Kako da se smirite

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Psiholozi preporucuju ovih sedam koraka
688z387_close-up-portrait-mad-beautiful-caucasian-student-girl-with-brown-hair-casual-clothes-...jpg
 
Razumite svoj bes

Razmišljajte šta pokreće vaš bes. Kada postanete svesni, pokušajte da izbegnete situacije koje vas stavljaju u takav položaj- ako je moguće. Ako ih ne možete izbeći, bar ćete znati da ih predvidite, što će vam dati više vremena da se pripremite za njih kako vas ne bi toliko negativno uticali. Takođe možete posmatrati situaciju kao priliku da vežbate da se ne uznemirite.
 
Ne gubite

Ko god izgubi, gubi. Gubljenje živca čini da izgledate kao negativac svima ostalima, bez obzira ko je zaista kriv, kaže Tina Tesina, doktor nauka i psihoterapeut u Long Biču. Da biste naučili kako da se brzo smirite, vizualizujte scenu u kojoj ste se naljutili i ponovite film nekoliko puta, svaki put zamišljajući sebe kako reagujete na drugačiji način. Vi zapravo uvežbavate različite reakcije i dajete sebi nove opcije. Sledeći put kada budete blizu da izgubite živce, jedna od ovih opcija će vam pasti na pamet, pružajući vam bolji odgovor.
 
Prošetajte

Kada se jako naljutite, udaljite, izmestite se od osobe ili situacije. Petominutna šetnja je odlična strategija za suočavanje sa besom.
Ako vaš bes proizilazi iz saobraćajne gužve u kojoj ste zaglavljeni, pojačajte radio i pevajte iz sveg glasa.
 
Zamislite crveni znak

Još jedan mentalni trik koji možete koristiti je da zamislite crveni znak "Stop" u svom umu ili da nosite gumenu traku na zglobu i da je puknete kad god osetite da vaš bes počinje da ključa. Zatim, odvojite nekoliko minuta da problem stavite u perspektivu i zapitajte se da li je vredno poniženja koje dolazi od preteranog besa.
 
Prepoznajte znake

Prepoznajte svoje lične znake eskalacije besa. To mogu biti stisnute pesnice, drhtanje, crvenilo ili znojenje. Zatim, duboko udahnite da biste
povratili kontrolu nad sobom pre nego što vam bes izbije, predlaže dr Ketlin Džordan, profesorka socijalnog rada na Univerzitetu Teksasa u Arlingtonu.
 
Štipnite se

Uštinite se svaki put kada čujete sebe kako koristite reči „nikad“ ili „uvek“. Mentalitet sve ili ništa samo dodatno skraćuje vaš fitilj, što vam ne pomaže da naučite kako da se nosite sa besom. Umesto toga, predlaže Nikolson, gledajte na stvari u nijansama sive umesto crno-bele. Priznajte da je život ponekad nepravedan i da ponekad osoba koja vas ljuti čini pogrešnu stvar. Ali nemojte raspirivati vatru frazama poput „uvek razočara“ ili „nikad ne uspe“.
 
Isprobajte rutinu

Odvojite vreme za „samokontrolu“. Deluje da bi se deca smirila, kaže Džon Oliver, autor knjige „Lekcija prva: Abeceda života“ tako da bi trebalo da funkcioniše i sa ljutim odraslim osobama. Sedite ponosno i opušteno gde god da se nalazite. Postavite stopala ravno na pod ispred sebe. Ispružite ruke dlanovima nadole i nežno ih stavite u krilo. Uverite se da su vam laktovi prirodno uz telo. Opustite ramena tako da mišići oko njih nisu ni zategnuti ni napeti. Duboko udahnite kroz nos i izdahnite kroz usta kako biste pomogli svom telu da se opusti u ovom položaju. Lagano zatvorite kapke i nastavite duboko da dišete. Kada koristite vreme za samokontrolu kao redovan deo dana, trebalo bi da traje otprilike tri minuta. Kada ga koristite kao način da povratite samokontrolu, trebalo bi da traje otprilike minut.
 

Back
Top