PORODICNE TRAGEDIJE - STA JE HUMANO???

sirenica

Zainteresovan član
Poruka
235
Nedavno sam procitala zastrasujuci clanak u novinama... "Trogodisnja devojcica zivi u petrovaradinskim katakombama"!
Otac je gradjevinac, sezonski posao, radi samo preko leta... majka nezaposlena...ostali su bez stana, a za podstanarstvo nemaju mogucnosti... Muka ih naterala da se "usele" u katakombe pod tvrdjavom, bez svetlosti, bez kapi vode, bez grejanja ( temperatura pod zemljom je konstantna i zimi i leti - 14 stepeni ), nadajuci se da je to samo privremeno resenje ( koje traje vec 2 godine )... Majka kaze da cesto nemaju ni za hranu, pa "vuce dete sa sobom" po ulicama i skupljaju plasticne boce i puzeve... to prodaju, pa imaju "crkavicu"... Devojcica, Ivana, dobila je tuberkulozu i primljena je u decju kliniku na lecenje...
U medjuvremenu, majka tvrdi da je "obijala" vrata i vrata, stigla i do gradonacelnice, u potrazi za resenjem svog problema. Niko joj nije pomogao. Strepi da joj ne oduzmu dete...
E, upravo ovde pocinju i moja pitanja za sve vas "forumase":

sta mislite o ovom slucaju, konkretno?
sta biste vi ucinili da se, ne daj Boze, nadjete u ovoj ( ili slicnoj ) situaciji?
i kako bi se ovakva situacija odrazila na vas materinski instinkt... drugim recima, da li bi pristali da predate dete socijalnim radnicima, verujuci da ce ZA NJU biti bolje ako stekne novi dom i humanije uslove za zivot, ili biste se grcevito borili za vasu zajednicu iako ste svesni da su uslovi zivota za nju veoma opasni, pa cak i smrtonosni?
 
naravno da bih dala dete socijalnim radnicima kad nisam sposobna da mu obezbedim normalan zivot.pa zar ne treba da biramo ono sto je bolje za dete?sigurno postoje termini kad bih mogla da je vidjam.ali kako je moguce da neko stigne do te tacke to mi isto nije jasno.ako je normalan.da li su ti ljudi mentalno poremeceni ili ne?daj malo vise info
 
znam osobu koja je zbog svog nedefinisanog mentalnog stanja dala dete u hraniteljsku porodicu!
dakle ne na usvajanje,ili odricanje...
dete ima isto prezime,ali ga gaje i školuju roditelji-hranitelji.
znala sam baku koja je odgajila 5 ili 6 dece pored svije dve ćerke u trosobnom stanu! i kada je dobila unuke(moje vršnjake) imala jednu devojčicu i 4 unučeta,na čuvanju...eto.
ali je imala srce ko kuća i vremena da se bavi decom.
tako da bih sigurno tako nešto uradila.
mada...ja ne razumem da neko može da dođe u takvu situaciju.
zar su sami na ovom svetu?nikoga od rodbine?
strašno,jadno detence
:(
 
Ne bih mogla dati vise informacija, jer sam navela sve sto pise u novinama. Koliko sam shvatila, nemaju rodbinu ( bar ne ovde, ako su izbeglice )... Ne pise odakle su.
A, da...
Majka je nezaposlena, jer ima problema sa stitnom zlezdom i ne moze da radi fizicki teske poslove, a pretpostavljam da nije skolovana dovoljno za neki npr. kancelarijski posao.
O njihovom mentalnom zdravlju ne mogu da sudim, ali po nacinu na koji je dala intervju, po iskazima, nemam utisak da je obolela mentalno ( sem toga sto je pristala na ovako nesto )... Cak je bila "sposobna" da proceni znacenje pogleda medicinske sestre kada je dovela cerku na pregled, kaze "pocastila me pogledom punim prekora i osude, kao da me krivi... kao da ja volim sto mi dete zivi pod zemljom, bez svetlosti i kapi vode..." ( eto, to je njen komentar, pa oceni sama njeno mentalno stanje ).
 
Sto se mene tice, zaista sam potresena ovim slucajem, i naravno nije mi zao roditelja, vec te male devojcice ( btw, slatka je k'o secer! ).
Nisam u poziciji da sudim o njihovom slucaju, koliko je opravdan ili neodgovoran, ali mogu da kazem za sebe, sta bih ja uradila u tom slucaju...
Kao sto "hanibal77" rece, sigurno bih dala dete da ga zbrinu, jer mi je ono najvaznije ( pod uslovom da zaista nisam sposobna da se sama staram o njoj ). I verovatno bih se borila do zadnjeg atoma snage da obezbedim najosnovnije egzistencijalne uslove za zivot, pa da je vratim kod sebe.
Samo kad pomislim da tako nesto - hvata me jeza... Jutros kada sam je odnela u vrtic, pod utiskom tog clanka, nisam mogla da je pustim iz svog zagrljaja na rastanku. Pile moje...
 
A kako pomoci detetu kada roditelji nisu svesni toga, sta je najbolje za dete!? Ko treba da reaguje? Da li, konkretno ovaj slucaj, treba prijaviti centru za socijalni rad, ili biti neutralan i prepustiti da se neko drugi bavi time?
U pitanju je trogodisnja devojcica, ciji roditelji izgleda nisu svesni posledica njihovih uslova za zivot! Sta je HUMANO, u ovom slucaju?
 
Верујем да је та породица свакако у евиденцији центра за социјални рад.(Због природе свог посла сарађујем са њима, па знам отприлике како то иде.)Претпостављам да ти родитељи нису пропустили прилику да обезбеде макар дечији додатак, ако не и социјалну помоћ.
Тамо постоје и тимови педагога, психолога, правника и социјалних радника који су компетентни да процене шта је најбоље за дете...
Једино због материјалне ситуације у друштву сигурно нису у могућности да им обезбеде адекватан смештај, јер има јако много људи и породица који живе у нељудским условима.
 
Pa, ne znam koliko koristi ima ta devojcica od decjeg dodatka ili socijalne pomoci, kad ima tuberkulozu i stanuje u mracnom tunelu, bez vode i grejanja!? Valjda bi prvi korak u pomaganju bio taj da joj se obezbedi adekvatan smestaj ( a da to nije bolnicki krevet )!?


P.S. Molim sve prisutne da mi ne zamere, ovo je samo moja reakcija na slucaj, koji me jako potresao. :oops:
 
Nemam reci.Ali zasto otac ne nadje neki drugi posao,sto se drzi tog sezonskog?Mislim to je strasno,ja bih u svakom slucaju dala dete u dom dok se ne snadjem.....jer bolje da je tamo,ako vec nemam da mu dam hleba da jede.Ali bih se borila kako znam i umem,krala bih ako treba samo da mu obezbedim makar ono osnovno........starsno!
 
Jako je tesko donositi presudu o necijem zivotu i njegovim postupcima jer to izuzetno nezahvalno.Nisam u toku jer nisam cula za ovaj slucaj ali sta ja mislim:Prvo nikad nebih rodila dete a da nemam resena osnovna egzistencijalna pitanja.Nemam pojma od kako njeni roditelji tako zive ali je verovatno problem dugorocniji od starosti deteta/od tri godine/jer za to relativno kratko vreme nisu mogli stici tako daleko da nemaju od cega da zive.Smatram da su ti roditelji izuzetno neodgovorne licnosti pre svega za sebe same a onda i za to dete tako da bi sigurno bilo bolje da ga daju u neku socijalnu ustanovu.Sve osim toplog porodicnog gnezda gde su roditelji relativno zadovoljni sami sobom je tesko za svakog clana domacinstva ali ako je to jedini izlaz onda je bolje odvojiti dete od roditelja bar privremeno dok se ne steknu bolji uslovi za zivot svih.Mislim da su retki "normalni"roditelji koji dopuste da im dete umire a oni nisu sposobni da mu obezbede bar toplu supu.Volela bih da gresim ali mislim da sa njima nesto nije u redu.Ja bi se u svakoj teskoj situaciji borila za svoje dete makar morala da kradem i ubijam ali pre svega morala bi da budem svesna same sebe.Sto ce reci ,ako nisam svesna sta radim a pri tome nemogu da obezbedim detetu krov nad glavom,potrebno bi bilo prvo leciti mene i muza a dete dati nekome ko ce mu obezbediti bar goli zivot.
 
znas sta...ta prica malo smrdi...
Zasto su oni nezaposleni?
Nisam cula da su bolesni, ili nesposobni za rad ?
U oglasniku posla koliko volis za nekvalifikovanu radnu snagu. Druga stvar bi bila da su hendikepirani, ili tako nesto, mi smo nacija sa predrasudama o 'drugacijim' ljudima...tako da bih razumela zasto ne rade...
Mislim da se ovde radi o veoma neodgovornom ponasanju.
 
sirenica:
Nedavno sam procitala zastrasujuci clanak u novinama... "Trogodisnja devojcica zivi u petrovaradinskim katakombama"!
Otac je gradjevinac, sezonski posao, radi samo preko leta... majka nezaposlena...ostali su bez stana, a za podstanarstvo nemaju mogucnosti... Muka ih naterala da se "usele" u katakombe pod tvrdjavom, bez svetlosti, bez kapi vode, bez grejanja ( temperatura pod zemljom je konstantna i zimi i leti - 14 stepeni ), nadajuci se da je to samo privremeno resenje ( koje traje vec 2 godine )... Majka kaze da cesto nemaju ni za hranu, pa "vuce dete sa sobom" po ulicama i skupljaju plasticne boce i puzeve... to prodaju, pa imaju "crkavicu"... Devojcica, Ivana, dobila je tuberkulozu i primljena je u decju kliniku na lecenje...
U medjuvremenu, majka tvrdi da je "obijala" vrata i vrata, stigla i do gradonacelnice, u potrazi za resenjem svog problema. Niko joj nije pomogao. Strepi da joj ne oduzmu dete...
E, upravo ovde pocinju i moja pitanja za sve vas "forumase":

sta mislite o ovom slucaju, konkretno?
sta biste vi ucinili da se, ne daj Boze, nadjete u ovoj ( ili slicnoj ) situaciji?
i kako bi se ovakva situacija odrazila na vas materinski instinkt... drugim recima, da li bi pristali da predate dete socijalnim radnicima, verujuci da ce ZA NJU biti bolje ako stekne novi dom i humanije uslove za zivot, ili biste se grcevito borili za vasu zajednicu iako ste svesni da su uslovi zivota za nju veoma opasni, pa cak i smrtonosni?
A nisu objavili i žiro račun odmah, za uplate?
 
Žao mi je ako nekom zazvučim bezdušno, ali ja samo dajem komentar, a roditelji te devojčice su, po mome, bez duše, kada je 'prisiljavaju' da živi tako. Nema tu roditeljske ljubavi, za nju je bolje da je preuzme neka hraniteljska porodica, jer za tako malo dete je od presudnog značaja da oseti ljudsku toplinu, da ne bi i ono postalo psihološki osakaćena, deformisana ličnost.
A da ne spominjem tek životne uslove, i neophodno hitno sprovođenje lečenja. Nekim ljudima bi trebalo prosto zabraniti da imaju decu (oni već dve godine žive tako!?).
 
zainteresovana:
Žao mi je ako nekom zazvučim bezdušno, ali ja samo dajem komentar, a roditelji te devojčice su, po mome, bez duše, kada je 'prisiljavaju' da živi tako. Nema tu roditeljske ljubavi, za nju je bolje da je preuzme neka hraniteljska porodica, jer za tako malo dete je od presudnog značaja da oseti ljudsku toplinu, da ne bi i ono postalo psihološki osakaćena, deformisana ličnost.
A da ne spominjem tek životne uslove, i neophodno hitno sprovođenje lečenja. Nekim ljudima bi trebalo prosto zabraniti da imaju decu (oni već dve godine žive tako!?).

sto bi rekla jedna svedjanka... i da bi vozio automobil ti treba dozvola, zasto ne i za odgajanje dece ;)
 
Ja tu majku osudjujem. Takodje sam procitala da ona ima jos dece sa predhodnim muzem 3 ili 4 koji je alkoholicar. Ona je ostavila njih i otisla da zivi sa tim sezoncem i jos na sve to rodila tu nesrecnu devojcicu!!!Treba joj oduzeti dete i podvezati jajnike. Ne samo njoj nego svim neodgovornim majkama.
 
e,a ako je tačno ono što kaže ,beše slađa,(oprosti ako sam pogrešila),
onda dolazimo do onoga,da dzabalebaroši prolaze bolje od onih vrednih i radnih i normalnih ljudi.
zašto dati stan ljudima koji ne rade?
a da pritom nisu mentalno ili fizički oboleli da nisu sposobni?
oduzeti dete ,dati ga nekome ko vapi za tim malim bićem.
a oni...sory amigo....
e,znala sam.znala sam!
to prolazi samo kod nas-ja znam u ulici nekoliko ljudi koji su podstanari.
jedni imaju 4 dece.rade oboje,ona popodne čisti po kućama.
ćive u podrumima adaptiranim.
ej,bre!
pa oni su zaslužili stan!
kod obrnuto.važno je da ništa ne radiš.
i da se dovoljno jako dereš kako si jadan



:evil:
 
Nedavno se za pomoc obratio covjek koji je obolio od neke bolesti zbog koje ne moze nastaviti da radi svoj posao. Naime, prije ta bolesti je imao sincica cija je majka na porodjaju preminula, onda se opet ozenio i nakon sto je saznao za bolest dobio jos cetvoro djece! Pobogu. Znaci, svi treba vise da volimo tu djecu nego on. Pomoci ce mu neko, ali zar tako vjecno. Najstariji sin ima osam godina, najmladje je beba... Kada ce oni poceti da zaradjuju. Majka je cistacica u nekoj skoli...

A porodice sa po 14-15, ma cak i troje djece koja gladuju, ali je bitno da oni prave djecu mi tek nisu jasne! Cekaj, imali su nesto jada, dovoljno da se, koliko-toliko normalno, podigne jedno, ili najvise dvoje djece! I onda se bune sto je drzava grozna i nece da pomogne a kod njih se, sto zena rece, "Srbi mali radjaju". Onda ce nasi mali Srbi da narastu, rode jod desetak slicnih i zive na racun drzave, blago nama. Ali bitno je da se Srbi namnozimo, pa sad kako, nije vazno.

A kod moje bake koja je jako bolesna, dosla na vrata Romkinja sa bebom i moli za koju paru. Kaze ima mnogo djecice kuci, gladni su... Baka se sazali i ponudi da joj pripazi bebu dok joj ova ocisti tepihe, pa da joj plati i posalje povrca iz baste i ono sto je i nama pravila za rucak za djecicu. "A, ne gospodjo, nisam ti ja dosla da radim za krompira..." Uze bebu i okrene se i ode. Dakle, ne treba njoj nista za djecu nego za cigare pijanom muzu i njoj.

Onda sam gledala kako u sred Pg, zena, Romkinja, udara djecaka, valjda sina, jer nije nista isprosio. Mali je cijeli dan stajao na ulici zmirkajuci sa natpisom da je slijep... Ljudi prolaze, gledaju. Ja sam bila dijete i nisam mogla vise nego da mu dam neku paricu, da ova prestane!

Ja bih, drage volje, kada za to dodje vrijeme, ako bih imala novca i uslova i vremena, rado usvojila jos neko dijete pored svoga. I Romce i Kinesce i Albance i bilo koje. Djeca su mali leptiri, cista stvorenjca koja zasluzuju da se smiju. I sva su ista po svojoj ljepoti i dobroti, a ovi matori ih kvare :(
 
Queen_:
Narodna kanclearija će ih preseliti u iznajljeni stan početkom septembra i davati pomoć u iznosu od 150 evra mesečno, plus lečenje za devojčicu.
Današnje Novosti

Он је сезонац, а живе у граду! :roll: А села по јужном Банату су празна! Куће се урушавају саме од себе, а већина становништва су старци! Верујем да би тамо могли добити кућу само да је одржавају и да помажу у неком старачком домаћинству...Ех, ал ко би још хтео да ради... :?
 
Pazi, neki ljudi mozda i nisu lijeni. Samo su nesposobni da uzmu novac koji im stoji pred nosom. Ne zato sto nece, nego su nesposobni za to. Ne znaci da su mentalno zaostali. No, to je sada vec pitanje ekonomije i politike ove zemlje koja nicim ne stimulise seljaka pa ovaj bjezi u grad.
 
Evo ga ceo tekst

TROIPOGODIŠNjOJ Ivani Sabatoš, koja sa roditeljima, majkom Snežanom i ocem Zlatkom, već dve godine živi u jednoj od katakombi Petrovaradinske tvrđave, ispuniće se dečji san da živi u stanu bez memle i vlage. Tročlana porodica uskoro će biti smeštena u iznajmljeni stan.
Veliku želju, devojčici oboleloj od tuberkuloze, ispuniće ljudi iz Narodne kancelarije predsednika Srbije Borisa Tadića, koji su duboko ganuti sudbinom malene Ivane, posle reportaže objavljene u "Novostima", odlučili da pomognu bolesnom detetu i njenim roditeljima.
Privremeno rešenje je, kako je Ivaninoj majci Snežani objasnio Dragan Đilas, direktor Narodne kancelarije, da im se na izvesno vreme iznajmi stan, dok im trajno ne reše stambeno pitanje.
- Ma, samo i soba, ali da je suva i da nema vlage - drhtavim glasom od uzbuđenja ponavljala je Snežana.
Predstavnici Narodne kancelarije i gradskog odbora Demokratske stranke u Novom Sadu, dogovorili su se da se tročlanoj porodici plaća kirija za iznajmljeni stan, kao i 150 evra kako bi se bolesnoj devojčici obezbedili neophodni lekovi i pojačala ishrana.
Pomalo uplašena iznenadnom posetom nepoznatih ljudi, Ivana je malenim ručicama čvrsto prigrlila kucu i mačiće, pogledom tražeći mamu. Iako joj je tek tri i po godine, shvatila je da im se dešava nešto lepo. Razumela je da će napustiti dosadašnji dom - memljivi tunel bez struje i vode.
- Dogovorili smo se sa Narodnom kancelarijom da do 1. septembra pronađeno adekvatan smeštaj, sa boljim uslovima za stanovanje - rekao je Goran Vasić, predsednik novosadskih demokrata.
Prema Đilasovim rečima, problema ima puno, ali je situacija male Ivane specifična, jer je bolesna.
Predstavnici novosadskog Centra za socijalni rad, koji su juče takođe posetili Ivanu i njenu majku Snežanu, obećali su da će i oni pomoći koliko mogu. Devojčica će dobijati dečji dodatak, a majka, pošto je nezaposlena, socijalnu pomoć.
Dok smo napuštali tunel, malena Ivana u majčinom naručju, stidljivo je mahala tetama i čikama, koji su im bili u gostima.

KUĆA NA POKLON
DOPISNIŠTVU "Novosti" u Novom Sadu, se javio Dragoljub Kovačević, koji želi da pomogne maloj Ivani. Ovaj Novosađanin spreman je da im na besplatno korišćenje ustupi svoju kuću u Kisaču.
 

Back
Top