Posao za varioce u Nemackoj

Da li je moguce da se u Srbiji zavrsi kurs za varioca,nauci nemacki jezik,i u Nemackoj nadje posao?Licencu izdaje masinski fakultet u Nisu...Da li je neko uspeo da se zaposli posto je i to jedno od deficitarnih zanimanja tamo?
ehe zdravo kolega. Ja od svega imam prvu polovinu, tj., radim kao TIG zavarivac i znanje nemackog na recimo A2 nivou. Ovo drugo pokusavam da nadjem poslodavca u Nemackoj ali nesto ne ide izgleda slabo su zainteresovani.
A inace od tvog ucenja zavarivanja pa do toga da se stvarno zoves zavarivac dug je put... od najmanje nekoliko godina. Ulaznu probu ce ti traziti u toj firmi gde zelis da se zaposlis iako ja recimo imam TÜV atest instututa u BG-u. Poenta je da moras da budes dobar zavarivac, da skratim pricu.
 
Jasno je da je znanje na prvom mestu,ali bitno je da li oni žele da zaposle varioce kao recimo što zapošljavaju med.radnike?
Na jednom sajtu za zapošljavanje XING.com stoje oglasi za skoro 2000 varioca na teritoriji cele Nemačke...Ono što je uočljivo je da mahom traže MAG - varioce.Koliko je teško postati MAG varioc ? I da li se isplati probati sve ovo pođto sam kurs nije jeftin?
 
Jasno je da je znanje na prvom mestu,ali bitno je da li oni žele da zaposle varioce kao recimo što zapošljavaju med.radnike?
Na jednom sajtu za zapošljavanje XING.com stoje oglasi za skoro 2000 varioca na teritoriji cele Nemačke...Ono što je uočljivo je da mahom traže MAG - varioce.Koliko je teško postati MAG varioc ? I da li se isplati probati sve ovo pođto sam kurs nije jeftin?
Pa zavarivaci su ja mislim uvek na pozitivnoj listi samo treba pronaci poslodavca zeljnog da dovede zavarivaca iz Srbije pored toliko njih iz friskih zemalja EU.
MAG postupak ti je kod nas u zargonu "CO2" mada ja na poslu koristim mesavinu gasova argon + CO2. Uglavnom se rade konstrukcije i ploce ali mi na poslu radimo i cevi na okretaljkama. Mozda se cini lako nauciti MAG postupak ali opet kazem za nesto ozbiljno potrebno je vreme, rad i iskustvo. Zavrsi kurs, radi u nekoj ozbiljnijoj firmi kod nas i uci nemacki, to ti je najbolji savet.
 
Nema brate ovde na jugu ozbiljnih firmi,ovde je propast , samo privatnici , gde corav dinar ne mozes da zaradis.Probacu nekog da pitam volonterski da radim,da ucim pa sta mi bude...Sa ovom platom u drz. firmi moze samo da se prezivi...
Pa moras da pronadjes nesto inace nemas drugo resenje. Najgore je sto i ako nadjes negde da volontiras u vecini slucajeva to su priuceni zavarivaci koji misle da rade ispravno i od njih ces pogresno da naucis. Vrlo je vazno da tu ima inzinjera zavarivanja koji nadgleda i savetuje za parametre i vodjenje u MAG-u jer ako se nekad dokopas Nemacke i uradis probu, to mora da bude po pravilima a ne kao kod nas vari ko hoce i kako hoce.
To je zajeb... sto svi odmah traze gotovog majstora pa kako onda covek da nauci? Kad sam hteo da naucim TIG postupak niko nije hteo da me primi a dan obuke je 50 evra! Ja se iznerviram i kupim za 500 evra tig aparat i komplet bocu, manometar i pocnem sam da vezbam
 
Pa moras da pronadjes nesto inace nemas drugo resenje. Najgore je sto i ako nadjes negde da volontiras u vecini slucajeva to su priuceni zavarivaci koji misle da rade ispravno i od njih ces pogresno da naucis. Vrlo je vazno da tu ima inzinjera zavarivanja koji nadgleda i savetuje za parametre i vodjenje u MAG-u jer ako se nekad dokopas Nemacke i uradis probu, to mora da bude po pravilima a ne kao kod nas vari ko hoce i kako hoce.
To je zajeb... sto svi odmah traze gotovog majstora pa kako onda covek da nauci? Kad sam hteo da naucim TIG postupak niko nije hteo da me primi a dan obuke je 50 evra! Ja se iznerviram i kupim za 500 evra tig aparat i komplet bocu, manometar i pocnem sam da vezbam

Svaka čast,to je već pametno.Kada bi i u Srbiji tako razmišljali gde bi nam bio kraj.Takvo razmišljanje bi moglo i u drugoj branši da se primeni.Problem je što naši nisu baš fascinirani sa takvim idejama.
 
za nemca je bitno da li imas radne i boravisne papire i prethodno iskustvo. nije bitan samo kurs. i ako moze da nadje nemca, nece tebi dati posao nego nemcu. dakle, ti imas sanse jedino ako neka firma ne moze da nadje nemca. koliko ja znam, skoro za svako radno mesto stigne bar 100 aplikacija, i u swiss, i u nemackoj i u danskoj, svuda imas konkurenciju, nisi jedini koji konkurise za posao.
 
za nemca je bitno da li imas radne i boravisne papire i prethodno iskustvo. nije bitan samo kurs. i ako moze da nadje nemca, nece tebi dati posao nego nemcu. dakle, ti imas sanse jedino ako neka firma ne moze da nadje nemca. koliko ja znam, skoro za svako radno mesto stigne bar 100 aplikacija, i u swiss, i u nemackoj i u danskoj, svuda imas konkurenciju, nisi jedini koji konkurise za posao.
Pa da imam nemacke radne i boravisne papire ne bih uopste pisao na ovoj temi a tema je kako iz Srbije pronaci poslodavca u Nemackoj.
Jeste relativno tesko otici na ovaj nacin ali ljudi ipak idu. Ja nesto nisam da budem iskren bas ni uporan u trazenju...
 
Ovo ce verovatno zanimati one koji hoce u Nemacku kao zavarivaci.
Drugar koji se takodje zanima za odlazak kaze da se raspitao i da traze diplomu nase tehnicke skole smer zavarivanje. Ja imam diplomu Radnickog univerziteta jer sam zavrsio pre toga sasvim drugi smer ali izgleda da se to ne priznaje. Tako da ostaje opcija zavrsavanja skole vanredno ili kupovina diplome...
 

Back
Top