Деца се отровала гасом у Основној школи у Шајкашу

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.277
Деца се отровала гасом у Основној школи у Шајкашу
НОВИ САД– У Основној школи у Шајкашу данас је дошло до цурења гаса, због чега је отровано више деце, која су пребачена у новосадску Дечју болницу и у стабилном су стању.

„У Основној школи у Шајкашу данас је дошло до масовнијег тровања деце гасом, а 10 ученика је тренутно хоспитализовано у Дечјој болници у Новом Саду”, изјавио је Танјугу портпарол те болнице Душан Вуковић.

Он је казао да још није утврђено од које врсте гаса је наступило тровање, нити колико је тачно деце отровано јер, како је казао, неку децу родитељи сами довозе у болницу.

„Деца која су примљена у Дечју болницу су у стабилном стању и ситуација је под контролом”, рекао је Вуковић.

Он је навео да је у Фискултурној сали у школи у Шајкашу више деце пало у несвест, а узроци ће бити накнадно утврђени.
Хронологија инцидената при руковању и транспорту хемикалија

У Основној школи „Исидора Секулић” у Шајкашу данас је дошло до цурења гаса због чега је отровано више деце, која су у стабилном су стању, а што је један у низу инцидентата са хемијским супстанцама.

Инциденти са хемијским супстанцама, иначе ретко се дешавају у образовним установама и углавном су евдиентирани у фабрикама и приликом трансппрта и руковања.

Хронологија сличних инциденета из претходних година:

20. јануара 2015 - На београдском Медицинском факутету се разлило око три литра хлороводоничне киселине због чега је дошло до евакуације педесетак студената, а у инциденту није било повређених.

Надлежни из Градске управе за ванредне ситуације су брзо реаговали и неутралисали разливену течност која је ширила непријатан мирис тако да је ситуација на факултуету убрзо нормализована.

14. август 2014 - У фабрици ШИК у Куршумлији дошло је до цурења сумпорне киселине из једне од комора цистерне, а два ватрогасца и један радник су задобили лакше повреде.

Цурење сумпорне киселине су зауставили, у заједничкој акцији припадници ватрогасно спасилачке јединице и радници Симпа ШИК из Куршумлије.

24. новембар 2013 - У напуштеном погону Целулоза из састава некадашњег Хемијског комбината „Вискоза” у Лозници, излило се 330 кубних метара црног луга, отпадне материје опасне по животну средину, али је даље цурење спречено интервенцијом ватрогасно-спасилаЋких јединица.

21. новембар 2013 - На царинском терминалу код кванташке пијаце у Београду дошло је до цурења једињења амонијака, надлежни саопштили да нема опасности по грађане.
8. новембар 2013 - У Суботици је на ЕКО бензинској пумпи пукло црево приликом истакања пропан-бутан гаса из цистерне у складиште, а одређена количина тог опасног гаса је исцурела.

19. октобар 2013 - Цистерна са 35.000 литара бензина запалила се на аутопуту Београд - Ниш, код моста на Великој Морави између Јагодине и Ћуприје. Нико није повређен, а пожар је угашен.

11. септембар 2013 - У једном од погона ХК „Вискоза” у Лозници је приликом расклапања и савијања система цевовода цурео амонијак. Хемијски акцидент догодио се у погону „Центрофан” који је у стечају.

29. април 2013 - Троје радника повређено је у кругу предузећа „Мидра еко” на Батајничком друму у Земуну, пошто је из резервоара исцурело око 400 литара персирћетне киселине.

13. март 2013 - Из резервоара у кругу фабрике у саставу „Воћарских плантажа” у Гроцкој излио се мазут, а брзом интервенцијом надлежних спречени су еколошки проблеми већих размера.

9. јануар 2013 - Три особе су повређене у селу Прислоница, крај Чачка када је у аутомеханичарској радионици дошло до експлозије течног нафтног гаса, а потом и пожара.

26. децембар 2012 - У чачанској Хладњачи је цурео амонијак, а после интервенције ватрогасно спасилачких јединица опасност по становништво је отклоњена. Припадници ватрогасно спасилачких јединица су брзо реаговали и испразнили магацин а до инцидента је дошло, како је тада саопштено јер је пукла флаша од пола литра чији се садржај расуо.

3. јул 2012 - Цурио је гас на „Лукоил” пумпи у Чачку, због којег су и станари околних зграда неколико сати били превентивно евакуисани. У инциденту није било повређених, а претпоставља се да је узрок инцидента препуњена цистерна.
27. јун 2012 - У складишту хемијских материја на београдском Технолошко-металуршком факултету који се користи за наставу и лабораторијске вежбе дошло је до појаве дима а у инциденту нико није повређен.

26. јун 2012 - На железничкој станици у Овчи, цурио је течни нафтни гас из две цистерне. У инциденту није било повређених, цурење гаса је заустављено, а железнички саобраћај на том делу пруге је после неколико сати нормализован.

5. мај 2012 - Цистерна са 19.000 литара течног нафтног гаса, преврнула се на ауто путу Београд-Ниш, код села Брзан у близини Баточине, а у незгоди није било повређених.

27. фебруар 2011- Код Железничке станице у Зрењанину из шина су исклизнуле три цистерне у којима је превожена запаљива хемикалија из панчевачке „Петрохемије” у елемирску фабрику. Није било повређених, нити је дошло до цурења из цистерни.

15. фебруар 2011 - На Железничкој станици Београд, у близини Палате правде, из воза се излила изузетно опасна хлороводонична киселина из цистерне румунског воза, која је била намењена приватној фирми у Крагујевцу.
http://www.politika.rs/rubrike/Hron...vest-u-istom-momentu-u-skoli-u-Titelu.sr.html
:eek:
 
Школа се вероватно греје на гас, негде је нешто пукло и процурело.

Какве то везе има са опасним хемикалијама попут сумпорне и азотне киселине?

Може се десити свакоме ко се греје на гас.
 
Школа се вероватно греје на гас, негде је нешто пукло и процурело.

Какве то везе има са опасним хемикалијама попут сумпорне и азотне киселине?

Може се десити свакоме ко се греје на гас.


Tako je.
Vjerovatno se radi o gasu propan-butan za ogrevanje.
Pošto je teži od vazduha oko 2 puta on se raširi po najnižim mjestima i po podu i tako istisne kiseonik.
Zato se čovjek zaguši jer nema kiseonika.
Zato su djeca pala u nesvest odnosno zagušila su se bez kiseonika.
Inače nije toksičan ili vrlo malo a jeste vrlo eksplozivan.

Meni je malo čudno da to niko nije osjetio, jer se tome gasu dodaje onaj smrad i to se odma osjeti.
Drugo, djeca su najprije vrlo teško disala prije onesvešćivanja.

A možda se radilo o nekom drugom gasu, možda CO2 ili CO a to je već opasnije.
 
toksikolosku hemiju sam polagao pre mnogo godina i nisam neki ekspert. ali meni po onome sto sam ucio sve deluje kao trovanje ugljen-dioksidom. on nije otrov u klasicnom smislu kao ugljen monoksid ali gde je visak ugljen dioksida u vazduhu nastupaju ti simptomi.
pogotovu zato sto je u toj fiskulturnoj sali izgleda vise odeljenja imalo cas istovremeno. tako da je bilo intenzivnog trosenja kiseonika iz vazduha a nagomilavanja ugljen dioksida.
a i cinjenica je da su se deca oporavila odmah nakon napustanja sale.
trebalo bi analizirati koja su deca kolabirala. verovatno ona koja su bila najmanje aktivna na casu. ona koja su bila najaktivnija su verovatno prosli ok jer su udisali vise kiseonika koga je bilo manje u vazduhu jer im je zbog fizicke aktivnosti bio veci broj udisaja u minuti.

iz tog razloga ljudi i kolabiraju leti u autobusima koji su pretrpani. visoka temperatura, mnogo ljudi koji intenzivno udisu ono malo vazduha-raste kolicina CO2 u vazduhu i- kolaps.
 
Poslednja izmena:
Kao puvanjak se provukla nečija izjava na nekoj od televizija da su deca osetila miris na pokvarena jaja pre nesvestice.
Gas vodonik-sulfid (H2S) tako smrdi i ne verujem da je od nekud mogao nekontrolisano da se tu pojavi.
Gotovo da sam siguran da je neki nevaspitani mladi učenik doneo neku ampulu vodonik-sulfida i razbio je (ili iz nekog drugog izvora pustio namerno taj gas) da napravi zajebanciju.
Inače je taj gas otrovan i može da naudi i u niskim koncentracijama.
A na TV-ima toliko blebetanja i nesvesno nekompetentnih ljudi da te muka uhvati.
 
Kao puvanjak se provukla nečija izjava na nekoj od televizija da su deca osetila miris na pokvarena jaja pre nesvestice.
Gas vodonik-sulfid (H2S) tako smrdi i ne verujem da je od nekud mogao nekontrolisano da se tu pojavi.
Gotovo da sam siguran da je neki nevaspitani mladi učenik doneo neku ampulu vodonik-sulfida i razbio je (ili iz nekog drugog izvora pustio namerno taj gas) da napravi zajebanciju.
Inače je taj gas otrovan i može da naudi i u niskim koncentracijama.
A na TV-ima toliko blebetanja i nesvesno nekompetentnih ljudi da te muka uhvati.

te ampule vodonik sulfida odavno nemaju nikakvu namenu. ne verujem da e vise i proizvode.
 
te ampule vodonik sulfida odavno nemaju nikakvu namenu. ne verujem da e vise i proizvode.

Nije bitno da li se proizvode ampule, mogao je da ih dobije od čuvara nekog "rr" magacina, kažem samo da je moguće da je neki guzonjin sin napravio svinjariju.
Javna istraga je jalova, nikuda ne vodi. Jedino da se neko stvarno zauzme i sprovede pravu istragu, ali kažem, ako je guzonjin sin napravio sranje - istraga će namerno ići u besmisao. Mir, mir, mir, niko nije kriv - mali, nemoj više da praviš sranja itd. A mali će kad poraste da se zabavlja tako što će da razbija glave okolo i da vozi "drugare" u gepeku.
Daj Bože da se pojavi neki tvrđi igrač koji će pacove da istera iz rupe na videlo.
 
toksikolosku hemiju sam polagao pre mnogo godina i nisam neki ekspert. ali meni po onome sto sam ucio sve deluje kao trovanje ugljen-dioksidom. on nije otrov u klasicnom smislu kao ugljen monoksid ali gde je visak ugljen dioksida u vazduhu nastupaju ti simptomi.
pogotovu zato sto je u toj fiskulturnoj sali izgleda vise odeljenja imalo cas istovremeno. tako da je bilo intenzivnog trosenja kiseonika iz vazduha a nagomilavanja ugljen dioksida.
a i cinjenica je da su se deca oporavila odmah nakon napustanja sale.
trebalo bi analizirati koja su deca kolabirala. verovatno ona koja su bila najmanje aktivna na casu. ona koja su bila najaktivnija su verovatno prosli ok jer su udisali vise kiseonika koga je bilo manje u vazduhu jer im je zbog fizicke aktivnosti bio veci broj udisaja u minuti.

iz tog razloga ljudi i kolabiraju leti u autobusima koji su pretrpani. visoka temperatura, mnogo ljudi koji intenzivno udisu ono malo vazduha-raste kolicina CO2 u vazduhu i- kolaps.

Ово је за сада најразумније решење мозгалице.

А пошто још увек немају појма шта је, изгледа је и једино.
 
Za sada stvarno izgleda najverovatnije da je neka dečja zaebancija u pitanju. Samo ne znam što bi morao da bude guzonjin sin.

Није заебанција

Ne kažem da MORA da bude guzonjin sin, možda je i samostalni siledžija, okej...samo kažem da AKO je nečiji, istraga će namerno ići u besmisao. Sad već imamo po TV-ima nekog olinjalog psihologa koji priča o masovnoj histeriji kod dece :roll: , opet - moguće je, ali NAJSUMNJIVIJE mi je što sam čuo da je neko spomenuo taj miris na pokvarena jaja i sada to više niko nigde ne uzima kao mogući uzrok...
Naravno da nije zajebancija.
A baš takav scenario bi bio moguć, jer je taj H2S neko od klinaca mogao da pusti iz nekog izvora i da zakači koga zakači...
Ovako - niko nije stradao, hvala Bogu, ali se krivac neće naći.
Kao i bezbroj puta do sada.
 
Ne kažem da MORA da bude guzonjin sin, možda je i samostalni siledžija, okej...samo kažem da AKO je nečiji, istraga će namerno ići u besmisao. Sad već imamo po TV-ima nekog olinjalog psihologa koji priča o masovnoj histeriji kod dece :roll: , opet - moguće je, ali NAJSUMNJIVIJE mi je što sam čuo da je neko spomenuo taj miris na pokvarena jaja i sada to više niko nigde ne uzima kao mogući uzrok...
Naravno da nije zajebancija.
A baš takav scenario bi bio moguć, jer je taj H2S neko od klinaca mogao da pusti iz nekog izvora i da zakači koga zakači...
Ovako - niko nije stradao, hvala Bogu, ali se krivac neće naći.
Kao i bezbroj puta do sada.

Kada sam vezbao na faxu analiticku hemiju odvajali smo katjone tzv druge analiticke grupe (Hg2+, Pb2+, Cu+, Cu2+, Cd2+, Bi3+, As3+, As5+, Sb3+, Sb5+, Sn2+, Sn4+) i to vodonik sulfidom. radilo se u kapeli ili digestoru ali pri tome je uvek cela vezbaonica bazdila na vodonik sulfid i niko nije nikada kolabirao. koncentracija H2S mora biti ogromna da bi na relativno melom prostoru doslo do trovanja. a pri tome, nema selektivnog trovanja-neko se otruje a neko ne. svi bi imali simptome trovanja. vodonik sulfid nastaje raspadanjem organskih materija i neki klinac je mogao da donese na fizicko jedino kesu jaja bez ljuske koja je stajala dobro zatvorena u najlon kesi 15 tak dana i onda da je otvori.
simptomi trovanja su edem plica, konvulzije, poremecaji svesti i letargija. da je bilo vodonik sulfida u krvi djaka lako bi bio identifikovan . Jako vazan simptom trovanja je glavobolja i nistagmus (brzi pokti ociju u razlicitim pravcima)... kod klinaca koliko sam procitao nista od toga nije bilo prisutno. samo kolaps.
 
Kada sam vezbao na faxu analiticku hemiju odvajali smo katjone tzv druge analiticke grupe (Hg2+, Pb2+, Cu+, Cu2+, Cd2+, Bi3+, As3+, As5+, Sb3+, Sb5+, Sn2+, Sn4+) i to vodonik sulfidom. radilo se u kapeli ili digestoru ali pri tome je uvek cela vezbaonica bazdila na vodonik sulfid i niko nije nikada kolabirao. koncentracija H2S mora biti ogromna da bi na relativno melom prostoru doslo do trovanja. a pri tome, nema selektivnog trovanja-neko se otruje a neko ne. svi bi imali simptome trovanja. vodonik sulfid nastaje raspadanjem organskih materija i neki klinac je mogao da donese na fizicko jedino kesu jaja bez ljuske koja je stajala dobro zatvorena u najlon kesi 15 tak dana i onda da je otvori.
simptomi trovanja su edem plica, konvulzije, poremecaji svesti i letargija. da je bilo vodonik sulfida u krvi djaka lako bi bio identifikovan . Jako vazan simptom trovanja je glavobolja i nistagmus (brzi pokti ociju u razlicitim pravcima)... kod klinaca koliko sam procitao nista od toga nije bilo prisutno. samo kolaps.

nema trovanja. citaj moje postove.

Kolega, previše revnosno prenosiš svoje znanje sa faksa, tako mi se čini...
Prvo - koje su bile koncentracije H2S-a (ako ga je bilo uopšte)? Tek preko 200-300 ppm nastaje edem pluća, a prag osetljivosti može biti već od 0,0047 ppm. Najosetljiviji na H2S su pluća i CNS, tako da gušenje i nesvestica potpuno odgovaraju blagoj kliničkoj slici omamljenosti gasom. Umoran organizam, fizičko, ne znam ni ja šta sve ne može da utiče na kolaps...
Ako uzmeš u obzir da su to deca, da je koncentracija gasa verovatno bila veoma bila slaba i da nisu svi bili baš jedno pored drugog u grupi...?
Šta je tu toliko nelogično?
Pa i mene ponekad uhvati blaga nesvestica kada samo osetim miris svežeg tresetišta, na primer...
Ima prostora za nestašluk u celoj priči...
 
Kao što sam i mislio...pojeo vuk magarca. Zvanično obaveštenje - deca prohisterisala sama od sebe, nisu krivi, niko nije kriv...samo je sad deci data još jedna ideja kako da izmuvaju obaveze - već vidim derle kako se nemušto vajka - "pa uhvatila me masovna histerija, nisam kriv, ne mogu da radim pismeni, evo vidite kako padam u nesvest...".
Nadam se da će se sve zaista zaustaviti na tome, ali iz ranijih iskustava...neće.
 

Back
Top