Mudre misli, izreke i citati

22279882_10212055544877291_2586881886211550770_n.jpg
 
Kasnije, u vrevi života, kao da potpuno zaboravimo na pejzaž, potpuno izgubimo vezu sa stablima, s prirodom oko nas. Zanima nas samo čovjek, go živ čovjek, s njegovim srcem punim strepnja i nemira i strasti, s njegovim vječitim nespokojstvom i s besprekidnim motanjem i treperenjem i svjetlomrcanjem čustvovanja u njemu. Tada nam se ljudske jedinke, sa teretom svojih duša, kreću kroz prazne, puste prostore, kao u knjigama Dostojevskog. A pod starost, opet progledamo na prirodu. To je kao jedno ponovno rođenje.

Da. Sad me sve više zanima pejzaž, a sve manje ljudi u njemu; sve više stablo, ili pamučast oblak, ili boja neba, ili plavi obris brda u daljini, a sve manje čovjek. Valjda smo jedno drugom već sve rekli. (V. Desnica)
 
„Ono što sam ja jeste – mrzitelj svega stvarnog: neprijatelj vremena i prostora, zakona i nužnosti. Ja težim svetu bajoslovne i divovske misterije, sjaja i strave, u kojem ne vladaju nikakva ograničenja osim onog neobuzdane mašte. Telesni život i iskustvo, sa sužavanjem umetničke vizije koje izazivaju kod većine, predmeti su mog najdubljeg prezira.“

H. F. Lavkraft, pismo Frenku Belknapu Longu, 13. maj 1923.
 
"Neka te grmljavina stotine topova triput dnevno podsjeti da se odupres snazi navike.
Poput mocnog istocnjackog cara imaj roba koji ce te svakog dana podsjecati - imaj ih stotinu.
Imaj prijatelja koji ce te ne to podsjetiti svaki put kad te vidi.
Imaj suprugu koja ce te s ljubavlju na to podsjecati ujutro i navecer - no pazi da sve to ne postane navikom!
Jer, covjek se moze naviknuti na grmaljavinu stotine topova tako da sjedeci za stolom mnogo jasnije cuje najtrivijalnije, najbeznacajnije stvari nego grmljavinu stotine topova - na koju se naviknuo.
Mozes se naviknuti i na stotinu robova koji te svakog dana podsjecaju tako da ih vise ni ne cujes jer ti se uho naviklo da cuje, a ipak ne cuje!"

Kierkegaard (u Djelima ljubavi)
 
Politikom sam se oduvek bavio i još uvek se bavim samo u meri u kojoj smatram da sam joj od koristi, i u tom pogledu sam bio i ostao nepokolebljivi amater i entuzijasta. A danas sve je više onih političara tzv "profesionalaca" koji se politikom bave isključivo u meri u kojoj je ona samo njima od koristi. - (m.m.)
 

Back
Top