Filmske adaptacije knjizevnih dela

Čini mi se da nismo spomenuli Ubistvo s predumišljajem

4113.jpg


ubistvo_s_predumisljajem-slobodan_selenic_v.jpg



Nisam čitala roman, pa ne mogu da poredim, ali film je dobar. Odličan izbor glumaca, a najviše mi se svidelo što gledamo dve priče - jednu savremenu, drugu iz prošlosti. U našim filmovima mi često smeta sporost i razvučenost, arčenje vremena i materijala... a u ovom filmu toga nema :) Glumci su harizmatični, a materijala je toliko da nikad nije dosadno... iako je često tužno i pretužno.


ovo bih izdvojila zato shto sam svojevremeno prochitala sve selenoviceve knjige koje su mi bile dostupne, plus generacija glumaca je tu negde moja, katicka iz srednje ..
odlichni su, msm da su i godine kad je snimano bile takve da su filmovi imali shansu da budu odlichni jer su se sjajni glumci kalili u nedostatku shtapa i kanapa
 
Ja bih lično voleo da se ove dve knjige ekranizuju

Pogledajte prilog 433795

E, i ja bih volela da vidim Kandže na filmskom platnu :) Film bi bio super, samo da ga uradi pravi režiser. I da glume neki manje eksponirani glumci, da bi bilo uzbudljivije i ubedljivije.

Volela bih i da neko napravi film po Tokinovoj knjizi "Najnormalniji čovek na svetu", to bi eto bila jedna nežna i neagresivna beogradska priča... A da glavnog junaka glumi Bojan Dimitrijević, ima elegantnu fizionomiju.
najnormalniji_covek_na_svetu_vv.jpg




I ovo bi bio dobar film:

Mirjana-Djurdjevic-Kaja-Beograd-i-dobri-Amerikanac_slika_XL_47847389.jpg


Istorija-u-pri%C4%8Di-Beogradski-budisti-Kaja-i-dobri-Amerikanac.jpg




Dodatak: Fear and Loathing je super film, ali knjiga je ipak opakija - ako se dobro sećam - zbog dosta oštrih političkih komentara.
 
Poslednja izmena:
Ja bi jako voleo da vidim Kandže na velikom platnu, ustvari voleo bih da vidim sve Vidojkovićeve knjige, taj čovek je jedan od naših najboljih pisaca danas.Da "Fear and Loathing in Las Vegas" kao knjiga jeste oštrija ali i film je jako dobar.Navodno je Kubrick imao nameru da snimi film po knjizi sedamedesetih sa Jack Nicholsonom i Marlonom Brandom u glavnim ulogama, kakav bi to tek bio film ali i Depp i Del Toro su uradili fantastičan posao.
 
Navodno je Kubrick imao nameru da snimi film po knjizi sedamedesetih sa Jack Nicholsonom i Marlonom Brandom u glavnim ulogama, kakav bi to tek bio film ali i Depp i Del Toro su uradili fantastičan posao.

Ja se bojim i da zamislim taj film sa Nikolsonom i Brandom :lol: Njih dvojica ne bi preživeli snimanje : )

Vidojković: i ja volim da ga čitam, ali meni bi bio dovoljan jedan film. Kao što je i za Bukovskog dovoljan jedan film (Barfly), koji je uspeo da uhvati suštinu piščevog sveta i likova... Znači Kandže, jer je ta priča (po meni) najbolja, a može da se dopuni raznim gotivnim epizodama iz drugih romana/priča.
 
Podsetila me je tema na književnosti:

Dva filma o ljudima koje je shebao (veliki) rat, a zrela za remake.

Sunce se ponovo rađa

Ipak bih preporučila čitanje Hemingvejeve knjige (mislim, ako neko nije pročitao :lol:) Činjenica, film ima Avu Gardner, ali je nekako starinski... a knjiga je i dalje moderna jer takvo stanje svesti ne zastareva, uvek dođe novi rat da shebe nove generacije... Razočarani Ameri i Englezi loču u Parizu i Španiji, dvadesete godine prošlog veka. Jedna od onih knjiga koje je opasno dati određenom tipu tinejdžera.

hqdefault.jpg




Oštrica brijača

Svašta se dešava, ali u osnovi je tip koji je pre odlaska u rat bio zdrav i entuzijastičan, a vratio se traumatizovan i upitan. Diže ruke od "normalnog" života - biznisa, ženidbe itd. - i počinje da traga za smislom života, onako na svoju ruku. Ima tu dosta zanimljivih likova i zapleta, knjiga je i tragična i cinična, a nemam pojma kakvi su filmovi, nisam ih gledala jer su sigurno gori... Preporuka za knjigu.

1984-the-razors-edge-el-filo-de-la-navaja-ing-hs.jpg


the-razors-edge-1946-edmund-goulding-dir-rzed-005-bkgxgf.jpg
 
Poslednja izmena:
Honduras, sad kad si spomenula Hemnigveja i Sunce se ponovo rađa, setila sam se i Remarka. Kako sam ga samo opsesivno čitala kao tinejdžerka :lol: Pošto se i on uglavnom bavio temom ww1 , malo sam proguglala i ne vidim da ima neki noviji film po njegovim delima. Imaš li ti nešto da preporučiš?

Inače se slažem da knjige treba da se čitaju iznova u raznim periodima života. :) Za neke stvari nismo dovoljno zreli pri prvom čitanju, a nekad ni ne poznajemo dovoljno istorijkskih činjenica da bi shvatili suštinu
 
Honduras, sad kad si spomenula Hemnigveja i Sunce se ponovo rađa, setila sam se i Remarka. Kako sam ga samo opsesivno čitala kao tinejdžerka :lol: Pošto se i on uglavnom bavio temom ww1 , malo sam proguglala i ne vidim da ima neki noviji film po njegovim delima. Imaš li ti nešto da preporučiš?

Inače se slažem da knjige treba da se čitaju iznova u raznim periodima života. :) Za neke stvari nismo dovoljno zreli pri prvom čitanju, a nekad ni ne poznajemo dovoljno istorijkskih činjenica da bi shvatili suštinu

Ako mogu ja da se ubacim, pa vi onda nastavite :). Ima Hemingvejev roman i film po njemu Za kim zvona zvone, isto sa temom rata, ovog puta španskog građanskog. Ima jedna sekvenca u knjizi, gde komunisti kasape fašiste ( ili obrnuto, ne mogu da se setim ) i bacaju ih u provaliju sa litice u nekom selu. Ta sekvenca mi je nešto najbolje, uz ono kartanje, kockanje na mostu iz romana Na drini ćuprija, što sam ikada pročitao...čitao sam gotovo u transu...

Film je onako, meni se sviđa, glume Ingrid Bergman & Gari Kuper... ali recimo kada sam ga preporučio našem starom forumašu Paji Čuturi, on je rekao, ako se dobro sećam, da ga je smorila sva ta sentimentalnost u filmu...

Možda je bio u pravu, ali nećeš se prevariti ako odgledaš bilo film ili još bolje pročitaš knjigu ako već nisi :)-
 
Honduras, sad kad si spomenula Hemnigveja i Sunce se ponovo rađa, setila sam se i Remarka. Kako sam ga samo opsesivno čitala kao tinejdžerka :lol: Pošto se i on uglavnom bavio temom ww1 , malo sam proguglala i ne vidim da ima neki noviji film po njegovim delima. Imaš li ti nešto da preporučiš?

Jao jeste, i Remark :lol: Ne sećam se da sam gledala nešto skorijeg datuma...


Setila sam se jednog bizarnog filma po Balzakovoj priči, verovatno sam ga već spominjala na forumu.

 
Ako mogu ja da se ubacim, pa vi onda nastavite :). Ima Hemingvejev roman i film po njemu Za kim zvona zvone, isto sa temom rata, ovog puta španskog građanskog. Ima jedna sekvenca u knjizi, gde komunisti kasape fašiste ( ili obrnuto, ne mogu da se setim ) i bacaju ih u provaliju sa litice u nekom selu. Ta sekvenca mi je nešto najbolje, uz ono kartanje, kockanje na mostu iz romana Na drini ćuprija, što sam ikada pročitao...čitao sam gotovo u transu...

Film je onako, meni se sviđa, glume Ingrid Bergman & Gari Kuper... ali recimo kada sam ga preporučio našem starom forumašu Paji Čuturi, on je rekao, ako se dobro sećam, da ga je smorila sva ta sentimentalnost u filmu...

Možda je bio u pravu, ali nećeš se prevariti ako odgledaš bilo film ili još bolje pročitaš knjigu ako već nisi :)-

Da, mislim da sam gledala taj film. Volim te stare filmove, imaju dušu, nije sve samo udarac u stomak. Ali, kako je Ingrid lepa u tom filmu! :) Ne znam jeste primetili koliko su tadašnje lepotice bile privlačnije od današnjih? To je zato što su bile prirodne i svaka je iskazivala svoju individualnost kroz oblik, izraz lica..sve . Danas su sve iste.Kad pogledaš naslovne strane kao da sve idu kod istog plastičara koji ima samo jedan model i kao u slikarstvu pravi reprodukcije pod rednim brojem1, 2,3..

Jao jeste, i Remark :lol: Ne sećam se da sam gledala nešto skorijeg datuma...


Setila sam se jednog bizarnog filma po Balzakovoj priči, verovatno sam ga već spominjala na forumu.

 
Da, fenomenalan film :) Ja volim Martinsa :lol:

Ingrid Bergman: jaka ličnost. Žena definitivno nije bila licemer, nego je živela na svoju ruku. Gledala sam neki razgovor sa njenim ćerkama, a i neke razgovore sa njom - uh, baš je bila hrabra i slobodna za vreme u kom je živela. Za nju su naravno koristili i druge, manje laskave prideve.

Ovo je simpatično
 
Poslednja izmena:
Da, fenomenalan film :) Ja volim Martinsa :lol:

Ingrid Bergman: jaka ličnost. Žena definitivno nije bila licemer, nego je živela na svoju ruku. Gledala sam neki razgovor sa njenim ćerkama, a i neke razgovore sa njom - uh, baš je bila hrabra i slobodna za vreme u kom je živela. Za nju su naravno koristili i druge, manje laskave prideve.

Ovo je simpatično

Jao, i ja ga volim :rumenka: Pravi muškarac.Tih, snažan, odan, nenametljiv ..

Divna je Ingrid. U momentu svog trijumfa, ona odaje priznanje drugoj glumici.Vidi se da to nije namešteno za Oskara, već je iskreno, iz ubeđenja. Sjajno :)
 
ok da se razumemo moji dragi ljudi
ja koliko god bila zagovornik toga da se knjige treba uvek prvo da se čitaju, pa onda da se pogleda film smatram da to ne važi kad je u pitanju pisac stiven king, jer su filmovi mnogo bolji i nekako više unesu u radnju nego same knjige, ali naravno to je moje subjektivno mišljenje
recimo, čitala sam zelenu milju i nikad nije uspela da me oduševi kao što je film oduševio. kad se setim knjige, setim se i samo prostate koja ga je mučila.
carrie, misery, bekstvo iz šošenka, stand by me... the shining(i da, kjubrik je izmenio kraj tako da......)

a takođe bih navela da to važi i za fight club. knjiga je težak smor. paklena pomorandža mi je čudna, i nije me uvukla u atmosferu kao film, recimo
LOTR takođe i hajde baš bih volela da bude fanova tolkina koji će da me linčuju jer sam rekla da su filmovi hiljadu puta bolji nego knjige izvinite zbog toga ne mogu da čitam nešto što 200 strana priča samo o prirodi
 
Od nekoliko ljudi sam cuo da njegove knjige nisu nidta u poredjenju sa filmskim adaptacijama. Nista kd njega nisam citao, a sve vise i nemam ni nameru da procitam.

stvarno precenjen pisac

- - - - - - - - - -

Zaboravila sam da dodam Nila Gejmena
Mnogo bolji filmovi nego knjige.
Mislim da je bolji strip pisac, nego pisac ovako. Mada, možda je i do prevoda.

Americki bogovi su docekali ekranizaciju, mozda bude isto i sa Sendmenom ;)
 

Back
Top