Okrutnost prema starijim ljudima

Nisu ništa bolji ni ovi od 40 , 50 i 60 godina jer nisu posvetili dovoljno vremena svom podmlatku .
Moj prvi komšija ima dosta problematičnog sina . Ne znam tačno gdje je tu došlo do kuršlusa jer
je taj njihov sin kao dijete bio za primjer .
Komšija je za vrijeme bombardovanja otišao raditi u Italiju i tim novcem napravio kuću od 500
kvadrata . U toj kući od 500 kvadrata žive samo tri osobe . Dobio kvadrate a izgubio sina .


Najlakse je okriviti roditelja za dete koje je problematicno. Nije kriv taj covek, imao je najbolju nameru, kriv je sam sin sa kojim ocigledno nesto nije u redu ako je problematican. Ljudi izgubili decu, najblize, kuce u ratovima, pa ostali normalni. Ne postoji kontrola nad svim u zivotu. Kao, posveticu se detetu pa ce mi dete biti super, hoce malo sutra. Dete je osoba za sebe, nasledilo ko zna cije gene i kakvu kombinaciju i ako je udareno u glavu, nema pomoci. Bicu dobra zena, imacu dobar brak, bicu dobar muz imacu dobru zenu. Nema toga..stvari su najcesce van nase kontrole iako imamo najbolju nameru. Cista lutrija, ko kakve karte izvuce.
 
Najlakse je okriviti roditelja za dete koje je problematicno. Nije kriv taj covek, imao je najbolju nameru, kriv je sam sin sa kojim ocigledno nesto nije u redu ako je problematican. Ljudi izgubili decu, najblize, kuce u ratovima, pa ostali normalni. Ne postoji kontrola nad svim u zivotu. Kao, posveticu se detetu pa ce mi dete biti super, hoce malo sutra. Dete je osoba za sebe, nasledilo ko zna cije gene i kakvu kombinaciju i ako je udareno u glavu, nema pomoci. Bicu dobra zena, imacu dobar brak, bicu dobar muz imacu dobru zenu. Nema toga..stvari su najcesce van nase kontrole iako imamo najbolju nameru. Cista lutrija, ko kakve karte izvuce.

vandredno pametan i istinit post!!!
 
Tada su svi manje više živeli jednako i imali jednako. Nije bilo takvog disbalansa u kupovnoj moći. A danas ima raslojavanja na svim nivoima i u svakom segmentu društva pa je teško odrediti granicu između ovih bahatih divljaka koji imaju mnogo i onih crkvenih miševa koji nemaju ništa osim besa i srdžbe tako da se okrutnost otela kontroli i prema starijima i prema mladima koje prebijaju po ulicama i po školama.
Ne opravdavam nasilje ni prema kome, ali je nasilje prema starima svedeno na neljubaznost i nebrigu a prema ostalima na sve moguće oblike fizičkog i psihičkog zlostavljanja
Živimo u vremenu u kome su empatija i humanost postali detalji naučne fantastike.

Jeste, a pare su bas razlog da neko bude stoka... besan jer ima ili nema.. idi... izgovori.. izgovori...A za nebrigu je kriva porodica i drustvo, a ne komsija sa petog sprata. Ima i on svoje stare o kojima mora da brine...
 
Tako malo ljudi ima u Srbiji da je neverovatno , ali zato ima zivotinja koliko volis i ambicioznih i seljaka....

Ima bakica i dekica koji nemaju sta da rade i malo malo pa vise kod lekara, neki su ljubazni , neki malo mite , a neki su agresivno dosadni....

Ali tu je i druga istina....ako je covek ozbiljno bolestan, tipa zuc, bilo sta interno, moze slobodno sa uputom da kupi i svecu...
Prvo ce ga drzati 7 dana , da provere da nece mozda odmah da umre, cekajuci mito, a onda ce izgladnelog da ga salju dalje...
Tu dolazi ono pred SFRJ , kod lekara samo pred smrt....

A sta je sa mladima....
Mladi tesko dolaze na red...Verujte pre ce stici i snaci se matorac , overeni srcani, nego sto ce mlad covek sa novonastalom promenom da dodje na red i na liste....
Tek oznaku hitno nece dobiti...
Najgori su organi tipa srce, bubrezi, jer tu treba za specijalistu 6-10 pregleda a to u nasim uslovima nije moguce ostvariti pre zakazanog roka osim privatno....

Dakle, iz ugla mladih , matorci crpe zdravstvo i bolesne mlade cine jos bolesnijim, a tu mogu i ja da se slozim sa time....i direktno i indirektno , jer stariji ljudi cesto nose razne stomacne viruse.
Iz ugla starih, nedaj boze da im bude nesto ozbiljno , jer su ga ugasili...
A iz ugla gradskih penzosa, njima treba neko kome ce se zaliti i svojim pitanjima stvarno trose onih 5-7 min koliko su zamislili jalovi politicari da treba da oduzme jedan pacijent..

Zakljucak, bezobraznost se isplati, i to glasna i nelogicna...
A opet doktori i ne znaju i ne valjaju , ali i rade puno , malo je njih koji umeju da organizuju , pa im se i to obije o glavu...

Tipicna slika glupe zemlje....
 
Tako malo ljudi ima u Srbiji da je neverovatno , ali zato ima zivotinja koliko volis i ambicioznih i seljaka....

Ima bakica i dekica koji nemaju sta da rade i malo malo pa vise kod lekara, neki su ljubazni , neki malo mite , a neki su agresivno dosadni....

Ali tu je i druga istina....ako je covek ozbiljno bolestan, tipa zuc, bilo sta interno, moze slobodno sa uputom da kupi i svecu...
Prvo ce ga drzati 7 dana , da provere da nece mozda odmah da umre, cekajuci mito, a onda ce izgladnelog da ga salju dalje...
Tu dolazi ono pred SFRJ , kod lekara samo pred smrt....

A sta je sa mladima....
Mladi tesko dolaze na red...Verujte pre ce stici i snaci se matorac , overeni srcani, nego sto ce mlad covek sa novonastalom promenom da dodje na red i na liste....
Tek oznaku hitno nece dobiti...
Najgori su organi tipa srce, bubrezi, jer tu treba za specijalistu 6-10 pregleda a to u nasim uslovima nije moguce ostvariti pre zakazanog roka osim privatno....

Dakle, iz ugla mladih , matorci crpe zdravstvo i bolesne mlade cine jos bolesnijim, a tu mogu i ja da se slozim sa time....i direktno i indirektno , jer stariji ljudi cesto nose razne stomacne viruse.
Iz ugla starih, nedaj boze da im bude nesto ozbiljno , jer su ga ugasili...
A iz ugla gradskih penzosa, njima treba neko kome ce se zaliti i svojim pitanjima stvarno trose onih 5-7 min koliko su zamislili jalovi politicari da treba da oduzme jedan pacijent..

Zakljucak, bezobraznost se isplati, i to glasna i nelogicna...
A opet doktori i ne znaju i ne valjaju , ali i rade puno , malo je njih koji umeju da organizuju , pa im se i to obije o glavu...

Tipicna slika glupe zemlje....

Bravo za post... iako si debil generalno...
 
Jeste, a pare su bas razlog da neko bude stoka... besan jer ima ili nema.. idi... izgovori.. izgovori...A za nebrigu je kriva porodica i drustvo, a ne komsija sa petog sprata. Ima i on svoje stare o kojima mora da brine...

Nije novac razlog da neko bude stoka. Novac je samo inicijalna kapisla.

Da li ga imaš previše ili ga nemaš uopšte je samo generator koja vrsta stoke ćeš postati.

To naravno ne važi sa svakog pojedinca ovde živi još jako mali procenat kulturnih i vaspitanih ljudi, s tom razlikom što su njihova kulturna i vaspitana deca shvativši gde žive odavno napustila Balkan.

Zagrebi malo po površini, nema ovde dovoljno prostora da ti objašnjavam, mada bih volela jer shvatam da ne sagledavaš širu sliku devastacije mladog naraštaja u Srbiji ali ovo nije tema na politici, pa.... nekom drugom prilikom.
 
Da su staracki domovi jeftiniji , iz ugla starih bolesnika oni bi i bili bolje resenje...
Deca nek ih posecuju ili resenje o negovateljici ili negovatelju....
Po unutrasnjosti sve vrvi od oglasa za negovatelje....znaci ili je ogromna ponuda ili potraznja, cim ima toliko oglasa...
 
Danas sam bila kod lekara na kontroli i pre mene je u ordinaciju usao jedan stariji covek. Kada sam ja usla, sestra je prevrtala oci na njega i pocela da komentarise "Najvise me nerviraju ovi matorci, kojima je ostalo jos malo zivota, sto zele da vrate godine i da ih nista ne boli kao da ce ziveti jos sto godina. Imamo jednog na odeljenju '29-to godiste a dosao da operise nos jer ne moze dobro da dise"...uz sve siktanje i prevrtanje ocima.

Ovo nije prvi put da se susretnem sa takvom vrstom diskriminacije i potcenjivanje znacaja zivota starijeg coveka. Kao ova glupa sestra, koja je u fazonu sta se zale kad im je vreme za umiranje. Ne razumem kakva je to glupost. Sve dok covek zivi, ima isti problem kao i mnogo mladji covek i boli ga i pokusava da resi problem i da poboljsa kvalitet svog zivota. Niko ne zna koliko koga nesto boli i kakva je necija muka.

U nasem drustvu je to dosta rasprostranjeno. Poprilicno smo primitivni. Koliko puta se forumu koriste ti termini "matorac","matorka"..cim neko predje odredjene godine, ako iole ima volju za zivotom, predmet je podsmeha "sta ta baba ide na vezbe","sta deda vozi bicikl","sta ova od 30 izlazi, treba da radja","sta ovaj od cetrdeset hoce da putuje"...jedna kultura u kojoj se sa nipodastavanjem gleda na ljude koji imaju odredjeni broj godina a odbili su da vec u 30 rezervisu grobno mesto i cekaju da umru jer je njihovo vreme proslo.

Sta su uzroci ovog fenomena? Sta je to u ljudima da se sa tolikom mrznjom odnose prema starijim ljudima? Da li je to strah od starosti, smrtnosti?

Sta vi mislite o tome?
osim što smrde ne smetaju mi uopšte
postoji jedan epitaf iz rimskog vremena koji kaže - gde si ti ja sam bio gde sam ja ti ćeš biti
 
Najlakse je okriviti roditelja za dete koje je problematicno. Nije kriv taj covek, imao je najbolju nameru, kriv je sam sin sa kojim ocigledno nesto nije u redu ako je problematican. Ljudi izgubili decu, najblize, kuce u ratovima, pa ostali normalni. Ne postoji kontrola nad svim u zivotu. Kao, posveticu se detetu pa ce mi dete biti super, hoce malo sutra. Dete je osoba za sebe, nasledilo ko zna cije gene i kakvu kombinaciju i ako je udareno u glavu, nema pomoci. Bicu dobra zena, imacu dobar brak, bicu dobar muz imacu dobru zenu. Nema toga..stvari su najcesce van nase kontrole iako imamo najbolju nameru. Cista lutrija, ko kakve karte izvuce.

Višnja, pokazuješ neverovatnu empatiju prema okolini, nadam se da se nećeš umoriti od toga živeći u ovakvom okruženju. Shvatam i da si lepo vaspitana osoba naučena da neguješ prave vrednosti, ali odškrini malo ta vrata iza kojih živiš sa dobrim, psihički neokrnjenim ljudima i zgrozićeš se.
Događaj u domu zdravlja je samo laki peting u odnosu na sve brutalnosti koje se dešavaju okolo na dnevnoj bazi.

Svaki čovek uvek ima najbolju nameru u svemu što radi naročito kada je u pitanju vaspitavanje svoje dece. Ali ne rade to svi na isti način pa je logično i da ne dobiju iste rezultate.

Ne slažem se sa tobom o stavu da se u životu ne može sve kontrolisati. Nijedno svesno biće ne dozvoljava da ga nosi stihija. To je ono što nas u konačnom razlikuje od nižih oblika života. To što smo svesna bića.
cleardot.gif
 
ima stari domaci film,
o simpaticnom, sarmantnom starom paru koji se druzi sa mladim parom koji tek treba da oformi porodicu
pa odluce da se ubiju, da ne smetaju mladost, ali slucajno ortuju taj mladi par...
i zive sretno i zadovoljno do kraja zivota
simpa film :D
 
kako Julijan spomenu, setih se bake koja je mesecima nocu setala izmedju traka na uglu takovske i dzordza vasingtona ... dok je nisu sklonili/...
nje mi je bas bilo zao

Meni se srce steglo od Julianove i Sarvašove priče.
Od tih duhova koji šetaju a nisu svesni gde su. Nema tužnije stvari u životu nego kad vidiš da neko ne vlada svojim razumom a da je pri tom prepušten sam sebi
 
Dete,
ja u tvoje godine neću doći, ali, ti u moje hoćeš! Pa kad dođeš u moje godine, seti se šta si ovde napisala.

Ja bih to govnjivom motkom isterivala iz cekaonica... Svaki dan idu da izmere pritisak, smaraju, ne kupaju se... kad vidim mog komsiju koji smrdi na dvadeset metara i on svako jutro ide kod doktora... Ma idi u *****... ako ti nesto fali idi, normalno je da treba da ides cesce... ali koliko se oni plase smrti i koliko tim svojim strahom jebu sve zive u zdrav mozak je nenormalno.
Matorac, matorka si isto koliko je neko klinac/ klinka... kome to smeta i dozivljava kao negativno ima sam problem u glavi sa dozivljavanjem sebe i svojih godina...
I mene ovde po forumu neki zovu klinkom, nikad se bunila nisam, za njih jesam klinka, ko sto su oni za mene matorci.
 
Višnja, pokazuješ neverovatnu empatiju prema okolini, nadam se da se nećeš umoriti od toga živeći u ovakvom okruženju. Shvatam i da si lepo vaspitana osoba naučena da neguješ prave vrednosti, ali odškrini malo ta vrata iza kojih živiš sa dobrim, psihički neokrnjenim ljudima i zgrozićeš se.
Događaj u domu zdravlja je samo laki peting u odnosu na sve brutalnosti koje se dešavaju okolo na dnevnoj bazi.

Svaki čovek uvek ima najbolju nameru u svemu što radi naročito kada je u pitanju vaspitavanje svoje dece. Ali ne rade to svi na isti način pa je logično i da ne dobiju iste rezultate.

Ne slažem se sa tobom o stavu da se u životu ne može sve kontrolisati. Nijedno svesno biće ne dozvoljava da ga nosi stihija. To je ono što nas u konačnom razlikuje od nižih oblika života. To što smo svesna bića.
cleardot.gif

Slazem se da ne radi to svako podjednako dobro. Postoje samo verovatnoce. Ako nesto bolje radis, verovatnije je da ce imati bolje rezultate...ali samo verovatnije, ne apsolutno. Uglavnom ljudi ne shvataju da su nekada samo imali srece da ih odredjene stvari zaobidju, ali zasluge za to pripisuju sebi. Meni je jasno zasto niko ne voli da prizna da nema kontrolu nad svim stvarima i da sve moze da ispadne totalno drugacije, zato to nas sve to plasi. Niko to ne voli, ali je tako. Sredina zna da bude posebno surova i osudjujuca kada prica o stvarima o kojima nema pojma. Kao sto ljudi vole da uvek u svemu nadju razlog, jer se onda osecaju sigurnije da se njima nesto lose nece desiti jer oni rade sve kako treba. To mi je totalno prirodno, svi smo donkle takvi.

Ne radi se o stavu da treba da te vodi stihija...naravno da ne..radi se o stavu da i kada sve odradis kako treba, neke stvari nisu do tebe. Kad bi to ljudi shvatili, bili bi mnogo srecniji. Jer koliko god da je istinita ona "Sam si kovac svoje srece", onda na to treba da se nadoveze "sam si kriv za svoju nesrecu"..a nije bas to sve tako. Nekada sticaj okolnosti odigra svoju ulogu.

A za primer krivice roditelja, mozemo da uzmemo hikoliko god hoces primera brace i sestara, koji odrastaju u istim uslovima, od istih roditelja, pa je jedno naopako a drugo sasvim ok. Uglavnom je i tako, retko su sva braca ili sestre kreteni, uvek je to samo jedan. Kao sto kaze ona nasa narodna poslovica "svaka porodica ima svog ludog Milojka"..
 
Slazem se da ne radi to svako podjednako dobro. Postoje samo verovatnoce. Ako nesto bolje radis, verovatnije je da ce imati bolje rezultate...ali samo verovatnije, ne apsolutno. Uglavnom ljudi ne shvataju da su nekada samo imali srece da ih odredjene stvari zaobidju, ali zasluge za to pripisuju sebi. Meni je jasno zasto niko ne voli da prizna da nema kontrolu nad svim stvarima i da sve moze da ispadne totalno drugacije, zato to nas sve to plasi. Niko to ne voli, ali je tako. Sredina zna da bude posebno surova i osudjujuca kada prica o stvarima o kojima nema pojma. Kao sto ljudi vole da uvek u svemu nadju razlog, jer se onda osecaju sigurnije da se njima nesto lose nece desiti jer oni rade sve kako treba. To mi je totalno prirodno, svi smo donkle takvi.

Ne radi se o stavu da treba da te vodi stihija...naravno da ne..radi se o stavu da i kada sve odradis kako treba, neke stvari nisu do tebe. Kad bi to ljudi shvatili, bili bi mnogo srecniji. Jer koliko god da je istinita ona "Sam si kovac svoje srece", onda na to treba da se nadoveze "sam si kriv za svoju nesrecu"..a nije bas to sve tako. Nekada sticaj okolnosti odigra svoju ulogu.

A za primer krivice roditelja, mozemo da uzmemo hikoliko god hoces primera brace i sestara, koji odrastaju u istim uslovima, od istih roditelja, pa je jedno naopako a drugo sasvim ok. Uglavnom je i tako, retko su sva braca ili sestre kreteni, uvek je to samo jedan. Kao sto kaze ona nasa narodna poslovica "svaka porodica ima svog ludog Milojka"..

U svemu se slažem sa tobom. Nemam šta da dodam. U pravu si.
 
Danas sam bila kod lekara na kontroli i pre mene je u ordinaciju usao jedan stariji covek. Kada sam ja usla, sestra je prevrtala oci na njega i pocela da komentarise "Najvise me nerviraju ovi matorci, kojima je ostalo jos malo zivota, sto zele da vrate godine i da ih nista ne boli kao da ce ziveti jos sto godina. Imamo jednog na odeljenju '29-to godiste a dosao da operise nos jer ne moze dobro da dise"...uz sve siktanje i prevrtanje ocima.

Ovo nije prvi put da se susretnem sa takvom vrstom diskriminacije i potcenjivanje znacaja zivota starijeg coveka. Kao ova glupa sestra, koja je u fazonu sta se zale kad im je vreme za umiranje. Ne razumem kakva je to glupost. Sve dok covek zivi, ima isti problem kao i mnogo mladji covek i boli ga i pokusava da resi problem i da poboljsa kvalitet svog zivota. Niko ne zna koliko koga nesto boli i kakva je necija muka.

U nasem drustvu je to dosta rasprostranjeno. Poprilicno smo primitivni. Koliko puta se forumu koriste ti termini "matorac","matorka"..cim neko predje odredjene godine, ako iole ima volju za zivotom, predmet je podsmeha "sta ta baba ide na vezbe","sta deda vozi bicikl","sta ova od 30 izlazi, treba da radja","sta ovaj od cetrdeset hoce da putuje"...jedna kultura u kojoj se sa nipodastavanjem gleda na ljude koji imaju odredjeni broj godina a odbili su da vec u 30 rezervisu grobno mesto i cekaju da umru jer je njihovo vreme proslo.

Sta su uzroci ovog fenomena? Sta je to u ljudima da se sa tolikom mrznjom odnose prema starijim ljudima? Da li je to strah od starosti, smrtnosti?

Sta vi mislite o tome?

Moja profesorka estetike na faksu objasnila je to kao sistemsku aksiološku reakciju, baš taj primer ponašanja prema starijima danas
Navodno, u vreme jugoslovenskog komunizma postojalo je izuzetno poštovanje prema starijima, tako su ljudi učeni od detinjstva da se ophode prema njima, nije bilo zamislivo kao danas da stoje u prevozu i sl. a kamoli nešto više
međutim, kada se desi sistemska revolucija i krene da se dešava promena (tranzicija), to implicira i promenu vrednosti, i dakle radikalno raskidanje sa svim starim vrednostima, pa čak i tim konkretnim kao što je odnos prema starijima
Ima neke logike
 
Moja profesorka estetike na faksu objasnila je to kao sistemsku aksiološku reakciju, baš taj primer ponašanja prema starijima danas
Navodno, u vreme jugoslovenskog komunizma postojalo je izuzetno poštovanje prema starijima, tako su ljudi učeni od detinjstva da se ophode prema njima, nije bilo zamislivo kao danas da stoje u prevozu i sl. a kamoli nešto više
međutim, kada se desi sistemska revolucija i krene da se dešava promena (tranzicija), to implicira i promenu vrednosti, i dakle radikalno raskidanje sa svim starim vrednostima, pa čak i tim konkretnim kao što je odnos prema starijima
Ima neke logike
Meni nema logike.

Saosećanje i okrutnost se ili ima ili nema, s tom razlikom što okrutni i bezosećajni mogu svoje osobine da prikriju, ako su tako vaspitani ili ako žele da ih prikriju.
Ustajanje u autobusu je banalan i loš primer, ali čak i ako se njega uhvatimo, onaj ko ima saosećanja, ne može ostati drven na prizor starca koji jedva stoji na nogama i grčevito se drži za rukohvat u busu.
Promena vrednosti ako i implicira raskidanje sa starim vrednostima, ne implicira gubitak i/ili usvajanje određenih karakteristika ličnosti i emotivnih reakcija.... koliko god se može reći da jesmo kao nacija usled lošeg života oguglali na sve i svašta, toliko se može reći i da neki bedemi koje nosimo u sebi i koji predstavljaju deo naše ličnosti, a tu upravo ulaze saosećanje, ne može tek tako da nestane. I obrnuto; okrutnost nije proizvod tranzicije, već je proizvod same ličnosti i ko zna kojih psiholoških mehanizama koji su uzrokovali istu.

Ko može da šutne starca, poput onog idiota kontrolora koji ga je nogom izbacivao iz busa, taj može da šutne i dete, mače i bilo kog drugig odraslog čoveka.
Ali se uglavnom zadrži na starcima i mačkama, jer oni ne mogu da uzvrate, dete ima roditelje koji bi ga polomili, a zdravi i jaki odrasli bi ga makar napucali.
 
Nije priča o kuturnom nivou ličnosti kao pojedinca - fizičko lice, Najbolja, već o pojedincu koji zaposeda određenu ulogu u društvu koja poput "dres koda" obavezuje na određeno kulturološko ponašanje.

Elem, to da si ti, da potičeš iz kulturne porodice, znamo svi koji već godinama pratimo linije i razvoj tvog psihofizikusa, da ne kažem "tvojih preslatkih - guze i uzdrhtalog stomačića". :heart:
 
Ne samo na ovoj. Ali je ova tema, poput mnogih na Krsti, ogledalo u kome se fizikusi poput tebe ogledaju u amaterskom sagledavanju profesoinalizma.

Dakle - ovo važi i za Perfektnu, koja je dosad dala najdetaljniji uvid u nivo (ne)kulture mladog naraštaja - nije reč o vašem ličnom doživljaju biološke starosti i "dobar dan, komšija" sloganu.

Ideja ove teme je nepostojanje, nedostatak, kako god - profesionalnosti kod ljudi koji se bave profesijama koje podrazumevaju određeni kulturološki nivo, između ostalog i u obraćanju.


A nivo tvog obraćanja meni je, tja, ogledalo kulturološke sredine iz koje potičeš - šećeru! :heart:
 

Back
Top