се Па­три­јар­ши­је у Бе­о­гра­ду – ис­ти­че Ра­ко­вић.
У по­те­зу МПЦ ве­ро­ват­но тре­ба тра­жи­ти и по­ли­тич­ке мо­ти­ве, јер Бу­гар­ска од 1. ја­ну­а­ра 2018. го­ди­не пре­у­зи­ма пред­се­да­ва­ње Европ­ском уни­јом, а зва­нич­но Ско­пље се на­да да ће у том пе­ри­о­ду ко­нач­но отво­ри­ти пре­го­во­ре о ула­ску у ЕУ.


http://www.politika.rs/scc/clanak/393363/SPC-iznenadena-odlukom-Bugarske-crkve-da-zastupa-MPC
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dali ti znas bilo sta? Ko ti je kriv sto si ne uk, ne prosvecen i ne pismen! I jos ateista!
Eto, sto ti je vernik, on polupismen, pa pise"dali" umesto "da li", pa pise "ne uk" umesto "neuk" i, na kraju, kao slag na tortu, napise NE PROSVECEN umesto NEPROSVECENOST. E, to se zove bezobrazluk. Nepismen Knicanin, demonstrira neznanje svog materinjeg jezika. Jadna je Srbija s takvima.
 
Četiri dana pre odluke BPC da prihvati molbu MPC da je zastupa pred ostalim crkvama radi utvrđivanja njenog kanonskog statusa, u rodnoj Strumici makedonski premijer Zaev je bio domaćin svom bugarskom kolegi Borisovu.Oni su zvanicno susret zapoceli u manastiru Sveti Leontije, u mestu Vodoci. Iako su izjavili da postuju sekuularni karakter svojih drzava i da ne zele da se mesaju u poslove i saradnju crkava, napomenuli su da mogu da podstaknu crkve da nadju resnje u duhu dobrosuusedskva i prijateljstva. Samo cetiri dana kasnije BPC saopstava da prihvata da MPC zastupa pred ostalim crkvama radi utvrdjivanja njenog kanonskog statusa. Bugarski patrijarjarh Neofit izjavio je da BPC mora prihvatiti pruzenu ruku Makedonije.


http://www.politika.rs/scc/clanak/393431/Borisov-i-Zaev-trasirali-savez-bugarske-i-makedonske-crkve

http://www.politika.rs/scc/clanak/393363/SPC-iznenadena-odlukom-Bugarske-crkve-da-zastupa-MPC

http://www.politika.rs/scc/clanak/393340/Bugarska-pravoslavna-crkva-prihvatila-da-zastupa-Makedonsku
 
МПЦ титоистичке шизматике не подржавају ни Грци због имена, нити Руси због проблема у Украјини, само несретни Бугари роваре. Живела СПЦ и њена дивна јуриздикција! Доле непријатељи канонског поретка Цркве!
 

Back
Top