50 nijansi poniženja

OcitiMazohista

Ističe se
Banovan
Poruka
2.531
šta je zapravo pitanje: koliko ste u vezi spremni da se menjate, da činite ustupke i prihvatate navike i sklonosti svog partnera koje niste imali? gde prestaje kompromis a počinje gubljenje sebe radi toga da zadržite drugog? da li ste imali takva iskustva i menjali se to s godinama? koji je vaš procenat tolerancije?
 
S vremenom se svi menjamo, ne toliko zbog drugih koliko zbog sebe... Pretpostavljam da je na desetogodišnjici mature razlika nekad i sad velika (sem kod onih koji su baš stagnirali), ali to su male svakodnevne promene, odrastanje, promena prioriteta...
Sreća je kada se ljudi koji su zajedno menjaju u istom pravcu, a promene kao promene nikome ne ginu.
Što se tolerancije tiče, kod mene zavisi od puno trenutnih okolnosti, ali generalno, to je to, moj dragi, čovek koga volim i kada se pojave navike koje ne volim, hm. Postoje neke stvari koje ne bih tolerisala, postoje stvari koje su njemu neprihvatljive, ali nismo bili ni blizu takvim problemima... zato je bilo i i dalje ima drugih i drugačijih.
 
S to je to, moj dragi, čovek koga volim i kada se pojave navike koje ne volim, hm.

e pa hm me zanima
da se ne lažemo skoro svako je trpeo stvari koje ne voli i koje mu se ne rade
sad me zanima dokle
jedno je da odes da gledas film koji te ne zanima s partnerom
drugo je ako on voli da ponižava u krevetu - too dr.oljo primaj gaaa :mrgreen: - a tebi to ružno, al iskuliraš, pustiš ga da se raduje
treće je ako on voli da se usvinji svaku subotu a ti ne pijes, al mu das tu njegovu subotu
primera je milion...

- - - - - - - - - -

I menjam se i cinim ustupke i gledam kroz prste. Dvasta sam progutala za 16 godina, ali svasta je progutao i on

nadajmo se ipak da on ne guta :rumenko:
 
Imao sam takva iskustva i grozna su. Desavalo se da sam morao da se prilagodim, menjam (ne svojom voljom i spontano), da bi odnos mogao da nastavi da funkcionise, i nisam se osecao srecno tako, jer ja nisam bio ja, vec ono sto sam trebao da budem, sto su drugi zeleli da budem.
Posle toga sam imao prilike da vidim koliko je sjajno kada te neko prihvata i kada ne moras da se prilagodjavas i menjas, da filtriras sebe, i ne bih to nikada menjao. Takav sam kakav sam, uzmi ili ostavi.

Izuzetak su mozda neke spontane promene koje dodju same od sebe, prirodno sto bi se reklo, to je ok, ali svako nasilno menjanje i prilagodjavanje budi u meni averziju.
Nece niko da se promeni jer mu druga strana kaze "e menjaj se, to ti ne valja", niko se nije promenio zbog mene, a ni ja nisam mogao da se promenim zbog nekog, jednostavno ne ide.

Neke male korekcije su mozda moguce, banalizujem, da se ne dizu noge na sto ili sta znam, ali nesto vece, tesko. Kada je neko ceo zivot takav, sanse nema da se promeni za 180 ili 90 stepeni zbog nekog koga zna nedelju ili mesec dana.

Oni hoce da me uce
pa da budem ko i oni,
ali nisam ja od juce,
smetaju mi ti sabloni.

Oni hoce a ja necu
da me smire bez potrebe,
izem ti ja takvu srecu
kad izgubim samog sebe.
 
Danas sam raspoložena za analitiku, pa:

1. partner može da ima mane, stavove i ponašanja koja mi mogu biti suštinski neprihvatljiva jer se: a) suštinski kose sa mojim referentnim sistemom, b) suštinski dovode u pitanje smislenost zajedničke veze... i u takvim slučajevima bi bilo ponižavajuće i besmisleno prelaziti preko toga zarad opstanka veze. E sada, šta su suštinski neprihvatljiva ponašanja, stavovi i mane se razlikuje od čoveka do čoveka.

U slučaju mana, ponašanja i stavova koja ne dovode u pitanje zajednički cilj, opstanak i smislenost same veze, normalno je prihvatiti ih dok god postoji želja za zajedništvom i dok god pozitivan skor nadmašuje negativan, jer 100%-na kompatibilnost ne postoji, da ne pominjem da ljubav podrazumeva i uvažavanje potreba onog drugog, a ne samo sopstvenih potreba.

2. Ponižavajuća bi bila i situacija da se samo jedno prilagođava, a drugo ne, mada ima veza i odnosa koje i tako funkcionišu, tj. u kojima potrebe oba partnera nisu postavljene kao ravnopravne.
 
šta je zapravo pitanje: koliko ste u vezi spremni da se menjate, da činite ustupke i prihvatate navike i sklonosti svog partnera koje niste imali? gde prestaje kompromis a počinje gubljenje sebe radi toga da zadržite drugog? da li ste imali takva iskustva i menjali se to s godinama? koji je vaš procenat tolerancije?

Ne mnogo. Mislim da je sve to do nekog pogresnog pogleda i misljenja da momak mora ne znam koliko da se trudi oko devojaka.

Iskustva? Godine? Sto su lepse vise traze, egocentricnije su i ne vredi se truditi, jer je pitanje da li uopste vole, mada je to sa svakom.

Ne znam koji mi je procenat tolerancije. Trazim neko razumevanje, a ako ga nema teram po svom.

- - - - - - - - - -

dobro logično zanimaju me primeri
manite se teorije
kojim postupcima ste se pogazili :neutral:

Pomagao sam joj da spremi/skuva stvari za rodjendan i isao u nabavku i isto tako par puta do prodavnice sto nije bzvz.
Izlasci po splavovima i klubovima mi najteze palo,:(
Otprilike to.
 
Ne znam :aha: neke promene su bile u moju korist, neke su dosle spontano, al se nisam promenila na gore. Mnogo me je zajednicki zivot oblikovao da postanem svesnija kako zivot funkcionise, i da sazrim, zasto da ne. Menjao se i moj muz, i njegove promene su na bolje. Jedno od drugog smo ucili sta je tolerancija, sta je pozrtvovanost, davanje do kraja. Mnogo puta je bolelo, ali ne zato sto smo mi tako hteli. Pa smo izlazili jaci, problemi su nas samo jos vise vezali, i situacije kada smo se oboje prilagodjavali. Na kraju shvatis da je menjanje i razvoj u odnosu neophodno da biste isli napred
 
Zasto je tema postavljena muskom rodu?

Totalna propaganda, opet...

Sonjavih puna cela Srbija a sto je zanimljivo , ne donosi srecu iako je to zelja zena....Ali dobro , kad nema kafe moze i przeni jecam i ostala stocna zita...
 
e pa hm me zanima
da se ne lažemo skoro svako je trpeo stvari koje ne voli i koje mu se ne rade
sad me zanima dokle
jedno je da odes da gledas film koji te ne zanima s partnerom
drugo je ako on voli da ponižava u krevetu - too dr.oljo primaj gaaa :mrgreen: - a tebi to ružno, al iskuliraš, pustiš ga da se raduje
treće je ako on voli da se usvinji svaku subotu a ti ne pijes, al mu das tu njegovu subotu
primera je milion...:

Sve te stvari koje mi smetaju okarakterisala bih kao veoma iritantne, ali ni jedna od njih nije nešto što mi je baš neprihvatljivo.
To što se svašta istoleriše ili što se osoba prihvata u paketu ne menja nas toliko koliko one stvari koje sami počenemo da radimo.Recimo ja ne volim i ne jedem pite, a naučila sam da pravim krompirušu sa razvijenim korama... I to mi sad nije problem, a moja majka koluta očima kad god na to pomisli... Banalan, ali vrlo plastičan primer. Samo što ne mislim da me to na bilo koji način degradira, niti da to radim za drugoga. U krajnjem slučaju ja volim i taj pogled kad nanjuši jelo koje je meni bzvz.
 
mislim da mazohista nije mislio na takvo ponizenje :lol: krompirusa i neomiljene pite..
nego na ono kad neces, a zbog ljubavi prema nekome izgubis sebe
ko nije bio u takvoj situaciji da se posle sastavlja deo po deo, odlicno je prosao
meni je posle prevare u vezi u kojoj sam ostala jos godinu dana, tih godinu dana bilo najgorih u mom zivotu
sa svakom minutom provedenom posle toga sa tom osobom, gubila sam sebe sve vise
nije bio bahat zato sto me je prevario, nego zato sto je posle mojim emocijama manipulisao
i najgore od svega je sto je toga bio vrlo svestan i time je hranio svoj ego
od tada je proslo prilicno godina
javi se on povremeno..ne verujuci da neko ne mora posle povredjivanja da pocne da te mrzi
moze jednostavno da te zaboravi
ja sam izabrala kao svoj nacin zivljenja da stvari koje ne mogu da oprostim, samo prodjem i odem dalje
u poslednjih par meseci je zvao dva puta..njegov nepromenjeni broj telefona na displeju mi apsolutno nije izavao nikakvu reakciju, jer je u mojim emocijama izbrisan
i oba puta je bio u soku kad bi posle svog ovde igor, sa moje strane cuo najiskrenije - koji igor?
 
maca marinkovic je to jednom lepo reko metaforicno
odemo u klub...meni se ostaje do jutra, njoj se ide u 12 kuci
ako podjem s njom popizdecu sto nisam ostao
ako ona ostane ima da sedi i da cupka i siri nervozu i na mene, pokvarice mi zabavu
jjebo kompromis idi kuci kad ti se ide ja cu ostati da djuskam doci cu kad ocu

kompromis u sitnice je ok
kompromis karaktera, licnosti, stavova, od mene niko dobiti nece nito trazim od nikoga
al to je valjda do toga kako se ljudi kliknu
 
mislim i na pitu i na izlazak i na prastanje prevare i trpljenje bola bilo koje vrste
zasto?
koji motiv imamo?
nada da cemo tu osobu usreciti? nada da ce nas više ceniti? strah od konflikta? strah od odlaska? osiguranje da ces ga/je imati ako mu/joj povladiš?
 
:lol:

opis, previse hejtujes, siris negativnu energiju al akd kazes, kazes istinu

a da nisam citao niti cu gledati film, isto ko avatar i slicna srtanja jer svi gledaju, nikad nisam bio gde svi turci tu i mali mujo

omasio si temu
a avatar je odlican film

- - - - - - - - - -

mislim i na pitu i na izlazak i na prastanje prevare i trpljenje bola bilo koje vrste
zasto?
koji motiv imamo?
nada da cemo tu osobu usreciti? nada da ce nas više ceniti? strah od konflikta? strah od odlaska? osiguranje da ces ga/je imati ako mu/joj povladiš?

pa pita je normalan oblik kompromisa u vezi
zelis nekome da ucinis i usrecis ga tim malim cinom
 

Back
Top