Trgovina na berzi

Da li se isplati iznajmljivati stan na dan? Vidim da se puno agencija oglasava za tu vrstu izdavanja. Da li neko mozda zna nekog pouzdanog ko bi se time bavio u Beogradu? Hvala!

Evo dacu ti primer.


Ulozis 100.000 eura. Za taj novac mozes da dobijes oko 40 kvadrata u Resavskoj na uglu sa Bulevarom. Takav stan se moze rentirati za 300 eura maksimum.

300 eura * 12 = 3600 eura tj 3.6% BRUTO zarade.

Od toga treba oduzeti trosak poreza na imovinu. Trenutno je jos uvek nizak ali je po Zakonu predvidjeno da ga povecavaju sve dok ne dodje na 2% od vrednisti nekretnine godisnje. (to je kljucan problem tj neizvesnost investicije). 2% je uzasno mnogo pogotovo za nas standard. Da kazemo da je trenutno za takav stan oko 50,000 dinara porez na imovinu godisnje. Dodaj na to jos i da ces morati povremeno da renoviras stan kao i to da ti nece uvek biti stan popunjen.(izmedju zakupaca). Uracunaj i to da treba da placas osiguranje posto to Zakupac nece placati.

Dakle zarada na stan moze da bude do maksimalno 2 - 2.5%. Ako se cimas i svaki cas imas nove zakupce (izdavanje na dan) povecaces zaradu mozda na 3-4% i to je sve. Ostaje ti i dalje neizvesnost oko poreza na imovinu kao i neizvesnost zbog Zakona o energetskom pasosu. (odrzavanje zgrada).

Danas nema sigurne investicije. Ni banke nisu sigurne (iznad 50.000 eura je previse rizicno) a i do 50.000 eura je rizicno jer ako bude neka masovna panika drzava nece moci sve da isplati.

Jedino sto je malo isplativije od stanova su lokali u Beogradu (tipa do 7-8% godisnje) i to je sve.
 
Da li se isplati iznajmljivati stan na dan? Vidim da se puno agencija oglasava za tu vrstu izdavanja. Da li neko mozda zna nekog pouzdanog ko bi se time bavio u Beogradu? Hvala!
Oglasavaju, ali ja ne verujem da je tu neka dobit.
Ja licno iznajmljujem apartman kada sam u Beogradu, obicno neki manji dvosoban stan u strogom centru i placam oko 40 evra dnevno.
Medjutim sada i Slavija Deluxe nudi tu istu cenu tako da sam i zadnji put, a i upravo sledece nedelje rezervisala kod njih.

Imam utisak da su svi ti apartmani koje agnecije nude svega sa 30% popunjeni. Ja bih licno pre izdavala takav stan za 300 evra mesecno
nego da se akam sa ljudima koji svaki drugi dan dolaze i odlaze.

Padaju uzasno cene najamnina.
Pre neki dan sam "konachila" u Segedinu, hotel Novotel ( francuski lanac, 4 zvezdice), ranije smo to placali oko 100 evra
( u Francuskoj i Nemackoj je i 130 evra), a sada i pri dolasku i odlasku iz Srbije 39,00 evra za dve osobe ( plus jedno pCeto).
 
Evo dacu ti primer.


Ulozis 100.000 eura. Za taj novac mozes da dobijes oko 40 kvadrata u Resavskoj na uglu sa Bulevarom. Takav stan se moze rentirati za 300 eura maksimum.

300 eura * 12 = 3600 eura tj 3.6% BRUTO zarade.

Od toga treba oduzeti trosak poreza na imovinu. Trenutno je jos uvek nizak ali je po Zakonu predvidjeno da ga povecavaju sve dok ne dodje na 2% od vrednisti nekretnine godisnje. (to je kljucan problem tj neizvesnost investicije). 2% je uzasno mnogo pogotovo za nas standard. Da kazemo da je trenutno za takav stan oko 50,000 dinara porez na imovinu godisnje. Dodaj na to jos i da ces morati povremeno da renoviras stan kao i to da ti nece uvek biti stan popunjen.(izmedju zakupaca). Uracunaj i to da treba da placas osiguranje posto to Zakupac nece placati.

Dakle zarada na stan moze da bude do maksimalno 2 - 2.5%. Ako se cimas i svaki cas imas nove zakupce (izdavanje na dan) povecaces zaradu mozda na 3-4% i to je sve. Ostaje ti i dalje neizvesnost oko poreza na imovinu kao i neizvesnost zbog Zakona o energetskom pasosu. (odrzavanje zgrada).

Danas nema sigurne investicije. Ni banke nisu sigurne (iznad 50.000 eura je previse rizicno) a i do 50.000 eura je rizicno jer ako bude neka masovna panika drzava nece moci sve da isplati.

Jedino sto je malo isplativije od stanova su lokali u Beogradu (tipa do 7-8% godisnje) i to je sve.

Mi bi da se obogatimo preko noci, svabo stice kapital generacijama.Deset godina puta 3600 eura zar je malo samo za jedan stan.:think:
 
imas sve valune forex parove, metale, zlato i srebro, naftu i berzanske indekse kao sto su nemacki DAX, francuski CAC40, lobdonski FTSE100, americki S&P500, Nasdaq, Dow Jones, japanski Nikkei 225.

platforma.jpg
 
Proteklih dana euro je dosta oslabio u odnosu na dolar. Za par dana počinju USA sankcije prema Iranu na izvoz nafte, a pošto će se izvoz nastaviti bez obzira na sankcije, počev od sutra dolar će brzo da slabiti obzirom da će se plaćanje vršiti u evrima i drugim valutama. Ovaj puta evro bi mogao da ode preko 1.18 a možda i preko 1.2 u odnosu na USD.
 
Ee ljudi, ja resio da krenem, u kojoj banci je najbolje da otvorim racun i kako to ide?

Pozdrav, ja par godina posle ove poruke razmisljam da krenem da investiram na berzi u akcije firmi iz inostranstva, i uz doosta trazenja sam nasao samo par brokera preko kojih bi mogao da kupujem akcije iz inostranstva.
Zanima me gde si napravio nalog i gde trgujes, kako si prosao ovih par godina sa investiranjem na berzi?
 

Back
Top