Блог Линукс на српском

Poruka
1
Поштовани форумаши,

задовољство ми је и част да Вам представим свој блог „Линукс на српском“.

Тема блога је, као што му и само име каже, коришћење линукса на српском језику, тј. конкретно Линукс Минта који и сам користим.

Блог је намењен „корисницима који нису вични коришћењу рачунара, слабо или никако се не служе енглеским језиком и који се први пут сусрећу са линукс оперативним системима“, па је управо тако и писан.

Идеја је да се на једном месту детаљно, на почетничком нивоу, објасни све што је просечном кориснику потребно за успешно коришћење Линукс Минта на српском језику, и то почевши од преузимања и инсталације па до детаљног описа и објашњења свих пратећих програма који долазе уз инсталацију оперативног система.

Блог се састоји од 8 статичних страница (О блогу, О линуксу … ) чији садржај се не мења, и почетне стране на којој се објављују најновији текстови – постови.

Препорука је, а нарочито почетницима, да се прво прочитају статичне странице па тек онда да се крене са читањем постова на почетној страни.

Замишљена динамика објављивања постова је један до два поста недељно, а по могућности и чешће.


Коментари, предлози и критике су добродошле


Блог се налази на адреси http://linuxnasrpskom.blogspot.com/



Уживајте, :bye:


Милан Танић,
Сомбор
 
A je l ti čudno da sa kevom pričaš na norveškom ?

Kad sam u inostranstvu ulazio u internet kafiće ( pre opšte wi-fi manije ) , operativni sistemi su uvek bili na jeziku domaćina. Mislim da jedino mi i furamo kompove na stranom jeziku.


Zato u inostranstvu (Nemacka,Francuska,Holandija...) Naci osobu koja prica Engleski je pravi uspeh,pa cak i ljudi sa dobrim skolama,dok kod nas Engleski znaju i pekari.
Iz ugla patriote i srbstva to je poraz,iz ugla otvorenog uma to je pobeda pa ko se gde nadje.
 
Zato u inostranstvu (Nemacka,Francuska,Holandija...) Naci osobu koja prica Engleski je pravi uspeh,pa cak i ljudi sa dobrim skolama,dok kod nas Engleski znaju i pekari.
Iz ugla patriote i srbstva to je poraz,iz ugla otvorenog uma to je pobeda pa ko se gde nadje.

Iz ugla patriote uopste nije porazno to sto ljudi govore strane jezike, to moze da bude samo plus. Mnogo je losije sto mnogi ne samo da ne znaju strani jezik nego nisu naucili ni Srpski kako treba. I bespotrebno ubacivanje stranih izraza tamo gde vec postoje nease reci.
 
Ljudi ne znaju kako se pisu manuali i helpovi, tj nemaju pedagoski niti edukativni pristup.
Obicno se krene na nivou dece, ali kao da deca znaju sta znaci rec racionalno, induktivno, respektivno...sto znaci opet cvrc...

A tek da neko pise help za NIP korisnika (not in profession) to tek neces da vidis.

A da neko pise univerzalni help to ni u ludilu, jer on je malo i duzi, ali je totalno jasan svim kategorijama, inteligentnim i bez poremecaja paznje, sto znaci ne bi se lepo primilo u Srbiji...

Tako da ne bi zgoreg bilo ovo iz drugog reda da se odradi, a da ne bude crossfader tipa sa win na lin, sto je inace najcesci slucaj NIP tutorijala kraceg formata.
 
gledam bash ovaj neki kurs za linux na engleskom, koji su preporucili na linux.org... verovatno si i ti tamo bio
evo linka
https://courses.edx.org/ a kurs je LinuxFoundationX: LFS101x.2 Introduction to Linux

kurs je meni ok, iz prve nisam sve shvatila ali ne isprobavam nešto na linuksu, mislim sve da ovaj komandni mod i ne treba prosečnom korisniku ali dobro ne znam : )
ovde ne pominju mint konkretno al valjda nije ni bitno
 

Back
Top