Statistike raznih formata

N3W

Iskusan
Poruka
6.596
[quote="Super Saiyan God Super Saiyan'']Molim Vas da uvek navedete izvor svojih informacija kao i link ili tekst koji ste dobili sa sajta ili preuzeli iz knjige kako bi imali što verodostojniju predstavu, odnosno sliku o pozicijama.[/quote]

Kod:
Pri tome moram da naglasim da je u astrologiji svaka osoba jedinstvena, 
te je i svaka natalna karta jedinstvena. Imajte u vidu da postavljanjem statistika 
određenih pozicija nikada ne možete sagledati celoukupnu sliku jer postoji mnogo
faktora koji dovode do određenih profesija, odnosno tendencija, koji se moraju uvek
naknadno proveravati. 

Za sve pratioce teme, imajte u vidu da je to GENERALNA slika, te kao takva ne donosi
presudnu istinu ali može biti putokaz ka daljem istraživanju što je dovoljan razlog za
otvaranje i postavljanje ove teme. Hvala članovima koji odvajaju vreme i postavljaju
statistike!

Izbegavajte svađe ili prepirke na ličnom nivou na koje smo svi već odavno oguglali kako 
bi tema bila što preglednija. Hvala još jednom i uživajte
 
Zdravo svima!
Evo, da i ja prozborim koju o astrologiji. Do pre nešto više od dve godine,nisam imao neka dublja interesovanja za
astrologiju...Medutim, kao što bilo koja ezotericna oblast privlaci coveka zbog radoznalosti, šireg znanja i spoznaje,
maglovitosti i apstrakcije, nedokucivog i onostranog, tako se i u meni probudila želja da saznam nešto više o ovoj simpaticnoj
pseudo nauci :). Fasciniralo me je zapravo koliko dugo se covecanstvo bavilo izucavanjem zvezda, sazvezdja, njihovim položajem i
znacenjem, i kako to oni uticu na nas, kao i cela simbolika koja je upletena u taj zamršeni mehanizam. A covekova potraga da
sazna istinu preko zvezda i otkrije dublji smisao, datira još iz vremena najstarijih ljudskih civilizacija. To nam je upravo
omogucilo da danas imamo toliko verzija i varijacija astroloških analiza, njenog znacaja i doprinosa, a sama ona se prožima kroz
razlicite kulture i narode širom sveta, od Dalekog Istoka do zapadnog sveta kakvog poznajemo.
Premda sam i dalje skeptik po pitanju nekih osnovnih stvari koje donosi, tumaci i razjašnjava astrologija, uverenja sam da se
ipak ne radi o potpunom šarlatanstvu i besmislu, što me je dodatno privuklo u njen svet. Prostor u kojem živimo je ogranicen
onoliko koliko ga mi poznajemo, dokle naša cula sežu, pa u skladu sa tim pravimo formu, strukturu, nacela i zakone po osnovu
kojih cemo funkcionisati i bivstvovati. Ali, to je samo mali, limitiran deo ovog beskrajno širokog sveta...te stoga možemo da
vidimo samo odredjeni spektar boja, da registrujemo zvuk do odredjene frekvencije, i ne razaznajemo energije i sile koje mogu
uticati na nas same samo zato što ne poznajemo njihove zakonitosti. Utoliko je covek zanimljivo
bice, jer je svesno dokle ide njegova moc percepcije, te razvija duhovnu stranu sebe, ispituje svoje postojanje, traži smisao,
mašta i kroz intuiciju, kreativnost i zalaganje ostavlja dublji trag za sobom.

Da ne bih otišao previše u off, vraticu se onim što sam hteo da napišem ovde.:)
Ovo je više zabavni deo iz ugla astrologije što cu izneti, može se reci mala trivia. Naime, poceo sam da se zanimam za datume
rodjenja poznatih licnosti, kao i njihove zodijake. Sve to je rezultat dokonosti i radoznalosti moje malenkosti:-). Ali, ima
par zanimljivih pojedinosti koje su proizašle iz tih silnih pregledanja. Najviše su me zanimale one osobe koje su na bilo koji
nacin uticale, doprinosile i davale smernice kroz istoriju, ostvarivši se u raznim sferama ljudskih aktivnosti, kako na polju
nauke i umetnosti, tako i kroz liderstvo, humana i aktivisticka delovanja, državništvo,i mnoge druge poligone...
Ponajviše su me interesovali naucnici, ali tražio sam i za mnoge druge. Nije nužno ni to da li se doticna licnost pamti po
dobru ili zlu, vec kakav je trag (odjek) ostavio na svet oko sebe. Uglavnom sam se vodio brojnim sajtovima sa interneta, kao i par
astroloskih stranica koje su posluzile kao verifikacija (astrotheme npr).
Hteo sam da proverim kakva je ucestalost svakog znaka po ovim kriterijumima, iako sam svestan da je to daleko od nekog dubioznog,
ozbiljnog astroloskog tumacenja...raspored planeta, mnogi aspekti u natalnoj karti, podznaci i slicno, sve zajedno daju siru
sliku od pukog navodjenja konkretnog znaka u kom je osoba rodjena. Ali, radi jednostavnosti i brzine, odlucio sam da se
pozabavim samo rasporedom sunca u natalnoj karti, tj njegovim polozajem. Moze se naci dosta tih top lista, koje sacinjavaju imena
znamenitih ljudi u zavisnosti o kojoj temi (podeli) je rec. Na osnovu toga, zanimala me raspodela zodijaka u odabranim uzorcima.
Evo nekoliko primera, koji pruzaju zanimljive rezultate (premda je delikatno napraviti konacnu listu, jer je tesko nametnuti
objektivnost i jasan kriterijum kod istih, kao i zadovoljiti svacije misljenje o sadrzaju poretka,ali...):

1. Sajt po imenu Ranker (kao sto mu i ime kaze) sluzi da rangira imena na osnovu zasluga po mnogim kriterijumima. Ono sto me je
interesovalo su dve teme gde su klasifikovali najvece umove kroz istoriju (Greatest minds of all time), kao i najuticajnije
licnosti (The most influential people of all time). Radi se o dva odvojena topika, ali nekoliko imena se preklapa u obe liste, pa
se ukupan broj izabranih redukovao. Oba popisa imaju preko dve stotine imena, ali radi bolje preglednosti hteo sam da sve
zaokruzim na prvih 200 imena u obe liste. Tako sam inicijalno dobio 400 imena. Medjutim, kad se oduzme nakon toga broj onih koji
se dupliraju (zbog tacnog obracuna), kao i kada se izuzmu oni za koje se ne zna tacan datum rodjenja (uglavnom se odnosi na
velikane Stare Grcke, Srednjeg veka, itd), dobije se konacan broj od oko 320 navedenih. Sto se tice ucesca znakova medju
pomenutima, redosled od najucestalijeg ka najmanje zastupljenom je sledeci:1.bik 2. riba 3. vodolija 4.jarac.....11.skorpija
12.lav. Ne secam se celog redosleda kako je isao, ali sam siguran za prva tri-cetiri mesta, i za poslednja dva-tri.
Takodje, raspored znakova je neznatno drugaciji kada se gleda svaka lista ponaosob. Kod prve pomenute, redosled je ovakav:
1.riba 2.bik 3.vodolija 4.jarac...10.blizanac 11.skorpija 12.lav. Dok, u slucaju potonje liste, niz je sledeci:
1.bik 2.riba 3.vodolija 4. jarac....10.ovan 11.blizanac 12.skorpija.

2. Drugi primer moje zaludnosti :) odnosi se na ucene ljude koji su dobili prestiznu Nobelovu nagradu. Razgledao sam mnoge
sajtove koji su objavili astrolosku analizu dobitnika, ali su to uradili ili u manjem broju primera, ili uz izostanak neke od
sest kategorija u koje svrstavamo pocastvovane. Zato sam odlucio da pregledam datume rodjenja svih, nesto manje od 700 ako se
ne varam, recipijenata iz sest dobro poznatih kategorija. Za svega mali broj njih se tacan datum rodjenja nije mogao jasno
utvrditi, ali svi ostali su obracunati (uz to, par dobitnika je imalo tu cast da prime dva puta ovaj laureat, ali kada se i to
uzme u obzir zbog dvostrukog racunanja, radi se o neznatnom delu). Redosled znakova od najucestalijeg ka najmanje prisutnom u
spomenutom uzorku, je sledeci:
1.vaga 2.blizanac 3.devica 4.rak 5.ovan 6.bik 7.skorpija 8.strelac 9.riba 10.lav 11.vodolija 12.jarac (s tim da se raspored
izmedju 8.,9. i 10. mesta moze permutovati medjusobno). Razlika izmedju prva dva plasirana je veoma mala...ali vaga je znak koji
je dao najvise nobelovaca. Sto se tice samih kategorija, iako se ne secam za svaku kakav je bio raspored, evo kratkog uvida -
#medju dobitnicima Nobelove nagrade za ekonomiju, isticu se blizanci najvise #u fizici ima najvise rakova, pa bikova #u
psihologiji i medicini zapazen je veci broj skorpija i vaga, itd....

3. Treci primer se odnosi na Time-ovu listu 100 najznacajnijih licnosti koje su hodale ovom planetom. Lista je napravljena jos
70-tih ako se ne varam, pa je malo modifikovana 90-tih godina. Elem, krajnji redosled po znakovima je sledeci:
1.bik 2.riba 3.jarac...12.blizanac.

Naravno, zanimale su me i druge oblasti ljudskog interesovanja, i kakva je tu situacija (od sporta, filma, muzike do drzavnika,
knizevnika, kompjuterskih naucnika, itd). Ali o tome nekom drugom prilikom.

Interesantno je, da kada se uzme u obzir arhetip nekog znaka, odnosno njegove najkarakterisitcnije osobine koje ga predstavljaju
i daju preneseno znacenje energije koju znak poseduje, imamo drugacije rezultate u prakticnom smislu. Naravno, ima i ocekivanih
ishoda, s obzirom sta astrologija naglasava...pa, evo par pojedinosti:
-Na primer, za ovna bi smo mislili da je dosta prisutan medju vodjama, liderima, vojskovodjama (Bizmark), uglavnom onih koji bi
predvodili druge na ovaj ili onaj nacin. Medjutim, taj znak je mozda i najmanje zastupljen u takvoj grupaciji, a sto je jos
zanimljivije ispostavlja se da su ovnovi i te kako daroviti za umetnost, da imaju "zicu" za slikarstvo, komponovanje, muziku
generalno, poeziju, film, itd. Dakle, odredjena doza suptilnosti i osecaja za prefinjenost pristaje tom znaku, iako na prvi
pogled to tako ne izgleda (znam, mozda imaju dosta planeta u ribama ili biku, ili im neki drugi aspekti naglasavaju sklonost ka
umetnickom izricaju, ali je svakako interesantna velika ucestalost tog drcnog, borbenog, ku*cevitog, impulsivnog znaka u ovoj
sferi delanja :)).
-Iako bi se duhovna prosvecenost pripisala ponajvise ribama, ili vodenom elementu uopsteno, kada se pogleda broj spiritualnih
ucitelja, vodja, guru-a i sl, ispostavlja se da ih je najvise rodjeno u znakovima koji pripadaju zemljanom elementu za koji
pripisujemo materijalnost, i teznju ka konkretnom, vidljivom, opipljivom, samo racionalnom i poznatom okruzenju. Medju
indijskim duhovnjacima najvise se moze zateci bikova i jarceva, nesto manje ali opet zavidno prisutnih je i devica i vaga.
-Sklonost ka filozofiji ne pokazuju toliko strelcevi, koliko bikovi na primer. Dosta poznatih filozofa je rodjeno u ovom znaku,
iako ima i riba i vodolija medju onim najvecim.
-Interesantno je da, kada se pogleda broj diktatora, totalitarista, tirana i slicno...najvise ih je zastupljeno u jednom
"pacifistickom, altruistickom, humanom" znaku, to je vodolija.
-Medju humanitarcima, donatorima, borcima za ljudska i druga prava, aktivistima i slicno, iako dosta razudjeno najvise ih se
moze naci medju vodolijama :), jarcevima, vagama, bikovima, rakovima, skorpijama...
-Retko gde sam sreo vecu zastupljenost jednog znaku u relativno sirokom broju primera, nego li jarca medju poznatim dj-evima.
Izgleda da imaju sklonosti ka elektronskoj muzici, ali neverovatan je broj prisutnih jarceva medju njima, uistinu.
-Sto se tice matematicara, mogu se izdvojiti dva znaka po ucestalosti. To su ovan i bik.
-Skorpija ima dosta medju umetnicima, kao i riba.
 
I tako dalje.
Ni sam ne znam koliko sam ukupno imena, odnosno datuma rodjenja pregledao, ali veliki je broj to je svakako. ;-)
Naravno, svaki od 12 znakova je dao respektivan broj velikana. Za pocetak, hteo sam da i ja dam kakav takav doprinos ovoj temi.
Astrologija, iako ne egzaktna nauka, u svojoj proizvoljnosti i simbolici koju krije, moze dosta toga da otkrije i da nam kaze.
Ovo se sve odnosilo na jedan praktican, banalan (a mozda i ne:)) i povrsan uvid u istu.
Nadam se konstruktivnoj prepisci sa vama, u zelji da naucim i sto je bitnije razumem sve sto astro svet ima da nam poruci.
Sigurno ima odlicnih poznavalaca ove materije, pa se unapred radujem.

ps: izvinjavam se zbog poduzeg post-a.
Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ono sto nas ljude izdvaja u odnosu na ostala ziva bica je intelektualna superiornost, sposobnost da se promislja, dublje
analizira, gleda objektivno i kriticki na prirodu oko nas, a sve u saglasnosti sa racionalnom, dobro potkrepljenom logickom
osnovom. Razvijen kognitivni sistem kakav imamo, ujedno i najfascinantnije cime evolucija moze da se pohvali (za sada :)),
omogucava nam da spoznamo svet oko nas na visem, kompleksnijem i kontemplativnijem nivou, otkrivajuci nam ogromne potencijale
koji stoje na raspolaganju i cekaju da se iskoriste. Pozitivan trend napretka covecanstva, jasno dokazuje da je covek i te kako
svestan cime raspolaze, i koji su mu dometi. To se moze uociti na vise podrucja, od privrednog rasta, povecanja blagostanja
i standarda zivota, do olaksavanja suzivota pronalazenjem mnogih prakticnih finih resenja, poboljsanjem zdravstvene brige i nege,
stvaranjem proizvoda utilitaristicke namene, i konstantnom zeljom za daljim napredovanjem. Kao motor pokretac ovakvog
funkcionisanja, umnogome je doprinela covekova kreativnost, imaginacija podstaknutna intuitivnim, tacitnim znanjem, jos uvek
formalno neutvrdjenim i neproverenim. Sklonost da se ide korak dalje, da se stvori nesto ni iz cega, ili da se na osnovu trenutno
poznatog stanja uvidi mogucnost za poboljsanjem i kontinuiranim progresom, dovela su nas do velikih otkrica i pronalazaka. Jednom
recju (ili par :)), inovacije i invencije su pravi prikaz onoga sto mozemo da uradimo, koristeci ono sto nam je Bog (neka druga
visa sila) ili priroda darovala.:)

Zanimalo me je koji su to najveci izumitelji, pronalazaci pored onih za koje znam, a cijom ingenioznoscu mozemo da se pohvalimo, i
zahvalimo za ono sto su ucinili. Takodje, kao i u prethodnim "istrazivanjima", naisao sam na razne liste koje su grupisale one
najpoznatije. Ipak, najsveobuhvatnija lista je ona koju je pruzila vikipedija - List of inventors (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_inventors).
Radi se o poduzem spisku imena pronalazaca, oko 950 njih. Medjutim, za oko stotinu se ne zna datum rodjenja, te je svedeno na oko
850 poznatih i manje poznatih inovatora. Uistinu, veliki uzorak...ali na kraju sam dobio sledeci poredak:

1.bik - 85
2.vodolija - 82
3.rak - 75
4.jarac - 74
5.ribe - 73
6.ovan - 71
7.strelac - 70
8.lav - 69
9.vaga - 66
10.devica - 64
11.blizanac - 63
12.skorpija - 61

(Postoji mala mogucnost da sam eventualno prilikom sortiranja rezultata neki znak "ostetio" ili "favorizovao" za poen gore-dole (ljudski faktor),
mada mislim da je sve kako sam zbrojio pravo stanje)

Drugi izvor je isto zanimljiv.
Za oko mi je zapala jedna lista koju je napravila enciklopedija Britanika. Na internetu se moze naci u
pdf formatu. Veoma opsirno i temeljito su pristupili tome poduhvatu, a u to se mozete uveriti u 338 strana u kojima
je ispisano o svakom pojedinacno dosta zanimljivih i edukativnih informacija, dajuci na kvaliteti sadrzaja spomenute liste. Naziv
knjige je "THE 100 MOST INFLUENTIAL INVENTORS OF ALL TIME", pa koga zanima nek procita (ako se sluzi solidno engleskim jezikom,
nece imati problema...nazalost, ne znam da li postoji srpski prevod). Pretpostavljate, interesovalo me je u kom zodijaku su
pomenute licnosti rodjene. Pominje se nesto vise od sto imena (nekoliko njih je svrstano u jedno poglavlje, kao braca Wright, zbog
rada na zajednickom projektu ili sto se na istom podrucju podjenako doprinelo bez vremenskog usaglasenja). Svidja mi se sto su
odradili hronolski , te se spominju oni najbitniji kroz razlicite periode, ali i na osnovu magnitude njihovog rada i doprinosa.
Standardno, redosled od najucestalijeg ka najmanje zastupljenom na listi je sledeci:

1.lav/vodolija - 13
2.jarac - 12
3.strelac / rak - 10
4.blizanac - 9
5.bik / vaga - 8
6.ovan / devica / skorpija / ribe - 6
 
Jedna od najapstraktnijih oblasti ljudskog interesovanja je svakako fizika. Kao i za sve druge prirodne nauke, i za fiziku je
neophodna darovitost, imaginacija, kreativnost, logicko rasudjivanje, i tzv "outside the box" razmisljanje. Proucavanje prirode i
zakonitosti koji se odvijaju u nasem sirem i uzem okruzenju, kao i pokusaj da se one naucno objasne i dokazu, jeste kompleksan i
fascinantan izazov. S time se covek hvata u kostac, od trenutka kada se prvi put zapitao zasto nesto oko njega funkcionise na
nacin koji on ne moze, a pokusava da shvati. Zelja za znanjem i razumevanjem, dovela nas je danas do stadijuma kada raspolazemo
sa sirokim korpusom znanja o pojavama i relacijama uspostavljenih unutar naseg mikrosveta. Danas, fizika se grana na vise oblasti
i podoblasti, sto pokazuje sveobuhvatnost i slozenost onoga cime se ova nauka bavi.
Moje interesovanje da povezem zodijacke znakove sa istaknutim fizicarima, dovelo me je do jos jedne opsirne liste koju je sacinila
vikipedipja. Odgovarajuci link je - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_physicists. Veliki uzorak imanentnih naucnika dao je
sledeci redosled, pocevsi od najvise zastupljenog znaka ka najmanjem:

1.ribe - 80
2.vodolija - 78
3.devica - 76
4.blizanac - 72
5.bik / vaga - 69
6.ovan - 68
7.rak / lav - 65
8.skorpija - 62
9.strelac - 61
10.jarac - 44

Najpoznatija i verovatno najprestiznija nagrada u ovoj naucnoj oblasti, je Nobelova nagrada za fiziku. Dodeljuje se od 1901.
godine. Cast da prime ovu nagradu, imaju svi oni koji su doprineli na polju fizike, svojim genijalnim otkricem, analizama i
visegodisnjim proucavanjima, zaduzivsi covecanstvo postignutim rezultatima i ulozenim trudom. Lista horoskopskih znakova medju
pocastvovanima, u degresivnom nizu izgleda ovako:

1.rak - 24
2.bik / strelac - 19
3.devica / vaga - 18
4.blizanac / skorpija / vodolija - 17
5.ovan / lav / riba - 15
6.jarac - 5
 
Evo jednog interesantnog prikaza onih, koje nazivaju "ocevima nacije". Naime, radi se o ljudima koji su doprineli osnivanju neke od postojecih nacija, ili koji se smatraju krucijalnim za nastanak i nezavisnost jednog naroda. Za neke drzave direktno se naznacava da se radi o "ocu" ili "ocevima" konkretne zemlje, ili se radi o signifikantnim ljudima za datu zemlji te se njihovo ime spominje u slicnom kontektsu. Kod provere tacnog datuma rodjenja, pored wikipedije koristio sam i astrotheme sajt, mada manji postotak licnosti za koje sam proveravao ne zna se tacan datum ili cak godina rodjenja. Treba uzeti u obzir i period u kome je neko rodjen, jer je bitan kalendar koji je vazio (ili vazi) u tom trenutku. Mnogima, koji su rodjeni pre 1582. godine (godina u kojoj dolazi do zamene julijanskog gregorijanskim kalendarom), trebalo je preracunati 10 dana ili manje, da bi se uskladilo pravo vreme. Takodje, hronoloski posmatrano, prelazak sa jednog na drugi kalendar odvijao se u razlicitim periodima u zavisnosti od drzave, tako da npr. na podrucju danasnje Italije to se dogodilo upravo te 1582. godine, godinu dana kasnije - 1583. u Francuskoj, ali zato tek sredinom osamnaestog veka (1752. godine) u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Americkim Drzavama. Usled odupiranja iz razlicitih razloga, zbog verskih ili nacionalnih interesa, mnoge zemlje su izvrsile promenu tek pocetkom 20. veka. Sve ovo dodatno komplikuje i otezava da se utvrdi istinitost tacnih datuma, i da se sprovede jasnija analiza. Upitno je i da li se treba voditi natalnim kartama koje su date na astroloskim stranicima, prilikom detaljnijeg proucavanja istih, jer usled nedostataka potrebnih informacija, automatski se vreme rodjenja podesava na 12 casova, te polozaj nekih planeta, podznaka i dr daje potencijalno iskrivljenu sliku. Moj stav povodom doslednosti pruzenih informacija je dosta skeptican, jer uistinu je tesko poverovati u potvrdnost mnogih datuma, imajucu na umu da se radi i o ranim periodima, te je gotovo svaka evidencija nedovoljno proverena. Znamo da je stopa smrtnosti novorodjenih u mnogim zemljama usled brojnih zaraza i bolesti, koje su kao kojekakve posasti uzimale mlade zivote, bila daleko veca nego danas, te su mnogi iz predostroznosti upisivali datume posto bi proslo odredjeno vreme. Ima tu i jos razloga koji bi se mogli navesti, ali da ne bih previse otisao u sirinu (shvatili ste poentu:)) da predjem na stvar...

Dve vikipedijine stranice su posluzile za ovaj mali "ogled" - Father of the Nation i List of national founders. Prva lista je konkretnija sto se tice bitnih imena, ali je naveden manji broj drzava. Kod druge liste, za pojedine zemlje se uzimao veci broj licnosti koje je krasio epitet Oca nacije, ali i veci broj zemalja je obuhvacen. Elem, poredak medju znakovima od najvise zastupljenog ka najmanjem, je sledeci:

# Father of the Nation:
1. bik - 12
2. blizanac - 10
3. ovan - 8
4. jarac - 7
5. riba - 6
6. rak/skorpija - 5
7. devica/vaga - 4
8. lav/strelac/vodolija - 3

# List of national founders:
1. riba - 23
2. vodolija - 22
3. bik - 21
4. devica - 19
5. jarac - 16
6. rak/lav - 15
7. ovan/vaga/skorpija - 14
8. blizanac - 13
9. strelac - 8

Kad smo vec na temi o vodoliji, a govorimo o drzavnicima, teba spomenuti da je ovaj znak dao najvise americkih (USA) predsednika....mada,nisam 100% siguran da li deli prvo mesto sa jos nekim znakom, ili suvereno prkosi ostalima:) (provericu;))
Edit: 44 izborna mandata dala su 43 predsednika (Grover Cleveland je dva puta sluzio na mestu predsednika USA), i redosled je sledeci - vodolija i skorpija su dale po pet predsednika, dok po cetiri nekoliko znakova (bik, rak, lav, vaga, jarac, riba), trojica predsednika je rodjeno u znaku strelca, dok po dva imaju ovan, devica i blizanac.
 
Me again:)
Ovaj post ce pored ne toliko bitne informacije:) biti i velika preporuka za sve one koji vole da citaju. Naime, znatizelja me naterala da proverim postoje li neke liste koje
obuhvataju najvece i najznacajnije knjige ikada napisane. Tematika samih dela moze spadati i u naucne radove koji su bili neka vrsta prekretnice na svet oko nas, ali i
dela koja spadaju pod beletristiku i naglasavaju estetsku vrednost napisanih romana, pripovedaka i slicno. Postoji jedna internet stranica koja se pozabavila upravo
ovim sto me je zanimalo. Sam naziv pod kojim se nabraja 100 najvaznijih knjiga, ujedno je i naslov knjige jednog pisca, na osnovu koje je i data lista sacinjena. Naziv
knjige (a i liste) je The 100 Most Influential Books Ever Written: The History of Thought from Ancient Times to Today, a link za adekvatnu internet stranicu -
http://www.goodreads.com/list/show/36714.The_100_Most_Influential_Books_Ever_Written Medju spomenutim autorima nalaze se dobro poznati mislioci, knjizevnici,
naucnici i tako dalje. Moje sumnje iznete u prethodnom post-u povodom mnogih datuma rodjenja i dalje stoje, ali da ne bih to stalno naglasavao i zvucao namcorasto,
prihvatam ono sto se nudi:). Elem, intelektualni doprinos zodijackih znakova prenetih rukom na papir, predocen u redosled od najvise zastupljenog ka najmanjem, je sledeci:
1. bik - 14
2. rak - 11
3. vodolija - 9
4. jarac - 8
5. riba - 7
6. blizanac - 6
5. skorpija/strelac - 5
6. devica/vaga - 4
7. ovan - 3
8. lav - 2

Kao sto se da primetiti, oko dvadeset autora na datoj listi nije uracunato. Razlog je, sto za pomenute ne postoji jasno utvrdjen datum rodjena. Uglavnom se odnosi na
velika imena Stare Grcke ili uopsteno, na one rodjene u ranijim periodima.

Nasao sam i jos jednu zanimljivu listu, koja je objavljena u cuvenim britanskim dnevnim novinama The Guardian. Nabrajaju se iskljucivo najpoznatiji svetski romani, u
nameri da se istaknu oni koji su vredni odvojenog vremena i paznje. Dakle, tema uvrstava najvece spisatelje romanopisce, ciji radovi spadaju u najvrednije sto literarni
svet ima da ponudi. Link za internet stranicu je - http://www.theguardian.com/books/2003/oct/12/features.fiction Prisutnost znakova u opadajucem nizu medju pomenutim
autorima izgleda ovako:
1. strelac - 13
2. vaga - 12
3. bik - 11
4. vodolija - 10
5. rak - 9
6. lav/skorpija - 8
7. devica/jarac - 7
8. ovan/blizanac/riba - 5
 
Ove liste su iz banke podataka koju su uradili ozbiljni statističari i koja sadrži 40 000 Horoskopa. Polovica tih podataka, znači 20 000 horoskopa, su iz banke Michel Gauquelina, senzacionalnog statističara koji je provjeravao teze horoskopije.

Kategorija Pisac:

Sunce u Djevici - 204
Sunce u Raku - 200
Sunce u Ribama - 195
Sunce u Ovnu - 188
Sunce u Vodoliji - 182
Sunce u Blizancima - 180
Sunce u Lavu - 178
Sunce u Škorpionu - 176
Sunce u Bik - 169
Sunce u Jarcu - 167
Sunce u Vagi - 154
Sunce u Strijelcu - 134
----
Merkur u 2. kući - 215
Merkur u 1. kući - 204
Merkur u 12. kući - 203
Merkur u 11. kući - 197
Merkur u 10. kući - 181
Merkur u 3. kući - 180
Merkur u 4. kući - 171
Merkur u 5. kući - 171
Merkur u 9. kući - 169
Merkur u 7. kući - 153
Merkur u 6. kući - 144
Merkur u 8. kući - 140
----
Sunce u 1. kući - 238
Sunce u 2. kući - 202
Sunce u 11. kući - 199
Sunce u 10. kući - 196
Sunce u 12. kući - 192
Sunce u 4. kući - 184
Sunce u 3. kući - 169
Sunce u 7. kući - 158
Sunce u 8. kući - 157
Sunce u 6. kući - 151
Sunce u 5. kući - 147
Sunce u 9. kući - 135
----
Usput:
Merkur u Ribama (Egzilu) + Merkur u 12. kući => 12 pisaca
Merkur u Blizancima (Domicilu) + Merkur u 3. kući => 6 pisaca

----

Kategorija Philosoph:

Merkur u 2. kući - 14
Merkur u 6. kući - 14
Merkur u 9. kući - 13
Merkur u 3. kući - 13
Merkur u 10. kući - 12
Merkur u 8. kući - 11
Merkur u 5. kući - 11
Merkur u 1. kući - 10
Merkur u 7. kući - 10
Merkur u 11. kući - 9
Merkur u 12. kući - 8
Merkur u 4. kući - 7

Jupiter u 1. kući - 13
Jupiter u 5. kući - 13
Jupiter u 8. kući - 13
Jupiter u 3. kući - 11
Jupiter u 4. kući - 11
Jupiter u 7. kući - 11
Jupiter u 10. kući - 11
Jupiter u 11. kući - 11
Jupiter u 6. kući - 10
Jupiter u 9. kući - 10
Jupiter u 12. kući - 9
Jupiter u 2. kući - 9



----

Kategorija Naučnik:

Uran u 10. kući - 121
Uran u 9. kući - 116
Uran u 2. kući - 115
Uran u 7. kući - 113
Uran u 6. kući - 112
Uran u 11. kući - 111
Uran u 8. kući - 106
Uran u 4. kući - 100
Uran u 1. kući - 100
Uran u 3. kući - 98
Uran u 5. kući - 95
Uran u 12. kući - 92

----

Kategorija Muzičar:

Neptun u 1. kući - 172
Neptun u 2. kući - 161
Neptun u 11. kući - 155
Neptun u 3. kući - 154
Neptun u 8. kući - 153
Neptun u 9. kući - 152
Neptun u 4. kući - 149
Neptun u 7. kući - 145
Neptun u 5. kući - 137
Neptun u 6. kući - 136
Neptun u 10. kući - 133
Neptun u 12. kući - 122
----
Venera u 3. kući - 177
Venera u 1. kući - 167
Venera u 4. kući - 157
Venera u 10. kući - 156
Venera u 9. kući - 154
Venera u 12. kući - 152
Venera u 11. kući - 147
Venera u 2. kući - 143
Venera u 5. kući - 141
Venera u 7. kući - 129
Venera u 6. kući - 125
Venera u 8. kući - 121

Nastavlja se.
 
Kategorija Terorist:



Sunce u Raku - 12
Sunce u Lavu - 10
Sunce u Vodoliji - 9
Sunce u Škorpiji - 9
Sunce u Biku - 8
Sunce u Djevici - 8
Sunce u Vagi - 8
Sunce u Jarcu - 8
Sunce u Ribama - 7
Sunce u Blizancima - 6
Sunce u Ovnu - 4
Sunce u Strijelcu - 2

----

Uran u 8. kući - 12
Uran u 12. kući - 12
Uran u 11. kući - 9
Uran u 3. kući - 8
Uran u 4. kući - 8
Uran u 1. kući - 7
Uran u 2. kući - 7
Uran u 9. kući - 7
Uran u 7. kući - 5
Uran u 10. kući - 5
Uran u 5. kući - 4
Uran u 6. kući - 3
 
Cesto se prave liste sa temom o tome ko su najvece licnosti u istoriji covecanstva, te zbog zahtevnosti da se sastavi sto je moguce
objektivniji popis, tesko je zadovoljiti svacije misljenje povodom datog poretka i sadrzaja. Preovladavaju razliciti kriterijumi, neki se
sluze i matematickim metodama valorizacije, koristeci pritom odredjene kriterijume koji se baziraju na proizvoljnoj (subjektivnoj)
proceni, dok drugi kao metodologiju za klasifikaciju uzimaju u obzir misljenja mnogih poznatih savrememnih istoricara, i drugih kompetentnih
ljudi cije se reci uvazavaju...Naisao sam na nekoliko relativno relevantnih primera (licna procena), pa cu upravo da podelim sa vama ono sto
bi imalo veze sa ovom temom (u sirem smislu:-)).

*Prvi izvor odnosi se na rad jednog americkog autora, koji je po vokaciji astrofizicar, ali verovatno sirokog interesovanja i za druge
stvari (inace, zanimljivih uverenja i stavova o pojedinim socio-kulturnim odnosima :)). Naslov njegove knjige je "The 100: A Ranking
of the Most Influential Persons in History"
. Moze se naci u pdf formatu na internetu. Kada se istrazuje da li se neko odvazio na nesto
slicno, obicno se pozivaju na njegovu knjigu, i kako je to on odradio. Kao sto se moglo ocekivati, i ovaj sadrzaj imena je izazvao
odredjene kontroverze, da li po pitanju plasmana na datu listu i razloga iza toga, ili samog rankiga i pozicioniranja pojedinih
istorijskih figura. Naravno, svako interpretira na svoj nacin i iz svog ugla, te je stoga dosta delikatno napraviti listu koja
bi imala saglasnost vecine i bila sto pribliznija. Sledi raspodela znakova medju pomenutim osobama. u istom smeru kao i u prethodnim
primerima:

1.bik - 12
2.ovan - 10
3.devica / ribe - 9
4.rak / lav / skorpija - 6
5.blizanac / vodolija - 5
6.jarac - 4
7.strelac - 3
8.vaga - 2

#NAPOMENA: Zbog slabe uverljivosti u tacnost pojedinih podataka i iznetih potencijalnih datuma rodjena, a sto se uglavnom odnosi na
one istorijske licnosti koje su zivele u epohama Starog i Srednjeg veka (dakle od Stare Grcke i jos ranije stvorenih civilizacija, pa
sve do kraja Srednjeg veka, sto ce reci okvirno do 13-14 stoleca), odlucio sam da uracunam one pomenute osobe sa liste, koje su rodjene
od Novog veka, pa na ovamo. Iako, i sam sa rezervom gledam na podatke o datumima mnogih koji su rodjeni i u periodu Nove ere i savremenog
doba, radi sto veceg obuhvata, prihvatio sam ono sto pojedini astro sajtovi navode, te sam napravio novi poredak sa malim izmenama
podstaknutim nesigurnoscu u validnost prethodnih informacija. Dati, izmenjeni redosled izgleda sledece:

1.bik - 11
2.ovan - 9
3.ribe - 7
4.devica - 6
5.blizanac / lav / skorpija / vodolija - 5
6.jarac - 4
7.rak / strelac - 3
8.vaga - 1


*Drugi izvor kojim sam se posluzio, odnosi se na rad dvojice americkih inzenjera i profesora: Steven-a Skiena-e i Charles-a Ward-a.
Njihova knjiga nosi naziv "Who's Bigger?: Where Historical Figures Really Rank ", a sa slicnom idejom i tendencijom kao u gore navedenom
primeru. Princip njihovog rada, ukljucivao je odredjene algoritme kao sredstvo sortiranja i pravljenja liste. Uz to, jedan deo
prikupljenih podataka, zasniva se na jos nekoliko nacina obradjivanja i prikupljanja, da li putem javne ankete, intervjuisanja relevantnih
izvora, i slicno...Kao i u prethodnom slucaju, neki su bili nesaglasni oko sprovedene analize, isticuci da postoje odredjena favorizovanja
i diskriminacije, ali sta je tu je (sto ljudi sto cudi :)). Moje vidjenje povodom raznih lista koje sam imao prilike da iscitam, jeste
da znaju biti pomalo anglocentricne, sagledane vise iz ugla "zapadnog sveta". Ali, da zanemarimo sada to i fokusiramo se na ono sto
mi je primarna namera, a to je poveznica datih imena i zodijaka, a sve u vidu male trivie. Elem, ucestalost znakova u opadajucem nizu
je sledeci:

1.bik - 15
2.jarac / ribe - 11
3.vodolija - 9
4.blizanac / rak - 8
5.skorpija - 7
6.ovan / devica - 6
7.strelac - 5
8.vaga - 4
9.lav - 2

Slicno sam hteo da uradim i sa ovom listom, a odnosi se samo na prikupljanje podataka onih rodjenih od pocetka Nove epohe, pa sve
do danas. Nesto izmenjena lista, izgleda ovako:

1.bik - 13
2.jarac - 10
3.ribe - 9
4.blizanac / vodolija - 8
5.rak / skorpija - 6
6.ovan / strelac - 5
7.devica - 4
8.vaga - 3
9.lav - 2

prim.aut. - Sto se tice drugog izvora, moj stav povodom krajnjeg izbora je nedovoljno usaglasen sa sadrzajem istog, jer se medju
nabrojanima nalaze neka imena, koja po meni ne zasluzju da se tako visoko kotiraju na osnovu zasluga i doprinosa covecanstvu (primer: George W Bush,
Grover Cleveland, i jos par americkih predsednika, sto upravo potvrdjuje moje vidjene prenaglasene subjektivnosti i glorifikovanja velikana
pojedinih nacija i nacionalnosti, umanjujuci kvalitet samog rezultata).



*Postoji jos jedna zanimljiva lista. Odnosi se na kompilaciju sastavljenu od strane magazina Time, a obuhvata 100 najznacajnih licnosti
dvadesetog veka. Podeljena je u pet kategorija, tako da svaku cini dvadeset licnosti iz razlicitih sfera delovanja. Ljudi koji su svojim delanjem,
zalaganjem, vizijama, krajnjim ucinkom, uticali na zivote drugih, ili uopsteno menjali tok ustaljenih pravila i poretka u drustvu. Lista obuhvata
humane i pozitivne osobe, koje su zaslugu da se nadju na jednom takvom spisku izborile kroz borbu protiv raznih represivnih rezima i iskrivljenih
ideala, ili je njihov rad nadahnuo i inspirisao druge na polju nauke, umetnosti, i slicno. Medjutim, dubok uticaj na ljude oko sebe ostavili su i
oni na losem glasu, cija je sebicna i egomanicna narav prouzrokovala na milione zrtava i potresenih odnosa u svetu, produbljujuci nepoverenje i
nesigurnost, i ostavljajuci ljude u ocajanju. Medjutim, kao takvi, i oni su oblikovali svet u izvesnom razdoblju, sto ih je svrstalo na datu listu sa ostalima.
Naslov komentarisane teme je - "Time 100: The Most Important People of the Century".Poredak zodijaka medju navedenima, izgleda sledece:

1.vaga - 15
2.bik / rak / vodolija - 12
3.blizanac / lav - 11
4.strelac - 9
5.skorpija - 8
6.ovan - 6
7.jarac / ribe - 5
8.devica - 4

ps: Imao sam nedoumicu oko toga, koliko clanova porodice Kenedi da ukljucim u obracun. Uzeo sam pet najcuvenijih clanova, gledajuci
sta je svako od njih znacio za americko drustvo i istoriju - JFK, i njegova dva brata, kao i njihov otac i deda, takodje uvidjajni
u svom vremenu.
 
Svakako, jedna od omiljenih mi nauka, a kojom se covek bavi otkad zna za sebe (svesno ili nesvesno), jeste filozofija. Prelepa oblast
ljudskog znanja koja nastoji da nam da orijentaciju u svetu u kojem zivimo, suocavajuci se sa osnovnim problemima covekovog postojanja
i sa relanoscu koja ga okruzuje. Proucava razum, vrednosti u sirem smislu, znanje i jezik, nastojeci da dokuci smisao nase egzistencije
i stvarnosti. Ona analizira i kritikuje, tumaci i tezi za saznanjem putem cistog misljenja, za saznanje koje prelazi granice iskustva.
Etimolosko znacenje ove reci je svima poznato, nastalo od dve grcke reci, a u prevedenom obliku znaci - ljubav prema mudrosti.
Datira jos iz doba starih civilizacija - Indije, Persije, Kine, gde se prvi pojavni oblici filozofije, kao teznja za mudroscu, javljaju u
raznim mitskim i verskim predanjima (npr Vede) koje su sadrzale klice mudrosti, i tako se prenosile iz generacije u generaciju.
Ono sto cini osnovnu razliku izmedju istocne filozofije i, nama poznate, grcke filozofije, jeste odsustvo kriticke racionalnosti u razmisljanjima
istocnih mudraca, cime bi se ona uzdigla iznad verskih i mitoloskih ucenja. U antickoj Grckoj, filozofija predstavlja teznju ka onoj vrsti
znanja, koja otkriva osnove i principe stvarnosti pomocu kojih se ona moze objasniti. Principe koji nam omogucavaju da argumentovano,
koristecu se umom, dokazemo da su nase predstave o stvranosti istinite. Neki bi mozda tvrdili da filozofija nepredstavlja naucno
znanje, jer bismo ga onda imali kao isto misljenje o jednoj stvari...ali, naprotiv, filozofija je elitna forma, najuniverzalnija
kulturna forma i najvisi oblik drustvene svesti. Ona, svojim stvaralackim opusom, prodire duboko u ljudsko saznanje i daje odgovore na sustinska
pitanja, kao takva.
Kao i mnoge druge nauke, i filozofija je svobuhvatna, te se njeno proucavanje prosirilo na razna polja: gnoseologija (teorija saznanja),
metafizika, etika, logika, itd.

Po vec ustaljenom redosledu :), hteo sam da proverim u kojem zodijaku su rodjeni oni najveci, najeminentniji filozofi za koje
znamo, i koji su ostavili, kroz svoje radove i razmisljanja, dubok trag u ovoj nauci. Naisao sam na par pristojnih izvora, na koje
sam se pozvao, te na osnovu toga napravio poredak. Prvi izvor odnosi se jos jednom na listu koju je sacinila enciklopedija
Britannica. Ona je izdala seriju edukativno-informativnih knjiga, u kojima je sakupila detalje iz zivota i rada najistaknutijih
individualaca kroz istoriju, a odnosi se na razlicite oblasti i discipline. Koncentracija velikih umova, sortiranih u nekoliko
kategorija na osnovu onoga cime su se bavili, i sto su cinili, dala je jedan celovit i pregledan sadrzaj. Konkretno, naziv ove
serije je - "The 100 Most Influential Philosophers of All Time" (takodje se moze sresti u pdf formatu na internetu). Ucestalost znakova,
u degresivnom nizu, izgleda:

1.bik - 15
2.vaga - 9
3.devica / skorpija - 8
4.rak - 7
5.ovan / vodolija - 5
6.jarac / ribe - 4
7.blizanac / lav / strelac - 2

Posto je velika prisutnost velikana ove nauke, koji su rodjeni pre petnaestog veka, pojedini datumi njihovih rodjenja mogu delovati
neuverljivo, s obzirom na period u kojem su ziveli. Iako, respektujuci navode odredjenih izvora o prikazanim datumima (vikipedija,
astrotheme, i slicni), odlucio sam da u drugom primeru iste liste, pregledam one rodjene od pocetka Nove ere do danas...dakle, moderne
(u sirem smislu) filozofe i njihove datume (sto bi se, grubo poredeći, vremenski poklapalo sa krajem srednjovekovne skolasticke filozofije).
Izmenjena lista izgleda ovako:

1.bik - 12
2.vaga - 8
3.rak / skorpija - 7
4.devica - 6
5.jarac / vodolija / ribe - 4
6.ovan - 3
7.blizanac / strelac - 2
8.lav - 1


Drugi izvor kojim sam se posluzio, jeste skup imena filozofa sa jednog sajta, a naziv teme je - "Top 100 Western Philosophers". Odgovarajuci
link za stranicu je - http://www.yourbest100.com/top-100-western-philosophers/. Dakle, kao sto i naziv kaze, radi se o klasifikaciji
zapadnih filozofa kroz istoriju. Lista je podelejena u cetiri kategorije, po osnovu periodizacije filozofske nauke - akcentujuci
znamenite anticke, srednjovekovne, moderne i savremene filozofe. Sto se tice raspodele horoskopskih znakova medju pomenutima, dobijen
rezultat izgleda sledece:

1.bik - 16
2.vodolija - 10
3.skorpija - 9
4.jarac / ribe - 7
5.ovan / rak / vaga - 6
6.strelac - 5
7.lav - 4
8.devica - 3
9.blizanac - 2

Uzimajuci u obzir samo one koji spadaju pod moderne i savremene filozofe (razvrstane kategoricno po filozofskim disciplinama koje
pripadaju navedenim periodima), dobio sam neznatno izmenjenu listu i redosled. Raspored je sledeci:

1.bik - 14
2.vodolija - 9
3.skorpija - 8
4.ribe - 7
5.ovan / rak / vaga / jarac - 6
6.strelac - 5
7.lav - 4
8.devica - 3
9.blizanac - 2

#NAPOMENA: Thomas More moze biti i riba i vodolija. Posto se prema sajtu astrotheme vodi kao riba, to sam uzeo u obzir. Na vama je da procenite koliko je to verodostojno.
 
Poslednja izmena:
Kako god okreneš Bikovi najbrojniji među filozofima - tačno onako kako sam tvrdio. Filozofi su uglavnom konstruktori, sistemaši, i vrzmaju se uvjek oko misaonih temelja. Skoro svatko od njih želi početi "graditi" iz početka.

Iz strepnje pred ničim i propašću Bik je specifičan u tome što traži "fundamentum inconcussum", arhimedovu tačku, čvrsti link, oazu stabilnosti. Stabilnošću bikov svijet postaje zemaljski, parmenidski svjet u kome je dosegnuta konstantnost, trajanje. Bik je znak gusto i čvrsto umreženih struktura, temeljitih konstrukcija; sistemi su njegov plod, sve solidno podbočeno, elementi neraskidivo vezani; sistemi statike, konstrukcije, inžinjerski, matematički, filozofski.

(..)

Bik je s druge strane strog racionalist, priznaje samo prinudu racia, sve što on tvrdi je solidno ob-razlog-eno, svaki iskaz ima “težinu”, jer je dobro logički umrežen (Djevici je i logička umreženost nedovoljna za izvjesnost, on treba empirijsku zasnovanost).

reakcija

Ovo sto si napisao za Bika se vise veze generalno za element Zemlje,a ne za culnost,hedonizam,osjecaj za lijepo Bika,za sklonost ka umjetnickom izrazaju (kakve veze Venera ima sa statikom,sa kontrukcijom,to je Jarac,Saturn beton,kamen,egzaltiuran MArs celik,matematika brojevi takodjer pod SAturnom,fizika isto itd)

odogovor

Zamislimo sad tu istu silinu harmoniziranja, izmirenja i ljubavi "uronjenu" u elementu Zemlji. Kako izgleda taj konsens, ravnoteža i poništenje sila u medijumu krutog agregatnog stanja? Upravo kao ideal statike - stabilnost! Šta je stabilnost drugo nego međusobna neutralizacija, konsens sila, međusobna subtrakcija rezultanti na ništa? Kad nema sile nema ni pokreta, kad je sila na djelu stvar se kreće. To je ono šta sam palamudio o krutom agregatnom stanju - mir, ravnoteža sila, statičnost, minimiranje rizika dinamike i aktualizacije energije. Rekosmo već da je flow i difuzija tekućine košmar za Zemlju. Šta je to konvertirano na psihičko? To je akomulacija izvjesnosti, stabilnost suda i logike. Uzmimo za primjer nekog filozofa, juristu ili matematičara. Svi oni misle deduktivno, znači, izvode iz opšteg, iz načela, aksioma. Za to su potrebni ekstra stabilni fundamenti, sile moraju biti poništene, svedene na 0. Descartesu npr. je to bila prva izvjesnost sopstva (cogito ergo sum) i sve ostalo je počivalo na tom banalnom uvidu itd.


Čista suština Venere je u izmirenju sila, znači ona ima i svoju "konstruktorsku" stranu - kao "farba" elementa Zemlje. Znači ima veze sa matunom i betonom, i sa metafizikom.



Kategorija Filozof:

Venera u Biku - 19
Venera u Ribama - 18
Venera u Lavu - 15
Venera u Vodoliji - 12
Venera u Jarcu - 11
Venera u Ovnu - 10
Venera u Blizancima - 9
Venera u Škorpionu - 9
Venera u Strijelcu - 8
Venera u Djevici - 7
Venera u Vagi - 7
Venera u Raku - 6


----------------------

Osim toga:

Kategorija Filozof:

ASC u Škorpionu - 21
ASC u Strijelcu - 21
ASC u Lavu - 17
ASC u Vagi - 12
ASC u Vodoliji - 12
ASC u Djevici - 11
ASC u Blizancima - 9
ASC u Jarcu - 7
ASC u Biku - 7
ASC u Ribama - 5
ASC u Raku - 5
ASC u Ovnu - 4


MC u Strijelcu - 17
MC u Lavu - 16
MC u Djevici - 16
MC u Biku - 14
MC u Vagi - 14
MC u Vodoliji - 11
MC u Blizancima - 9
MC u Jarcu - 9
MC u Raku - 8
MC u Škorpionu - 8
MC u Ovnu - 7
MC u Ribama - 3
 
Poslednja izmena:
Osim toga.

Kategorija Muzičar:

Venera u Biku - 185
Venera u Raku - 171
Venera u Ribama - 167
Venera u Vodoliji - 162
Venera u Vagi - 156
Venera u Blizancima - 146
Venera u Strijelcu - 141
Venera u Lavu - 141
Venera u Ovnu - 138
Venera u Jarcu - 131
Venera u Djevici - 124
Venera u Škorpionu - 107


Venera u Biku 185, najviše, i u polarno suprostavljenom Škorpionu, 107, najmanje.

Znači, ako sve saberemo, postoje indicije da planete u znakovima imaju nekog smisla, dok planete po kućama nemaju nikakvog smisla, ako eventualno izuzmemo istočni horizont i vrh neba.
 
Uf. Netačno je da planete u kućama nemaju nikakvog smisla. Zamoliću da se ne pišu takve gluposti. U suprotnom ću morati da razbijam iluzije...

Primera radi : Najbanalnije moguće, ne moram ni da gledam, odmah znam da je recimo kod Karl Marx-a zbog Marksizma izražena Druga kuća jer je to fundamentalno za Komunizam. Tu će morati da bude Mesec koji predstavlja narod. On to ne bi nikako uspeo da ustanovi bez Friedrich Engels-a. Ako proverite horoskop Engels-a sigurno ćete pronaći Mesec u drugoj kući u kvadratu s Filozofijom u Petoj.

Drugo, morate navesti i koliko ljudi nemaju podatke kako bi neko mogao da im pronađe.
 
Primera radi : Najbanalnije moguće, ne moram ni da gledam, odmah znam da je recimo kod Karl Marx-a zbog Marksizma izražena Druga kuća jer je to fundamentalno za Komunizam. Tu će morati da bude Mesec koji predstavlja narod. On to ne bi nikako uspeo da ustanovi bez Friedrich Engels-a. Ako proverite horoskop Engels-a sigurno ćete pronaći Mesec u drugoj kući u kvadratu s Filozofijom u Petoj.

Zašto onda Mao-Ce-Tung nema?
 
On je bio političar (Lav prvenstveno, a ne filozof (Strelac) u principijalnom odnosu čoveka i Prirode (Bik). Dakle, on je koristio, a nije osnovao. Njegov natal treba posmatrati u odnosu na nekoliko natala. Natal osnivanja partije, natal promene države Kine, solar i tranzite koji su uslovili masovnim stradanjima naroda (Mesec), kao i potencijalne fiksne ukoliko je potrebno više preciznosti, mada ih treba izbegavati. Bik predstavlja Prirodu, ujedno s Venerom, ali ne sveobuhvatnu već netaknutu. Svaki uticaj ljudi je direktno povezan s pozicijama u natalu. Prirodne katastrofe su takoše moguće zavisno od pozicija planeta ili natala država (primer Uran u Ovnu i zemljotresi u državama u znaku Ovna na samom prelazu Urana na prvi stepen Ovna)

Mao je Poznat kineski političar (MC Vaga, Kina), ali on nije bio ni prvi, a ni poslednji rukovodioc KPK-a.

Prvobitna zamisao komunizma nikada nije zaživela jer je u svojoj osnovi isuviše idilična, a među ljudima postoji isuviše razlika što astrologija potvrđuje.

Takođe, asfalt nije dobro ustanovljen jer je zemlja (Bik) ispod asfalta (Merkur), putevi su konekcija (Merkur). Kratak put je noćni Merkur (i kuća 3), dugačak put je Jupiter (i kuća 9), dok je organizovani put dnevni Merkur (kuća 6), a neorganizovani put(prisilni) domen Neptuna (kuća 12).

Venera mora u svakom obliku biti osnova, tako da ne može biti prerađevina. Čim je prerađevina, gubi svoju prirodnu lepotu. Asfalt, sam po sebi, ima više veze sa Jarcem nego li sa Bikom, odnosno Venerom. Čisto kažem. Pozz
 
Poslednja izmena:
Tvrdiš da Karl Marx nije osnovao(Bik) Marxism. Ok.

Da završim jer nemam više vremena, u kojoj kući je Mesec Lenjinu? Šta je Marxism-Leninism...

Treba pratiti stepene 2, 14, 26. Svaki stepen koji uveliko uđe u 51 minut se već može smatrati sledećim stepenom, tipa 1.51, 13.56 itd.

To su najosnovnije stvari u astrologiji koje se moraju pratiti. I nije teško.
 
Kategorija Pisci:

ASC u Lavu - 251
ASC u Škorpionu - 237
ASC u Djevici - 234
ASC u Strijelcu - 214
ASC u Vagi - 209
ASC u Blizancima - 174
ASC u Raku - 168
ASC u Jarcu - 157
ASC u Vodoliji - 136
ASC u Biku - 121
ASC u Ovnu - 88
ASC u Ribama - 76
------
MC u Strijelcu - 197
MC u Jarcu - 196
MC u Blizancima - 187
MC u Biku - 184
MC u Ovnu - 183
MC u Lavu - 181
MC u Vodoliji - 181
MC u Raku - 167
MC u Ribama - 167
MC u Vagi - 162
MC u Škorpiji - 175
MC u Djevici - 147
 
Mali je broj onih koji su svojom energijom, zalaganjem, upornoscu, vizijom i brigom za dobrobit drugih, uspeli da preokrenu svet,
skrenu paznju na sebe i izbore se za sopstvena prava i normalnu koegzistenciju. Da bi se to postiglo, osoba koja bi stajala iza takve promene
i uticaja, morala bi da predstavlja izvrsnog lidera, nekog u koga drugi veruju, kome se dive i koga neizmerno postuju. Pritom, dajuci mu
dobrovoljno legitimitet da svojim ponasanjem, zastupanjem interesa jedne sire zajednice, predvodi druge ka ostvarenju zacrtanog cilja.
Ono sto bi krasilo jednu takvu individuu je cvrst, postojan karakter, zavidna kolicina harizme, spremnost na mnoge izazove i sposobnost da
svojim delom nadahnjuje ljude. Nepokolebljivost, istrajnost i saosecajnost sa potrebama i problemima, koji iniciraju i podsticu na akciju,
dodatno upucuju na zahtevan set osobina, na jednu kompletnost koju pojedinac mora posedovati, ne bi li bio predodredjen da istupi u ime drugih.
U sirem smislu, liderstvo se ne mora nuzno odnositi na posao koji cine predsednici, vojskovodje, politicari...u svojoj esenciji, ono se prenosi
snagom ideje koju ce ostali da prepoznaju i predosete (reformatori, revolucionaristi). Tim pre, mozemo naici na primere velikih "sefova" koji su
nenametljivo uspeli da promene svet oko sebe, ucinivsi to uz odsustvo bilo kakve prisile i prinude. Druga strana medalje pojma "vodjenje", jeste
moc, mogucnost i snaga za kontrolisanjem mase, osecaj jake influence nad drugima, poriv da se iskoristi ukazana sansa i zloupotrebi stecen polozaj,
a u cilju ostvarenja licnih interesa (koji bi imali prioritet u odnosu na ono sto bi drugi zeleli). Istorija je dala puno i takvih primera.

Sve ovo me podstaklo da istrazim ko se smatra za najznacajnije predvodnike, vodje, ljude koji su pokretali ostale i samim tim, menjali
tok istorije. Postoji par internet stranica koje su pokusale da daju odgovor na ovo pitanje, pa sam, vodeci se njima, napravio kratki
prikaz rasporeda zodijackih znakova medju navedenim liderima. Kao najveci problem prilikom svrstavanja i odabira, je mogucnost da se
napravi previd, da se neko od velikih i uticajnih ne spomene, ili da se uvrsti osoba za koju pojedini ne smatraju da bi trebalo da se
nadje medju ostalim liderima. Ali takav izazov prilikom ovakvog i slicnih selektiranja, uvek postoji i ne moze se zaobici. Na vama je da
procenite koliko su navedeni primeri verodostojni i kvalitetni.

Prvi izvor je, ponovo, lista koju je napravila Britannica. Ovaj serijal su nazvali - "The 100 most influential world leaders of all time".
Uobicajeno, redosled medju zodijacima izgleda:

1.bik - 16
2.vaga - 14
3.lav - 9
4.jarac / vodolija - 8
5.ovan / rak / skorpija - 7
6.blizanac / devica / ribe - 6
7.strelac - 5

#Napomena: uracunao sam i znak buddha-e, iako nije nista pomenuto oko njegovog rodjena na astrotheme-u, jedan dobrovoljac je sakupio
razne analize povodom njegovog datuma i objavio na jednom sajtu (link - http://www.ashtarcommandcrew.net/fo...uddha-a-k-a-prince-siddhartha-gautama-results).
Slicno se odnosi na Kleopatru, a odgovarajuci link je - http://judesthreshold.com/2014/01/23/horoscope-of-cleopatra-born-jan-13-69-b-c/.
Pored pomenutih, i druge sa liste sam uracunao na osnovu informacija datih sa astrotheme-a ili vikipedije (Konfucje, Cezar, Aleksandar
Veliki, i slicni), a koji su rodjeni u ranijim razdobljima. Medjutim, zbog licne nepoverljivosti u tacnost iznetih podataka, odlucio
sam da napravim selekciju medju onima koji su rodjeni od pocetka petnaestog veka, na ovamo. To bi, vodeci se spiskom, ukljucilo sve
one koji su rodjeni od Jovanke Orleanke (racunajuci i njen datum, iako sam i povodom te informacije kao i za jos neke koji spadaju u
pomenutu grupu obracunatih u drugom spisku, sumnjicav), pa nadalje. Izmenjena lista izgleda:

1.bik - 14
2.vaga - 12
3.lav - 9
4.skorpija / jarac / vodolija - 7
5.ovan / blizanac - 6
6.rak / strelac - 5
7.devica - 4
8.ribe - 3

ps: Na listi se nalazi ukupno 104 imena, ako se ne varam. Razlog je, jer se u pojedinim poglavljima spominju dva ili tri imena
("pokretaci" osnivanja EU, severnokorejski lideri, i porodica Peron). Od 104 imena, 85 sam ukljucio u drugu listu i razvrstao.


Drugi izvor podataka odnosi se na jedan sajt, koji sam spomenuo od ranije. Naziv sajta je Ranker, i glavna svrha je da rangira
imena u zavisnosti od teme koju obradjuje. Nisam siguran, ali misim da se selektiranje vrsi po osnovu ukupnih glasova. Elem, naziv
za ovu listu je - "The Most Important Leaders in World History". Poredak medju znakovima je sledeci:

1.bik - 25
2.jarac - 17
3.blizanac / skorpija - 14
4.lav / devica - 11
5.vodolija / ribe - 10
6.ovan / strelac - 8
7.vaga - 7
8.rak - 6

#NAPOMENA: gde poceti...:). Ova lista je pravi bosanski lonac :). Prvo, iako je odabir pristojan, ima par gresaka. Naime, nekoliko
navedenih imena se dupliraju (Katarina Velika, Muhamed, Muhamed Ali Dzina, Gustav Adolf Svedski, Isabela od Kastilje, i jos par).
Drugo, neko je ubacio svoje ime (valjda neka sala :), nebitan lik se spominje, tako da ima i spama). Trece, spominje se i jedan akcioni
crtani junak, kao i Lebron Dzejms (ne sumnjam da su obojica vrhunski lideri u svojim "podrucjima" delovanja:), ali ipak sam ih
izuzeo sa liste, na zalost vecine fanova Cavs-a i animiranih crtaca:-)). Pitate se, zasto li sam se uopste posluzio ovom listom kao
izvorom za analizu...pa, pored navedenih gresaka, i dalje mislim da je sadrzaj liste solidan i obuhvatan (naravno, kad izuzmemo gore pomenuto),
i da sortira veliki broj primera. Nakon ustaljene konsolidacije liste, kao i u prethodnim slucajevima, uracunao sam samo one koji su rodjeni od
petnaestog veka na ovamo. Posto se pominje dosta onih koji su rodjeni u Srednjem veku, i u dobi pre i pocetkom nove ere (prvih 4-5 vekova),
lista ce biti znatno redukovana u ukupnom broju obracunatih. Novi redosled je sledeci:

1.bik - 22
2.skorpija - 14
3.blizanac - 13
4.jarac - 12
5.lav - 11
6.ribe - 10
7.vodolija - 9
8.devica - 8
9.ovan / strelac - 7
10.vaga - 6
11.rak - 5
 
Poslednja izmena:
Oduvek je postojala jaka, neraskidiva spona izmedju coveka i muzike, kao umetnosti. Covek otrkriva sklonost ka muzici, jos u najranijim
periodima svoga postojanja. Posredno, dok imitira sumove iz prirode, koristi se grancicama da bi proizveo zvuk, razvija komunikaciju
sa svojom vrstom,i slicno, covek se upoznaje po prvi put sa necim sto utice na njega, pokrece ga i nadrazuje, a nastaje od njega samog. Od
tada, muzika se razvija i zauzima bitno mesto u formiranju nase licnosti, identiteta, i uz pomoc nje zelimo da prenesemo deo sebe, nase
emocije, nase stavove i iskustva. Ona nas povezuje, isceljuje, budi i otkriva u nama najdublja osecanja, i trazi od nas da se prepustimo
i uzivamo u onome sto ima da nam ponudi. Ukratko, to je univerzalni jezik koji svako od nas razume, i u kome vidimo posebno utociste onda
kada nam je potrebno. U tehnickom smislu, muzika predstavlja harmoniju odabranih i uredjenih tonova. Savrsen sklad izmedju tonova i reci.
Koristeci se glasom i/ili mnogobrojnim muzickim instrumentitma, stvaramo poseban ritam i melodiju, putem kojih iskazujemo bol i tugu, slavimo
radost i ljubav, i inspirisemo sebe i druge. Recima velikog mislioca Konfucijea (parafraziram) - "ako zelite da saznate da li se zemljom
dobro vlada, i kakav joj je moral, odgovor cete naci u kvaliteti njene muzike". Svoje prve velike umetnike, konzumente njene lepote, muzika
nam predstavlja s pocetkom savremenog (modernog) doba. Iako se razvijen i jedinstven muzicki stil moze sresti jos u doba renesanse, uz upotrebu
autenticnih instrumenata, kao i nastankom crkvene muzike, njene prve velike talente, a medju njima i genije, srecemo s kraja 17. i pocetkom
18. veka. Prelepe klasicne arije predstavljaju fumdament modernoj muzici, i novim zanrovima koji se radjaju pocetkom dvadesetog veka. Cesto
se naziva i ozbiljnom muzikom, ne bi li se istakla razlika izmedju umetnicke i narodne, popularne muzike. Prva grandiozna, nezaboravna
stvaranja, upoznajemo kroz opus brojnih evropskih muzicara, kompozitora, pijanista. Naravano, kao i bilo koje podrucje covekovog stvaralastva i
ekspersije, i muzika se menja i poprima novi, aktuelni sadrzaj, u skladu sa vremenom i promenama u drustvu. Danas postoji mnogo stilova (od klasicne,
dzez, bluz, kantri, gospel i crkvene muzike, do roka, hip hopa, diska, elektro, i drugih zanrova), i svaki od njih se na svojstven nacin povezuje
sa slusaocima i umetnicima.

Naisao sam na nekoliko sajtova koji su grupisali najvece muzicare, u zavisnosti od zanra i perioda u kome su stvarali. Jednu opstu
selekciju muzickih umetnika, napravila je (once again:)) enciklopedija Britanicca. Ona je svrstala najuticajnije muzicke stvaraoce,
pocevsi od klasicara do modernih izvodjaca, ubrajajuci i muzicke grupe u listu. Naziv ove knjige je - "The 100 Most Influential Musicians of All Time".
Raspored horoskopskih znakova medju uvrstenim, izgleda sledece:

1.devica - 18
2.ovan / blizanac - 16
3.bik / strelac - 15
4.lav - 14
5.ribe - 13
6.vaga / vodolija - 12
7.skorpija - 11
8.rak / jarac -10

Odredjen broj pomenutih je rodjen na prelazu dva znaka, tako da je dosta posluzila astrotheme stranica za otklanjanje sumnji, a za svega par imena ne postoji tacan datum
rodjenja. Medjutim, s obzirom da sam u obracun ukljucivao sve clanove bendova koji su bili pomenuti, resio sam da napravim posebnu listu da bi istakao
zasebno klasicne kompozitore i savremene izvodjace. Razlog za to je slededci - smatram da nije srazmeran doprinos muzici pruzio jedan kompozitor
klasicne muzike, i naspram njega, clan nekog od bendova. Pritom, ne zelim da me shvatite pogresno, nemam nameru da vrsim bilo kakvu diskriminaciju i da nipodastavam
neciji talenat i umece, vec radi ravnopravnijeg odnosa u komparaciji, napravio sam par listi, koje odvojeno selektiraju najvece umetniike u svojim,
konkretnim podrucjima stvaranja (sad kad mi pokuca na vrata basista deep purple-a :)).
Prvi izvor je jedna internet stranica, naslova - "Top 100 all time: composers". Adekvatan link je - http://classical-music-online.net/stat/?type=top_persons&person_type=composer.
Redosled po ucestalosti, izgleda:

1.ribe - 13
2.strelac - 12
3.blizanac - 11
4.skorpija / vodolija - 9
5.bik / vaga - 8
6.devica - 7
7.lav / jarac - 6
8.ovan - 5
9.rak - 4

Drugi izvor za najsuptilnije kreatore simfonija, je - "100 Greatest Classical Composers", a pravi link - http://digitaldreamdoor.com/pages/best-classic-comp.html.
Poredak je sledeci:

1.ribe - 12
2.blizanac / skorpija / strelac - 10
3.devica / vaga - 9
4.vodolija - 7
5.ovan / bik - 6
6.rak / jarac - 4
7.lav - 3


Pored kompozitora ozbiljne muzike, interesovala me je rasprostranjenost znakova medju savremenim umetnicima. Postoji nekoliko relevantnih
izvora, kultnih muzickih casopisa, muzickih tv stanica (VH1) i sl, koje su se odvazile i napravile interesantne liste, koje sazimaju one
najvaznije, najuticajnije stvaraoce dvadestog veka. Prvi primer odnosi se na listu koju je sacinio magazin Rolling Stone. Naziv je
"Rolling Stone Magazine's "100 Greatest Artists of All Time". Medjutim, javlja se problem koga sve ukjluciti u "analizu", posto ima dosta
bendova, te i mnogo clanova...samim tim, gubi se smisao prebrojavanja (po meni), ali ako neko ima slobodnog vremena, nek se pozabavi i tom
listom :). Naisao sam na jednu simpaticnu listu, u kojoj se nabrajaju rok zvezde (autor je po svom ukusu sortirao imena), pa to izgleda
ovako (link - http://rateyourmusic.com/list/eddythefan/100_greatest_rock_stars/

1.devica - 16
2.blizanac - 14
3.vaga - 12
4.jarac - 11
5.ovan / bik / rak - 7
6.lav - 6
7.skorpija / strelac / ribe - 5
8.vodolija - 4


Ono sto predstavlja laksi deo prikupljanja :-), jeste Rolling Stone's-ova lista najvecih vokala. Naziv za datu internet stranicu je
"Rolling Stone Magazine's 100 Greatest Vocalists of All Time", a poredak od najvise zastupljenog zodijaka ka najmanjem, je:

1.blizanac - 13
2.ovan - 11
3.bik / devica / jarac - 10
4.ribe - 9
5.strelac / vodolija - 8
6.vaga - 7
7.lav / skorpija - 6
8.rak - 3

ps: bez Ella-e Fitzgerald i Diana-e Ross, koje (po mom skromnon misljenju) je trebalo svakako spomenuti...al ko sam ja da sudim:).
 
Poslednja izmena:

Back
Top