Mozilla nudi 2 miliona $ onom ko uspe da decentralizuje internet

acabg

Elita
Poruka
20.624
Neprofitna organizacija Mozilla Foundation u saradnji sa američkom Fondacijom za nauku (NFS) nudi nagradu od 2 miliona dolara onome ko uspe da decentralizuje internet, odnosno omogući internet konekciju u svim krajevima sveta.


1869924084594e23db6c92b277422740_wide.jpg

Foto: Thinkstock​
Iako većina ljudi uzima konstatnu internetu konekciju zdravo za gotovo, činjenica je da oko 4 milijarde ljudi u svetu još nema pristup pouzdanoj internet konekciji.

Ruralna konektivnost i dalje predstavlja jedan od najvećih problema za SAD u 2017. godini, a čak i kada je internet dostupan, konekcija je slaba i brzo puca, prenosi Motherboard.

Jedan od najvećih problema u vezi sa centralizovanim internetom jeste nedostatak komunikacije nakon prirodnih nepogoda koje uništavaju lokalnu infrastrukturu, a kao primer se navodi smrt nekoliko alpinista na Mont Everestu nakon odrona u 2015. godini. Da su žrtve tada imale internet konekciju, spasilačka misija bila bi znatno olakšana.

Na rešavanju ovog problema trenutno najviše radi Mozilla Foundation, koja će pokušati da učini internet dostupnijim putem softvera za open-source web čitače i NSF-a, prvog promotera World Wide Web-a.

Organizacija takođe podržava veliki broj kreativnih ideja, poput toga kako od svog ranca napraviti pokretnu ruter stanicu ili prepraviti nedovoljno iskorišćene infrastrukture u Wi-Fi stanice.

Nakon ponude nagrade od 2 miliona dolara, čini se da će ideje postati još bolje.


http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?yyyy=2017&mm=06&nav_id=1275490



Malo je to para da bi se to izvelo
 
Ja jedino mogu zamisliti da Google preuzme tu ulogu, kao što već postoji i

... i naravno, šta je 2 miliona $ za Google, ako budu ulazili u taj posao, ili ako budu pratili taj cilj mada mislim da to već čine, onda će naravno ići u dobrobit njima za njihov profit i radi o velikom broju akcija na berzi, a 4 milijarde ljudi je 4 milijarde potencijalni kupaca/korisnika, tako da samo Google dolazi u obzir što se tiče ovog.
 
Poslednja izmena:
samo internet kablovi ispod zemlje omogucavaju vezu i nakon prirodnih nepogoda, antene se sruse usled nepogoda, a usled nepogoda takodje nestane struja. prvo mora da se resi problem sa strujom ako zele da postoji struja uvek i svuda. nismo mi na tom nivou tehnologije ali moze da se napravi neki sistem koji ce da radi kada nema nepogoda.
sto se tice interneta u smislu wifi, jedino da se podignu iznad oblaka baloni sa wifi, da koriste balone umesto satelita, najjevtiniji satelit kosta 150 miliona evra. ali treba da bude jak wifi i da se ugradi softver koji ce da upravlja balonima jer mogu da odlete ko zna gde a i da se sudare.
u svakom slucaju, sve dok je kapitalizma, nece biti interneta svuda jer izrada i ugradjivanje antena kosta, kao i kopanje kanala. koliko znam, juba invest iz slovenije je potrosila 50 miliona evra na izgradnju kablovske mreze za internet u srbiji, i nisu povezali svako selo i grad. dakle, da se iskopaju kanali i ugrade kablovi za svaku kucu po celoj evropi, kostalo bi 500 milijardi evra, nikom nije to toliko bitno da pukne tolike pare.
 
Kada budu resili prenos elektricne energije daljinski ko Tesla moci ce na isti nacin da prenesu i informacije interneta.
Koliko sam pokapirao to se moze izvesti poklapanjem sa oscilacijama planete zemlje.

Impulsi u kvarcu tako funkcionisu kod satova a od skoro postoje satovi koji se vise ne navijaju niti pokretom niti na solarnu energiju vec rade iskljucivo na oscilovanje planete zemlje. Znaic moguce je samo treba osmisliti tehnologiju koja ce to koristiti.
 

Back
Top