Kako da povećam samopouzdanje?

Poruka
18.895
Ovako, već se duže vreme bavim sportom i imam problem sa samopouzdanjem. Na treningu je sve normalno, napredujem dobro i to mi i trener kaže, ali kad dođem na utakmicu, oduzmem se. Nemam samopouzdanja i osećam se da sam za klasu lošiji od svih na terenu, što je u dosta navrata koštalo moju ekipu. Kako da povećam samopouzdanja i rešim se tog straha i nesigurnosti?
 
Ovako, već se duže vreme bavim sportom i imam problem sa samopouzdanjem. Na treningu je sve normalno, napredujem dobro i to mi i trener kaže, ali kad dođem na utakmicu, oduzmem se. Nemam samopouzdanja i osećam se da sam za klasu lošiji od svih na terenu, što je u dosta navrata koštalo moju ekipu. Kako da povećam samopouzdanja i rešim se tog straha i nesigurnosti?

Znaci strah je problem, strepnja. Moras i na utakmici da probas da se opustis kao na treningu.

- - - - - - - - - -

Dakle, u pitanju je to sto te gledaju i drugi ljudi, ili ?

Nije, vise je to strepnja od rezultata. Bar mislim.
 
Ovako, već se duže vreme bavim sportom i imam problem sa samopouzdanjem. Na treningu je sve normalno, napredujem dobro i to mi i trener kaže, ali kad dođem na utakmicu, oduzmem se. Nemam samopouzdanja i osećam se da sam za klasu lošiji od svih na terenu, što je u dosta navrata koštalo moju ekipu. Kako da povećam samopouzdanja i rešim se tog straha i nesigurnosti?

Koji je sporat u pitanju?
 
Moj problem je što imam strah da ne napravim neku grešku, pa da mi se kasnije rugaju...

Koncentracija ti je problem. Jedino na šta trebaš da se koncentrišeš, jeste vizuelizacija taktike koju planiraš da izvedeš. Dodavanje levo (dodaš levo), trči nazad (trčiš nazad), centaršut, vrati loptu golmanu, dribling.
To su jedine misli na koje trebaš da se koncentrišeš, i njih da osluškuješ.
Sve ostalo je škart.
Treniraj na manjim i beznačajnim utakmicama više misleni proces, od samog fudbala i koncentriši se na osluškivanje misli, dok ti ne postane rutina.
 
Mozermo mi njega ovde savetovati kao i ostale ali sumnjam da mu to moze pomoci. Zna on donekle kako treba ali sam ne moze. Poznajem neke trenere kod nas i u inostranstvu tako da sam upoznata sa slicnim ako ne i istim slucajevima. Bitno je njima objasniti gde je problem jer vam on uz saradnju psihologa moze mnogo pomoci.
Da li imate psihologa koji saradjuje sa klubom?
 
Ovako, već se duže vreme bavim sportom i imam problem sa samopouzdanjem. Na treningu je sve normalno, napredujem dobro i to mi i trener kaže, ali kad dođem na utakmicu, oduzmem se. Nemam samopouzdanja i osećam se da sam za klasu lošiji od svih na terenu, što je u dosta navrata koštalo moju ekipu. Kako da povećam samopouzdanja i rešim se tog straha i nesigurnosti?
kresni par ribica
 
Mozermo mi njega ovde savetovati kao i ostale ali sumnjam da mu to moze pomoci. Zna on donekle kako treba ali sam ne moze. Poznajem neke trenere kod nas i u inostranstvu tako da sam upoznata sa slicnim ako ne i istim slucajevima. Bitno je njima objasniti gde je problem jer vam on uz saradnju psihologa moze mnogo pomoci.
Da li imate psihologa koji saradjuje sa klubom?

Nemamo psihologa.
 
Ja sam nekada patio sto sam glup. Poceo sam da citam Marksa i Istarhova da to promenim. Bez uspeha.
A onda sam shvatio da je to nepromenljivo, kao zemlja, kao stena. Ne pomaze ni obrazovanje ni razmisljanje.
I onda sam rekao: dobro, glup sam, pa sta? PA STA???

I nastavio da citam i Marksa i Istarhova.
U pocetku sam nasao mehanizme da glupost sakrijem, da ne bude ocigledno.
A onda sam pustio, neka bude kako bude, neka svi misle da sam glup, nije to najgore sto moze da se desi.
I dalje sam glup ali se zbog toga vise ne nerviram.
Ali ja sam danas dobio dovoljno osmeha da prezivim dan.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nekada patio sto sam glup. Poceo sam da citam Marksa i Istarhova da to promenim. Bez uspeha.
A onda sam shvatio da je to nepromenljivo, kao zemlja, kao stena. Ne pomaze ni obrazovanje ni razmisljanje.
I onda sam rekao: dobro, glup sam, pa sta? PA STA???

I nastavio da citam i Marksa i Istarhova.
U pocetku sam nasao mehanizme da glupost sakrijem, da ne bude ocigledno.
A onda sam pustio, neka bude kako bude, neka svi misle da sam glup, nije to najgore sto moze da se desi.
I dalje sam glup ali se zbog toga vise ne nerviram.
Ali ja sam danas dobio dovoljno osmeha da prezivim dan.

:D
ne bih nishta dodala nit' oduzela, tako je kako je
 
;) :)

Covekova psiha je suprotnog pola od njegovog ega.

Svaki covek ima u sebi i muske i zenske osobine.
Uklopiti se u profil "snazno sportsko musko" znaci potiskivati sve svoje zenske osobine, koje odlaze u "ne ja", odnosno psihu.
Tada se psiha ponasa kao zensko, kao negativna povratna sprega, sprecavajuci napredak snaznog muskarca.

Bolje je prihvatiti lose misli, misli o sebi kao slabom i losijem od drugih, nego ih potiskivati.
Kada je neko slab, radice tesko, ako treba duplo vise, i ojacace.
Kada neko potiskuje, pretvara sebe u slabica.
 
greske apsolutno nikada u zivotu ne praviti

brrr previse je : )
cuvajte se nekih praznih stvari, ja ne znam zasto sam pocela da gajim prazne stvari ali cuvajte se toga. mada ljudi uglavnom imaju mehanizme da se cuvaju, ne znam zasto sam uopste dosla u stanje da se to mota oko mene. ne mota se ono nego sam takva, a nema ni razloga. lupetam nesto deluje mi opasno :think:
 
Poslednja izmena:

Back
Top