polomljen prst

gost 94137

zmajka
Poruka
43.846
pošto dobijam različita mišljenja sa raznih strana, zašto da ne čujem i ovde još koje..
dakle, udarila sam nožni palac i juče od ortopeda dobila dijagnozu prelom distalne falange.. stavljen mi je samo zavoj, palac vezan za onaj prst do njega.. u izveštaju stoji da treba da mirujem i da odem na kontrolu za 7 dana..
ono što meni nije jasno je šta tačno podrazumeva to mirovanje.. sada hodam tako što se oslanjam na spoljni deo stopala, malo mi to opterećuje nogu, počinje da boli taj deo stopala, a i svi mišići noge zbog nepravilnog hoda.. pa me interesuje da li mogu tako da napravim neki problem, a i da li to moje kretanje utiče na zarastanje polomljene kosti?
i koliko uopšte vremena treba da prođe da bih mogla da hodam normalno? kažu da treba 3 nedelje da kost zaraste, da li to znači da 3 nedelje neću smeti da se oslanjam na palac prilikom hoda?
i koliko vremena treba da prođe da bih mogla da se vratim svojim uobičajenim rekreativnim aktivnostima (trčanje, tenis, roleri itd) ?
 
Можда би ипак требало да консултујеш лекара.

Све си то могла да питаш кад си већ била код њих.

Ако почну да вичу, вичи и ти све док не добијеш одговор.

Сумњам да овде можеш да добијеш стручан савет.
 
Можда би ипак требало да консултујеш лекара.

Све си то могла да питаш кад си већ била код њих.

Ако почну да вичу, вичи и ти све док не добијеш одговор.

Сумњам да овде можеш да добијеш стручан савет.

nije bilo prilike da pitam, dr me je primio u jednoj ordinaciji, poslao na snimanje, posle sam ga jurila i našla ga u drugoj ordinaciji, da bi me poslao na treće mesto da mi stave ovaj zavoj..
ne treba meni ne znam ni ja kakav stručan savet, samo me interesuje proces oporavka, možda od nekoga ko je imao slično iskustvo..
 
pošto dobijam različita mišljenja sa raznih strana, zašto da ne čujem i ovde još koje..
dakle, udarila sam nožni palac i juče od ortopeda dobila dijagnozu prelom distalne falange.. stavljen mi je samo zavoj, palac vezan za onaj prst do njega.. u izveštaju stoji da treba da mirujem i da odem na kontrolu za 7 dana..
ono što meni nije jasno je šta tačno podrazumeva to mirovanje.. sada hodam tako što se oslanjam na spoljni deo stopala, malo mi to opterećuje nogu, počinje da boli taj deo stopala, a i svi mišići noge zbog nepravilnog hoda.. pa me interesuje da li mogu tako da napravim neki problem, a i da li to moje kretanje utiče na zarastanje polomljene kosti?
i koliko uopšte vremena treba da prođe da bih mogla da hodam normalno? kažu da treba 3 nedelje da kost zaraste, da li to znači da 3 nedelje neću smeti da se oslanjam na palac prilikom hoda?
i koliko vremena treba da prođe da bih mogla da se vratim svojim uobičajenim rekreativnim aktivnostima (trčanje, tenis, roleri itd) ?
falange su u stvari delovi kostiju tvog prsta, posto prst obicno ima 3 povezane kosti, tvoj prst ima 3 falange, e ta kost na vrhu se zove Distalna falanga.

racunaj 3 meseca oporavka,
ja sam polomio prst, udario biciklom u auto, rekli su mi ako rade operaciju moze da se inficira i zato su mi samo stavili povez i neki metal ispod zavoja, isto kao tebi, da prst stoji pravo, jer kad pomeras prst, pomera se meso, a meso pomera kost, zato se radi operacija, da bi se kost ponovo povezala zicom, bas zato sto meso protiska i pomera kost, i onda ne moze brzo i pravilno da zaraste. moja kost je zarasla kao stepenica ali se to ne primecuje, ali tako je jer nije bilo povezano zicom.

dakle, kost je pod pritiskom mesa, ako kost nije povezana zicom, nisu ti radili operaciju, tvoja kost se pomera kad se ti pomeras.
trebace ti 3 nedelje da prestanu bolovi i da mozes neometano da se tusiras i ostalo.
tek nakon 3 meseca ces moci da kazes da je sve proslo.
meni je bio slomljen prst na ruci, srednja falanga, tako da su mi objasnili kako da radim vezbe za prst da bi ponovo funkcionisao, cak i sada nakon godinu i po dana, funkcionalan je 70%.
ne znam kako je za prste na nogama, ali vezbe za prst mozes da radis tek nakon mesec dana.
meni su rekli nakon 2 nedelje ali sam rekao nema sanse, boli.

dakle, oporavak nije povezan samo sa zarastanjem kostiju nego i sa povratkom funkcionalnosti prstima. to sto ti kost zaraste, ne znaci da ce prst biti funkcionalan. samo prirodno je 100% funkcionalno, kad se polomi, ne moze da bude kao ranije.
pitaj doktora nakon mesec dana da li se rade vezbe za prste na nogama u vezi funkcionalnosti prsta. ja mislim da ces trebati da radis, ali tek kad prodje mesec dana.

u svakom slucaju, ako ti je prst polomljen, pitaj doktora zasto te nije poslao na operaciju da se kost poveze zicom. ili idi kod drugog doktora.
 
Poslednja izmena:
hvala, privmat, na detaljnom odgovoru.. :)
računam pošto je to, kako kažeš, skroz gornji deo prsta, da neće biti nekih problema kasnije, jer nisam balerina da bih morala da hodam na prstima.. :lol:
što se povratka funkcionalnosti tiče, iskreno više me brine ostatak noge, nego sam prst.. danas mi je 4. dan nakon preloma i već osećam problem prilikom hoda, boli me jako stopalo, valjda jer nepravilno gazim.. osim toga, boli me sve živo od sedenja sa podignutom nogom.. sva sam ukočena i to me izluđuje.. zato me i zanima kada ću moći da počnem da se krećem normalno..
u ponedeljak idem na kontrolu, pa predpostavljam da ću opet na snimanje i da ću znati onda na čemu sam..
 
ako ti ne boli kad krv sidje u nogu, drzi nogu vodoravno ne mora biti na gore. drzi na gore samo ako imas bolove kad sidje krv u nogu.
tebi je mozda najbolje da koristis stake ili da skakuces po kuci, ili hodaj na peti, polako.
moras da budes strpljiva, a vrti gornji deo tela i kad sedis.
gledaj filmove, citaj vesti na kompjuteru, da ti prodje vreme.
kad se tusiras, polako, ili oblozi sa kesom, mene je boleo prst na ruci pa sam stavlajo kesu da se ne pokvasi i nisam prao taj prst. zajebano je to.
 

Back
Top