Dvojno, trojno drzavljanstvo?

Din@

Ističe se
Poruka
2.342
Dobar dan svima!
Izvinjavam se pre svega ako sam ovu temu strpala ovde, ali zaista ne znam gde bih o ovome pisala/pitala....
Ali posto zivim u Kanadi, onda rekoh ajde ovde cu...

Dakle, da li nasa majka Srbija prihvata da njeni drzavljani imaju drzavljanstva drugih zemalja, i koliko? Mogu li imati tri drzavljanstva?
Trazila sam i citala na sajtu Vlade Srbije, Inostranih poslova pa nista nisam nasla konkretno.
A na Google sve neke bajate informacije....
 
Dobar dan svima!
Izvinjavam se pre svega ako sam ovu temu strpala ovde, ali zaista ne znam gde bih o ovome pisala/pitala....
Ali posto zivim u Kanadi, onda rekoh ajde ovde cu...

Dakle, da li nasa majka Srbija prihvata da njeni drzavljani imaju drzavljanstva drugih zemalja, i koliko? Mogu li imati tri drzavljanstva?
Trazila sam i citala na sajtu Vlade Srbije, Inostranih poslova pa nista nisam nasla konkretno.
A na Google sve neke bajate informacije....

Moze imati samo 1 ...
 
Dobar dan svima!
Izvinjavam se pre svega ako sam ovu temu strpala ovde, ali zaista ne znam gde bih o ovome pisala/pitala....
Ali posto zivim u Kanadi, onda rekoh ajde ovde cu...

Dakle, da li nasa majka Srbija prihvata da njeni drzavljani imaju drzavljanstva drugih zemalja, i koliko? Mogu li imati tri drzavljanstva?
Trazila sam i citala na sajtu Vlade Srbije, Inostranih poslova pa nista nisam nasla konkretno.
A na Google sve neke bajate informacije....

Možeš da imaš 2, 3 i više državljanstava, sve zavisi od okolnosti i od međunarodnih ugovora između država čije državljanstvo poseduješ.

Recimo, možeš da budeš rođen u USA, otac iz Srbije, majka iz Hrvatske - 3 državljanstva (USA, srpsko, hrvatsko). Ili, možeš da budeš rođen i živiš u Nemačkoj izvesno vreme, sa jednim roditeljem iz USA (sa dvojnim državljanstvom USA/Bosna), jednim iz Srbije - tadaa, imaš 4 državljanstva (USA, nemačko, srpsko, bosansko). I tako dalje.

- - - - - - - - - -

Moze imati samo 1 ...

Nije tačno, ali ni približno. :lol:

Pogledaj moj odgovor iznad.
 
Hvala puno na preciznijem odgovoru.
Uskoro treba, dobiti kanadsko drzavljanstvo (zivim i radim u Kanadi), i znam da Kanada priznaje vise drzavljanstava, ali me zanimalo, kakva je situacija sa Hrvatskom i Srbijom. Hrvatsko imam po rodjenju, a srpsko po nacionalnoj pripadnosti + zivela sam u Srbiji 11 godina.
 
Koliko se secam, USA priznaje dvojno drzavljanstvo.

Priznaju i mnoge evropske države, i trojno i četvorno i svaku drugu kombinaciju, samo sa nekim uslovima, ako želite da dobijete (i) njihovo državljanstvo. Neki žele da dokažete da je odricanje od drugog (drugih) državljanst(a)va preteško (preskupo, predugo traje, nemoguće), i onda vam dozvoljavaju da zadržite prethodna državljanstva. U nekim drugim se ne morate odreći prethodnih državljanstava kada zatražite novo.

Opet, neke države, iako priznaju i dozvoljavaju posedovanje 2, 3, 4... državljanstva, vam automatski oduzimaju njihovo državljanstvo ako sami zatražite neko strano državljanstvo (dozvoljavaju vam da zadržite njihovo samo u specijalnim slučajevima) - recimo, Nemačka.

Primera radi, ako se Nemac odseli u, recimo, Srbiju (haha), i posle X godina zatraži srpsko državljanstvo, automatski se odriče nemačkog državljanstva, tj. automatski ga gubi. Da ne skoče sad neki sa "nije to tako, evo moja zaova pa njena jetrva...", to ne važi u slučaju kada neko ima pravo na drugo državljanstvo (recimo, neko od predaka mu je Srbin/Srpkinja), kada neko dobije državljanstvo državnim aktom ili dodelom (počasno državljanstvo ili grupno deljenje državljanstva pripadnicima etničkih manjina u drugim državama), ili mu je drugo državljanstvo automatski dodeljeno po bilo kom drugom osnovu (rođenje, boravak, preci,...), odnosi se samo na slučajeve kada neko aktivno i svojevoljno zatraži drugo državljanstvo.
 
Poslednja izmena:
Ja bih se odrekao hrvatskog drzavljanstva, za koji ce mi :?:
Imas ili kanadsko ili americko i dovoljno , svuda u Evropi vazi i moze da se zivi.

Nope.

Naprotiv, u EU ti je, tehnički, mnogo bolje imati hrvatsko (tj. bilo koje EU) nego USA ili kanadsko državljanstvo.

Sa HR državljanstvom možeš da živiš (i ako hoćeš, radiš) bilo gde u EU, bez ikakvih prepreka i uslova.

Sa USA ili kanadskim državljanstvom, u EU možeš da boraviš do 3 meseca bez zaposlenja, inače si obavezan da imaš zaposlenje da bi mogao da dobiješ boravišnu dozvolu. Ako nemaš posao (ili ga izgubiš a ne možeš da našeš novi), nema ni dužeg boravka u EU, osim ako nisi bogataš i možeš da dokažeš da možeš sebe da izdržavaš bez zaposlenja. Postoji još samo specijalni slučajevi (pirpadnici ili kontraktori za NATO/US Army i slično).

Plus, USA/CAD penzioneri ne mogu tek tako da dođu u EU i ovde uživaju u penziji, pogotovo ako nisu nikad radili u EU. Jer, ovde moraju da imaju i obavezno zdravstveno osiguranje, a to osiguranje mogu da dobiju samo sa astronomskim premijama koje retko ko od njih može da plati. I tako dalje, postoji još puno začkoljica i prepreka, dakle razlika je ogromna, a đavo je, kao i uvek, u detaljima...
 
Poslednja izmena:
Nope.

Naprotiv, u EU ti je, tehnički, mnogo bolje imati hrvatsko (tj. bilo koje EU) nego USA ili kanadsko državljanstvo.

Sa HR državljanstvom možeš da živiš (i ako hoćeš, radiš) bilo gde u EU, bez ikakvih prepreka i uslova.

Sa USA ili kanadskim državljanstvom, u EU možeš da boraviš do 3 meseca bez zaposlenja, inače si obavezan da imaš zaposlenje da bi mogao da dobiješ boravišnu dozvolu. Ako nemaš posao (ili ga izgubiš a ne možeš da našeš novi), nema ni dužeg boravka u EU, osim ako nisi bogataš i možeš da dokažeš da možeš sebe da izdržavaš bez zaposlenja. Postoji još samo specijalni slučajevi (pirpadnici ili kontraktori za NATO/US Army i slično).

Plus, USA/CAD penzioneri ne mogu tek tako da dođu u EU i ovde uživaju u penziji, pogotovo ako nisu nikad radili u EU. Jer, ovde moraju da imaju i obavezno zdravstveno osiguranje, a to osiguranje mogu da dobiju samo sa astronomskim premijama koje retko ko od njih može da plati. I tako dalje, postoji još puno začkoljica i prepreka, dakle razlika je ogromna, a đavo je, kao i uvek, u detaljima...

E pa zato ja pitam - ne odricem se nijednog. Srpsko, hrvatsko i sad ce i kanadsko.
 
Samo vi skupljajte drzavljanstva,a tata ima Srsko i Americko, i mogu da zivim gde mi se hoce.
A zdravlje me hvala Bogu jos uvek odlicno sluzi, i nek bude tako do 100 godina, a u svakoj zemlji ce ti pomoci, ako
bude neophodno.
A sto bih ono ziveo u Evropi, kada je Srbija i Balkan , mnogo jeftiniji :?:
Sta cu to bolje da imam u Nemackoj ili Svici ili Holandiji, a da nemam u Srbiji :?:
Kada se para ima, moze se sve,a od Srbije bolje nema, to ce pojedine usijane glave shvatiti, kada im bude vreme za to. :)
 
Sta cu to bolje da imam u Nemackoj ili Svici ili Holandiji, a da nemam u Srbiji :?:

Da pomenemo samo zdravstvo? Uporedi ležanje u prosečnoj bolnici u Srbiji i u Nemačkoj/Holandiji/Švajcarskoj, opremu, negu, lekare... Nema skoro nikakve razlike, jel'da? ;)

IMG_1444494361.jpg

Iznad: Dečja (!) bolnica u Novom Sadu i bolnica u Kovinu

3333.jpg

2222.jpg

1111.jpeg

Iznad (3 fotografije): Bolnica u Pančevu



Kada se para ima, moze se sve,a od Srbije bolje nema, to ce pojedine usijane glave shvatiti, kada im bude vreme za to. :)

Da, da, kada se ima brdo para zarađenih na Zapadu za džiberisanje po Srbiji po sistemu "ima para hadžija i za sitnu raju", onda je sve lako i Srbija (i generalno Balkan) je raj na zemlji. :roll:
 

Prilozi

  • 4444.jpg
    4444.jpg
    36,5 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Da pomenemo samo zdravstvo? Uporedi ležanje u prosečnoj bolnici u Srbiji i u Nemačkoj/Holandiji/Švajcarskoj, opremu, negu, lekare... Nema skoro nikakve razlike, jel'da? ;)

Pogledajte prilog 435251
Iznad: Dečja (!) bolnica u Novom Sadu i bolnica u Kovinu

Pogledajte prilog 435253
Pogledajte prilog 435254
Pogledajte prilog 435255
Iznad (3 fotografije): Bolnica u Pančevu



Da, da, kada se ima brdo para zarađenih na Zapadu za džiberisanje po Srbiji po sistemu "ima para hadžija i za sitnu raju", onda je sve lako i Srbija (i generalno Balkan) je raj na zemlji. :roll:

Tacno. Srbija je propala zemlja. Licno, bio Sam nazad samo jednom u zadnjih 25 godina I to je zato sto sam morao.

Na zalost sve ima svoju cenu pa I zivot u kanadi. Ja u kanadi ne mogu da zivim....Treba mi drustveni zivot.....I more.
 
Moje pitanje je: Imam 18 godina i rodjen sam u Republici Srbiji. Otac mi je rodjen u Hrvatskoj. Zelim izvaditi Hrvatske papire elem majka mi je Makedonka ali je rodjena u Srbiji,deda sa majcine strane mi je Makedonac i rodjen je u Kumanovu. Zelim da uzmem papire Hrvatske i Makedonske,da li moram da se odreknem Srpskih papira ili mogu imati trojno drzavljanstvo?
 
Moje pitanje je: Imam 18 godina i rodjen sam u Republici Srbiji. Otac mi je rodjen u Hrvatskoj. Zelim izvaditi Hrvatske papire elem majka mi je Makedonka ali je rodjena u Srbiji,deda sa majcine strane mi je Makedonac i rodjen je u Kumanovu. Zelim da uzmem papire Hrvatske i Makedonske,da li moram da se odreknem Srpskih papira ili mogu imati trojno drzavljanstvo?

Ne mozes dobiti hrvatsko drzavljanstvo na osnovu roditelja jer si punoletan. Da si samo malo ranije mislio na to, s punim pravom su te mogli upisati u hrvatske knjige i bio bi drzavljanin.
 

Back
Top