Može li se umetnost kolektivno stvarati?

1DaL

Iskusan
Poruka
5.531
Dakle, s obzirom na to da se predstave o lepom formiraju na nekom širem nivou, ne bi li hipotetički relativno velik broj ljudi bio u stanju da stvori neko umetničko delo? I da li takvo delo ima potencijal da bude lepše od onog individualnog? Hoću reći, može li se princip koordinacije ljudi(pa možda i hijerarhije), koji je zastupljen svuda u društvu, hipotetički projektovati i ovde u funkciji stvaranja nekog umetničkog dela, u bilo kojoj formi? Mislim, i trenutno imamo situacije sa manjim ili većim bendovima, ali to je svakako tek na nivou grupe a i ja lično ovde mislim možda više na sposobnost velikog broja ljudi(pritom bi kolektiv činili u tom smislu kvalitetni ljudi) u smislu prinicljivijeg otklanjanja bilo kakve banalnosti koja bi se možda u nekom smislu potkrala pojedincu?
 
pa cekaj ovde mi se cini da mislis na muziku,inace u drugim sferama postoji to da se okupi vise ljudi i stvore nesto,sto je jako lepo..a mene interesuje kako da se ukljucim u neku umetnicku pricu,uopste nemam ideju?

Eto postavljam ti pitanje,nadam se da mi neces zameriti,pozdrav.
 
Dakle, s obzirom na to da se predstave o lepom formiraju na nekom širem nivou, ne bi li hipotetički relativno velik broj ljudi bio u stanju da stvori neko umetničko delo? I da li takvo delo ima potencijal da bude lepše od onog individualnog? Hoću reći, može li se princip koordinacije ljudi(pa možda i hijerarhije), koji je zastupljen svuda u društvu, hipotetički projektovati i ovde u funkciji stvaranja nekog umetničkog dela, u bilo kojoj formi? Mislim, i trenutno imamo situacije sa manjim ili većim bendovima, ali to je svakako tek na nivou grupe a i ja lično ovde mislim možda više na sposobnost velikog broja ljudi(pritom bi kolektiv činili u tom smislu kvalitetni ljudi) u smislu prinicljivijeg otklanjanja bilo kakve banalnosti koja bi se možda u nekom smislu potkrala pojedincu?

Zanimljivo ali samo u slučaju da smatraš da umetnost treba da proizvede nešto savršeno...
Po meni savršeno nije umetničko. Savršeno je ono što predstavlja kraj neke ideje tj. kič...

Umetnost je upravo potkradanje "banalnosti" pojednicu...
 
pa cekaj ovde mi se cini da mislis na muziku,inace u drugim sferama postoji to da se okupi vise ljudi i stvore nesto,sto je jako lepo..a mene interesuje kako da se ukljucim u neku umetnicku pricu,uopste nemam ideju?

Eto postavljam ti pitanje,nadam se da mi neces zameriti,pozdrav.

Šta ne kapiram, hoćeš da se uključiš u neko umetničko društvo? :lol:

pa kako ne može, pa filmovi, skoro sve valjda može u nekoj grupi ili da recimo da naprave neku ekipu, kao slikari, svaki slika svoje a neka su ekipa

E, filmovi su odličan primer gde bi mogla ta priča da se primeni, ali opet filmovi su mi takođe diskutabilni jer iskreno nisam još odgledao neki film gde je na primer muzika bila na nivou Flojda ili drugih muzičkih magnata u smislu kvaliteta.. Dakle, iako ima filmova gde dominiraju pojedinačni segmenti, ne mogu reći da sam još odgledao neki koji će da oduva po svemu(mada je možda to samo moje trenutno slabo sećanje), iako oni najbolji kao celina bivaju odlični.

Zanimljivo ali samo u slučaju da smatraš da umetnost treba da proizvede nešto savršeno...
Po meni savršeno nije umetničko. Savršeno je ono što predstavlja kraj neke ideje tj. kič...

Umetnost je upravo potkradanje "banalnosti" pojednicu...

E sad, ti si mi ovde otvorila pitanje, dokle uopšte može da seže percepcija uživaoca kao pojedinca, ukoliko se uzme da delo koje uživa stvara kolektiv koji je znatno efikasniji od njega samog :lol: Mislim, pretpostavljam da i uživalac treba da nađe određene već poznate elemente, kako bi pomoću njih mogao da interpretira ovo ostalo? Meni je teško da zamislim savršenost u umetnosti iskreno, pošto ni sam kolektiv koji stvara po sebi nije kadar da bude savršen... Ali što se kiča tiče, zašto je kič savršen?
 
E sad, ti si mi ovde otvorila pitanje, dokle uopšte može da seže percepcija uživaoca kao pojedinca, ukoliko se uzme da delo koje uživa stvara kolektiv koji je znatno efikasniji od njega samog :lol: Mislim, pretpostavljam da i uživalac treba da nađe određene već poznate elemente, kako bi pomoću njih mogao da interpretira ovo ostalo? Meni je teško da zamislim savršenost u umetnosti iskreno, pošto ni sam kolektiv koji stvara po sebi nije kadar da bude savršen... Ali što se kiča tiče, zašto je kič savršen?

To i jeste doživljaj umetnosti i meni su tu stvaralac i uživalac na istoj ravni....umetnost kao dozvola percepciji da "seže" ili se proteže bez granice...

Kič?
Puno se ovde diskutovalo o kiču kao takvom i po meni zaista je to nešto što je savršeno jer ne ostavlja prostor za dalje, za razvoj ideje dakle kraj..
Ne pričam ovde o malim porculanskim andjelčićima...oni su mi baš takvi kičasti slatki...:lol:
 
Pre nekoliko godina sam navratio u slikarsko-vajarski kampus i to je za mene bio pravi doživljaj...
Sinergija na delu!
Lepo sam je osetio iako nisma ni slikar ni vajar-došlo mi da ja stanem za štafelaj i upropastim bar jedno platno!:hahaha:
Nije nešto što bi moglo stati na jedno platno (mada je bilo pokušaja!),ali su ti kampusi odlićna inspiracija za
individualna stvaranja...
Inače,jedan naš ,a svetski slikar mi otkrio da svi umetnici vole malo da kraduckaju...Bar način mešanja boja i sl.sitnice...;)
 
Dakle, s obzirom na to da se predstave o lepom formiraju na nekom širem nivou, ne bi li hipotetički relativno velik broj ljudi bio u stanju da stvori neko umetničko delo? I da li takvo delo ima potencijal da bude lepše od onog individualnog? Hoću reći, može li se princip koordinacije ljudi(pa možda i hijerarhije), koji je zastupljen svuda u društvu, hipotetički projektovati i ovde u funkciji stvaranja nekog umetničkog dela, u bilo kojoj formi? Mislim, i trenutno imamo situacije sa manjim ili većim bendovima, ali to je svakako tek na nivou grupe a i ja lično ovde mislim možda više na sposobnost velikog broja ljudi(pritom bi kolektiv činili u tom smislu kvalitetni ljudi) u smislu prinicljivijeg otklanjanja bilo kakve banalnosti koja bi se možda u nekom smislu potkrala pojedincu?
Moj odgovor iz mesta bi bio, da je kolektivno jedini mogući oblik stvaranja. Jer stvaraoc crpe is svega već postojećeg, stvorenog ili potencijalnog, iz svog okruženja. Koliko god ono sezalo. Ali nakon što pročitah ceo paragraf, vidim da misliš više na, neki kolektivni, insektoidni pristup datoj temi. I tu se već može seći i reći da mravi, pčele ne dižu biste, niti se bave spisateljstvom. Strukture koje nižu mogu biti prijazne, onome koga teše matematika, biologija i mašinska preciznost. No. Osim ako ne gledaš na recimo polinaciju, u nekom širem smislu, kao na skulpturisanje, oblikovanje sveta i sveg postojanja, kroz svoj sitan vez i rad. Onda da. Ali to je ona vrsta umetnosti koja proizilazi kroz prijatnost nastalu posmatranjem uskladjenosti nekog tipa funkcionalnosti. Šta htedoh reći. Recimo vidiš fabriku automobila, i sve na mestu, svaki čovek, svaka alatka, svaka proizvodna linija, cakum pakum. Dok je umetnost, po svojoj izvornoj naravi, potpuno neupotrebiva u prevashodnom broju slučajeva, ko što kaže Oskar. Jer.

Umetnost nije proizvod, u smislu da se može pojesti. Nije dobro, da se njime može potkrepiti neka od glavatijih tipova telesnih ili psihičkih htenja. Umetnost dolazi posle, kada imamo vremena da sednemo, najedeni hleba, toplih stopala, unutar džempera sa zgodnom šarom posred, sa zgodnom sekom pored. Uglavnom. Nekome je, a znam i lično takve ljude, lepota jedna od primarnijih gladi. Ili preciznije, sklad.
Možeš svakako zapaliti sliku, ili knjigu, ili koristiti CD sa nekom dobrom muzom ili video igrom kao podmetač za pivu. Ali konverzija tradicionalne forme umetnosti u funkcionalnu ne završava se uglavnom srećno, uz zadovoljavajuć ishod kako za sam nosač forme umetnosti, tako i za direktnog učesnika u tom procesu. Možda će vas zabaviti takva banalnost, na par minuta, ili dana. Ali na duže staze svakako ne.

Kolektivno stvaranje umetnosti, na način koji predlažeš, na nivou na kome insistiraš, zahtevalo bi izvesnu formu intruzivnog umrežavanja učesnika, umetnika, u matricu nekog tipa. Koja bi tim putem, skladištenjem svih tih osobenosti i individua u sebe i organizovanjem sebe u uniformnu platformu - i sama postala ništa do jedinke. Te, tek puki, pak, iskompliciraniji oblik individue, u pokušaju izradjanja nečega kreativnog. Funkcionisala bi, u osnovi, poput običnog tebe ili mene, koji su recimo dosta toga pročitali, umetnosti se naždrali, te postali puni svakakvih konstrukta i fantazama.

A recimo, pade mi na pamet, Banksijev rad grafitima po Palestini. Naštrafao vrata neke potpuno srušene kuće, znači od koje samo vrata ostaše. I vlasnik kuće brže-bolje, nakon što je izyandexovao ime umetnika, odvališe vrata i pošto-poto ih prodade, i to za neku siću, kako se ispostavilo.
A Banksi, ne bi mogao da dodje u priliku da štrafta po Palestini, da dobri Ješo nije odlučio bespoštedno da dobar deo iste sravni u prašinu, ne štedeći ni žitelja ni njegove senzibilitete, a ni malo mu dete bogu mu. Umetnička nacija, nema šta.
I eto primera egzekucije jednog projekta na temu stvaranja kolektivne umetnosti. Format upotrebljen je doduše, zabrinjavajuć.
 
zavisi na koji se nacin posmatra kolektivno.

ako se misli uticaj kolektiva na umetnika - on svakako postoji.

ako se misli ( uzecu u misao kompoziciju sa 1000 nota ) da 1000 ljudi napise po notu , moze i to , mada je pitanje kvaliteta te umetnosti. ili bi bas to bio kvalitet.

ako se misli ( opet 1000 nota) da se demokratskim glasanjem diskutuje o svakoj sledecoj noti , moze ,stim sto bi ta demokratska kompozicija ipak bila vise deo jedne grupe , jednog lobija .

tako da u sustini umetnost moze biti kolektivna .
 
Dakle, s obzirom na to da se predstave o lepom formiraju na nekom širem nivou, ne bi li hipotetički relativno velik broj ljudi bio u stanju da stvori neko umetničko delo? I da li takvo delo ima potencijal da bude lepše od onog individualnog? Hoću reći, može li se princip koordinacije ljudi(pa možda i hijerarhije), koji je zastupljen svuda u društvu, hipotetički projektovati i ovde u funkciji stvaranja nekog umetničkog dela, u bilo kojoj formi? Mislim, i trenutno imamo situacije sa manjim ili većim bendovima, ali to je svakako tek na nivou grupe a i ja lično ovde mislim možda više na sposobnost velikog broja ljudi(pritom bi kolektiv činili u tom smislu kvalitetni ljudi) u smislu prinicljivijeg otklanjanja bilo kakve banalnosti koja bi se možda u nekom smislu potkrala pojedincu?

Kolektivna umetnost već postoji samo nema onih koji tu lepotu sagledavaju.
Ako se podigneš na izvesnoj visini i pogledaš polja videćeš da poljoprivrednici svake godine satkivaju velelepne ćilime koji pokrivaju ogromne površine.
Možda je problem što je čovek pojam umetnosti sveo na minijaturu.
Pogledaj kreacije nameštaja, njihove kombinacije, pojedinih naselja ili čitavih gradova i sela - sve je to izvanredna umetnost.
 
Ti stvarno misliš da je više pisaca pisalo ovo?
Najpre, ne verujem da su to uopšte stvarali pisci, niti da je iko to pisao.
U stvari, zapisana verzija je suštinski suprotna od onoga što je original - živo tkivo koje se menjalo svaki put kad dopadne drugom narodnom pevaču.
Zapisana epska pesma je kao fotografija potoka.

(mojim đacima je, onda kada su imali zadatak da nauče neku narodnu pesmu, bilo dozvoljeno da je menjaju vodeći računa o očuvanju ritma.
Ne samo dozvoljeno, nego je čak bilo i poželjno)
 

Зато су и безвредне.

Поента епских народних песама може се свести на исто ово што сам писао о филмовима:

Гледао сам неки филм, један од милион других, чији се плот своди на ову шему. Црно и бело; добри и лоши момци. Онда ови други нанесу неку неправду неком од ових "добрих". Самим тим тај "добри" тиме је стекао сву сатисфакцију и оправдање да мрзи, гони и на крају убије тог "лошег"( још боље ако претходно он буде мучен, јер публика тада још више ужива). Наравно, то је и врхунац дела, јер док "добри" убија "лошег", публика доживљава "катарзу". После те ,ако се шалимо, "катарзе" смирено излази из биоскопа...срећна и задовољна.

http://forum.krstarica.com/entry.php/22548-Umetnost-i-lažni-moral

Тако, ако ту публику скупимо опет на гомилу и дамо им задатак да колективно у песму преведу ту своју "катарзу" добићемо "народну епску поезију"

Шта бесвесна руља. Крдо, може колективно да створи?

Да је гомила способна да ствара уметничка дела не би свет био овакво ругло какво јесте, него би се та просвећеност маса одразила и у свим другим областима живота и говорили би о златном добу .

Уметност је дело појединца а не дело гомиле.
 
Зато су и безвредне.

Поента епских народних песама може се свести на исто ово што сам писао о филмовима:
Na koji se način to što si napisao o filmovima odnosi na ovu konkretnu pesmu (Marko Kraljević i Musa Kesedžija)?


Тако, ако ту публику скупимо опет на гомилу и дамо им задатак да колективно у песму преведу ту своју "катарзу" добићемо "народну епску поезију"

Шта бесвесна руља. Крдо, може колективно да створи?
Može da stvori Banović Strahinju, recimo.
Kako bi obrazložio bezvrednost te konkretne pesme?
Ko bi tu bio crno, ko belo, ko bi bili dobri a ko loši momci?

Уметност је дело појединца а не дело гомиле.
Umetnost je beskrajna priča, što bi rekao Ende, pojedinac koji uobrazi da je individualni samostalni stvaralac može jedino da završi pod nadzorom majmuna u Gradu starih careva.
Ako razumeš šta hoću da kažem.
 
Гледао сам неки филм, један од милион других, чији се плот своди на ову шему. Црно и бело; добри и лоши момци. Онда ови други нанесу неку неправду неком од ових "добрих". Самим тим тај "добри" тиме је стекао сву сатисфакцију и оправдање да мрзи, гони и на крају убије тог "лошег"( још боље ако претходно он буде мучен, јер публика тада још више ужива). Наравно, то је и врхунац дела, јер док "добри" убија "лошег", публика доживљава "катарзу". После те ,ако се шалимо, "катарзе" смирено излази из биоскопа...срећна и задовољна.

http://www.imdb.com/title/tt1924396/

MV5BMTQ4MzQ3NjA0N15BMl5BanBnXkFtZTgwODQyNjQ4MDE@._V1_SX214_AL_.jpg
 
Na koji se način to što si napisao o filmovima odnosi na ovu konkretnu pesmu (Marko Kraljević i Musa Kesedžija)?

Марко Краљевић је онај добар.
Муса Кесеџија онај који је лош. Зато се Марко свети и на крају убија Мусу Кесеџију на радост слушалаца окупљених око гајдара.


Može da stvori Banović Strahinju, recimo.

Постоје изузеци. Узми књигу Вука Караџића и наћи ћеш ту и тамо Бановић Страхињу , Малог Радојицу и слично.
Али већина осталих песама је далеко од тога и управо се своди на оно... На јунака који се свети неком негативцу. И у томе је цео њихов "уметнички дојам"

Узгред, наша народна лирика је потпуно друга прича.
 
Марко Краљевић је онај добар.
Муса Кесеџија онај који је лош. Зато се Марко свети и на крају убија Мусу Кесеџију на радост слушалаца окупљених око гајдара.




Постоје изузеци. Узми књигу Вука Караџића и наћи ћеш ту и тамо Бановић Страхињу , Малог Радојицу и слично.
Али већина осталих песама је далеко од тога и управо се своди на оно... На јунака који се свети неком негативцу. И у томе је цео њихов "уметнички дојам"

Узгред, наша народна лирика је потпуно друга прича.
Ok...i meni se epska poezija čini manje vrednom od lirske,ali ne može se reči da epska narodna
poezija nije umetnost...Samo...To što je "narodna"ne znači da nema autora pojedinca,samo što se ne zna ko je...
Takvih kao Filip Višnjić je bilo prilično i za njih je bilo posla na dvorovima i majurima...Živeli od toga i stvarali...
 
Марко Краљевић је онај добар.
Муса Кесеџија онај који је лош. Зато се Марко свети и на крају убија Мусу Кесеџију на радост слушалаца окупљених око гајдара

Moje:

Što se tiče Marka - pa on je šekspirovski lik. I nema veze s "oslobađanjem nacije".
Ova je pesma upravo anti-nacionalistička.
Moglo bi se reći čak da je oda anarhiji, gde je Musa Kesedžija anarhista (na čijoj je strani i srpski narod, oličen u Novaku kovaču koji odbija da Marku iskuje bolju sablju od one koju je iskovao Musi, "boljemu junaku"), a Marko reketaš-plaćenik turskoga sultana.
Musa je Arbanas (Albanac). I Musa je istinski heroj te pesme.
Ovo je (meni barem) fantastična činjenica - da je kao najveći junak srpske epske narodne poezije prikazan - Albanac.
Većina Srba (čak i onih koji su pročitali pesmu - a pročitati ne znači shvatiti) to ne zna.

To da je Musa nesumnjivo bolji i veći od Marka se u pesmi naglašava dvaput: prvi put kada predstavnik naroda (Novak kovač) kaže da je Musa bolji junak (ovde je vrlo važno uvideti zašto je narod na strani Muse: Musa je neka vrsta Robin Huda koji krade od bogatih, a po Novakovoj reakciji bi se moglo pretpostaviti da je blagonaklon prema siromašnima)
Drugi put se to jasno kazuje na kraju pesme, rečima samog Marka:
Jao mene do boga miloga,
gdje ja ubih boljega od sebe!
Sličnu situaciju, s rušenjem nacionalonih i verskih barijera imaš i u Banović Strahinji - banu odbijaju pomoći velmože, rodbina, i silna "gospoda 'rišćanska" - onaj ko mu pomaže je derviš, musliman.
Budući da je osnovna karakteristika usmene poezije bila neponovljivost (svaki je pevač pomalo menjao pesmu pri svakom pevanju, usmeno prenošena pesma je svaki put kad bi bila izgovarana bila jedinstvena i neponovljiva), zapisivanjem se izgubilo mnogo toga, mada ponegde postoji više verzija jedne iste pesme.
Moj je deda imao knjižicu epske poezije koju je skupio Vuk iz godine kada je objavljena. U toj knjižici su stihovi kojih nema u "savremenim" izdanjima Banović Strahinje, a nalaze se u delu gde ban razgovara sa dervišom u šatoru, i tu ban kazuje kako on i derviš tu i tom trenutku više nisu "suprotnije' vjera" već "dva čovjeka pod istijem bogom".
Sjajan momenat!

Što se tiče ega: kraj pesme "Marko Kraljević i Musa Kesedžija" je upravo početak Markove katarze po tom pitanju.
Marko, koji nije započeo topuzanje sa Musom samo zato jer ga turski car za to plaća, nego zato jer mu je povređen ego (Musa ga zeza zbog toga što je odgajan u svili i blagostanju, dok je on odmalena čeličen nemaštinom); no ne uspeva Musu da pobedi vlastitom snagom, nego se služi prevarom. Naravno da će tu neko žensko da upetlja prste
No, kada konačno shvati koga je ubio, izgovara ove ključne, gorenavedene reči, reči očaja, reči kajanja.

Inače, Marko iz legendi je sin kralja Vukašina, a ujak mu je bio vojvoda Momčilo (srpski Herkules s krilatim konjem Jabučilom).
Od ujaka je nasledio vrline, a od oca mane.
Upravo je završna scena pesme s Musom usud koji je nasledio od oca: baš kao što je on na prevaru, pomoću žene, ubio Musu, pa kasnije pao u očaj kad je shvatio da je ubio boljega od sebe, tako je ranije i njegov otac na prevaru, uz pomoć žene, ubio Momčila, pa na isti način pao u očaj kada je shvatio kakav je ovaj bio junak.

Marko je sjajan lik upravo zato što nije pozitivac: u njemu se neprestano bore očevo i ujakovo nasleđe. On je najkompleksniji epski lik na ovim prostorima.
Kada Marko pobije Turke kojima je orao drumove uprkos savetima svoje majke, Momčilove sestre ( "Ostavi se, sinko, četovanja/jer zlo dobra donijeti neće"), tu se manifestuje Vukašinova prekost;
Kada se suprotstavi ocu i stričevima u nastojanju da na nepošten način otmu presto od zakonitog naslednika, kroz njega se manifestuje Momčilovo poštenje i doslednost.

Kroz mnoštvo pesama, Marko - dvojan po nasleđu od oca i ujaka - se bori sa očevim nasleđem u sebi.
I ta je unutrašnja borba ono što pesme o njemu čini veličanstvenim.

Marko je antijunak u pesmi s Musom, ali gledajući ceo ciklus pesama o Marku (koji, zapravo, počinje borbom Momčila i Vukašina) Momčilo je junak, Vukašin je antijunak, a u Marku su oba, u neprestanoj borbi, i na površinu izbija čas jedan a čas drugi.
 
Poslednja izmena:
Ok...i meni se epska poezija čini manje vrednom od lirske,ali ne može se reči da epska narodna
poezija nije umetnost...Samo...To što je "narodna"ne znači da nema autora pojedinca,samo što se ne zna ko je...
Takvih kao Filip Višnjić je bilo prilično i za njih je bilo posla na dvorovima i majurima...Živeli od toga i stvarali...
:facepalm:

Filip Višnjić nije bio pesnik nego pevač.
Ili, hajde, u ovom kontekstu, pevač=pesnik-učesnik u neprestanom stvaranju pesme.
(jer je svako novo pevanje drugačije, neponovljivost je bila osnovna odlika usmene poezije)

Filip Višnjić nije izmislio pesme koje je pevao, on ih je naučio uz ognjište, od svojih starih, od nekih ranijih pevača - i svaki put je slušao drugu verziju pesme, kao što ih je, ponaosob, svaki put drugačije pevao (zato postoje različite verzije jedne iste pesme od strane istog pevača među Vukovim zapisima)
 
Poslednja izmena:

Back
Top