Pozvivno pismo

Saša Belopoljanski

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
437
Imam jedno pitanje,i da li možete da mi odgovorite.
Moj otac koji živi u Severnoj Americi 40 godina i ima američki pasoš,srpski nema,rodjen u Srbiji,ranije je dolazio često,ali su mu rekli da mu za ulazak u Srbiju treba pozivno pismo,da li je to kod svih država takva ''politika'' i zašto ne može da udje u Srbiju sa američkim pasošem,kada je dolazio i ranije,doduše zadnji put 1998 god.?
 
Imam jedno pitanje,i da li možete da mi odgovorite.
Moj otac koji živi u Severnoj Americi 40 godina i ima američki pasoš,srpski nema,rodjen u Srbiji,ranije je dolazio često,ali su mu rekli da mu za ulazak u Srbiju treba pozivno pismo,da li je to kod svih država takva ''politika'' i zašto ne može da udje u Srbiju sa američkim pasošem,kada je dolazio i ranije,doduše zadnji put 1998 god.?

Ko su ti "koji su mu rekli"? :think: Ako nije u pitanju zvaničan odgovor ambasade/konzulata RS, to "rekli su mu" ne znači ama baš ništa.


Na ovoj zvaničnoj stranici Ministarstva Spoljnih Poslova Srbije može da se proveri da li je državljaninu zemlje X potrebna viza za boravak u Srbiji (do 90 dana!):

Za USA stoji:

United States of America
VISA REGIME
For holders of diplomatic and official passports: No visas required for visits of up to 90 days
For holders of ordinary passports: No visas required for visits of up to 90 days


Dakle, ne treba mu viza za boravak u Srbiji do 90 dana, a samim tim ni pozivno pismo.


***

Tek ako tvoj otac želi da ostane preko 90 dana u Srbiji, potrebna mu je viza, a samim tim i pozivno pismo overeno od nadležnog organa RS.

Za ostanak preko 90 dana, zvanični obrazac za pozivno pismo možeš naći ovde.



Uslovi za vizu

Zahtev za vizu se podnosi u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu.

Opšti uslovi za izdavanje vize:

važeći pasoš (pacoš mora biti važeći najmanje 90 dana od dana izdavanja vize);
pozivno pismo:
za privatnu posetu – pozivno pismo overeno od nadležnog organa Republike Srbije;
za poslovnu posetu – pozivno pismo kompanije u Srbiji;
za turističku posetu - potvrda turističke organizacije o plaćenom aranžmanu (vaučer ili druga potvrda o uplati);
popunjen obrazac zahteva za vizu - (PDF);
fotografija (dimenzija 3.5 h 4.5 cm);
rezervacija povratne karte ili itinirer (kopija vozačke dozvole i osiguranje ukoliko se putuje automobilom);
dokaz o posedovanju finansijskih sredstava za boravak u Srbiji;
zdravstveno osiguranje;
taksa za izdavanje vize.

Za izdavanje tranzitne vize potrebno je posedovanje vize države u koju se ulazi posle tranzita kroz Srbiju. Ukoliko viza za tu državu nije potrebna, neophodno je pružiti drugi dokaz o svrsi putovanja u datu zemlju.

Diplomatsko-konzularna predstavništva Republike Srbije zadržavaju pravo da zatraže dodatnu dokumentaciju prilikom podnošenja zahteva za vizu. Nepotpuni zahtevi za vizu neće biti prihvaćeni.

Za više informacija u vezi sa izdavanjem viza potrebno je kontaktirati najbliže diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top