Statistike raznih formata

Pre nego sto nakeljim jos jednu analizu, da prozborim o mom zodijaku. Ne, nisam bik u horoskopu, ali shvatam zasto je agatha to pomislila...moja krivica, jer kada sam jednom prilikom nesto komentarisao o kineskom horoskopu,
pomenuo sam da postoji neka analogija, paralela izmedju mog "zapadnog znaka" i zmije (iako sam ustvari tigar:)). Mislio sam da sam slicniji zmijinom karakteru opisanom u istocnjackoj verziji horoskopa, ali, takodje, bio sam uveren
da je zmija slicna jednom drugom western zodijaku, posto sam pogresno protumacio jednu temu sa yahoo foruma, u kojoj se upravo dovodila veza izmedju ove dve astrologije i njihovih zodijaka. Pre dva dana sam, citajuci ponovo
na tu temu, shvatio da sam fulao celu loptu :), al' sta da se radi. Inace, prilikom pravljenja ovih lista (ili tabela, ako vam je draze) gledam da budem potpuno objektivan, jer mi je besmisleno i trivijalno favorizovati moj ili neki drugi znak,
jednostavno ne vidim smisla u tome, kao i odvojenog vremena na takvo nesto. Svoj znak necu reci (makar ne jos uvek, a i ne verujem da je ikome to bitno:)) iz razloga da mi ne bi pripisivali pristrasnost i subjektivnost, mada sam povecao
verovatnocu otkrivanja mog znaka sa nekih 8,3 na 9 i nesto (okvrno), ili, to put in other words , suzio sam na jedanaest preostalih:).
Ponovicu i ovo, sve do sada sto sam kacio na ovoj temi, shvatam kao jednu vrstu male zabave, trivie, te nikako ne smatram da se kroz ovo moze sagledati sustina astrologije (tek to ne:)). Iako ne bih imao smelosti da tvrdim da je
sve ovo do sada uzaludno, jer po principu "gde ima dima ima i vatre", moze se reci da ukoliko vidimo izrazenu ucestalost, prisutnost, nekog znaka u odredjenoj aktivnosti, neki potencijalni razlozi moraju postojati kao jedan vid
objasnjenja za to. Medjutim, naglasavam, to bio bio samo jedan (mali ili veci) puzzle astroloskog mozaika.

Elem, resih da dam omaz i jednoj posebnoj grupi ljudi. Momci sa one strane zakona su oduvek privlacili pozornost, kako medija, tako i obicnog sveta. Da li zbog hrabrosti, riskantnog nacina zivljenja, uvek pod lupom zakona a opet
odvazni u tome da se ostvare kroz mnogobrojne ilegalne aktivnosti, biti obazriv i strepiti i od onih najblizih u svom okruzenju, biti lukav, pronicljiv, nepoverljiv, surovati sa licemernim vlastima, a opet uspeti da nametnes autoritet i stvoris
moc ni iz cega (bar za neko vreme:)), sve pobrojano zahteva poseban karakter, karakter koji mora biti spreman na sve u animalistickom svetu gde vlada zakon jaceg i u kom je doticni izabrao da ispuni svoje snove. Nije samo brutalnost
i nemilosrdje ono sto ih izdvaja od ostalih, na oko normalnih ljudi, mora se biti i taktican, proracunat, a cojones je nesto sto se podrazumeva u toj igri bez granica.
Kada se nesto secira, krece se od glave, pa tako sam uzeo u obzir istaknute Glavonje medju mafijasima :). Da bi se postao capo di tutti capi, moras to zvanje i da zasluzis kroz razna (zlo)dela. Nasao sam jednu interesantnu listu
koja objedinjuje sefove mnogih mafijaskih organizacija, porodica, a koji su delovali u razlicitim vremenskim periodima. Naziv spiska je "List of crime bosses", a prikladan link - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crime_bosses.
Uobicajeni poredak izgleda sledece:

1.vodolija - 28
2.jarac - 27
3.strelac - 26
4.ribe - 21
5.bik / rak - 20
6.devica - 19
7.skorpija - 17
8.lav - 15
9.blizanac / vaga - 13
10.ovan - 11

ps: radi provere tacnosti iznetih datuma, sluzio sam se i mafia wiki-pedijom (da, da, postoji i to:)).


Drugi slican izvor, odnosi se na najpoznatije Italo-Americke kriminalce, poredjane po abecednom redu. Naziv ove liste je "List of Italian-American mobsters", a link je - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Italian-American_mobsters.
Ustaljeni poredak medju horoskopskim znakovima, izgleda ovako:

1.blizanac - 42
2.ribe - 36
3.rak / lav / strelac - 33
4.bik - 32
5.vodolija - 31
6.jarac - 29
7.skorpija - 26
8.devica - 25
9.ovan / vaga - 19
 
Najlakše je protumačiti prvu kuću neke osobe jer se to odmah vidi. Pogotovo tu od 30+ godina. Saturnko odradi svoje kružiće i osoba se više ni ne prepoznaje.

Ascendent i prva kuća se ne vide nigdje. Ako netko misli da je to na osnovu vanjštine iščitao, rado bi ga testirao, to je bar simpl. Ascendent najvjerovatnije nema nikakve veze sa karakterom, a sadržaj prve kuće sigurno nema, iz već spomenutog razloga: sistem kuća je potpuno prazan koncept. Ja sam tipični primjer samoobmanjivanja u vezi asc: najprije je na osnovu izjave roditelja važilo da sam podznak Rak. Ja, kolege i bližnji rekoše, da, sve paše. Onda sam sticajem okolnosti dobio pravi datum rođenja iz matičnog zavoda - asc Lav. Roditelji rekoše, da, ne sjećamo se pravo, može lako biti da si tad rođen. I onda smo isto tako svi govorili, sve štima, nego šta nego Lav. U astrologiji nakon izvjesne kontemplacije uvjek sve "štima", na jednom drugom levelu, u jednoj drugoj sferi. Simboli su rastezljivi i ljepljivi kao žvaka.
Moralo bi biti i od značenja da ja elemente ljudi, tekuće i krute, teške i lake karaktere, tako dobro pogađam da uživam image ili šalabajzera ili vidovnjaka. Ascendent nikad nisam uspio pogoditi.

REkonstrukcija je domen ŠKORPIJE, a ne BIKA koji je domen KONSTRUKCIJE.

Ako su Bik i Škorpion dijametralno opozitni znakovi, onda ne mogu jedan biti konstrukcija a drugi rekonstrukcija, pošto je i rekonstrukcija konstrukcija. Suprotno od konstrukcije nije rekonstrukcija nego destrukcija. Ovdje se jasno prozire sitem tvog razmišljanja o kome sam već pisao: ti ne možeš da se odlijepiš od npr. te škorpionske priče o feniksu iz pepela, o fundamentalnoj promjeni, transformaciji, transmutaciji, metamorfozi, smrti i reinkarnaciji, i pokušavaš nogom da je naguraš u polarni koncept. Pokušaj prevazići taj prvi asocijativni impuls i promisliti stvari malo ozbiljnije.

URAN Egzalitran u ŠKORPIJi (Nekada ORAO) i SVIM STVARIMA KOJI SE PRERAĐUJU IZ STAROG U NOVO, na primer muzički remixi.

Uran nema nikakvog smisla. Napokon sam se učlanio u gradsku biblioteku i sad marljivo tražim literaturu iz koje bi iščitao kako su nastale karakteristike transsaturnskih planeta, tko je prvi izbuncao “srž” Urana i ostalih “vanjskih” planeta. Vjerovatno će se pokazati da je sve puno slučaja i da su ostali astrolozi te prve autoritete slijedili nekritički ko hipnotizirani, dok se nisu etablirale dogme. I sad, ajd ti ubjedi nekog da je Uran šupljak.

Uran RAZARA Bika (Zemljotres). U pitanju je KVADRATNO svojstvo koje se ODBIJA.

Uran i Bik nisu u kvadraturi. Tamo važeš svaki stupanj mikrovagom, a ovdje trpaš sve i svašta ko u želudac.

ŠKORPIJA analogno BIKU razara konstrukciju (Pluton kao viša etapa Marsa, krvoločniji i jači malefik). MARS OVNA (glava) analogno VENERI VAGE (bubrezi), PLUTON ŠKORPIJE (debelo crevo) analogno VENERI BIKA (grlo). ZGRADE se ruše pomoću VISEĆE KUGLE. ŠKORPIJA RUŠI. BIK GRADI. NE MOŽE Bikonja i jedno i drugo. Ende. Mitologija PERSEFONE (Devica, stomak, Merkur) naglašava da je majka DEMETRA (Bik, Venera, Priroda) pošalje kod HADA (Škorpija, Stix, smrt) noseći SEPTEMBARSKU PŠENICU (Septembar, vladavina Device). Koncept se zasniva na procesuiranju hrane i mitološki je korektan. KONEKCIJA, LINK Zemlje i Reke je Merkur. Zevs šalje HERMESA (Merkur).

Asocijativno bunilo.

DEVICA VLADA PRECIZNOŠĆU i MERNIM JEDINICAMA, te je zemlja ŠVAJCARSKA poznata po TAČNIM VOZOVIMA i PUNKTUALNOSTI kao i proizvodnji SATOVA ŠVAJCARSKE MARKE. Vlada NAJPRECIZNIJIM INSTRUMENTIMA U MEDICINI. :ok:

Turska, Grčka i Brazil su također u znaku Djevice. Ne sjećam se da ih je ikad netko doveo u vezu sa preciznošću, ili sa redom, radom i disciplinom.

LINKOVI između stvari NISU BIK već MERKUR, BIK NEMA DUALITET. BIK JE MONO.

Tek sam sad ubra zašto ti obrađuješ temu “fokusiranje” - zato što sam ja upotrebio taj izraz - naravno u prenesenom smislu, ali tebi asocijativni mehanizam radi ko lud i preskače kontekste, vata se samo za površinu rječi i prede zblesane priče. Izraz “fokusiran” se odnosi samo na suštinsku tematsku orijentiranost. Isto tako i izraz “link među stvarima”. Ti si odmah skočio na Merkura bez da malo staneš i promisliš.

LOGIKA je domen STRELCA, domen NAJŠIRE DIMENZIJE PROSTORA :ok:

Logička forma je duhovni odslik kristalne strukture. Veza i pozicija elementarnih djelova su jasne i nepromjenjive. Kristali su kruto agregatno stanje u čistoj formi - dakle Zemlja. Strijelac nema veze sa logikom. To što si ti rođen u tom znaku je irelevantno.





Najviše što možeš dobiti od čistog Sunca u Biku i izrazitoj Kući 2 jeste pevanje, botanika i ždranje.

Teški plićak.
 
sistem kuća je potpuno prazan koncept.

Zaključak : nemaš pojma.


promisliti stvari malo ozbiljnije.

Primeni svoj savet u svom slučaju.

Uran nema nikakvog smisla. Napokon sam se učlanio u gradsku biblioteku

:roll:

Uran i Bik nisu u kvadraturi.

Kada naučiš kojim znakom vlada Uran, onda možeš da pričaš pametnije.


Asocijativno bunilo.

Je l'? Meni više liči na znanje protiv tvog neznanja, ali dobro sad, ti si veeeeeeeeeliki astrolog koji kaže da sistem kuća ne funkcioniše, a isto tako Uran ne funkcioniše. :dontunderstand:


Turska, Grčka i Brazil su također u znaku Djevice.

Turska je Strelac jer su se širili. Antička grčka je bila Devica. Brazil nisam radio.
Antička grčka se bavila smislom postojanja ljudi i prva postavila koncept atoma, odnosno je to učinio Demokritus. :whistling:


Ne sjećam se da ih je ikad netko doveo u vezu sa preciznošću, ili sa redom, radom i disciplinom.

Pa nema šta ti da se sJećaš druže kada za tebe kuće su imisaona imenica. da Razumeš prvu kuću i podznak osobe onda bi shvatio, recimo, da je Japan u podznaku Device. Ali pošto kuće za tebe ne funkcionišu, ja ću te sada zauvek prozivati za

- Izjavu da ćeš promeniti astrologiju
- Izjavu da je sistem kuća glupost
- Izjavu da Uran ne radi

Ne mogu da više trpim gluposti koje pišeš, stvarno si mi postao ljigavo apsurdan u svojoj priči.


Tek sam sad ubra zašto ti obrađuješ temu “fokusiranje” - zato što sam ja upotrebio taj izraz - naravno u prenesenom smislu, ali tebi asocijativni mehanizam radi ko lud i preskače kontekste, vata se samo za površinu rječi i prede zblesane priče. Izraz “fokusiran” se odnosi samo na suštinsku tematsku orijentiranost. Isto tako i izraz “link među stvarima”. Ti si odmah skočio na Merkura bez da malo staneš i promisliš.

Ti stvarno misliš da si mene pročitao :roll:
Nema šta tu da se promisli jer planete u čovekovom principu ne rade zasebno već zajedno kako bi se došlo do finalne akcije. Čovek ima sve planete i sve znakove i sve kuće raspoređene u natalnom horoskopu, ali za tebe je to, takođe, apstraktan pojam. Ti ne možeš nikako razumeti da se uvek polazi od najosnovnijih principa, koji su uvek na najnižoj mogućoj tački, takoreći dno dna, a ne tvojih razmišljanja o tome šta je ''u srži'' neke planete, znaka ili štagod da si ti to lepo umislio da možeš.
Stvari se u astrologiji grade popul šarenih lego kockicada se dobije finalna konstrukcija, a ne pomoću tvoje zamisli da se može uzeti upaljač i onda topiti plastika. A pogotovo ne kada dodatno kažeš da

- Češ promeniti lego kockice
- Izjavu da su boje glupe
- Izjavu da Plava kocka ne radi

Mislim, podjednako glupo zvuči.

Logička forma je duhovni odslik kristalne strukture.

:dash: O, čoveče.

Veza i pozicija elementarnih djelova su jasne i nepromjenjive.

Aha, a samo pretenciozno to razumeš. Dobro, da imam u vidu.

Kristali su kruto agregatno stanje u čistoj formi - dakle Zemlja. Strijelac nema veze sa logikom. To što si ti rođen u tom znaku je irelevantno.

Nemaju ni kristali veze s logikom, ali dobro, barem si pokušao da nešto napišeš, eto, da kažeš k'o bajagi da znak koji vlada Fakultetima i Višim znanjem, akademijom, univerzitetom itd... nema veze s logikom. Čestitam na pronicljivosti. :klap:
A na logičkim sposobnostima mogu samo da ti pozavidim. Od Logičke FORME DUHOVNOG ODSLIKA (pazi ti taj sklop rečenice) do kristalne strukture te do Kristala koji se dobijaju isključivo pod visokim temperaturama Vatre :lol: je isključivo ''zemaljska stvar'' i zbog toga je Strelac anti-logika.

Ma svaka tebi čast. Popravio si mi buđenje i nes kafu.

Teški plićak.

Ma kakav plićak, kod tebe je neka okorela baruština :mrgreen:
 
Zaključak : nemaš pojma.




Primeni svoj savet u svom slučaju.



:roll:



Kada naučiš kojim znakom vlada Uran, onda možeš da pričaš pametnije.




Je l'? Meni više liči na znanje protiv tvog neznanja, ali dobro sad, ti si veeeeeeeeeliki astrolog koji kaže da sistem kuća ne funkcioniše, a isto tako Uran ne funkcioniše. :dontunderstand:




Turska je Strelac jer su se širili. Antička grčka je bila Devica. Brazil nisam radio.
Antička grčka se bavila smislom postojanja ljudi i prva postavila koncept atoma, odnosno je to učinio Demokritus. :whistling:




Pa nema šta ti da se sJećaš druže kada za tebe kuće su imisaona imenica. da Razumeš prvu kuću i podznak osobe onda bi shvatio, recimo, da je Japan u podznaku Device. Ali pošto kuće za tebe ne funkcionišu, ja ću te sada zauvek prozivati za

- Izjavu da ćeš promeniti astrologiju
- Izjavu da je sistem kuća glupost
- Izjavu da Uran ne radi

Ne mogu da više trpim gluposti koje pišeš, stvarno si mi postao ljigavo apsurdan u svojoj priči.




Ti stvarno misliš da si mene pročitao :roll:
Nema šta tu da se promisli jer planete u čovekovom principu ne rade zasebno već zajedno kako bi se došlo do finalne akcije. Čovek ima sve planete i sve znakove i sve kuće raspoređene u natalnom horoskopu, ali za tebe je to, takođe, apstraktan pojam. Ti ne možeš nikako razumeti da se uvek polazi od najosnovnijih principa, koji su uvek na najnižoj mogućoj tački, takoreći dno dna, a ne tvojih razmišljanja o tome šta je ''u srži'' neke planete, znaka ili štagod da si ti to lepo umislio da možeš.
Stvari se u astrologiji grade popul šarenih lego kockicada se dobije finalna konstrukcija, a ne pomoću tvoje zamisli da se može uzeti upaljač i onda topiti plastika. A pogotovo ne kada dodatno kažeš da

- Češ promeniti lego kockice
- Izjavu da su boje glupe
- Izjavu da Plava kocka ne radi

Mislim, podjednako glupo zvuči.



:dash: O, čoveče.



Aha, a samo pretenciozno to razumeš. Dobro, da imam u vidu.



Nemaju ni kristali veze s logikom, ali dobro, barem si pokušao da nešto napišeš, eto, da kažeš k'o bajagi da znak koji vlada Fakultetima i Višim znanjem, akademijom, univerzitetom itd... nema veze s logikom. Čestitam na pronicljivosti. :klap:
A na logičkim sposobnostima mogu samo da ti pozavidim. Od Logičke FORME DUHOVNOG ODSLIKA (pazi ti taj sklop rečenice) do kristalne strukture te do Kristala koji se dobijaju isključivo pod visokim temperaturama Vatre :lol: je isključivo ''zemaljska stvar'' i zbog toga je Strelac anti-logika.

Ma svaka tebi čast. Popravio si mi buđenje i nes kafu.



Ma kakav plićak, kod tebe je neka okorela baruština :mrgreen:


Ne uzmi mi za zlo, nisam ti pročitao post; nakon prve dvije dvije rečenice sam odustao. :confused:

Ali ti mogu odgovoriti na ovo. To sam propustio:
Thomas Ring 5 kuća Umetnosti, Uran u Škorpiji, predstavlja Astrologiju kao umetnost. Primera radi.

Kakva umjetnost? Ring je astrolog karakterološke i fiziognomske škole. To su zlatne godine astrologije. Astrolozi puni dubine i esprita. Sve ono od druge polovine 20. stoljeća je trash.
 
Poslednja izmena:
Ma ko će više s tobom da se prepucava. Ti si svoje napisao, rekao itd. Tvoje mišljenje više nema nikakvu težinu. Ne znam samo šta ti je to trebalo.

Javi samo kada promeniš astrologiju, a ja ću da povremeno pecnem kad mi dune. :mrgreen:
 
Preziveces agatha i bez te informacije, cvrsto verujem u tebe.:)

U sledecem prikazu, zanimalo me je kakav je raspored zodijaka medju dobitnicima Nobelove nagrade za mir. Iako se moze cuti cesto kako se taj laureat koristi kao sredstvo mnogih politikantskih igrarija, i manipulativnog
zakulisnog delovanja na globalnom nivou, renome koji nagrada kao takva ima, svakako je za postovanje i uvazavanje (iako bi se mnogi od nas cinicno nasmejali na tu konstataciju, imajuci na umu Obamu, EU i jos neke
koji su bili pocasceni ovom nagradom). Ovo posebno priznanje se dodeljuje za zasluge pojedinaca ili odredjenih organizacija, na polju pomirenja i sprecavanja raznih svetskih i unutar-drzavnih sukoba, sirenja obrazovanja
i razoruzavanja, borbe protiv totalitaristickih, represivnih sistema, borbe protiv jednoumlja i necovecnosti u bilo kom obliku, borbe prvenstveno za ljudska prava u delovima sveta gde preovladavaju jasno definisani, diskriminirajuci
odnosi i rezimi, sirenje humanistickog, zdravorazumskog, tolerantnog nacina zivota i uzajamnog postovanja razlicitih kultura, religija, rasa i polova. Medju dobitnicima ima ljudi iz razlicitih bransi: od naucnika, politicara,
drzavnika, do umetnika, integrisanih i onih obicnih organizacija. Posluzio sam se listom koju je vikipedija napravila hronoloski, od 1901. godine na ovamo, uz par godina kada nagrada nije dodeljena zbog specificnih ratnih okolnosti
u svetu. Link je - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nobel_Peace_Prize_laureates, a raspodela horoskopskih znakova medju dobitnicima, izgleda:

1.jarac - 14
2.vaga - 13
3.bik - 11
4.devica - 9
5.ovan / vodolija - 8
6.blizanac / skorpija / ribe - 7
7.rak / lav / strelac - 6


Druga lista odnosi si se na poznate nacionalne heroje, revolucionariste, koji su svojim delovanjem zavredili postovanje svojih sunarodnika, zastupanjem interesa svoga naroda u saglasnosti sa licnim ideoloskim uverenjima i borbom
protiv okupatora i uzurpatora. Tu se mogu naci i poznati odmetnici, disidenti, generali, drzavnici, predvodnici gerila i paravojnih formacija, kao i umetnika, filozofa, koji su svojim izlaganjem i uticajem koji su uzivali u drustvu, mogli da
pokrenu nesto sto bi se smatralo inicijativom, idejom, zacetnistvom ka ostvarenju samostalnosti, nametanju novih ideja i uredjenja vlasti drugacijeg od prethodnog. Na opsirnom spisku se mogu naci i oni za koje se smatra sa ove vremenske,
istorijske distance, da pripadaju losoj strani covecanstva, manipulatorima, oportunistima i sovinistima, ali i onih ociglednih heroja, pravdoljubaca i savesnih boraca za vise ciljeve. Postoje i oni cija se zaovstavstina moze dvojako
gledati i analizirati, s obzirom na relativna razmisljanja i siroke stavove po pitanju traga koje su ostavili za njima. Neki bi ih smatrali za nacionalne junake i patriote, drugi za zlocince i ubice, ali svakako ostaju upamceni kao deo
istorije svoga naroda u dobrom ili losem izdanju.
Lista je grupisana po nacijama i njihovim poznatim revolucionaristima. Navodi se oko hiljadu imena, a neznatan broj se pominje u dve ili vise zemalja, pa sam morao da vodim racuna o tome ne bi li dvostruko obracunao jednu osobu...
Za neka imena se ne navodi datum rodjenja u engleskoj verziji clanka, ali na drugim jezicima, kao i ostalim sajtovima na internetu, moze se pronaci ta informacija. Za manji broj u ovom uzorku, ne postoji podatak o tacnom
datumu rodjenja, ali to je mali postotak u odnosu na ostale navedene. Naziv spiska je "Revolutionaries by nationality", a prikladan link - https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Revolutionaries_by_nationality. Raspodela
medju zodijacima izgleda:

1.jarac / ribe - 94
2.vaga - 86
3.lav - 81
4.devica / skorpija - 80
5.bik - 79
6.rak - 77
7.strelac / vodolija - 74
8.blizanac - 72
9.ovan - 66
 
Poslednja izmena:
Nosicu te na dusi agatha, ne cini nista sto ja ne bih:)

Tesko je sastaviti listu najvecih umova kroz istoriju, ali par pokusaja sam uspeo da pronadjem na internetu, te sam iskoristio navedena imena da sortiram liste prema ucestalosti horoskopskih znakova medju pomenutima.
Postoji nekoliko znacajnih varijacija u samoj sustini tema, jer najveci umovi se mogu odnositi generalno na one koji su dali najveci doprinos na razlicite nacine, ostvarivsi se kroz razlicite oblasti interesovanja. To mogu biti
poznati naucnici, umetnici, filozofi, drzavnici, itd...Teme koje sam obradio naglasavaju ili striktno sortiranje najcuvenijih naucnika, ili se akcentuje rec genijalac, erudita, covek izvanrednih intelektualnih sposobnosti koji
se dokazao kroz svoje radove, i zasluzio da bude uvrsten u grubu klasifikaciju najznamenitijih intelektualaca, umova covecantstva.

Prvi izvor odnosi se na listu imena koju je sastavio sajt Ranker. Naziv teme je "The Greatest Minds of All Time". Ukupno se navodi nesto preko 600 imena, ali radi bolje sazetosti, odlucio sam da pregledam top
dvesta imena najvecih umova prema toj listi. Razlog zasto sam hteo dvesta, a ne sto ili vise od dve stotine ukljucenih u uzorak, je prema licnoj intuiciji, osecaju, jer sam smatrao da treba da se obuhvate oni najveci,
a da je brojka od stotinu navedenih mozda ipak premala, dok bi sa obuhvatanjem svih vise od sesto imena, eventualno umanjio smisao teme, zbog upitnog pojednakog doprinosa nekih od velikana u prvih dvesta, i onih posle recimo
cetristo navedenih u spisku.Da li je ova logika kojom sam se vodio pravedna, procenite :). Ako neko bude imao volje i slobodnog vremena, moze da obradi ceo uzorak, uz savet da obrati paznju na imena licnosti koja se mogu ponavljati,
kao i moguceg spam-a u vidu dopisa licnog imena na listu ( nisam sreo konkretno na ovoj listi, ali u prethodnim primerima uocio sam to u par navrata). Koliko je lista relevantna, na vama ostaje da odlucite. Objektivnost pri pravljenju ovakvih i
slicnih spiskova, uvek se dovodi u pitanje, te se zato moraju jasno razraditi kriterijumi i objasniti razlozi na osnovi kojih se uvrstavaju imena u dati uzorak. Dakle, krajnji rezultat ucestalosti zodijaka u opisanom uzorku, izgleda sledece:

1.bik - 24 (22)
2.ribe - 22 (21)
3.ovan / vodolija (14) - 15
4.blizanac (13) / rak (12) / skorpija / jarac (13) - 14
5.vaga (11) / strelac - 12
6.devica - 10 (9)
7.lav - 6 (5)

ps:u zagradama je naveden broj onih koje sam obuhvatio u ukupnom obracunu, ali koji su rodjeni u ranijim periodima nase civilizacije, pa zbog nedovoljne uverljivosti u tacnost iznetih datuma, zeleo sam da ih na ovaj nacin oznacim.
Kao proveru u istinitost datuma i znakova pod koje potpadaju navedeni primeri, sluzio sam se astrotheme sajtom (te povremeno astrodienst-om).


Druga lista odnosi se na najznacajnije i najuticajnije naucnike, koju je sastavila britanska enciklopedija. Naziv te serije, iz kolekcije the 100 most influential people, je "the 100 most influential scientists of all time". Bitno je i
razgraniciti ovu od prethodne liste. Najveci naucnici i najveci umovi nisu isti pojmovi, svakako, te se i sastav lista donekle razlikuje. Medjutim, po mojoj proceni, ako zelimo da izvrsimo selekciju (kakvu takvu) najvecih intelektualnih
primera koje je covek dao kroz istoriju, moramo se osvrnuti najpre na najveca dostignuca koje je nauka podarila, a samim tim i one koji su najvise zasluzni za znanje koje danas imamo o svetu oko nas. Naravno, ne zelim da podcenim
znacaj koji su ljudi ostvarili kroz drugu vrstu medija, ili drugaciju formu iskazivanja svojih potreba podstaknutih osecanjima, umom, duhom,itd...Elem, raspodela znakova prema datom uzorku od stotinu imena (zapravo 102 imena se spominje,
jer se navode tri clana porodice Leakey) izgleda:

1.blizanac / devica - 10
2.rak / lav - 9
3.ovan / bik / skorpija - 8
4.strelac / jarac - 7
5.vaga / vodolija - 6
6.ribe - 5


Treci izvor je dosta zanimljiv. Naime, sajt Hmolpedia je napravio listu od 500 najvecih genijalaca u nasoj istoriji, a kao kriterijum za sortiranje posluzio je renking zasnovan na procenjenom koeficijentu inteligencije cuvenih
velikana iz raznih oblasti (od knjizevnosti, nauke koja preovladava u uzorku, do slikarstva, muzike, politike). Analiza je izvrsena na osnovu posebnih procena necije relativne briljantnosti, bistrine, pameti, koja se manifestovala na
mnogobrojne nacine. Iako se ovako procenjeni intelektualni kapaciteti mogu dovesti u sumnju, jer je veoma delikatno i nesigurno proveriti tacnost i tananost sistema i testova na osnovu kojih se baziraju pomenuti rezultati, radi zabave (ako nista:))
zeleo sam da sortiram navedene licnosti po horoskopskim znakovima. Razboritost i kreativnost koji su kvantifikovani u ovom primeru, mogu delovati kao ambiciozan pokusaj da se istakntu najinteligentniji, ali zasto ne uzeti u obzir i ovakvu
sprovedenu analizu i dobijene rezultate. Postoji i par problema sa listom. Ona je grupisana u pet grupa od po 100 imena, na osnovu intervala iq rezultata, pa u prvu grupu spadaju oni sa najboljim (najvisim) rezultatom, i tako redom. Medjutim, nakon
dve grupe sa 200 imena, krece mala zbrka. Negde se ponavlja par licnosti, a sami autori navode samo prezimena ili imena onih koje su spomenuli, te izostaje konciznost o kojoj osobi se radi. Usled nejasnoce, ime moze navoditi na vise osoba, a
i sama lista u preostale tri grupe postaje nabacana, i nedovoljno uredjena. Prikladna uredjenost odnosi se na prve dve grupe od ukupno dvesta imena, te sam takav uzorak iskoristio i napravio tabelarni prikaz po osnovu ucestalosti zodijaka.
Naziv teme je "Top 500 geniuses - Hmolpedia, a krajnji ishod izgleda:

1.bik - 16
2.vodolija - 11
3.ribe - 9
4.jarac - 8
5.devica / skorpija - 7
6.ovan / blizanac / rak - 6
7.lav / vaga / strelac - 5

prvih sto

1.bik - 23
2.vodolija - 20 (-1)
3.blizanac / devica (-2) - 19
4.lav / skorpija / ribe - 15
5.jarac - 14 (-1)
6.ovan / rak (-2) - 13
7.strelac - 12
8.vaga - 9

prvih 200

ps: u zagradama su oznaceni oni rodjeni pre pocetka cetrnaestog, ili krajem trinaestog veka.


Poslednji izvor obuhvata nesto kracu listu polimata. To su ljudi koji raspolazu sirokim znanjem i vestinama iz vise oblasti. Veliki znalci, i eksperti za vise stvari. Iako nije dovoljno razgraniceno sta bi se smatralo pravim
polimatom, ljudi koji su se bavili naukom, slikarstvom, pisali poeziju i prozu, bavili se sportom i politikom, i u svemu tome bili umesni, svrstavani su pod ovaj pojam. Univerzalan covek je onaj koji je izvanredan poznavalac
mnogih stvari, i koji se istice u sirokim oblastima interesovanja. Mnogi bi pogresno protumacili ovu rec, pa bi svrstali svakog ko se dokazao svetu u jednoj oblasti, i ostvario neverovatne rezultate uz pomoc svoje
briljantnosti. Medjutim, kao primer potencijalne zablude, navodi se cesto Albert Ajnstajn. Njegov doprinos svetu fizike i nauke uopste, je fascinantan, ali on je bio ekspert "samo" u toj oblasti interesovanja, te se nije
mogao smatrati pravim polimatom. Listu koja spominje manji broj polimata kroz razlicite istorijske periode, sacinila je vikipedija. Naziv konkretne stranice je "Polymath/Archive 1", a odgovarajuci link - https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Polymath/Archive_1.
Taj spisak se mozi naci na spomenutoj stranici pod odeljkom Unsourced list of polymaths. Najveci sveznalci antickog, srednjovekovnog, renesansnog i modernog doba, sortirani su
po svojim zodijacima, a krajnji rezultat izgleda:

1.blizanac - 12
2.bik / devica - 11
3.ovan / jarac / vodolija - 9
4.ribe - 7
5.vaga / strelac - 6
6.rak / skorpija - 5
7.lav - 2

ps: uracunao sam i datume onih koji su rodjeni u ranim periodima, uz dodatnu obazrivost oko kalendara. Posto se veci deo liste navode licnosti koje su rodjene pre Nove ere, nisam hteo da ih posebno izdvajam, jer se radi o kracem spisku.
 
Poslednja izmena:
Eto mene (samo nesto tamnijeg), eto vas ponovo!:)

Prilicno si uporna za jednog strelca;) (agatha)

Uradio sam jednu zanimljivu analizu koja se odnosi na posebnu grupu ljudi. Onih koji su voljeni i dan danas, ili spadaju u najomrazenije u istoriji svojih naroda, ili su, pak, u jednom periodu bili idealizovani a nakon toga
proglaseni za najvece monstrume i krvnike zabelezene u ljudskoj istoriji. Radi se o diktatorima. Posebni ljudi, koji su uspeli da izazovu pomesana osecanja, misljenja i da stvore podele medju onima kojima su vladali, stvarajuci
u njihovim ocima ili kult licnosti ili gnusobnu osobu, i cije postupke su mnogi dvojako tumacili, podrzavajuci ili osporavajuci nacin vladanja i upravljanja aktuelnim rezimom. Jedno im je zajednicko, a to je - cvrsta ruka.
Suvise idealizovana nacela, pomesana iluzornom ili paranoicnom slikom oko sebe, a sve upakovanu u datu moc kojom su raspolagali, najcesce se negativno manifestovala, ostavljajuci mnoge u zalosti, sa tragicnom sudbinom i/ili nezaboravnim
iskustvom za sobom. Apsolutna vlast i osecaj da si iznad zakona i propisanog ustava, budi i podstice ono najgore u jednoj osobi (ne nuzno, ali mnogobrojni primeri kroz istoriju to pokazuju). Imunost na najvise institucionalne okvire, kao
i mogucnost da se utice na nivou visem od onog racionalnog opsega, i koji je daleko veci nego sto bi jedan covek ili manja grupa ljudi trebalo da imaju, inicirali su megalomanske stavove i potrebe koje su rasle iznova i iznova. Zavrsetak jedne takve
ere je cesto propracen uz revolucije, smaknuca i zestoke sukobe koji su proistekli iz devastiranog stanja i ocajanja u kome je jedna sira zajednica obitavala i trpela.
O takvim licnostima napisano je mnogo knjiga, snimljeno je pregrst emisija i serijala, filmova i dokumentaraca, te se nedvojbeno radi o onima koji su posedovali intrigantnu energiju koja je fascinirala mnoge ljude, a medju njima i astrologe, koji su iz
svog ugla pokusavali da protumace uzroke i razloge takve pojave u drustvu.
Nasao sam dve pristojne liste koje su sumirale imena najcuvenijih tirana, gvozdenih vladara. Kao prvi izvor posluzila je jedna wikipedijina stranica, pod nazivom "List of dictators" (link - http://www.conservapedia.com/List_of_dictators), u kojoj
su ukjlucena imena poznatih diktatora, a sve je sortirano po kontinentima ili podregijama istih. Konacan poredak po ucestalosti medju zodijackim znakovima, u opadajucem nizu, izgleda:

1.bik - 23
2.lav / jarac - 22
3.vaga - 21
4.rak - 20
5.devica - 18
6.strelac - 17
7.vodolija - 16
8.skorpija - 15
9.blizanac / ribe - 14
10.ovan - 10


Vec pomenuti sajt Ranker, pomogao je i prilikom analiziranja ove teme. Sastavio je imena 120 diktatora, uglavnom novijeg vremena. Za dvojicu spomenutih nisam uspeo da pronadjem informaciju o tacnom datumu
rodjenja, dok sam ostale razvrstao na uobicajen nacin. Naziv liste je - "List of Famous Dictators", a krajnji poredak je sledeci:

1.bik - 13
2.lav - 12
3.ovan / devica / strelac / vodolija - 11
4.blizanac - 10
5.vaga / jarac - 9
6.ribe - 8
7.rak - 7
8.skorpija - 6
 
Eto mene (samo nesto tamnijeg), eto vas ponovo!:)

Prilicno si uporna za jednog strelca;) (agatha)
Naravno da sam uporna kad mi je podznak Jarac
attachment.php

A i Mars mi je u njemu u 1.
attachment.php

i prvi put vidim nekog na ovom PDF-u ko NEĆE da kaže šta je u horoskopu
attachment.php

A znaš kako je kad Strelcu podstakneš radoznalost
attachment.php

Uvek sam volela da rešavam enigme
 

Back
Top