Схватате ли верске књиге буквално?

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.608
Приметих да се многи позивају на одломке из светих књига, тумачећи их онако како им у тренутној ситуацији одговара да би били "победници" у размени мишљења.

У којој мери схватате верске књиге буквално? Да ли је то неприкосновена реч, да ли је то уско тумачење, са дозвољеним веома малим одступањима, да ли је то филозофско тумачење широког спектра?

Скоро свака верска књига садржи неку врсту упутства, смернице, понуђених готових решења. Колико слободно можемо да схватамо та упутства?
 
a to je tačno, kako im se prdne
neki put tumače doslovno, neki put kao metafora...zavisi od situacije kako će da im koristi
Коме њима?
Цитате користе сви, неки да би напали, неки да би одбранили верска питања.

- - - - - - - - - -

ako se nesto dogadjalo u istoriji i to bude opisano u bibliji kao na primer rodjenje isusovo i vaskrsenje i uostalom samo otkrivenje bozije od samog pocetka istorije naravno da cu to da prevedem onako kako biblija kaze a ne kako ja ocu....:D
Да ли ћеш?
Мислиш ли да твоје комплетно искуство пре утврђивања у вери не утиче на начин тумачења Библије?
 
Приметих да се многи позивају на одломке из светих књига, тумачећи их онако како им у тренутној ситуацији одговара да би били "победници" у размени мишљења.

У којој мери схватате верске књиге буквално? Да ли је то неприкосновена реч, да ли је то уско тумачење, са дозвољеним веома малим одступањима, да ли је то филозофско тумачење широког спектра?

Скоро свака верска књига садржи неку врсту упутства, смернице, понуђених готових решења. Колико слободно можемо да схватамо та упутства?
Филозофско тумачење широког спектра, где у суштини нема филозофије јер је све засновано на чињеницама и наводе на истинитост и чињенице у широком спектру прошлости, садашњости и будућности...

Упутства и чињенице, смернице, у Библији/Светом Писму, ниуком случају несме се буквално схватити и остати на томе, и себе у сваком случају поистоветити са личностима, делима, и свему ономе што се прочита. Током читања, сазнања о било чему, мора се Духом запажати тренутак збивања у реалности око нас, на све оно што нас окружује и на шта нас Дух Свети упозорава, на личности, на предмете, друга жива бића, политичку ситуацију, економску, итд....

Просто речено, филозофија где нема ни трунке филозофије, већ чисте чињенице у својој, Божијој савршености... :)
 
Poslednja izmena:
jedine "metafore" koja može da se tumači iz tih verskih knjiga,
a to su skriveni podaci u istorijskom značenju(smislu) nekog teksta koji je zaogrnut određenom simbolikom
rečen na tadašnjem "jeziku" razumevanja tog naroda a to istražuje arheologija, istorija, geografija, geopolitika...

religiozni te nazovi 'metafore' tumače u verskom smislu poimanja boga pa su fleksibilni do bola
kako im odgovara u datom trenutku
 
Коме њима?
Цитате користе сви, неки да би напали, неки да би одбранили верска питања.

- - - - - - - - - -


Да ли ћеш?
Мислиш ли да твоје комплетно искуство пре утврђивања у вери не утиче на начин тумачења Библије?

samo u smislu da bozije otkrivanje iz biblije nije neka izmisljena naucna fantasticna prica nego ziva istina...i to jeste bio sok..:D
 
Приметих да се многи позивају на одломке из светих књига, тумачећи их онако како им у тренутној ситуацији одговара да би били "победници" у размени мишљења.

У којој мери схватате верске књиге буквално? Да ли је то неприкосновена реч, да ли је то уско тумачење, са дозвољеним веома малим одступањима, да ли је то филозофско тумачење широког спектра?

Скоро свака верска књига садржи неку врсту упутства, смернице, понуђених готових решења. Колико слободно можемо да схватамо та упутства?

Konkretno za Bibliju. To uputstvo treba svatiti najozbiljnije, s time da se ne uzima na način kako to rade fanatici. Treba duboko studirati Sveto Pismo da bi se jasno razumio smisao.
Naprimjer neka poruka je upučena kao pouka a neka kao proročanstvo. Neke poruke se tumači doslovno, a neke kao što je knjiga Otkrivenje se tumači jednim dijelom simbolički plus doslovno, a večinom je simbolički. Kao naprimer iz mora izađe zvijer... More predstavlja nešto drugo a ne bukvalno more, a zvijer predstavlja nešto drugo a ne bukvalno zvijer iz šume. Večinom more predstavlja čovjećanstvo, a zvijeri vladavine. Treba to dobro studirati
 
vernicima

mogao si valjda da vidiš ko pre svega 'barata' sa fleksibilnošću bukvalnog i metaforičnog iz citata biblije
Шта ћемо са атеистима који се дохвате цитата како је Бог побио ове или оне?
Не тврдиш ваљда да су сви они буквалисти?

- - - - - - - - - -

Možete da čitate i tumačite kako god hoćete. Ako nemate praksu koja će sve to da prati
samo na kraju imate punu glavu ideja i uverenja i nikakve koristi.
Пракса је потребна, али каква? Зар је било која пракса добра?
А онда се опет враћамо на тумачење.
 
Шта ћемо са атеистима који се дохвате цитата како је Бог побио ове или оне?
Не тврдиш ваљда да су сви они буквалисти?

ateisti citate iz biblije koriste radi činjenica, tj. "dokazivanja" nelogičnosti upoređivanjem i analizom
koja nikako nije slepo verovanje nego idu nizom logičnosti i nelogičnosti zarad evidentnosti i pobijanja božanskog kao postojanja

to je osnovni i glavni motiv
 
Konkretno za Bibliju. To uputstvo treba svatiti najozbiljnije, s time da se ne uzima na način kako to rade fanatici. Treba duboko studirati Sveto Pismo da bi se jasno razumio smisao.
Naprimjer neka poruka je upučena kao pouka a neka kao proročanstvo. Neke poruke se tumači doslovno, a neke kao što je knjiga Otkrivenje se tumači jednim dijelom simbolički plus doslovno, a večinom je simbolički. Kao naprimer iz mora izađe zvijer... More predstavlja nešto drugo a ne bukvalno more, a zvijer predstavlja nešto drugo a ne bukvalno zvijer iz šume. Večinom more predstavlja čovjećanstvo, a zvijeri vladavine. Treba to dobro studirati
Da, tek studiranjem Biblije shvati se sta je doslovno a sta je simbolika...
 
Свето Писмо се нестудира, то није политикин забавник, нити дневна штампа где се пише о којечему. Чист буквализам, :)

Свето Писмо служи спознаји духовног, распознавању небеског и земаљског, небеског на земљи...

Спознаји Бога живога...
 
Poslednja izmena:
ateisti citate iz biblije koriste radi činjenica, tj. "dokazivanja" nelogičnosti upoređivanjem i analizom
koja nikako nije slepo verovanje nego idu nizom logičnosti i nelogičnosti zarad evidentnosti i pobijanja božanskog kao postojanja

to je osnovni i glavni motiv
Користе цитате из књиге која је за њих бајка?
Логично?
Побијање божанског није атеизам. То је антитеизам.
Атеисте не занима да побијају нешто што, по њиховом мишљењу, не постоји.
 
Користе цитате из књиге која је за њих бајка?
Логично?
Побијање божанског није атеизам. То је антитеизам.
Атеисте не занима да побијају нешто што, по њиховом мишљењу, не постоји.

koristimo citate, naravno, ali kao što sam rekao, u svrhu evidencije činjenica i upoređivanja
o nečemu kada se razgovara

pobijanje božanskog je samo sekundarna "delatnost" ateističke doktrine
kada se uđe u polemiku sa vernicima
 
koristimo citate, naravno, ali kao što sam rekao, u svrhu evidencije činjenica i upoređivanja
o nečemu kada se razgovara

pobijanje božanskog je samo sekundarna "delatnost" ateističke doktrine
kada se uđe u polemiku sa vernicima
Дакле, признајеш да је Библија Божија реч, са наведеним чињеницама? И то схваташ буквално?
Кад кажеш да је Бог убио ове или оне, верујеш у то или верујеш да верници буквално верују у то и подржавају?
Само ми појасни ово да се не разумемо погрешно, да ли сам ово добро протумачио?
 
Користе цитате из књиге која је за њих бајка?
Логично?
Побијање божанског није атеизам. То је антитеизам.
Атеисте не занима да побијају нешто што, по њиховом мишљењу, не постоји.
Da bi se neko delo analiziralo ili uopšte o njemu razgovaralo, potpuno je nebitno da li su likovi fiktivni
ili stvarni.

Пракса је потребна, али каква? Зар је било која пракса добра?
А онда се опет враћамо на тумачење.
Koje si ti prakse probao pa ih ocenio kao dobre ili loše?

Kada se praktikanti iz različitih religija sastanu, razgovori su konstruktivni i vidiš da ljudi jedni druge razumeju.
Govore istim jezikom. Doko ovi što samo čitaju i tumače oči povade jedni drugima.
 
Дакле, признајеш да је Библија Божија реч, са наведеним чињеницама? И то схваташ буквално?
Кад кажеш да је Бог убио ове или оне, верујеш у то или верујеш да верници буквално верују у то и подржавају?
Само ми појасни ово да се не разумемо погрешно, да ли сам ово добро протумачио?

biblija nije božija reč, to je samo knjiga koja govori o nekim vremenima pisanom
u religijskom(verskom) 'duhu'(za tu namenu) iz koje se tumačenja mogu svesti isključivo na istorijskim analizama tog perioda,
naroda, običaja, poloitike, geografije, razmišljanja, uticaja kulture, itd.

to je moje mišljenje kao ateiste
 
Da bi se neko delo analiziralo ili uopšte o njemu razgovaralo, potpuno je nebitno da li su likovi fiktivni
ili stvarni.
Ниси приметила да се верници прозивају као кривци за убиства? Не? Да им се спочитава подржавање убијања беба и деце? Не? Добро. Ако је фиктивно, онда добро. Него нико до сад није рекао да је то фиктивно.

Koje si ti prakse probao pa ih ocenio kao dobre ili loše?
Рецимо, праксу давања без рекламирања истог.
Онда, праксу помагања невољницима.
Онда, праксу угошћавања намерника у време верских празника а и ван истих.
Ето, стигао сам дотле.
Kada se praktikanti iz različitih religija sastanu, razgovori su konstruktivni i vidiš da ljudi jedni druge razumeju.
Govore istim jezikom. Doko ovi što samo čitaju i tumače oči povade jedni drugima.
Мени је и један практикант било којег лоше протумаченог насилног чина превише.
 
biblija nije božija reč, to je samo knjiga koja govori o nekim vremenima pisanom
u religijskom(verskom) 'duhu'(za tu namenu) iz koje se tumačenja mogu svesti isključivo na istorijskim analizama tog perioda,
naroda, običaja, poloitike, geografije, razmišljanja, uticaja kulture, itd.

to je moje mišljenje kao ateiste
Поштујем.
Само, интересује ме да ли онда спочитаваш буквализам верницима? И на основу тога се гради прича о злом Богу или добром Богу?
Мислим, шта је за тебе верник који из Библије научи да не науди другоме, да помогне другоме и при том се позива на Библију? Да ли би њему објаснио да греши и да не треба тако да ради јер сматраш да то није истина?
 

Back
Top