Куповина шумског земљишта, да ли се исплати?

Ja sam pre 3 godine zasadila paulovniju, 10 komada za probu. Odlicno je uspela, bez ikakve nege, s obzirom da nisam tu da je negujem i zalivam.
Na prolece planiram da kupim jos jedno 50-ak komada, prvu turu, pa sledece opet, i tako. Letos je vec bila 7-8 metara, videcu dal ce se na jesen moci seci za ogrev.
Jedno cu verovatno probati, ono najvece.
 
Ja sam pre 3 godine zasadila paulovniju, 10 komada za probu. Odlicno je uspela, bez ikakve nege, s obzirom da nisam tu da je negujem i zalivam.
Na prolece planiram da kupim jos jedno 50-ak komada, prvu turu, pa sledece opet, i tako. Letos je vec bila 7-8 metara, videcu dal ce se na jesen moci seci za ogrev.
Jedno cu verovatno probati, ono najvece.

Па то је оно што мени треба, таква информација, а не да купим шуму, па још треба да уложим у систем за наводњавање кап по кап, па треба још после и да се преселим тамо и да гајим дрвеће.

Дакле, ти си купила саднице, ископала рупе, засадила, и то је било то?

Јесу то саднице, оно, мала дрвећа, или више као цветићи кад их садиш? Пишем овако јер појма немам о дрвећу ни о сађењу.
Каква је врста земљишта, алкално, мочварно? Јеси ли их бар мало неговала и обилазила?
 
Па то је оно што мени треба, таква информација, а не да купим шуму, па још треба да уложим у систем за наводњавање кап по кап, па треба још после и да се преселим тамо и да гајим дрвеће.

Дакле, ти си купила саднице, ископала рупе, засадила, и то је било то?

Јесу то саднице, оно, мала дрвећа, или више као цветићи кад их садиш? Пишем овако јер појма немам о дрвећу ни о сађењу.
Каква је врста земљишта, алкално, мочварно? Јеси ли их бар мало неговала и обилазила?

To je bilo odprilike 10-15 cm, ne vece, malo, tanko, ko neka cvecka. Zasadila i svaki dan zalivala tih 2-3 nedelje dok sam bila na odmoru. Posle tata zalivao kad naidje, 1-2 puta nedeljno ili nikako, ko ga zna. Posle 1 godine je bilo oko 2 metra, onda sam ga sasekla do zemlje posto je unutra stablo suplje, i onda je opet brzo krenulo i naraslo. Zasadjeno je negde u martu, i sledece zime ga uopste nisam stitila ni pokrivala, tako da je neosteceno prezivelo zimu. Od 10, 8 je ostalo, jedno tata pokosio, a jedno pojele komsijske koze.
E sad, tu bi ipak trebalo malo vise nege ako hoces da sigurno uspe i da se dobro razvija, da ne rizikujes, prvu godinu malo vise zalivati i zimi zastiti. Ali iz ovog mog primera se vidi da nisu osetljive i da su relativno lake za uzgajanje. Znam da smo stavljali neku crnu smolu ili nesto slicno na taj mali panjic kad smo ga odsekli prve godine, ne mogu vise svih detalja da se setim, sad moram opet i ja detaljnije sve da se raspitam.
 
Najbolje sto ima domacinstava blizu, a jos se i greju na drva, pa mozda i zarade neki dinar,

tako da je vrlo zgodno imati komsijsku sumu u blizini, a komsiju daleko.

Koliko ja znam niko na selu ne sece drva u svojoj sumi, nego u komsijskoj,

ali ravnopravno, ja u tvojoj pet metara ti u mojoj pet metara i niko se ne ljuti.

A kad je komsija daleko to je zgodno, kad stigne uzmes slobodne dane i zaigras see u svojoj sumi,

a kad ode u njegovoj. Mika ti dojavi da zika sece tvoja drva a zika da je mika odsekao par komada ne znajuci da su tvoja.

Tako da je najbolje drva odmah pretvarati u papir, da se ne trosis bar za papirnu konfekciju dok se tuzis u krug.
 
Najbolje sto ima domacinstava blizu, a jos se i greju na drva, pa mozda i zarade neki dinar,

tako da je vrlo zgodno imati komsijsku sumu u blizini, a komsiju daleko.

Koliko ja znam niko na selu ne sece drva u svojoj sumi, nego u komsijskoj,

ali ravnopravno, ja u tvojoj pet metara ti u mojoj pet metara i niko se ne ljuti.

A kad je komsija daleko to je zgodno, kad stigne uzmes slobodne dane i zaigras see u svojoj sumi,

a kad ode u njegovoj. Mika ti dojavi da zika sece tvoja drva a zika da je mika odsekao par komada ne znajuci da su tvoja.

Tako da je najbolje drva odmah pretvarati u papir, da se ne trosis bar za papirnu konfekciju dok se tuzis u krug.

Istina 100%.
 
Размишљам да купим једну шуму неких 100km од Београда.
Шта мислите да ли је то добра идеја, уложити пар хиљада евра за неколико хектара шумског земљишта?

Jeste li najzad kupili tu šumu? Može li šta da ostane,ili drvo-kradljivci ne dozvoljavaju?
 
Шумско земљиште је увек добра идеја, независно од сврхе.
Е сад шта ти планираш конкретно са том шумом је друга прича, а ту тек има гомила могућности...


Ја нпр. планирам у следећих пар година нешто шуме да докупим, а оно остало земљишта што наследим од мојим, ћу такође максимално пошумити (осим пар квалитетних њива).

Будућност је у шумама !
Да ли за живљење.
Да ли као извор здравља и хране.
Да ли за приходе у виду неког породичног шумарског или столарског предузећа.
Па ако ништа бар као минерализација земљишта, побољшање ваздуха и биолошка диверзификација природе.
:ok:
 
Poslednja izmena:
Има ли неко идеју како сачувати засад шуме од дрвокрадица? Ограда не помаже, бити стално присутан и чувати је скоро немогуће, а ангажовати чувара је прескупо и бескорисно.

Да пробаш са обавештењем:

pazi-mine.gif
 
Има ли неко идеју како сачувати засад шуме од дрвокрадица? Ограда не помаже, бити стално присутан и чувати је скоро немогуће, а ангажовати чувара је прескупо и бескорисно.

Нагазне мине би биле оптимално решење, па када један буде летео у ваздух, други због трауме неће ни рекреативно више прићи шуми. :)

38%20in%20kiste.JPG


oAG4YnMqlXt7148017566344P5214.jpg



Крађа дрва није више тако масовна појава као некад. Те генерације које су се навикле да секу туђе полако одлазе. Једино ко остаје су мање групице профитера, који то раде релативно добро организовано. Док не будемо имали нормалну државу, релативно слабо се може нешто урадити против њих, мада ако вам помаже савет, гледајте да не купујете шуму близу државне шуме...
 
Има ли неко идеју како сачувати засад шуме од дрвокрадица? Ограда не помаже, бити стално присутан и чувати је скоро немогуће, а ангажовати чувара је прескупо и бескорисно.
Velike zatvorske kazne;cuvari mora da postoje,nesto nalik Kustinim rendzerima.
 

Back
Top