Šta očekujete od večerašnjeg NASA obraćanja čovečanstvu ?

Očekujem sliku neke efektne nebule kao npr. ovaj leptir:

c2a4d59ad4e50da4c6d4b8b1423ad603.jpg


Mada se šuška o nekom sunčevom sistemu sličnom ovom našem. Videćemo.
 
Gledao sam večerašnji intervju povodom NASA-inog otkrića. Ako neko iznosi naučne činjenice, pogotovo nova otkrića pa još i kosmička. Po naučnom receptu je potrebno da novo otkriće potvrde još dve nezavisne naučne institucije. Što se u ovom nasinom izlaganju nije desilo. Koliko sam ih razumeo, oni u 2018 gdini očekuju instaliranje posebnog teleskopa u svemiru koji bi mogao da potvrdi njihove tvrdnje.

Tokom 2016 godine u SAD je dosta kritikovana NASA. Kritikovana je da NASA ne doprinosi nešto posebno s'obzirom da se NASA finasira iz američkog vojnog budžeta i to sa najviše izdataka od svih ostalih američkih vojnih formacija. A da nemaju nekih posebnih rezultata. Da li je u pitanju politika u SAD, gde neko želi da skreše budžet NASA-i. Te da je ova trapava prezentacija samo pokušaj da se NASA održi na dosadašnjem budžetskom renomeu i pokažu da oni ipak nešto rade sem da troše lovu iz budžeta. Vreme će reči šta je tačno. Možda su njihove tvrdnje i tačne a možda samo manipulišu...
 
...
s'obzirom da se NASA finasira iz američkog vojnog budžeta
i to sa najviše izdataka od svih ostalih američkih vojnih formacija.
A da nemaju nekih posebnih rezultata.

Da li je u pitanju politika u SAD,
gde neko želi da skreše budžet NASA-i.
Te da je ova trapava prezentacija samo pokušaj da se NASA održi na dosadašnjem budžetskom renomeu
i pokažu da oni ipak nešto rade
sem da troše lovu iz budžeta.
Možda su njihove tvrdnje i tačne a možda samo manipulišu...

Ma to je uvek kod njih,
sve mora da ima neku finansijsku opravdanost ...

I naučnici su ljudi,
zaspali bi oni s'vremena na vreme,
al' lovu iz budžeta ne bi odbili,
samo da im se pruži prilika !

Kol'ko ja vidim na onom njihovom sajtu,
živo je tamo kao u košnici.
Svaki dan prezentacije,
škole, kursevi, filmovi, izdavaštvo,
praćenje ko zna koliko satelita, teleskopa ...

Jedino što su sad malo dali po gasu,
pa najavili na sva zvona da će prezentovati neko veliko otkriće.

Crveni patuljak sa sedam planeta.
Ok.
Možda jeste !
 
Sa sadašnjom tehnikom posrednog "viđenja" planeta udaljenih zvezda putem pomeranja zvezde i poremećaja
njenog spektra,moguće je grubo izračunati udaljenosti i mase planeta,dok ,recimo,geološki sastav,starost (stanje
litosfere!) i sl.planete, nema govora da je moguće.Iako 40 sv.godina nije velika udaljenost u svemirskim razmerama,
teško će instalirati ikakve instrumente za neposredno gledanje planeta te zvezde.U pitanju su problemi s tamnom
materijom,zračenjima dubokog svemira,a i sama zvezda nije stabilno nebesko telo i sl.
Pre sam i sam sklon skepticizmu kakav je Bole iskazao...
 
.....mislim da kosmički programi više koriste državi i njenoj razvojnoj strategiji , sa njima stiče razvojnu moć - nego dosezanju spektakularnih putovanja u kosmos........mnoge tek rođene generacije neće dočekati tako nešto , a naročito ne putovanje čoveka izvan sunčevog sistema i uspešan povratak kući !.....takav kosmički turizam je fantastika.....i to postaje problem , kako reći stanovništvu našta se troše tolike pare....
.....ako se pomene medicina , ljudi će tražiti rezultate , brze i efikasne.....da se govori o tehnološko razvojnim rezultatima , zna se da oni koriste za obogaćivanje malg broja ljudi i donosi siromaštvo većini......
....kosmička istraživanja ne služe takozvanom malom čoveku - već eliti , prebogatoj....
....zato ima da se muljači kao dosad !

....naš problem , problem nikakve pameti rulje i njihovih patriotskih izabranika je što nismo shvatili da je naša budućnost u rukama automobilske i avio industrije - naročito u raketnim sistemima , pa čak i u poljoprivredi , što da ne.......ove industrije razvijaju znanja koja direktno napajaju svu privredu države.....mi smo u tome cinculisali po principu oće neće dete , pa smo uništili i ustupili strancima uz subvencionisanje.....smešno !
 

Back
Top