"Покољења дјелу суде" | Мухарем Баздуљ: Тачка гледишта

Poruka
24.255

Мухарем Баздуљ

muahrem-bazdulj.jpg


Тачка гледишта

Плоча коју нису уклонили чак ни Италијани за време окупације црногорским властима постала проблематична зато што је становништво Будве 1918. године дочекало српску војску као ослободилачку



Добра дечија књижевност је заправо она чију дубину схватиш тек кад одрастеш. Кад као клинац читаш ону песмицу Љубивоја Ршумовића о мишу који је добио грип, па је сео у џип и превалио пут дугачак да га прегледа доктор мачак, те кад му доктор након прегледа стручно појасни: „Са моје тачке гледишта, није ти ништа”, након чега га поједе, смешне су ти, наравно, те ефектне риме („то каза, па га смаза”), али после ћеш се, годинама и деценијама, стално сусретати са илустрацијама круцијалне важности тачке гледишта. Прошле године, рецимо, у време обележавања стоте годишњице Сарајевског атентата, најчешће је само од тачке гледишта зависило сматра ли неко Гаврила Принципа терористом или борцем за слободу.

На сличан начин, само од тачке гледишта зависи да ли се улазак војске у неко место сматра окупацијом или ослобођењем. У општини Титов Дрвар, рецимо, на попису становништва 1991. године, било је око 97 одсто Срба. Кад је 1995. године Хрватска војска ушла у овај градић, истерујући у процесу практично целокупно становништво, то су прозвали ослобођењем. На сличан начин је, међутим, када су српске снаге 1992. године заузеле место Плехан код Дервенте, у коме су живели искључиво Хрвати, који су у то време такође протерани, то из српске перспективе називано ослобођењем. Има у нашим ратовима из последње деценије двадесетог века, нажалост, гомиле таквих примера.

Док год има живих људи које је нека војска директно ојадила, док год има живих људи који памте неки рат, различите тачке гледишта у стању су да стварају и дневнополитичке проблеме и кризе. Ближи се, рецимо, двадесета годишњица „Олује” и тешко да се око оцене ове војне операције икада могу сложити српске избеглице из Глине, које се и даље злопате далеко од родног краја и, рецимо, Хрвати из Кијева код Книна, којима је „Олуја” омогућила да се врате својим кућама четири године након што су протерани.

Оптимиста би рекао да треба сачекати да прође стотинак година, да се смене генерације, па ће у новим околностима, са хладнијим главама, моћи да се дође до уравнотеженије слике. Ипак, будвански случај од пре десетак дана јасно нам показује како фамозна тачка гледишта утиче и на интерпретацију војних победа које су се десиле пре стотинак година. Давне 1931. године, на улазу у будвански Стари град постављена је спомен-плоча са следећим натписом: „На успомену доласка храбре побједоносне Српске војске која послије јуначних побједа ослободи Будву, на Митровдан 8. новембра 1918. поставља Општина Будва.” На плочи је још и Његошев цитат: „Покољења дјелу суде.”

Власти Црне Горе одлучиле су да уклоне ову спомен-плочу уз цинично образложење да натпис на плочи не одговара историјским чињеницама, то јест да тог 8. новембра 1918. Аустроугарска више није постојала јер су чланице тадашње Аустроугарске монархије недељама пре тога прогласиле независност у својим парламентима. Плоча коју нису уклонили чак ни Италијани за време окупације током Другог светског рата новим црногорским властима је постала проблематична управо зато што је становништво Будве 1918. године дочекало српску војску као ослободилачку. Такође, улазак Будве и целе Боке у састав Србије и Краљевине СХС није имао никакве везе са подгоричком скупштином. То што је Будва данас део Црне Горе директна је последица борбе српске војске у победничкој коалицији у Првом светском рату. У супротном би Боку Которску, као и Далмацију, по свој прилици окупирала Италија.

Познато је уосталом с каквом је еуфоријом дочекана српска војска при уласку у Сплит у јесен 1918. Сјајно је о томе писао Миљенко Смоје. Има на тим његовим страницама и она ефектна анегдота о томе како су поједини Сплићани, угледајући се на српску војску, чак почели и да говоре екавски. Тако је икавска „свитлост” постала „светлост”, икавско „липо” је постало „лепо”, а она именица која уопште није икавска, за коју Раде Шербеџија у улози доктора Грујића у филму „Вариола вера” незаборавно каже да није орган него „карактерна особина” постала је „пезда”.

Чудо је, кажем, та тачка гледишта. Унуци по правилу имају другачију тачку гледишта од својих дедова. И то је сасвим у реду, све док се не фалсификује историја. Сви који се данас ложе на своју државу и форсирају нове патриотске митове својих новокомпонованих држава могу то радити до миље воље. Ружно је, међутим, а и недостојно, да властите мртве претке који су волели неку другу државу, на силу, накнадно и постхумно утерују у сужене чакшире својих нових држава. Нема у том ни чојства ни јунаштва. Миљенко Смоје би им рекао да не буду „пезде”.

Мухарем Баздуљ

објављено: 11.06.2015​


линк

Делује ли вам ово као година где ће се све искристалисати, ко је вјера, а ко невјера? Наш хваљени премијер постао отворено западни човек, господин Баздуљ се отворено ставио на српску страну...

Прошло је време курвања у политици, изволите, изаберите своје таборе.
 
Ovaj "čin" je tako težak greh, jer u tom oslobađanju ljudi su gubili živote, da ukloniti tu spomen ploču, namenjenu i stradalim u tom oslobađanju je toliko monstrouzno da zdrav ljudski um to ne može da shvati.Ovim aktuelnim političkim nakazama iz CG će suditi sopstveno pokoljenje.Živi bili pa videli.

„На успомену доласка храбре побједоносне Српске војске која послије јуначних побједа ослободи Будву, на Митровдан 8. новембра 1918. поставља Општина Будва.” На плочи је још и Његошев цитат: „Покољења дјелу суде.”
 
" Прошло је време курвања у политици, изволите, изаберите своје таборе".

Nacionalni ili socijalni tabor?
Svi se kunu u liberalno-kapitalisticku Evropu, slave antifasizam francuskih i holandskih "gerilaca", Rusiju optuzuju za zlocine i genocid u ravni nacista...ovaj svijet je izgubio kompas izgradjen 1943.g.!
 
Тај Баздуљ је врло образован и паметан момак - е сад политички не знам где је..... по имену и презимену реко бих да је Бошњак тј.муслиман...
Па не знам сад. Мени је презиме више упућивало на то ко да је неки Србин из Тополе, али овај текст га јасно политички сврстава међу српске непријатеље. Отворени усташа.

- - - - - - - - - -

Ovaj "čin" je tako težak greh, jer u tom oslobađanju ljudi su gubili živote, da ukloniti tu spomen ploču, namenjenu i stradalim u tom oslobađanju je toliko monstrouzno da zdrav ljudski um to ne može da shvati.Ovim aktuelnim političkim nakazama iz CG će suditi sopstveno pokoljenje.Živi bili pa videli.

„На успомену доласка храбре побједоносне Српске војске која послије јуначних побједа ослободи Будву, на Митровдан 8. новембра 1918. поставља Општина Будва.” На плочи је још и Његошев цитат: „Покољења дјелу суде.”
Тачно тако.
" Прошло је време курвања у политици, изволите, изаберите своје таборе".

Nacionalni ili socijalni tabor?
Svi se kunu u liberalno-kapitalisticku Evropu, slave antifasizam francuskih i holandskih "gerilaca", Rusiju optuzuju za zlocine i genocid u ravni nacista...ovaj svijet je izgubio kompas izgradjen 1943.g.!
Ево, Ђело је горе поменуо "људски ум". Имамо табор разумља и безумља. Е видиш, то безумље украјинске неонацисте назива демократама, а руске побуњенике агресорима.
 
Након 1945. године, Црна Гора је свој идентитет изградила на чистом анти-српству. Тако да... Сада је слаба вајда од тога да им сада спочитавамо некакво мењање историје, када је српска страна толике деценије уназад ћутала као заливена.
 
Након 1945. године, Црна Гора је свој идентитет изградила на чистом анти-српству. Тако да... Сада је слаба вајда од тога да им сада спочитавамо некакво мењање историје, када је српска страна толике деценије уназад ћутала као заливена.

I dalje ćuti...
 
Ma Bazdulj je neki nebitan lik.
Treba pitati Budvane da li oni srpsku vojsku vide kao oslobodilačku ili ne, sve drugo je nebitno. To što mi smatamo da je srpska vojska oslobodila Budvu i to što su tako mislili Budvani 1918. i 1931. ne mora da znači da i sadašnji Budvani jednako misle. ;)
Човек управо о томе и пише. Али не можеш прекрајати историју. Као што ови на западу тврде да Русија (тј. СССР) није учествовао у сламању фашизма, већ да је то био рат тоталитарних режима. Нема ти шта да мислиш или тумачиш чињенице, оне су такве какве су. А чињеница је да је српска војска ослободила Будву од Аустроугара.
 
" Ево, Ђело је горе поменуо "људски ум". Имамо табор разумља и безумља[ /U]. Е видиш, то безумље украјинске неонацисте назива демократама, а руске побуњенике агресорима".

Svidja mi se tvoja podjela na razumne i nerazumne!
Jos samo da mi objasnis da li se razlika izmedju tih tabora svodi na socijalni ili nacionalni nivo!
Naime, i "razumni i nerazumni" su danas kapitalisti!
Zasto ja, kao socijalista, moram da biram izmedju njih i koliko je kapitalizam danas u mogucnosti da zastiti nacionalne interese?!
 
Након 1945. године, Црна Гора је свој идентитет изградила на чистом анти-српству. Тако да... Сада је слаба вајда од тога да им сада спочитавамо некакво мењање историје, када је српска страна толике деценије уназад ћутала као заливена.
Није српска страна никада ћутала, реч је у томе да се неку људи не воде здравим разумом, већ својим психотичним гласовима у глави.
 
Тај Баздуљ је врло образован и паметан момак - е сад политички не знам где је..... по имену и презимену реко бих да је Бошњак тј.муслиман...

...da...i nekako mek...dopada mi se...bas mi se dopada:)
 
Svidja mi se tvoja podjela na razumne i nerazumne!
Jos samo da mi objasnis da li se razlika izmedju tih tabora svodi na socijalni ili nacionalni nivo!
Naime, i "razumni i nerazumni" su danas kapitalisti!
Zasto ja, kao socijalista, moram da biram izmedju njih i koliko je kapitalizam danas u mogucnosti da zastiti nacionalne interese?!
Да ли је Чавез штитио националне интересе Венецуеле?
 
I dalje ćuti...

И даље ће ћутати.

Није српска страна никада ћутала, реч је у томе да се неку људи не воде здравим разумом, већ својим психотичним гласовима у глави.

Ови што се огласише, завршише по казаматима... Него, нису ти монтенигрини унд дукљани ништа друго до наша тамна страна медаље. То смо ми.
 
Ma Bazdulj je neki nebitan lik.
Treba pitati Budvane da li oni srpsku vojsku vide kao oslobodilačku ili ne, sve drugo je nebitno. To što mi smatamo da je srpska vojska oslobodila Budvu i to što su tako mislili Budvani 1918. i 1931. ne mora da znači da i sadašnji Budvani jednako misle. ;)

More bit bidne da današnji Budvani krive Srbe što danas nisu deo Austro-Ugarske?

Pa ono, nije da ih ne razumem...:per:
 
Тај Баздуљ је врло образован и паметан момак - е сад политички не знам где је..... по имену и презимену реко бих да је Бошњак тј.муслиман...
On je podržavalac Rusije, kao što mu i samo prezime kaže. Vidiš kako je lep k'o putin iznutra.

Na njegovu žalost, Janukovič je politički leš, a Mozgovoj doslovni.
 
Човек управо о томе и пише. Али не можеш прекрајати историју. Као што ови на западу тврде да Русија (тј. СССР) није учествовао у сламању фашизма, већ да је то био рат тоталитарних режима. Нема ти шта да мислиш или тумачиш чињенице, оне су такве какве су. А чињеница је да је српска војска ослободила Будву од Аустроугара.

Врло вероватно да ће бити сукоба у ЦГ ако се овим темпом настави све ово. Са једне стране либерали и шиптари са друге срби из црне горе.
 
Врло вероватно да ће бити сукоба у ЦГ ако се овим темпом настави све ово. Са једне стране либерали и шиптари са друге срби из црне горе.

Не верујем. Можда би се и десило да тамошњи Срби имају подршку Београда, а добро знамо да је немају.
 
Не верујем. Можда би се и десило да тамошњи Срби имају подршку Београда, а добро знамо да је немају.

Што се подршке београдске власти тиче немају је ни Срби из Београда да не кажем целе републике. А север Црне Горе...

10857960_404950713021760_588231199723574739_n.jpg


ЖИВЈЕЛА ЦРНА ГОРА,ЖИВЈЕЛА СРБИЈА ! Доље montenegro! Доље monteneginsko/dukljanske ustase !!! Хоћемо Црну Гору назад !!!
 
Као што ови на западу тврде да Русија (тј. СССР) није учествовао у сламању фашизма, већ да је то био рат тоталитарних режимa.
Pa jeste, Staljin je isto bio nedemokratski lider na neki način.

Zato je dobro što je Rusija poražena 1989.


Putin je ucveljen.
 

Back
Top