Paradigme

Postoji nesto sto se zove prag dejstva...
Postoji na dva nacina...
Jedno je fizicki, tj u smislu fizike, kao energetska rupa pa dok ne predjes sve uslove nece biti nista od dejstva, cak ni tunel efekat...
Drugo je psiholoski, tj onaj narod voli pobednike, tj entuzijazam, podrska nestaju a otpor raste i zaebavanje raste ako procenjuju da sitan otpor ne daje dejstvo.
Tako da otpor , narocito sitan moze da dovede do ubijanja u pojam i ubijanja nade okolnim ljudima koji mozda ne bi bili stoka..

Ili jesu stoka ali rado ne bi to bili...

Prvi fenomen, ne znam da li je za druge fenomen, ali za mene jeste, zovem efekat pozorista....putujuca pozorisna trupa NIKAD nece biti pozoriste....Seoski kovac nikad nece napraviti ciklotron...Sitno nikad nece moci isto kao krupno ili drugacije organizovano...
Drugi fenomen je svima fenomen, na zalost nalik na sveopsti bonton...
Pokazuje svesnost u bezvrednost i netrajnost coveka pa alavost i sitna osveta tinja u svakom , ili sto bi Nice rekao volja za moc...

Sa druge strane pruzanje otpora ne mora biti vidljivo.
Cak sta vise zbog osobine glupih a oni su glavni neprijatelj , sasvim je opravdano biti tajan...
To znaci isto kao u doba rata policijski sluzbenik visokog ranga a dojavljivac...insajder...
Insajdera uvek ima....Jedan akademik, moj profa . pred smrt mi kaze, nemoj da pokazes profesorima ono sto si meni, zavist ce proraditi i slomice te pre zavrsetka studija...uvek moras biti insajder u ovom svetu...
A dovoljno je pustio da bi bio akademik, a opet dovoljno zadrzao da bi bio insajder kad zatreba...

Problem je sto moras ziveti kao insajder, a neko jeste za insajdera a neko za integratora...
 
MORAS ziveti kao... nesto?
Ne, ne moras.
Mozes imati stav i biti taj stav. Izgubiti sebe i postati taj stav, braniti ga zivotom.
A mozes imati sebe i biti covek, imun na stavove. Neprilagodjen, izopsten iz velikih krugova.
Ima to svoju cenu, i, gledajuci sa strane, najbolje prolaze balanseri.
Ali, ja mislim da je balansiranje samo za lose djake. Ne, hvala.

Putujuce pozoriste je pozoriste makar sat vremena, dok traje predstava. Dok su svesni toga dobro je.
I kovac ne zna sta je klistron, ali zna da okali raonik. On nije manje vredan, samo je u drugom sistemu.

Akademik zna sve, ali nema muda da zakoraci u drugi sistem. To ga cini zaROBljenim.
 
Poslednja izmena:
Ne razumes ti mene sta sam ja hteo da kazem...
Cim si pomenuo nije manje vredan , samo u drugom sistemu, dao si znak da nisi nista razumeo sta sam rekao...jer se drzis srpske paradigme, kod sebe je nekako i prevaris ponekad, ali od drugih je ocekujes uvek...
A to apsolutno znaci da si sam u toj paradigmi...

Ne znam kako onda da spojim izreceno da ti je balansiranje neprihvatljivo a ovamo jasno prisutan primer utopljenja u trenutnu srpsku paradigmu.
Niti imunost na stavove moze da se dobije ako bilo ko primeni push tehniku, tj gura te u odluke...
Sto se tice pozorista, trupa je trupa, pozoriste je pozoriste, samo u oku posmatraca uz tarabu je isto...ali nije isto niti moze biti isto...

Ovu poslednju recenicu cu da preskocim jer ne vazi uvek , a bas to kad ne vazi je bitno za pojam paradigme jer predstavlja odstupanje i eventualno put ka novoj paradigmi.Teorijski, a prakticno paradigme uvek nastaju tako sto radis push tehniku, tj dovodis ljude pred svrsen cin i tu nema mnogo trte mrte...
 
Inace je vrlo tesko razdvojiti paradigmu na delove, a ne upasti u zamku , to je normalno ili najbolji izbor razmisljanje..

Neprimetne su cesto bas te zackoljice...

Npr prosecan covek ce na osnovu izgleda, estetike zakljucivati da li je neko primitivan (njihovo znacenje pojma primitivan) , seljak itd..
Ostali ce se staviti da su iznad toga, pa kao nece na osnovu toga zakljuciti nista ili ostavice otvoreno..

Medjutim, zakljucivace itekako po onome sto je prihvatljivo osobi koja nosi te estetske osobine, odecu, izgled sta god bilo..
Pri tome nece razlikovati sta je prihvatljivo "coveku koji ne zeli da ima stav" i sta je prihvatljivo "coveku koji prihvata tacno ono sto forsira kao vrednost".
Tu padaju svi...
Neko to zove izvor snobizma, a neko samo upad u kolotecinu jedne paradigme..

Npr ako vide coveka koji spava na duseku u svojoj sobi, bez obzira sta je razlog tog dogadjaja, smatrace da je bednik, a beda je gore nego siromastvo..
Najkrace receno , siromasan nema para, a bedan ne ulozi pare da bi doveo u sebi prigodno stanje..pa se smatra da je to onda njemu prigodno stanje.

Ili npr krezubost....to moze nastati na hiljadu razlicitih nacina, ali prihvatljivost krezubosti osobi vec signalizira stomatologu da je ne toliko posvecen izgledu , a samim tim nije ni standardan ni normalan ni elitan...vec je krezub....na lestvici hijararhije razmisljanja i metoda pristupa to je ispod seljaka...

Tanka je granica kad se neka sposobnost prilagodjavanja predstavlja svetu kao sposobnost i kao bednost...npr spavanje u sumi na kamenu je sposobnost u ratu u vojsci ali je beda ako umesto da dosadjuje nekom nepoznatom coveku za spavanje u kuci , stali , izabere spavanje u sumi...

Samo pravim uvod gde paradigma uvodi svoje kriterijume za psihopatologiju i sociopatologiju.
A onda imate danasnje stanje, gde je sociopatologija u normalnim uslovima ostvarena u danasnjem ovom drustvu, a zauzvrat se definise nova sociopatologija a ne stare definicije, da bi se uglavilo da je nesto drugo nenormalno sociopatoloski a ovo je sasvim prihvatljivo i normalno..
Isto je i kod psihopatologije, kad psihopatoloski slucajevi diriguju javno mnjenje, onda je to slicna situacija kao kod psihijatra , samo sto ludak ima beli mantil...
I uz jos jednu razliku , a to je da sociopatologija vrsi pritisak na sve inace normalno psiholoski usmerene ljude da prihvate sociopatologiju koja u sebi apsolutno uvek sadrzi psihopatoloske odnose i samim tim tera ljude u psihopatoloska stanja, ne sva, ali utera ih namerno u bar 300-1000 raznih , nekad vrlovaznih psihopatoloskih odnosa...od kojih neka izazvaju nerviranje, neka izazivaju stres, a neka paralizu , tj izgubljenost za reakciju , nesto zbog panike, nesto zbog depresije...

Tako da ko se pipne paradigme, on bas mora da razdvaja sitna creva....
 
Poslovno je uzasno tesko ne biti stoka, tj ne potpasti pod pardigmu Srpskog poslovnog uspeha...
Privatno je to ono sto vecina drugih zove tezak covek....ali ne da ja insistiram na svom nacinu, imaj ti svoj nacin, samo ne nameci meni svoj nacin, a to je jako retko , mnogo redje nego sto se cini kad ovako kazes...

Ovo pricam stoka u smislu paradigme...
Nema sanse da prodje dan a da ne ispadnem stoka , jer kad neko zeli da se ponasas po zakonima njegovog misljenja, a ti to blokiras, onda si stoka, isto kao kad neka seljanka pocne da ti servira neku pricu , zvaku, a ti izneses to malo na vazduh nekim pitanjem, onda ti postanes seljak...
Znaci u drustvenom smislu drugima si stoka jer rusis norme i postavljas pitanja koja su najblaze neprijatna, ali su odbrana od primitivizma.

A najvaznije je , treba ti pozicija verovanja u vrednosti i drugo , treba ti pozicija neeksponiranja...
Pozicija verovanja u vrednosti se dobija vaspitanjem koje je odrzivo, sto obicno u Srbiji nije jer roditelji lazu svoju decu i to deca znaju iako nikad ne dodje do toga da se suoce sa roditeljima...
Ali ako se neko vaspitava u nekom sistemu vrednosti, moze da ostane dosledan sistemu vrednosti a ne stavovima kao sto rece hakim

Druga pozicija je teska ako si neozenjen jer zene biraju po prikazanom ili hijararhijskom ili bilo kom , ali mora eksponiranje...
Makar mutavost bilo to eksponiranje...

Na kraju , potrebna je vezba percepcije i vezba razmisljanja, kao i zastita percepcije i zastita razmisljanja...
Prvo je tesko , svaki gest, svaka misao menja pomalo na neku stranu percepciju, ali je bitno da mreza pojmova percepcije ostane homogena, sto je moguce vise...jer posle pojmovnik drzi percepciju krucom, stabilnijom...lakse osvezenom...
Vezbe razmisljanja je tesko objasniti, jer zavise od pojedinca..
Ali je jasno da osoba koja zna vrlo malo razmislja, a osoba koja preispituje i stalno polira odnose izmedju pojmova, mnogo vise razmislja u ovom smislu reci razmisljanja..
Zastita gore pomenutih pojmova je od floskula, medijskog nasilja, foliraza, dnevnika, drugih ljudi i njihovih bedastih ili naivnih zakljucaka...

Naravno , ne ocekujem da ti ista od ovog znaci, nego da je veca sansa da je sve bila samo cuvena provokacija,tipa "a sto ti mislis da si poseban"...
Prvi uslov, zenski stil je ispunjen, drugi uslov na balkanu si, ispunjen, treci uslov, do sad te nije puno interesovalo prociscenje percepcije, ispunjen..
Ali svejedno , iako bi drugi rekli bas si glup, ja smatram da treba odgovoriti i na provokaciju makar ispao glup, ako postoji sansa da ne bude obrisano i da neko procita i delimicno ili potpuno razume..

Medjutim, bitka je izgubljena, rat se gubi, tako da vise nego ocigledno percepcija se svodi na vrlo malo razmisljanja o bilo cemu...
Novi ljudi , novo doba, nova zemlja i novi narod...
Zadrzano je ono sto je cinilo logiku , zivot i vrednost najmanje mislecih ljudi u zemlji, a da kazem i u drzavi.

Postoje uvek resenja, ne za sve, ali uvek postoje resenja.
 
u stvari sam zamislila kratak odgovor, ali što bi mi neko davao kratak odgovor
ovo bih morala da pročitam i da mislim
osim ako i ti mene ne zezaš

je l neeksponiranje jedna od stavki
ja malo zezam a malo čitam
 
Poslednja izmena:
Kada moze da bira da li ce nesto uraditi onako kako treba, ili onako kako je lakse, Srbin ce uraditi kako je lakse.
Tako ce i sebi i drugima pokazati da je "sposoban, namazan, snalazljiv".
I umesto da se stidi sto nije uradio kako treba, hvalice se sto je uradio kako je lakse. I naici ce na odobravanje.
Otud sve manje radnika a sve vise pevaca, starleta, biz mis mena, praziluk bogatasa i snalazljivih i namazanih.
 
To je paradigma...

A interesantne su mi neke druge stvari, neprimetne jer su ispod nivoa detekcije..
Npr posmatram najbolje studente fizike i one dobre studente fizike...
Zatim najbolje studente elektronike...
I razlika izmedju nekad i sad je sto su sad malo vise nabedjeni da znaju skoro sve ili sve, a uvek , ali bas uvek pronedjem svajcarski sir.
Nekad si imao od 460 studenata ETF njih 30 za koje niko ne kaze da su najbolji , ali ono sto znaju znaju u prste, znaci razumeju sustinu, sve...
A imas 100 studenata koji su ono vrh, znaci dobri, medju kojima su i ovih 30 ili nisu svi, to zavisi od rada a ne od paradigme studiranja, koji su cistaci...znaci melju ispite..
Ali danas kad pogledam one za koje kazu da melju ispite, ja vidim 1 eventualno 2 osobe koje melju ispite, a ostali stancuju ispite...

Sutra ce oni biti strucnjaci i ja cu naleteti na razliku izmedju kapitalizma i socijalizma po pitanju termina izgubljen slucaj...
Termin izgubljen slucaj znaci u socijalizmu covek koji je pogubljen, zna sta hoce ali ne zna sta drugi hoce ili ne zna kako da ostvari ono sto hoce...
U kapitalizmu izgubljen slucaj znaci slucaj koji se ne moze zadovoljavajuce dobiti, znaci ili treba previse rada za strucnjaka oko musterije ili je to parnica gde iako svako ima pravo na advokata , slucaj se gubu skoro sigurno , pa onda niko nece da uzme slucaj da radi..
Bez obzira na profesiju, sledi da se uzimaju samo poznati ili laki oblici posla kojim se bavis, a sve ono sto je tesko ,dugotrajno i zamorno se zaobilazi...
Strucnjak postaje neko ko se 5 godina bavi istim poslom
A dobar majstor neko ko se 3 godine bavi istim poslom...
 
Kada moze da bira da li ce nesto uraditi onako kako treba, ili onako kako je lakse, Srbin ce uraditi kako je lakse.
Tako ce i sebi i drugima pokazati da je "sposoban, namazan, snalazljiv".
I umesto da se stidi sto nije uradio kako treba, hvalice se sto je uradio kako je lakse. I naici ce na odobravanje.
Otud sve manje radnika a sve vise pevaca, starleta, biz mis mena, praziluk bogatasa i snalazljivih i namazanih.

zarazno je ja ne odoh na spavanje :confused: na vreme
 
U dvoriste travka gu nema kad mu viknem s total, dvaput ga ispricam, - kazev razredi s vodu, more za koje cu ga razridjam, kisa nek razridja, kosta manje od kutiju cigare. Na plasticni buriki za vodu azbes, na livadu glifozan, tuj berev ekoloski cajevi, u bastu svic, trired pre cvetanje a pred berbu pa, na lozu jednom fungin drugput plav kamen, i tako na smenu, i onoj trece, atrazin li bese, protiv plamenjacu, etiol na paradajz i prasci od buve da cisti, spricanje stoku kod limka, pa kod tozu, i on znaje i ne trazi pare nego frtalj rakiju, pa kod drzavnog pa, da napredjuju, na zidovi poludisperzija mesto krec, gde loza digne crep turim azbest. Podrum ne mirise na rakiju nego na tuberofen i dimikolol trojka, koncentrovan u dzaci. U prodavnicu maske dajev dzabe, toj za deca da se igrav. Ispod svaki krevet tacna misomor sa zito. Stajnjak nijedan u selo ne skuplja, koji ce si smrdi na lajina, njiva se u leto beli od mesan NPK i KAN, a basta od 20-40-10 BASF. Tablete za komarci non stop goriv, kad nema komarci ni pcele gi nema, slaninarci odavno nema. Orli ni vise ne dirav kokoske, svaka ima po devet kila od neki nov koncentrat, valjda ga stra ce ga uapev. Juce prskase maline, sutra ce pa. Kad pretekne u prskalicu obavezno isprskav i divlje kupine, nji vole oni u grad, daju dvesta od kilo, nekad i vise, kupujev za deca. Ja si jedem samo ovoj nase zdravo selsko, pa nesam sprican u glavu da kupujem onoj u prodavnicu, toj kupeno je otrov.

- - - - - - - - - -
 
U dvoriste travka gu nema kad mu viknem s total, dvaput ga ispricam, - kazev razredi s vodu, more za koje cu ga razridjam, kisa nek razridja, kosta manje od kutiju cigare. Na plasticni buriki za vodu azbes, na livadu glifozan, tuj berev ekoloski cajevi, u bastu svic, trired pre cvetanje a pred berbu pa, na lozu jednom fungin drugput plav kamen, i tako na smenu, i onoj trece, atrazin li bese, protiv plamenjacu, etiol na paradajz i prasci od buve da cisti, spricanje stoku kod limka, pa kod tozu, i on znaje i ne trazi pare nego frtalj rakiju, pa kod drzavnog pa, da napredjuju, na zidovi poludisperzija mesto krec, gde loza digne crep turim azbest. Podrum ne mirise na rakiju nego na tuberofen i dimikolol trojka, koncentrovan u dzaci. U prodavnicu maske dajev dzabe, toj za deca da se igrav. Ispod svaki krevet tacna misomor sa zito. Stajnjak nijedan u selo ne skuplja, koji ce si smrdi na lajina, njiva se u leto beli od mesan NPK i KAN, a basta od 20-40-10 BASF. Tablete za komarci non stop goriv, kad nema komarci ni pcele gi nema, slaninarci odavno nema. Orli ni vise ne dirav kokoske, svaka ima po devet kila od neki nov koncentrat, valjda ga stra ce ga uapev. Juce prskase maline, sutra ce pa. Kad pretekne u prskalicu obavezno isprskav i divlje kupine, nji vole oni u grad, daju dvesta od kilo, nekad i vise, kupujev za deca. Ja si jedem samo ovoj nase zdravo selsko, pa nesam sprican u glavu da kupujem onoj u prodavnicu, toj kupeno je otrov.

- - - - - - - - - -

:zcepanje::zcepanje::zcepanje: :ok:
 
Mislim da se ljudi zanose u Srbiji , bas ovakvim primerima...
Jer to je takva maskarada da ustvari ne primete da su iste paradigme...

Ruganje glupima je deo procesa istresanja i ustvari spajanja sa postojecom paradigmom vladavine gluposti...

Daj da se rugamo inteligentnima.....ali ne na buuudalin nacin koji forsira bezmozgovsku aktivnost i silu kao element prestiza i istovremeno alat za poraz razlicitog, ustvari uzdizanje najveceg nasilnika u kraju na nivo cara, kralja...( a inace kuka posle da mu institucije drustva pruze zastitu od bas istih tih kraljeva i careva kad njega klepe).

Inteligentni u Srbiji , ako se to moze tako nazvati, ali nek bude privremeno takva etiketa, zamenili su skoro sve potrebne okolnosti za ispoljavanje inteligencije za postojece nasilne faktore...

Uzdize se umece prezivljavanja, npr...
To je, ako se porede dva bica, jedno koje stalno pokusava jer kroz maglu oseca da je tu negde, ili nema nista drugo preostalo da izabere, i drugo bice koje promislja i razume stvari, cak i hendikep za drugu grupu, a u svakom slucaju nije okruzenje gde ce se ispoljiti prednosti koje poseduje...
Uporan pobedjuje, klasicni zakljucak i posledica takvog okruzenja je jednostavno ganjanje dok ne oboris smetnje tj unistis postojeci konkurentni blok ili dok ne natrapas na nesto sto moze da obezbedi prezivljavanje...
To isto moze da radi i inteligentan, nikakva razlika, ponekad se javi razlika sto neinteligentan zna da mora da bunari i nelegalno i zabranjeno i na silu i na pokvareno.
Ovo poslednje je zanimljiv a sastavni deo celog sistema i paradigme....bunarenje u sivom....a jasno je da samo lukavi i pokvareni inteligentni ljudi mogu da to smatraju okruzenjem za svoje ispoljavanje..

Takav sistem pogadja ne moralnost kod osobe, kako se cini , nego predikciju...iliti ono sto glupi zovu biti hrabar u zivotu....i prihvatiti i snaci se u nepredvidjenosti...
Pri tome je svega 10% nepredvidjenog , ali za glupog je to 95%....Nesto nalik tome sto jedan zemljoradnik gleda u nebo i spreman je da prihvati posledice grada, a drugi pravi okruzenje protivgradnih stanica, tj pravi okruzenje gde ce doci do izrazaja i znanje i inteligencija a ne hrabrost prihvatanja nesrece i nevolja...
Resenje koje je popularno u Srbiji je izolovati se u moci...pobeci od okruzenja i stvoriti mikro celinu, i tada tamo mozes kobajagi biti inteligentan, npr protivgradne mreze..
Ili to sto se verovatno nadaju svi ovde koji misle da su inteligentniji od ostalih ili bar kao ostali...

Ali to je smesno i samo je dokaz moje teze da se treba rugati inteligentnima da bi se doslo do ugovora koji imaju sa postojecom paradigmom Srbije..

Ono o okruzenju , rekoh pogadja sve podjednako , cak i kad su svesni pogadjanja, reakcija je razlicita izmedju stvarno inteligentnog, inteligentnog i glupog...
Stvarno inteligentan shvata da okruzenje gde se moze svakom da dodje na njivu i pokrade opremu automatski znaci da se gajenje i poljoprivreda svodi na poljoprivredu bez tehnologije.
Slizan inteligentan, i glup medjutim saradjuju i to ne vide kao problem...nego kazem kao hrabrost prema zivotu...
Tako prihvataju i kad neko dodje pa u toku noci povadi krompir, obere berbu i ono sto je uzgajano u sezoni....i smatra da je pravda ako reaguje i osteti lopova...
Medjutim to je tezi prekrsaj nego sama kradja...krivicno je dok je kradja prekrsaj...

To inteligentan zna, ovaj srpsko inteligentan zna ali blefira i slizuje se sa glupakom a glupak svira i peva pesmu da nece njemu niko da otima njegovo na njegovom..
Qujcenje maksimalno...

Sledeci nivo kujcenja je stav prema mudrosti, umnosti i filozofiji , gde srpski intigentan ustvari koristi sistem glupaka da po seljackoj paradigmi ili ovoj srpskoj unizi vrednost drugih ako proceni da ne moze da saucestvuje i tako rascisti prostor za svoje kvalitete i vrednost....
Razbijes faberzea da bi tu smestio oslikana uskrsnja jaja koje je oslikala njegova unuka...

Teskom mukom i sa prazilukom u dupetu uspostavljen akademski sistem u Srbiji je uspesno totalno razoren ne kako se misli za vreme Slobe nego ipak malo kasnije, a definitivno potpuno posle Slobe...
Sad je to okosnica kvislinga i osnova svake vlasti...
Studenti niti imaju pojma o tome niti ih interesuje, daj papirce i da si begam...
Jos i bolje, nema vise ovaj je faca a nista ga ne razumem, nego faca je ovaj sto je u Savezu, a on je zabavan, pravi Srbin...
 
Poslušnost vlasti je jedini cilj.
Da bi se to postiglo, svima se daje vlast. Malo, na kašičicu. Kroz titule, zvanja, obaveze. Tada su zaljubljeni u sebe i zauzeti vršenjem te male i u suštini beznačajne vlasti.
I nemaju vremena da razmišljaju o uzroku svoje gladi.

- - - - - - - - - -

Ljude je lakše prevariti nego im objasniti da su prevareni.
 

Back
Top