Računar neće da se butuje

milsu

Ističe se
Poruka
2.561
Sinoć uključim kompjuter i kliknem na apdejt Windowsa, međutim on se zaglavi, nikako da završi sa proverom apdejtova. Iznerviram se i restartujem ga na dugme. Posle toga se zaglavi još grđe. Onda se iznerviram još više, i pritisnem nekoliko puta uzastopce dugme za resetovanje. I od tada neće više da se butuje, nego dobijam poruku.

Reboot and Select proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

Imam dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, i ionako sam mislio da reinstaliram Windows 7, međutim, kada ubacim instalacioni disk, ne može da prepozna nijedan drajv. Da li je računar samo zbunjen na neki način, ili je hard disk u kvaru? Izgleda da se neki deo hardvera šokirao kada sam pritiskao dugme za restart.
 
Sinoć uključim kompjuter i kliknem na apdejt Windowsa, međutim on se zaglavi, nikako da završi sa proverom apdejtova. Iznerviram se i restartujem ga na dugme. Posle toga se zaglavi još grđe. Onda se iznerviram još više, i pritisnem nekoliko puta uzastopce dugme za resetovanje. I od tada neće više da se butuje, nego dobijam poruku.

Reboot and Select proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

Imam dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, i ionako sam mislio da reinstaliram Windows 7, međutim, kada ubacim instalacioni disk, ne može da prepozna nijedan drajv. Da li je računar samo zbunjen na neki način, ili je hard disk u kvaru? Izgleda da se neki deo hardvera šokirao kada sam pritiskao dugme za restart.
crni sine -šta uradi?
 
Probaj otvori komp,pa izvadi onu bateriju za BIOS.Normalno nek komp bude ugasen.Neka tako stoji bez baterije od pola minuta,do minut.Ne bi bilo lose da uzmes manji srafciger i premostis + i - na mestu gde stoji baterija.kada to zavrsis,vrati bateriju na mesto i pre podizanja OS-a proveri kako ti stoje komponente u BIOS-u,da li treba nesto da popravis redosled podizanja OS-a.Izadji iz BIOS-a i pusti da se podigne OS.
 
Probaj otvori komp,pa izvadi onu bateriju za BIOS.Normalno nek komp bude ugasen.Neka tako stoji bez baterije od pola minuta,do minut.Ne bi bilo lose da uzmes manji srafciger i premostis + i - na mestu gde stoji baterija.kada to zavrsis,vrati bateriju na mesto i pre podizanja OS-a proveri kako ti stoje komponente u BIOS-u,da li treba nesto da popravis redosled podizanja OS-a.Izadji iz BIOS-a i pusti da se podigne OS.
Uradio sam ovako, i prvo je bilo dobro, dobio sam ekran sa izlistanim komponentama računara, međutim, onda sam pritisnuo F1 za Run Setup, i tada je računar počeo da se naizmenično isključuje i uključuje, na desetak sekundi se uključi, pa se onda na par sekundi isključi, i sve tako. Ponovio sam ceo postupak sa baterijom za BIOS, ali se opet samo naizmenično isključuje i uključuje.
 
Uradio sam ovako, i prvo je bilo dobro, dobio sam ekran sa izlistanim komponentama računara, međutim, onda sam pritisnuo F1 za Run Setup, i tada je računar počeo da se naizmenično isključuje i uključuje, na desetak sekundi se uključi, pa se onda na par sekundi isključi, i sve tako. Ponovio sam ceo postupak sa baterijom za BIOS, ali se opet samo naizmenično isključuje i uključuje.
Uh to moze biti onda problema do nekog hardvera.Proveri prvo Ram memoriju,ako imas vise stapova,vadi jedan po jedan,ako nije do toga moze biti napajanje,a nedaj boze Maticna,ili HDD.
 
Uradio sam ovako, i prvo je bilo dobro, dobio sam ekran sa izlistanim komponentama računara, međutim, onda sam pritisnuo F1 za Run Setup, i tada je računar počeo da se naizmenično isključuje i uključuje, na desetak sekundi se uključi, pa se onda na par sekundi isključi, i sve tako. Ponovio sam ceo postupak sa baterijom za BIOS, ali se opet samo naizmenično isključuje i uključuje.
1. proveri kako naleže hladnjak na CPU ili na severni most da se nije slučajno neki odvojio - razlog može biti da matična štiti komponente od pregrevanja na ovakav način
2. proveri da ti nije slučajno glavni taster zaglavljen u uključenom položaju - ili restart dugme da nije zaglavljeno , po mogućnosti ako znaš koji su otkačiš njihove pinove sa matične ploče pa pokušaš upaliti ručno prespajanjem pinova na sekundu (ovo samo iskusnima sa računarskim hardverom preporučujem - ako nisi onda bolje da nosiš u servis da oni sve to pregledaju )
3. otkačiš i hdd i dvd drive sa matične ploče i onda probaš da ga upališ ako se ponovi isti problem onda je do nekih glavnih komponenti na matičnoj pploči ili do same matične ploče ne verujem da je do napajanja jer ovakvo ponašanje računara nije karakteristično za kvarove napajanja
 
Evo ovako, pun opis jutrošnjeg testiranja.

Kada sam izvadio prvi slot RAM-a, više se nije naizmenično isključivao i uključivao, ali sam opet dobio istu poruku.

Reboot and Select proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

Kada sam onda vratio prvi slot RAM-a, ponovo je počeo da se naizmenično isključuje i uključuje.

Kada sam zatim izvadio drugi slot RAM-a, opet je prestao da se naizmenično isključuje i uključuje, i dobio sam gornju poruku.

Onda sam vratio ponovo oba slota RAM-a, i interesantno da se sada više ne isključuje i uključuje naizmenično, već i sa oba slota RAM-a dobijam gornju poruku.

Tako da bih tipovao na najgore, da je hard disk u kvaru. Pogotovo što kada ubacim instalacioni disk za Windows 7, instalacija počne, ali onda ne može da prepozna drajv, to jest hard disk. A moguće da je i severni most na matičnoj ploči oštećen u isto vreme. Idem da odnesem hard disk u neki servis da ga testiraju, pa ako mogu da se izvuku podaci na neki način.
 
Kada sam izvadio hard disk, i video da piše Seagate Certified Repaired HDD, neke stvari su postale jasnije. U Win-Winu su mi bili uvalili polovan hard disk uz nov računar. Odneo sam ga u servis, i kažu da na 3% ima loše sektore, i da zato ne može da se podigne sistem. Ne znam da li bih mogao sam nešto da uradim da to popravim?
 
Kada sam izvadio hard disk, i video da piše Seagate Certified Repaired HDD, neke stvari su postale jasnije. U Win-Winu su mi bili uvalili polovan hard disk uz nov računar. Odneo sam ga u servis, i kažu da na 3% ima loše sektore, i da zato ne može da se podigne sistem. Ne znam da li bih mogao sam nešto da uradim da to popravim?
Mozda bi mogao sa Hirens Boot-om izolujes,a mozda i popravis neke Bad sektore,ali posto je to vec radjeno na tom HDD-u,pitanje je koliko bi to izdrzalo da ne dodje do istih problema.Nista te ne kosta da probas.Imas na You Tube tutorijale kako se koristi Hirens Boot.Pa makar nek izdrzi dok ne budes mogao da kupis drugi.
 
Mozda bi mogao sa Hirens Boot-om izolujes,a mozda i popravis neke Bad sektore,ali posto je to vec radjeno na tom HDD-u,pitanje je koliko bi to izdrzalo da ne dodje do istih problema.Nista te ne kosta da probas.Imas na You Tube tutorijale kako se koristi Hirens Boot.Pa makar nek izdrzi dok ne budes mogao da kupis drugi.
Probao sam da narežem Hiren's Boot na CD na starom kompjuteru, ali narezivanje nije uspelo. Ako formatiram USB fleš da bude butabilan na jednom kompjuteru sa Windows XP, da li će ga drugi kompjuter sa Windows 7 prepoznati kao butabilan?
 
Kreirao sam Hiren's Boot 15.2 CD na USB, međutim, koju god opciju da pokrenem, opet ne može da prepozna hard disk.
Mogao bi da probas,ako imas slobodni prikljucak od napajanje drugi i ne bi bilo lose da probas i onaj manji kablic,sto ide sa maticne na HDD.To je veza sa BIOS-om,ali prvo probaj sa drugim kontaktom od napajanja da se uverimo dal je napajanje HDD u redu,pa cemo,onda polako sistemom eliminacije da vidimo sta je problem.Aevo sta mislim za taj manji kablic,ako bi imao rezervni da probas da ga zamenis:http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/kablovi/gotovi-kablovi/kablovi-racunarski/k-pc-sata-m-sata-m-6gb/s-zuti-0.5m/index.php
 
Ubacio sam već novi disk, i radi kako treba. Problem sa starim je očigledno što sam ga nekoliko puta uzastopce bio isključio i uključio na dugme onda kada je Windows bio zaglavljen, pa se disk fizički oštetio zbog toga, jer je već bio pri kraju, blizu da se pokvari, a ovo ga je dokrajčilo. Nego, ako neko ima iskustva, gde je u Beogradu najbolja usluga za spašavanje podataka sa diska? Našao sam par firmi gde to rade, na primer http://www.helpdisc.rs, http://www.datasolutions.rs, http://www.spasavanje-podataka.info, itd. Da li neko možda ima iskustva?
 
Ubacio sam već novi disk, i radi kako treba. Problem sa starim je očigledno što sam ga nekoliko puta uzastopce bio isključio i uključio na dugme onda kada je Windows bio zaglavljen, pa se disk fizički oštetio zbog toga, jer je već bio pri kraju, blizu da se pokvari, a ovo ga je dokrajčilo. Nego, ako neko ima iskustva, gde je u Beogradu najbolja usluga za spašavanje podataka sa diska? Našao sam par firmi gde to rade, na primer http://www.helpdisc.rs, http://www.datasolutions.rs, http://www.spasavanje-podataka.info, itd. Da li neko možda ima iskustva?
Jesi li imao dve particije na tomsarom HDD-u?
 
Imao sam (imam) tri particije, Windows 7, My Documents, i Ubuntu 16. Možda ako pored novog ubacim i taj stari disk, bilo bi blizu pameti da se na neki način može sa njega kopirati ova particija sa dokumentima, ona je verovatno čitava i neoštećena.
Mozes da probas.Ugasi komp,pa prikaci i taj HDD.kada ti se podigne OS idi desnim klikom na desktop ikonicu My Computer,kada izadje mali prozor,klikni levim klikom na komandu Manage,za par sekundi ce se otvoriti veliki prozor.Idi levi klik na komandu Disk Management,pa opet sacekaj malo.Onda bi trebalo da ti pokaze oba HDD-a.Ako to uspe,formatiraj prvu particiju sa OS-om u NTFS.Kada to odradis restartuj komp,pa cemo videti da li ce ti se pokazati u Exploreru i taj drugi HDD,ako se pojavi,a trebalo bi,onda to sa druge particije My Documents,kopiraj na drugu particiju novog HDD-a.
 

Back
Top